Sign in to follow this  
dule1111

SAO agresivnost

Recommended Posts

Postovanje svima na forumu.

Molim iskusnije i jos bolje poznavaoce rase za neku pomoc.

Pas Aron ima 2 godine,osnovnu poslusnost ima.Komande sedi,lezi,cekaj,pored.

U setnji ide pored noge,ne dira druge pse,ne dira rome,ne dira biciklsite,ne dira druge pse.

Ne vuce,naucen je da bude kulturan i fin.Tu nemamo problema.

Na svojoj teritoriji je izrazito agresivan i dobro cuva,patrolira..interesuje ga sve i svasta.Potpuno drugaciji pas neko kad je na neutralnoj teritoriji,sto sam i zeleo.

Prema radnicima nema nikakvih problema niti prema ljudima na koje je naucen,bez problema mogu da udju u prostor firme i ne dize ni glavu.Dok kada primeti nekog drugog tad krece ludilo.

Raspored mu je sledeci - svakog dana u 8 ujutru trci u box namesta se i seda,donosi mu se hrana,ceka komandu i krece da jede na komandu.U boxu je do 16 h gde se izlezava,posle 16h se pusta i napolju je do 8 ujutru sledeceg dana.+Vikendom je pusten 48 sati bez prestanka na 36 ari.

U prethodnih vise meseci ima naviku da jede iz 4-5 pa i sest puta,ako ne pojede sve odmah.Svaki put kada pridjem boxu,on se razbudi istegli i pridje ciniji da pojede ostatak granula.To je nasa greska jer nikada nismo imali problema.maltene mu he hrana uvek bila na izvolte kad on hoce da jede.

Prvi znak agresivnosti je bio sa njegovih 6 meseci,razlog je bila posesivnost i koska.To sma resio ispravno ili neispravno,vicete mi reci njegovim obarenjm na pod i "potcinjavanjem".

pas je kroz odrastanje dobijao cuske i komandu ne za nesto sto ne valjda,nikada nije bio tucen lopatom motkom,niko se nije izviljavao nad njima.cak sta vise i razmazen je.

Od malene je naucen da jede iz ruke da moze cinija da mu se oduzima da moze da se mazi dok jede i nikada za ove dve godine tu nije bilo niakvog problema niti znaka agresivnosti.

Drugo rezanje se desilo pre 10ak dana,pas je ostao duze u boxu do 16:30 i obavio veliku nuzdu u boxu jer nije izdrzao,nije bila njegova krivica>tu sam ja hteod a mu skrenem paznju na to i prisao boxu,on je ustao i dosao do cinije da pojede ostatkte granula.ja sam mu pokazao na nuzdu kao vidi sta si uradio,on me je iskulirao,ocesao sam ga ronjim delom dlana po ledjima da obrati paznju na mene..on se opet okrenuo ka ciniji da jede i opet sam ja gornjim delom dlana krenuo ka njusci.
I to mi nije oprostio,okrenuo se i pogledao me besno,energija se promenila i poceo je da rezi .

Iskreno da vam kazem pas ima 70kg i prvi put mi se tako nesto desilo.Vidjam to svaki dan,ali prema pridoslicma..Ovo je sad bilo ja mislim i gore nego prema ljudima sa strane.instinkt mi je bio bezi.Ali sam ga uhvatio za vrat i pokusao da ga oborim kao kad je imao 6 meseci i smirim.Ali naravno da nisam uspeo jer je pas nerealno jak.Sve vreme je rezao na mene i nekako sam uspeo da ga nabijem u cosak izmedju ograde boxa i same kucice i tu sam ga drzao dok se nije smirio.Nisma ga udrao nit nista iako mi se javio i instinkt za to da se odbranim.

Kako je prestao da rezi posle par min,lagano sam popustio stisak.Energija se promenila,pustio sam psa i on se okrenuo najnormalnije kao moj pas Aron kojeg znam 2 godine.I ja sam lagano izasao iz boxa,smireno..on je prisao i ja sam ga pomazio u smislu ok resili smo to.

Ali nismo resili,pre par dana je opet zarezao na mene kada sam prisao boxu dok je spavao.usao sam unutra kao 1000puta do sada on je otvorio oci one krvave i besno me gledoa i rezao sve vreme,Polako sam izasao iz boxa i udaljio sma se.Odmah sam ga to vece izveo u setnju po tvrdjavi,nikakvih problema,udje u auto sam,ide uz nogu..slusa sve,I nazad kuci.Primetio sam da je ovih par meseci jos vise obraca paznju na obelezavanje teritorije i dize nogu i promenio se dosta,Uozbiljio.

sutradan pridjem boxu mazim ga,jede sve ok.

Danas da pridjem boxu znaci po treci put u 10ak dana ,on lezi otvara oci i krece sa rezanjem.Ja polako izlazim napolje jer necu da gatucem,a verbalno ne mogu da ga ispravim.On prilazi ogradi i sve vreme rezi na mene.Ja namerno stojim tu da vidi da mu necu nista i da nisam opasnost,smiri se posle par min i ode na paletu i sedne.I vidim da je zbunjen da mu je cudno.Pozovem ga kod sebe on dodje i opet krene da rezi.

Cale ode do njega posle pas normalno sve mazi se pridje boxu,raspolozen.

Ja prodjem za sat vremena ,kazem mu da sedne,stavim ogrlicu..izvedem napolje pored,sedi.lezi..cekaj..uz poslasticu.sve slusa.

Moje pitanje je..ne znam da li mi je zamerio kad sam ga okrivio za nuzdu i krenuo rukom ka njemu..a nije bio kriv.

ili je ovo pokusaj "prevrata" borba za polozaj alfe jer maltene ima 2 godine i dosta se promenio ovih meseci.

Ili je to mesavina i jednog i drugog.

Od danas sam pcoeo da radim sa njim opet svakog dana po par puta po par min uz poslasticu osnovnu poslusnost i barem 3 x nedeljeno u setnju.I ciniju kad ne jede cu mu oduzimati na dalje i hranicu ga ja umesto oca.

Ono sto sam primetio kad sam mu prvi put pre neki dan oduzeo ciniju dok je lezao.Jeste da kad sams e vratio posle sat vremena on je ustao imajuci naviku i uputio se ka ciniji.Onda se setio da sam mu uzeo i onako bas se tad videlo da je samo pas ako mer azumete,pogelda na kucicu pa na mene kao gde je hrana..aha sad od tebe zavisim ne mogu da jedem kad hocu.Nekako mis e tako ucinilo,da je izgledao tad as potcinjeno.

Molim za savete kako ovo ne bi eskaliralo u nesto gore.Pas je inace stabilan i nikad ranije bilo kakav problem sa njim nisam imao,ni sa drugim kucicima ni sa ljudima

hvala i otvoren sam za sve predloge,izvinite zbo poduzeg teksta