zozon

Digitalni fotoaparat za hobi

Recommended Posts

Pozdrav svima , zelim da se bavim fotografisanjem prirode i zivotinja narocito pasa, posto sam  i ja vlasnik jednog, ali vise iz hobija bar za pocetak . Treba mi savet oko kupovine fotoaparata jer se bas ne razumem u tehniku. Gledam trenutno model Canon PowerShot SX 720 HS ali ne znam da li je mozda previse para za hobi ako ima neko iskustva ili je samo ljubitelj fotografije nek da neki predlog za kupovinu fotoaparata jednom pocetniku , unapred hvala. 

Kupiš jedan polovan DSLR sa kit objektivom za početak, pa ako se nađeš u tome uvek možeš da kupiš neki malo kvalitetniji objektiv. Polovni DSLR-ovi se mogu naći za male pare (i mnogo manje nego ovaj "idiot"-čić odnosno kompakt aparatić. 

11 hours ago, Berna22 said:

Kupiš jedan polovan DSLR sa kit objektivom za početak, pa ako se nađeš u tome uvek možeš da kupiš neki malo kvalitetniji objektiv. Polovni DSLR-ovi se mogu naći za male pare (i mnogo manje nego ovaj "idiot"-čić odnosno kompakt aparatić. 

Ej Berna... I ja već neko vreme planiram da nabavim fotoaparat, ali uvek pare odu na nešto drugo. Da li preferiraš nekog proizvodjača? Koji proizvodjač ima najbolje entry level DSLRove ili ne mogu da pogrešim sa bilo kojom od najpoznatijih marki (Canon, Nikon, Fuji).

I ja sam kao i zozon htela da nabavim neki nov prosumer, ali evo sad si me razuverila. Jedino što me kod DSLRa smara što moram da vucaram torbicu.

On 11/6/2019 at 8:23 AM, snatch said:

Ej Berna... I ja već neko vreme planiram da nabavim fotoaparat, ali uvek pare odu na nešto drugo. Da li preferiraš nekog proizvodjača? Koji proizvodjač ima najbolje entry level DSLRove ili ne mogu da pogrešim sa bilo kojom od najpoznatijih marki (Canon, Nikon, Fuji).

I ja sam kao i zozon htela da nabavim neki nov prosumer, ali evo sad si me razuverila. Jedino što me kod DSLRa smara što moram da vucaram torbicu.

Ćaos :) Ne mogu da ti preporučim nekog određenog proizvođača, ja sam sticajem okolnosti počela i ostala sa Canon-om i nemam baš nikakvog iskustva sa drugim proizvođačima. Neki ga hvale, neki ga kude, meni je za moje potrebe odličan. Nisam profesionalni fotograf, fotografija mi je samo hobi, a svoj prvi DSLR sam kupila 2011. godine, polovan Canon 350D sa kit objektivom. Onda sam kupila dva nova objektiva, 50mm 1.4 koji mi je i dalje omiljeni, i jedan zoom koji sam kasnije prodala jer mi je bio višak (pošto kad sam 2015. kupila 7D - takođe polovan - bio je u kompletu za zoom objektivom i sa Sigmom macro). I dalje imam 7D i ta 3 objektiva, 350D sa kit objektivom sam poklonila, a sad šmekam 5D (full frame) ali o tom potom.

Mislim da je pitanje u nijansama i da za početnika - hobistu nije toliko bitno za kojeg će se proizvođača odlučiti. Takođe smatram da je objektiv mnogo bitniji od samog tela, moj 350D je imao recimo samo 8 megapiksela, očajni fokus u odnosu na 7D, o sporoći da ne pričamo, a neke od mojih najlepših fotografija napravila sam baš sa tim aparatom. 

Torbica ti ne treba, ja nemam torbicu. Ubacim u ranac aparat, objektive, vodu i sve ostale potrepštine i krenem u šetnju po gradu, šumi, na kampovanje... :) 

@Berna22 Hvala na iscrpnom odgovoru. Uzeću onda entry level DSLR Nikon ili Canon, a vidim da obično dolaze sa objektivom 18-55mm.

Što se nošenja tiče, generalno ne volim ništa da nosim u rukama, zato stalno kupujem pantalone sa džepovima. Ranac mogu da podnesem, jedino što ovo moje kuče bulče je puno energije, pa kad šetamo više trčim nego što hodam, ranac skače gore-dole, a sa njim i sve što je u njemu. Snaći ću se već nekako kad budem kupila fotoaparat da ga obezbedim u rancu, a i ranac da obezbedim da manje skače.

