Maslachkova

operacija katarakte kod pasa

Recommended Posts

Dragi drugari, da li neko ima iskustva sa kataraktom kod pasa i operacijom iste. Pas mog prijatelja (francuski terijer, muzjak, 5 godina star) je gotovo slep, primetili su tek u poslednjih dva meseca (promasuje lopticu i slicno), bili kod veterinara i dijagnostikovali kataraktu na oba oka. Predlog veterinara je operacija barem jednog oka, skidanje katarakte sa malo prevelikom cenom, trazili su mu 4000e za jedno oko. Oni zaista nemaju toliki novac a da pas ostane slep nije zeljena opcija. Da li neko zna neku drugaciju pricu ili preporuku za dobrog pseceg oftamologa ili uopste ima iskustva sa tim, bilo bi od velike pomoci. 

Hvala unapred i avavavavavav 

Gde živite? Da li ste bili na vet fakultetu?

Pretpostavljam da je ovo cena za ugradnju sočiva.
Pretpostavljam da su svi pregledi obavljeni (u smislu merenja pritiska oka, sačuvana je funcija retine itd).
Da li je pas zdrav i kakva mu je krvna slika i biohemija (šećer i kalcijum).
Cena je onako prilično nerealna obzirom da u USA može da se odradi na oba oka sa sočivima za oko $3500 a cena operacije za ljude oko 1500€.

Komšinica je imala kokerku kojoj je počela da se formira kataratka na oba oka. Pas je već bio u godinama. Opcija je bila ili operacija, ili će pas oslepeti. Operacija je bolesno skupa, pas je bio stariji, i odlučili su da ne urade ništa. Kokerka je živela još 5-6 godina potpuno slepa, što joj nije smetalo da šnjufa po parkiću. Uginula je u poznoj starosti.

@witch @Berna22  Hvala na odgovorima, pas je od prijatelja, ne znam tacno kakvi su mu nalazi, znam da su isli kod svog privatnog veterinara i znam da je pas zdrav u svakom drugom pogledu (mlad je sad ce tek da napuni 5 godina). Preporucicu mu da ode do fakulteta, to je najsigurnije. Ja sam zvala i gledala druge vet ambulante, niko u Bg nema opremu za takvu operacije očiju, svi mi preporucuju da potrazim ljudskog oftamologa koji bi operisao na psu, urnebes. Za sada su mu instalirali obruc za slepce, mukica, mnogo je smesan, ali bar ne udara o zidove. A svakako najbolje otici do fakulteta, greota da bude slep narednih 5-10 godina. 

Nije to loša preporuka. Čini mi se da je u Zagrebu na vet fakultetu prvi put i operisao "ljudski" oftalmolog. Nađoh negde da su po u Danskoj 2000€ oba oka. Cena je i kod njih fina ali u odnosu na standard neuporedivo jeftinija nego ovih naših domaćih 4000€. Svakako ništa ne košta pitati. Pretpostavljam da su veće šanse ako se obratite direktno hirurgu/oftalmologu nego da recimo zvrcnu telefonom kontakt klinike jer će ih u tom slučaju sestra ili sekretarica koja se javlja na telefon otkačiti a ima možda onih koji vole pse i želeli bi da se oprobaju samo u tom slučaju mora da ide veretinarski anesteziolog + drugi dodatni troškovi. Cena za ljude je oko 900€. U Sloveniji rade veterinari.

Psi daleko lakše "podnose" slepilo. Oni se oslanjaju najviše na njuh i sluh i pritom psi nemaju onaj psihološki momenat upadanja u depresiju jer ne vide i invalidi su (taj momenat imaju vlasnici), prilagode se i nastave sa životom uživajući u drugim radostima.

14 hours ago, witch said:

Psi daleko lakše "podnose" slepilo. Oni se oslanjaju najviše na njuh i sluh i pritom psi nemaju onaj psihološki momenat upadanja u depresiju jer ne vide i invalidi su (taj momenat imaju vlasnici), prilagode se i nastave sa životom uživajući u drugim radostima.

Jeste vala, pas se ponasa najnormalnije (zato su i tako kasno provalili), osim sto nekad udari u nesto, nema ama bas nikakve promene u ponasanju, i dalje je jedan veseo i potpuno blentav pas. To se mi vlasnici istraumiramo za 5 zivota na svaki manji ili veci problem :) kad ih volimo ko decu <3 <3 <3