zozon

Digitalni fotoaparat za hobi

Recommended Posts

Čestitam i samo napred! (clap) Moja preporuka je da odeš na Flickr, učlaniš se u neku grupu (npr Dogs! Dogs! Dogs!) i zevaš u slike. Vremenom ćeš izgraditi neki svoj stil. 

Fokus stavi na AI Servo i okidanje na Continuous i uspećeš da dobiješ solidne akcione fotke čak i sa tim objektivom ;) Manuelni fokus kod slikanja pasa nema pojma. Ko pse slika manuelnim fokusom je mazohista :D

Razmišljam kako bi bilo dobro da se na forumu otvori jedna grupa gde bi vlasnici ostavljali samo fotografije svojih ljubimaca bez preteranih komentara. Petit razmisli o ovome, na facebooku je recimo pregršt takvih fotografija ponosnih vlasnika.

Na tu temu evo jedne izbledele fotografije koja visi na zidu moje sobe preslikane fotoaparatom pa tehnički nije najbolja, ali za ilustraciju dovoljna. To je portret jedne moje  irkinje nastao u redovnoj šetnji pre više decenija verovatno normalnim bjektivom i velikim otvorom blende. U to vreme mi je bilo zamorno da često nosim aparat sa sobom tako da nemam baš mnogo ovakvih fotografija. Torba je bila teška tako da sam najčešće nosio samo goli aparat tako da sam u jednom džepu nosio telo, u drugom objektiv pa sastavim po potrebi :).

QCnlp9U.jpg

2 hours ago, Sava said:

To je portret jedne moje  irkinje nastao u redovnoj šetnji pre više decenija verovatno normalnim bjektivom i velikim otvorom blende.

Lepa... Kao mala zavolela sam irske setere, obožavala sam knjigu "Crvenko".

Da li se u toj knjzi radi o nekim klincima koji imaju irca pa ga sami vode na izložbu i tako dalje?
Ja imam jednu divnu knjigu "Big Red" koja je kod nas prevedena kao "Veliki riđan" pa ne znam da li je to ta.

Mala digresija na temu zbog pominjanja knjige o ircima, ne zamerite.

Ja govorim o knjizi Jim Kjelguarda "Big Red" koja je prvi put objavljena još 1945.g., a kod nas 1961. godine i to izdanje imam. U pitanju je roman, znači nije stručna literatura iz kojeg sam prvi put saznao da se seteri doteruju. To sam primenio pre oko 35 godina i tako sam uveo doterivanje setera makar u Srbiju, pre mene to niko nije radio niti se znalo. Čini mi se da je nešto radio i Šignjar iz Zagreba, ali to je bilo dosta slabo zato što je on to radio više da popravi prilično kovrdžavu dlaku nego da istinski dotera psa. Sreća pa sam imao čuvenog Acu Mitrovića koji je to jedini i umeo da odradi na ovim prostorima!

Edited by Sava
ispravka

Mislim da je to ta. Davno sam čitala i nemam tu knjigu više pa se sadržaja sećam kroz maglu. Ne sećam se izložbe, sećam se da klinac stalno ide sa tim psom kroz šumu kad ide u lov, da je pas spasio klinca od neke životinje, da je pas bio povredjen, al da se na kraju sve dobro završilo. Napisao je Džim Kjelgard i ovu knjigu koju sam ja imala izdala je Prosveta u okviru biblioteke Plava ptica.

Preteče me Savo. Ja sam dobila tu knjigu na poklon početkom 80-ih i mislim da je tih godina i izašla.

:):):)

Ispade dobro podsećanje, izvadio sam knjigu da bih video ko je napisao i sada je tu pored mene tako da ću je ponovo pročitati. Snimljen je i film po knjizi. Druga sjajna knjiga na sličnu temu je ruska "Beli Bim, crno uvo" o engleskom seteru, a takođe je snimljen film i po toj knjizi, ali po maglovitom sećanju mislim da su ga uradili Ameri, a ne Rusi. 

Ajde da nastavim sa digresijom teme :giggle:!

Posle +40 godina ponovo sam pročitao ovaj roman. Dosta toga sam ipak zaboravio :) i verovatno pomešao par kniga. Radi se o ocu i sinu traperima u nekoj nedođiji i veleposedniku čiji je pas šampion, a koji je na kraju završio kod sina bez jedne noge, ali sa porodom. Lepo podsećanje!