On 11/9/2019 at 12:46 PM, snatch said:

@Berna22 Hvala na iscrpnom odgovoru. Uzeću onda entry level DSLR Nikon ili Canon, a vidim da obično dolaze sa objektivom 18-55mm.

Što se nošenja tiče, generalno ne volim ništa da nosim u rukama, zato stalno kupujem pantalone sa džepovima. Ranac mogu da podnesem, jedino što ovo moje kuče bulče je puno energije, pa kad šetamo više trčim nego što hodam, ranac skače gore-dole, a sa njim i sve što je u njemu. Snaći ću se već nekako kad budem kupila fotoaparat da ga obezbedim u rancu, a i ranac da obezbedim da manje skače.

Ajde pa javi kad stigne novi ljubimac :) 

1 hour ago, Berna22 said:

Važi se :).

Malo sam istraživala i za sad su mi najviše u igri Nikon d3200 i d3300 oba u kitu sa AF-S 18-55 VR II objektivom. Zavisno od cene i stanja, najverovatnije ću se odlučiti za jedan od ta dva. Canon sam manje istraživala, za sad mi je u igri 700d sa EF-S 18-55 IS STM objektivom, ali ima i jaču cenu od ova dva Nikona.

Odavno ne pratim novotarije pa ne mogu da dam najbolji savet. Ono što mogu da kažem je da sam se nekada bavio fotografijom i godinama, ma decenijama znalo se da kod uskoformatnih aparata glavni su Canon i Nikon, ali tu su blizu bili i Pentax, Minolta i još neki. Sve u svemu odlučio bih se za Canon ili Nikon jer su to proizviđači sa velikim iskustvom.

Lično imam jedan Nikon "idiot" koji da ne ždere baterije bio bi veoma upotrebljiv. Pre mnogo godina nabavio sam neki Canon koji nema izmenjljive objektive, ali ima digitalni zoom. Naravno, mnogo bolja opcija je optički zoom, ali je to i skuplja varijanta. Predloženi aparati bi trebalo da ispunjavaju uslove.

O kvalitetu govori da i dan danas imam mehanički Canon sa tri objektiva, a kupio sam ga početkom 70-tih i nimalo nije bio jeftin. Neki objektivi su koštali i po 1.000 tadašnjih nemačkih maraka (recimo Nikon 50-300) što je pandan bar 1.000 e danas. Takođe i ovaj digitalni Canon imam već dosta godina i nikada nisam imao ni najmanji problem. E sada, unutra je obično elektronika nekog poznatog proizvođača, japanskih najčešće, kod jeftinijih kineskih podrazumevano, ali mehanika bi trebalo da je pouzdanija kod poznatih proizvođača, bar se nadam da sam u pravu :)!

P.S. Koliko da dodam da je Canon vrlo zastupljen i u profesionalnoj tehnici tako da je veliki broj prenosnih tv kamera upravo tog proizvođača.

Savo, hvala na savetima.

Ja sam totalna neznalica što se tiče fotografije, ali voljna sam da učim.

Još uvek istražujem, ali najverovatnije ću uzeti jedan od ova tri fotoaparata koje sam navela.

9 hours ago, Sava said:

O kvalitetu govori da i dan danas imam mehanički Canon sa tri objektiva, a kupio sam ga početkom 70-tih i nimalo nije bio jeftin. Neki objektivi su koštali i po 1.000 tadašnjih nemačkih maraka (recimo Nikon 50-300) što je pandan bar 1.000 e danas.

Malo sam se edukovala ovih dana i saznala da se F-mount sistem kačenja objektiva kod Nikona nije promenio od 1959. godine, s tim da objektivi od '59-'77 imaju neku izbočinu na sebi pa ne mogu ići na novije aparate, a ovi od 1977. su kompatibilni sa dosta današnjih Nikonovih digitalnih fotoaparata. Neki su totalno nekompatibilni tj. mogu i da unište telo aparata iako mogu da se zakače, a neki lepo mogu da rade. Ima sa Nikonovog sajta da se skine tabela u kojoj je detaljno objašnjeno koji objektivi (i stari i novi) su kompatibilni sa kojim aparatom.

