Sign in to follow this  
lea1

Govedji zelatin

Recommended Posts

Pitam za Cane Corso.

Koliko sam shvatio, jednu kasiku u casu vode i promesam sa hranom.

E sad, da li da cekam preko noci ili samo tako da stavim odmah?

Hvala

Treba da odstoji neko vreme. To je dobro prirodno i jeftino glukozamin sredstvo. Postoje i gotovi preparati, ali ne znam u čemu je razlika niti da li su u nečemu "bolji", a sumnjam u to. Ako se Berna javi, mislim da je ona svom psu davala nešto tako.

Eto me :)

Moje pitanje je pre svega: razlog davanja?

U par navrata sam davala goveđi želatin, ali mom psu nije pomoglo. Sa artritisom je neko nepisano pravilo da kao prvo ne pomaže sve svakome, a drugo uvek treba da se napravi kombinacija više različitih preparata odnosno sastojaka. Razlika između goveđeg želatina i nekog kupovnog preparata je u tome što goveđi želatin sadrži samo glukozamin, dok preparat sadrži glukozamin, hondroitin, MSM ili vitamin C ili hijaluronsku kiselinu i tako dalje.

Ako rešiš da daješ goveđi želatin, da, treba da odstoji dok se bukvalno ne pretvori u "gel". Takođe se daje mesec dana maksimum pa se pravi pauza, jer je pun holesterola. 

Ako pas ima artritis pa si zbog toga rešio da mu daješ goveđi želatin, a čitaš engleski, pogledaj ovde (ja sam napisala ovaj post šta sve kombinujem "u borbi" sa artritisom):

https://adventuresofacookie.wordpress.com/2019/04/20/arthritis-in-dogs-our-experience/

Ako ti pas nema artritis, batali i nemoj ni da daješ.

On 11/20/2019 at 9:47 AM, Berna22 said:

Razlika između goveđeg želatina i nekog kupovnog preparata je u tome što goveđi želatin sadrži samo glukozamin, dok preparat sadrži glukozamin, hondroitin, MSM ili vitamin C ili hijaluronsku kiselinu i tako dalje.

@Berna22 Zar želatin nije prvenstveno kolagen tip II, a ne glukozamin? By the way, svaka čast za članak o artritisu, Kukijevom sajtu, a i slike su odlične :thumbup:

Ko nema pare za suplement, bolje i da daje mesec dana želatin nego ništa. Veterinar koji je mojoj Kvini operisao koleno mi je rekao da ako krenem da joj dajem suplemente glukozamina da ili da  joj dajem bez pauze ili da joj ne dajem uopšte jer mu dugo treba da se ugradi, a u pauzama se jako brzo potroši. Ja sam odlučila da joj dajem i evo pije suplement sa glukozaminom i hondroitinom 4 godine bez prestanka i da kucnem u drvo super je s obzirom na to da ima osetljive zglobove i jedno koleno operisano. Jedno vreme sam joj davala suplement sa kolagenom tip II , ali bilo je pogoršanja, pa smo se vratili na glukozamin i hondroitin.

Usput, skoro sam se bila odsekla, počela da hramlje na levu zadnju nogu, ovu operisanu, ja reko gotovo, koleno opet otišlo, kad ono kad sam je odvela kod veterinara kaže istegla skočni zglob (whew). Prošlo tri nedelje od tada i dobro je.

Edited by snatch

@snatch moguće da si u pravu, mada su i kolagen i glukozamin sastojci hrskavice pa možda ima i jednog i drugog, ali nisam sigurna. 

Sajt (blog) sam zapostavila nažalost ali potrudiću se da ga održavam malo redovnije ;) 

Ma Kvini je zmaj, samo napred (clap)

@Berna22 Mislim da u hrskavici ima kolagena, hondroitina i hijaluronske, ali da glukozamina nema. Kolagen tip II i hondroitin se za suplemente ekstrahuju iz hrskavice, ali se glukozamin dobija iz ljuskara i školjki pa mi i to govori da ga nema u hrskavici.

A sad, da se vratim na temu. I ja sam čula da želatin ne sme da se daje duže od mesec dana zbog holesterola, ali ne znam koliko puta godišnje po mesec dana sme da se daje tj. kolika pauza treba da se napravi pre sledećeg davanja.

Mi nismo probali želatin pošto moj pas ima alergiju na hranu pa sme da uzima samo suplemente jer su u čistijem obliku.

22 hours ago, snatch said:

svaka čast za članak o artritisu, Kukijevom sajtu, a i slike su odlične

Može li link? I mi smo prilično omatorili i kljakavimo (obe) jedna ima operisano koleno pa nam dobro dolaze informacije.

@witch

Nije to ništa, ne sekiraj se, ja na ulici prepadam decu da mi pročitaju poruku jer nikada nisam stekao naviku da nosim naočare sa sobom :giggle:!

On 11/22/2019 at 9:05 AM, snatch said:

@Berna22 Mislim da u hrskavici ima kolagena, hondroitina i hijaluronske, ali da glukozamina nema. Kolagen tip II i hondroitin se za suplemente ekstrahuju iz hrskavice, ali se glukozamin dobija iz ljuskara i školjki pa mi i to govori da ga nema u hrskavici.

A sad, da se vratim na temu. I ja sam čula da želatin ne sme da se daje duže od mesec dana zbog holesterola, ali ne znam koliko puta godišnje po mesec dana sme da se daje tj. kolika pauza treba da se napravi pre sledećeg davanja.

Mi nismo probali želatin pošto moj pas ima alergiju na hranu pa sme da uzima samo suplemente jer su u čistijem obliku.

Verovatno si u pravu :)

Što se pauze tiče, 3 meseca treba da traje, tako je meni bilo rečeno. 

Evo malo i mene ako me se ko seca :giggle:

Govedji zelatin je cist kolagen i daje se mesec dana pa se pravi pauza od sest meseci, to je pravilo za ljude zbog holesterola. E, sad, da li je i za pse tako, koji su pretezno mesozderi, ne znam, niti znam da zna neki vet osim da ponavljaju istu pricu koja vazi za ljude. Za razliku od govedjeg zelatina, kolagen u vidu suplemenata moze da se daje u duzem vremenskom periodu. I suplement i govedji zelatin su dobri za vezivno tkivo, kozu, nokte tako da je svakako dobro, iako pas nema nikakvih problema, da se doda u ishranu. 

Ja sam jednom kupila neki upakovani govedji zelatin gde je pisalo da se pomesa sa vodom i odmah konzumira i tada sam tako i koristila. Inace, kada kupim na meru, ostavim preko noci da se pretvori u gel. 

Voleo bih da neko preciznije objasni šta je kolagen, a šta glukozamin, u čemu je suštinska razlika.

3 hours ago, Sava said:

Voleo bih da neko preciznije objasni šta je kolagen, a šta glukozamin, u čemu je suštinska razlika.

Kolagen je sastavni deo hrskavice. Glukozamin se prirodno sintetiše u telu (od glukoze i glutamina). Telo uz pomoć glukozamina ugradjuje gradivne elemente u hrskavicu, najprostije rečeno.

Edited by snatch