zozon

Digitalni fotoaparat za hobi

Recommended Posts

Pozdrav svima , zelim da se bavim fotografisanjem prirode i zivotinja narocito pasa, posto sam  i ja vlasnik jednog, ali vise iz hobija bar za pocetak . Treba mi savet oko kupovine fotoaparata jer se bas ne razumem u tehniku. Gledam trenutno model Canon PowerShot SX 720 HS ali ne znam da li je mozda previse para za hobi ako ima neko iskustva ili je samo ljubitelj fotografije nek da neki predlog za kupovinu fotoaparata jednom pocetniku , unapred hvala. 

Kupiš jedan polovan DSLR sa kit objektivom za početak, pa ako se nađeš u tome uvek možeš da kupiš neki malo kvalitetniji objektiv. Polovni DSLR-ovi se mogu naći za male pare (i mnogo manje nego ovaj "idiot"-čić odnosno kompakt aparatić. 

11 hours ago, Berna22 said:

Kupiš jedan polovan DSLR sa kit objektivom za početak, pa ako se nađeš u tome uvek možeš da kupiš neki malo kvalitetniji objektiv. Polovni DSLR-ovi se mogu naći za male pare (i mnogo manje nego ovaj "idiot"-čić odnosno kompakt aparatić. 

Ej Berna... I ja već neko vreme planiram da nabavim fotoaparat, ali uvek pare odu na nešto drugo. Da li preferiraš nekog proizvodjača? Koji proizvodjač ima najbolje entry level DSLRove ili ne mogu da pogrešim sa bilo kojom od najpoznatijih marki (Canon, Nikon, Fuji).

I ja sam kao i zozon htela da nabavim neki nov prosumer, ali evo sad si me razuverila. Jedino što me kod DSLRa smara što moram da vucaram torbicu.

On 11/6/2019 at 8:23 AM, snatch said:

Ej Berna... I ja već neko vreme planiram da nabavim fotoaparat, ali uvek pare odu na nešto drugo. Da li preferiraš nekog proizvodjača? Koji proizvodjač ima najbolje entry level DSLRove ili ne mogu da pogrešim sa bilo kojom od najpoznatijih marki (Canon, Nikon, Fuji).

I ja sam kao i zozon htela da nabavim neki nov prosumer, ali evo sad si me razuverila. Jedino što me kod DSLRa smara što moram da vucaram torbicu.

Ćaos :) Ne mogu da ti preporučim nekog određenog proizvođača, ja sam sticajem okolnosti počela i ostala sa Canon-om i nemam baš nikakvog iskustva sa drugim proizvođačima. Neki ga hvale, neki ga kude, meni je za moje potrebe odličan. Nisam profesionalni fotograf, fotografija mi je samo hobi, a svoj prvi DSLR sam kupila 2011. godine, polovan Canon 350D sa kit objektivom. Onda sam kupila dva nova objektiva, 50mm 1.4 koji mi je i dalje omiljeni, i jedan zoom koji sam kasnije prodala jer mi je bio višak (pošto kad sam 2015. kupila 7D - takođe polovan - bio je u kompletu za zoom objektivom i sa Sigmom macro). I dalje imam 7D i ta 3 objektiva, 350D sa kit objektivom sam poklonila, a sad šmekam 5D (full frame) ali o tom potom.

Mislim da je pitanje u nijansama i da za početnika - hobistu nije toliko bitno za kojeg će se proizvođača odlučiti. Takođe smatram da je objektiv mnogo bitniji od samog tela, moj 350D je imao recimo samo 8 megapiksela, očajni fokus u odnosu na 7D, o sporoći da ne pričamo, a neke od mojih najlepših fotografija napravila sam baš sa tim aparatom. 

Torbica ti ne treba, ja nemam torbicu. Ubacim u ranac aparat, objektive, vodu i sve ostale potrepštine i krenem u šetnju po gradu, šumi, na kampovanje... :) 

@Berna22 Hvala na iscrpnom odgovoru. Uzeću onda entry level DSLR Nikon ili Canon, a vidim da obično dolaze sa objektivom 18-55mm.

Što se nošenja tiče, generalno ne volim ništa da nosim u rukama, zato stalno kupujem pantalone sa džepovima. Ranac mogu da podnesem, jedino što ovo moje kuče bulče je puno energije, pa kad šetamo više trčim nego što hodam, ranac skače gore-dole, a sa njim i sve što je u njemu. Snaći ću se već nekako kad budem kupila fotoaparat da ga obezbedim u rancu, a i ranac da obezbedim da manje skače.