Jeste, F-sistem je stari sistem. Zato se valjda taj prvi SLR model zvao Nikon F. Kod Canona je bio još jednostavniji sistem od Nikonovog jer nije trebalo pritiskati ono dugmence. To se zovu bajonet sistemi. Kod Pentaxa je bio recimo šraf sistem, znači objektiv bukvalno ušrafljuješ i to je bio znatno lošiji sistem zbog sporosti. Reporterima je recimo jako bitno da što brže izmene objektiv. Prisećam se da sam slikao Reli Monte Carlo u Beogradu i da sam trčao na drugu lokaciju sa torbom na ramenu i u trčanju promenio objektiv na Canonu. To nekima izgleda beznačajna prednost, ali vidiš da ponekad i nije.

Sa druge strane veliki proizvođači i te kako misle na stare-nove kupce da ih tako nazovem koji cene firmu i neče da je menjaju, a ostalo im je dosta stare opreme, kao meni na primer. Ta izbočina kako si je nazvala (zvali smo to zub) nije nikakva novost. Kako je krenulo unapređivanje i aparati dobijali nešto elektronike ti zubi su služili (služe) da ukluče neki mikro prekidač i samim tim neku opciju. Moj Canon je dizajniran 1965.g., a tokom 70-tih su napravili savremeniji model i tada su se pojavili ti zubi. Već tada su tom tehnikom aparati mogli da prepoznaju tačno koji je objektiv nakačen i prema tome prilagode opciju merenja svetla recimo. Šta znam, u osnovi je najbolje odabrati jedan univerzalni zoom objektiv koji će da ti završi 90% posla. Ako se upustiš u umetnost možda zatreba neki ekstremni objektiv, ali kada dođeš do tog nivo već ćeš i sama znati šta da odabereš.

Edited by Sava

9 hours ago, Sava said:

Šta znam, u osnovi je najbolje odabrati jedan univerzalni zoom objektiv koji će da ti završi 90% posla. Ako se upustiš u umetnost možda zatreba neki ekstremni objektiv, ali kada dođeš do tog nivo već ćeš i sama znati šta da odabereš.

Većina ovih entry level DSLR fotoaparata dolazi sa 18-55mm kit objektivom, a poneki i sa 18-105mm. To su početnički objektivi i nisu skupi. Razmišljam da uzmem ovaj 18-105 zbog većeg dometa u odnosu na 18-55, a da kasnije kad naučim uzmem objektiv sa još većim dometom npr. 70-300mm. Ovaj 18-105 mislim da bi me pokrio u slikanju prirode, recimo šume (ne privlače me veliki pejzaži, mada okinula bi i njih ponekad), slikanju pasa i drugih životinja na ne prevelikoj daljini i slikanju portreta (ljudi, psi). Ovaj 70-300 bih koristila za foto safari: ptice, veverice, ostale živuljke, a i psi bi se tu opet našli... Za ptice znam da treba i veći domet, ali za moje početničke amaterske potrebe mislim da je dovoljno ovih 300mm. Valjda su se i ove naše ptice navikle na ljude pa se nadam da neće bežati sa neke distance od 5-7 metara. Ovo su sve razmišljanja i pretpostavke, a da li su tačne znaću kad nabavim aparat i počnem da slikam.

Da sada ne gledam tehničke karakteristike tih aparata, ali verujem da svaki pored optičkog ima i digitalni zoom. U svakom slučaju ti koji su 1:6 završavaju svaki posao. Mislim da bi i standardni 18-55 radio sve, kažem posebno ako ima i digitalni zoom. Ne zaboravi da ti sa velikim pojačanjem zahtevaju rad sa stalka, to ne može iz ruke zbog toga šrto ruka ne može da bude dovoljno mirna. Trebaće ti makro i relativno lagani tele (zoom), a to valjda svaki ima. Vidi, šta god da uzmeš ne možeš da pogrešiš jer ćeš tek tokom rada shvatiti šta ti još treba ili ne treba.

1 hour ago, Sava said:

Da sada ne gledam tehničke karakteristike tih aparata, ali verujem da svaki pored optičkog ima i digitalni zoom. U svakom slučaju ti koji su 1:6 završavaju svaki posao. Mislim da bi i standardni 18-55 radio sve, kažem posebno ako ima i digitalni zoom. Ne zaboravi da ti sa velikim pojačanjem zahtevaju rad sa stalka, to ne može iz ruke zbog toga šrto ruka ne može da bude dovoljno mirna. Trebaće ti makro i relativno lagani tele (zoom), a to valjda svaki ima. Vidi, šta god da uzmeš ne možeš da pogrešiš jer ćeš tek tokom rada shvatiti šta ti još treba ili ne treba.

Mislim da nemaju digitalni zoom. Digitalni zoom mogu dobiti sečenjem slike u photo editoru uz gubitak kvaliteta slike. Ovi noviji objektivi imaju tehnologiju stabilizacije slike koja kompenzuje nestabilnost ruke (VR kod Nikona i IS kod Canona). Čitala sam da za objektive do 300mm sa ugradjenom stabilizacijom ne treba stalak. U svakom slučaju prvo ću uzeti početnički objektiv 18-55 ili 18-105 (još nisam odlučila), a za kasnije ću da vidim.

Ja imam fuji FinePix3300, kupila sam ga isto sa ciljem da "učim" a kao da ne kupim DSLR polovan, ne razumem se itd, kupim nov prosumer i kajem se. 
Elem..
1. Jede baterije (verovatno zbog zooma) a koristi 4xAA pa gde god krenem vučem njega + 4 rezervne + punjač koji je glomazan. Bolji su po meni oni sa fabričkom baterijom i manjim punjačima. Dobre, kvalitetne punjive baterije veće (mili)amperaže nisu jeftine a promenila sam za sada ihaj kompleta jer propadnu.
2. Svakako ga vučem u torbici, možda samo malo manjoj nego neki DSLR
3. Kada koristim blic baca senku od objektiva ispred sebe (ovo možda samo ima veze sa ovim konkretnim modelom, možda ostali prosumeri nikon i canon nemaju taj problem) tako da ako slikam nekoga blizu (2-3 metra) noge su mu u "senci".
4. Nema dobre manuelne opcije. Nema manuelni fokus pa mi se često desi da AF omane naročito kad pokušavam da fotkam moju crnu mešanku. I na "manual" programu mi ne dozvoljava da podesim otvorenost blende tako da ništa od učenja tj igranja sa ovom opcijom.
5. Spor je nekako na okidaču (i photoburst je spor tj dosta vremena prođe između dva frejma bez obzira što je stavljena brza memorijska kartica klase 10) i ovo je možda samo do fuji-ja možda je neki nikon ili canon prosumer bolji.
6. Što se tiče stabilizacije slike zaista je odličan i desi se i da na velikom zoomu (>x20) mogu iz ruke da uhvatim prilično izoštrenu sliku (nikako idealnu) a na x10 već sasvim solidnu pod uslovom da je dan i da je lepo osvetljeno tj da je ekspozicija kratka (vreme otvorenosti blende, valjda se dobro izražavam (scratchhead)) ali mislim da nijedan aprat ne može da stabilizuje sliku pri velikim zoom-ovima ili "dugim" ekspozicijama.

Uglavnom sve je ovo možda i do marke a ne do toga da li je prosumer ili ne ali zbog svega nabrojanog ja ga više ni ne nosim često sa sobom a često mi se dešava da idiot Nikon coolpix S31 (podvodni) na "auto" režimu napravi bolju fotku (nekako prirodnije boje, bolje prilagođava osvetljenost, fokus itd) nego fuji. Brži mu je i photoburst a zauzima mesta koliko i veći novčanik.
Uglavnom za šta god se odlučiš bar možeš da imaš u vidu šta mene (jako)nervira kod mog prosumera kojeg sad imam pa mi nekako glupo da sad kupujem i još jedan DSLR mada bi posle ovoliko godina konačno mogla da prebolim pare i priznam da sam grdno pogrešila jer "neću polovno".