On 11/9/2019 at 12:46 PM, snatch said:

@Berna22 Hvala na iscrpnom odgovoru. Uzeću onda entry level DSLR Nikon ili Canon, a vidim da obično dolaze sa objektivom 18-55mm.

Što se nošenja tiče, generalno ne volim ništa da nosim u rukama, zato stalno kupujem pantalone sa džepovima. Ranac mogu da podnesem, jedino što ovo moje kuče bulče je puno energije, pa kad šetamo više trčim nego što hodam, ranac skače gore-dole, a sa njim i sve što je u njemu. Snaći ću se već nekako kad budem kupila fotoaparat da ga obezbedim u rancu, a i ranac da obezbedim da manje skače.

Ajde pa javi kad stigne novi ljubimac :) 

1 hour ago, Berna22 said:

Ajde pa javi kad stigne novi ljubimac :) 

Važi se :).

Malo sam istraživala i za sad su mi najviše u igri Nikon d3200 i d3300 oba u kitu sa AF-S 18-55 VR II objektivom. Zavisno od cene i stanja, najverovatnije ću se odlučiti za jedan od ta dva. Canon sam manje istraživala, za sad mi je u igri 700d sa EF-S 18-55 IS STM objektivom, ali ima i jaču cenu od ova dva Nikona.

Odavno ne pratim novotarije pa ne mogu da dam najbolji savet. Ono što mogu da kažem je da sam se nekada bavio fotografijom i godinama, ma decenijama znalo se da kod uskoformatnih aparata glavni su Canon i Nikon, ali tu su blizu bili i Pentax, Minolta i još neki. Sve u svemu odlučio bih se za Canon ili Nikon jer su to proizviđači sa velikim iskustvom.

Lično imam jedan Nikon "idiot" koji da ne ždere baterije bio bi veoma upotrebljiv. Pre mnogo godina nabavio sam neki Canon koji nema izmenjljive objektive, ali ima digitalni zoom. Naravno, mnogo bolja opcija je optički zoom, ali je to i skuplja varijanta. Predloženi aparati bi trebalo da ispunjavaju uslove.

O kvalitetu govori da i dan danas imam mehanički Canon sa tri objektiva, a kupio sam ga početkom 70-tih i nimalo nije bio jeftin. Neki objektivi su koštali i po 1.000 tadašnjih nemačkih maraka (recimo Nikon 50-300) što je pandan bar 1.000 e danas. Takođe i ovaj digitalni Canon imam već dosta godina i nikada nisam imao ni najmanji problem. E sada, unutra je obično elektronika nekog poznatog proizvođača, japanskih najčešće, kod jeftinijih kineskih podrazumevano, ali mehanika bi trebalo da je pouzdanija kod poznatih proizvođača, bar se nadam da sam u pravu :)!

P.S. Koliko da dodam da je Canon vrlo zastupljen i u profesionalnoj tehnici tako da je veliki broj prenosnih tv kamera upravo tog proizvođača.

Savo, hvala na savetima.

Ja sam totalna neznalica što se tiče fotografije, ali voljna sam da učim.

Još uvek istražujem, ali najverovatnije ću uzeti jedan od ova tri fotoaparata koje sam navela.

9 hours ago, Sava said:

O kvalitetu govori da i dan danas imam mehanički Canon sa tri objektiva, a kupio sam ga početkom 70-tih i nimalo nije bio jeftin. Neki objektivi su koštali i po 1.000 tadašnjih nemačkih maraka (recimo Nikon 50-300) što je pandan bar 1.000 e danas.

Malo sam se edukovala ovih dana i saznala da se F-mount sistem kačenja objektiva kod Nikona nije promenio od 1959. godine, s tim da objektivi od '59-'77 imaju neku izbočinu na sebi pa ne mogu ići na novije aparate, a ovi od 1977. su kompatibilni sa dosta današnjih Nikonovih digitalnih fotoaparata. Neki su totalno nekompatibilni tj. mogu i da unište telo aparata iako mogu da se zakače, a neki lepo mogu da rade. Ima sa Nikonovog sajta da se skine tabela u kojoj je detaljno objašnjeno koji objektivi (i stari i novi) su kompatibilni sa kojim aparatom.