Kao radioamater sam mnogo naučio o baterijama. Sada za svoj Canon koristim Eneloop (Sanyo) baterije (one bele) i fenomenalne su. Zaboravim kada ih napunim! Doduše ne slikam često, ali koliko god da aparat stoji uvek je spreman za akciju. Problem najčešće nisu baterije već loši punjači. Kupio sam komplet bateija sa punjačem marke Hama i to je obično đubre! Punjač je tkzv. brzi što znači da napuni baterije za par sati, ali ih zato jako brzo uništi. Takođe sam tim punjačem uništio još jedan komplet baterija dok nisam shvatio da je upravo punjač krivac. Otada kao uostalom i uvek ranije punim kućnim ispravljačem sa ograničenjem struje na 1/10 nekih 12-14 sati i baterije se ne pregrevaju i ne crkavaju. Crkavaju zbog visoke temperaure i prevelike struje punjenja tako što se otvori sigurnosni ventil pa kiselina iscuri, ispari. Da nije toga baterija bi eksplodirala, a verujte mi da to može biti vrlo opasno. Ovo kako ja radim nije sasvim ispravno jer ozbiljni punjači prvo prazne bateriju pa tek onda počinju da pune i to ne sasvim konstantnom strujom jer nije istra na početku i kraju. Ovi jeftini su bućkuriši. Ko ima dosta baterija i potrebu za čestim punjenjem isplati nu se da kupi takav punjač.

Fuji je odlična firma i njihovu elektroniku sam video u (pre)skupoj Leici. Tvoj opis je dobar i poklapa se sa onim što sam napisao o dobrim firmama i dobroj mehanici. Manuelni fokus je dosta bitna stvar, automatsku su često prespori, a bitno je znati i na koji deo uoštrava. Snatch bi morala da pogleda neke uporedne recenzije pa da se odluči.

Improvizovao sam na brzinu i slikao čisto da vidite kako ja punim baterije. Takođe se vide i te Eneloop baterije koje jako hvalim. Ove konkretne su od 1.900 mA pa pa je zato na ispravljaču podešena struja od 0.19 A odnosno 190 mA što je tačno 1/10 struje baterije. U konkretnom slučaju imam i očitavanje napona koji će u trenutku punih baterija dostići nešto oko 6,08 Volti. Koristim šaržer za baterije koji je sa nekog rashodovanog uređaja.

Ovo pokazujem zbog toga što svaki elektroničar početnik može da napravi jednostavan dodatak sa samo nekoliko elemenata kojim će da ograniči struju i da koristi bilo koji trafo koji može da isporuči više od 300 mA struje. Ne mora ni to jer na Aliexperessu ima pristojnih punjača za ne velike pare što je sigurno bolje nego ovi brzi kao Hama koji unište ni malo jeftine baterije.

dg3sakU.jpg

@witch

Svi moji aparati su bili polovni, i 350D i sad 7D i ako uzmem 5D biće opet polovan. Objektivi takođe svi polovni, samo je 50mm 1.4 kupljen nov. Ništa me do sad nije izdalo, jedino je 350D pred kraj svoje karijere odbijao da radi po velikoj hladnoći (minus dvocifren broj). Ali je do tad mnogo godina lepo služio i odradio svoj deo, ionako je bilo vreme za apgrejd.

On 11/10/2019 at 5:03 PM, Berna22 said:

Stig'o! :)

Uzela sam Nikon d3300 sa af-p 18-55 VR objektivom. Objektiv 18-105 je bio duplo skuplji pa sam odustala od njega.

Pale su i neke slike. Juče sam slikala Kvini. Toliko je jurcala da sam sve slike uhvatila sa veće udaljenosti. Nisu neki kvalitet, al pošto je moj ljubimac na njima meni su dobre. A i tek učim...

Isekla sam deo pozadine da bi se bolje videlo na forumu:

Ček okačiću malo kasnije nisam do sada kačila preko ovog hosta....

Edited by snatch

Vidi se da taj objektiv dobro crta i to je najvažnije. Shvatićeš vremenom i sama koji ti objektiv treba. Neki vole makro snimke, neki kao ja tele. Uvek sam voleo nejasnu pozadinu sa jasno ocrtanim likovima. To znači da sam najviše voleo da slikam portrete.

E sada, bavio sam se umetničkom foptografijom u mladosti, ali nisam se baš nešto proslavio. Treba imati posebnu umetničku vijugu za to, a ja je baš i nemam u preteranim količinama. Nije ni bitno, meni sa psom je bila bitna dokumentarna fotografija. Nažalost, telefon nam je uvek pri ruci, fotoaparat baš i nije, a dobru kameru na telefonu dugo nisam imao tako da sam propustio mnogo neponovljivih trenutaka sa psima. To je najvažnije da zapišeš neki neponovljiv trenutak.

@Sava Za ovu razdaljinu sa koje sam slikala trebao bi mi objektiv od 200mm da dobro ispadne. Ova slika je 3-4 puta veća nego sam je ja isekla. Ali nije objektiv kriv nego je model bio mnogo razigran i rastrčan, pa nisam uspela sa manje distance da je navatam. Ali što kažeš bitan je trenutak, da sam čekala da bude blizu ne bih ništa uslikala. Ima vremena za bolje slike, ovu sam okačila čisto da bih javila da je stigao aparat.

1 hour ago, Sava said:

Uvek sam voleo nejasnu pozadinu sa jasno ocrtanim likovima.

Uspeo mi je taj efekat sa jednom slikom, ali pošto nije pas na njoj, nisam je okačila ovde.

Samo slikaj što više pa ćeš brzo shvatiti šta i kako. Ne zaboravi samo da što je objektiv jači on crta mekše što je nekada i dobro. Recimo da se portreti starih ljudi uvek prave tvrdo sa jasno iscrtanim svim linijama, a dece meko  pa se prema tome porilagođava svetlo, pozadina, blenda i ostalo. Možeš ti i sa tim aparatom da slikaš portrete jako uspešno. Poenta je da nađeš odnos između otvora blende i ekspozicije i onda što veća blenda to neoštrija pozadina. Siguran sam da i ti moderni aparati mogu da se prebace na manuelno. Moj ne može u pravom smislu jer ima samo oznake za portret i ovo-ono, ali opet mogu da se igram sa zumom pa da nešto pristojno napravim. Inače kod aparata sa filmom standardni objektiv je 50 mmm. To je onaj objektiv koji odgovara otprilike ljudskom oku, misli se na ugao gledanja i ostalo. Meni je recimo najupotrebljiviji bio 135 mm lagani tele sa kojim sam pravio divne portrete. Prednost digitalije je što možeš beskonačno da škljocaš i lako ćeš posle da odbaciš ono što tehnički nije dobro. Zamisli kako je bilo meni koji sam još bio u dobroj poziciji jer mi je jedan pilot iz Singapura donosio rolne od 120 m Kodak filma pa sam ih onda u mračnoj komori sekao i pakovao u kasete (oko 1,7 m za kasetu i oko 35 sličica :giggle:). Da sam ovde kupovao pojedinačne filmove ne bih se baš naslikao jer je to bilo skupo. Onda slikaš i ne znaš šta ćeš da dobiješ dok ne razviješ film. Na kraju opet u mračnoj komori praviš slike pa ih sušiš itd. Sve u svemu obiman neizvestan posao, ali sa puno draži.

Uzgred, nedavno sam video neki NIkon 5300 i moćno izgleda, slično kao naši stari :).  

Čekamo da vidimo tvoje lepe radove!

Edited by Sava

57 minutes ago, Sava said:

Siguran sam da i ti moderni aparati mogu da se prebace na manuelno.

Ja samo na manuelnom i slikam jer hoću da učim, a ne da mi aparat odredjuje, tako nikad neću naučiti. Jedino ovo kad sam slikala Kvini stavila sam na poluautomatsko - otvor blende na manuelno, a brzinu zatvarača da mi odredi optimalno brzo u zavisnosti od otvora blende. Mada mogla sam i to na manuelno da stavim bar 1/100, pa ako bude mutno još da ubrzam, ali rekla sam već, nisam imala vremena za podešavanje da bih stigla da je slikam.

1 hour ago, Sava said:

Poenta je da nađeš odnos između otvora blende i ekspozicije i onda što veća blenda to neoštrija pozadina.

Da, tako sam i radila kad sam slikala ovu sliku gde mi je uspelo. Pratila sam neka uputstva sa interneta. Blenda što otvorenija, što veća žižna daljina, znači kod mene 55mm, što više se približiti subjektu, a pozadina što je dalja od subjekta to je veće zamućenje. Naravno ne treba ovo bukvalno pratiti, ali kod ovog mog objektiva koji je početnički mislim da mora da bi se dobilo dobro zamućenje.

1 hour ago, Sava said:

Siguran sam da i ti moderni aparati mogu da se prebace na manuelno.

E da, zaboravila sam da kažem da koristim auto fokus, a ne manuelni iako može da se prebaci i na manuelno. Autofokus radi tako što "nanišaniš" na ono što želiš da fokusiraš, pritisneš okidač do pola, pa kad objektiv odradi fokusiranje onda okineš do kraja. Ima još nekih forica, ali to je osnovno autofokusiranje.

Edited by snatch