sava123

POMOC OKO DOBERMANA

Recommended Posts

Preselio sam se pre oko tri meseca iz stana u kucu.Kuca ima dvoriste 4 ara elem kupili  smo psa dobermana to je bio prvi pas kojeg smo  imali u stanu ranije nismo ni pomisljali na to.moji roditelji su ga malo razmazili nama je trebao pas cuvar i porodican pas odlucili smo se na dobermana zbog lepote elegeancije itd. Procitalo smo da mu treba paznje dosta ali nismo znali da je to tolika mera posvecivanja.Moji roditelji su ga malo razmazili ali su strogi i dajemo mu na nanju kada pogresi obicno ga po dupetu cusnemo (ne jako da ga boli) raspitali smo se o svemu i svi prijatelji i komsije sa psima nam govore da su i njihovi psi bili takvi.On ima 7 meseci preko dana spava i miran je ujutru je navikao u 6 da bude setan zbog nuzde i odma cvili nemamo vremena da se obucemo pre setnje.Pusten je u dvoriste igramo se s njim setamo ali cim ode u boks onda cvili zapomaze itd... Ne znamo sta da radimo sa njim non stop cvili kada je zatvoren cim mikrotalasnu upali cvili itd.. Mi ne znamo sta sa njim da radimo najverovatnije ce mo ga dati na usvajanje posto izgleda da moji roditelji i ja nismo za psa ili ne znamo kako sa njim da postupimo.Pa da li bi neko ko se razume u pse pogotovo dobermane da nam kaze iskustvo a njihovim kada je bilo stene.Hvala unapred.

Koliko je dugo pas sa vama?
Da li radite nešto sa njim, učite ga komande, da ide uz nogu, donosi li lopticu ili ga samo prošetate i ostavite samog u dvorištu?
Neće biti da su ti roditelji "strogi" prema psu ako je on razmažen.
Pas je štene i već su vam svi rekli da su se i njihovi štenci slično ponašali a vi razmišljate negde da ga prosledite dalje (uglavnom psi u takvim situacijama jako loše završe jer ljudi ne gledaju kome će ga dati već samo gledaju da se reše "problema").
Generalno se svako razmaženo štene tako ponaša a pažnju i posvećenost zahtevaju svi psi a ne samo dobermani naročito u uzrastu do godinu dana dok traje obuka socijalizacija itd..
Da li ste nešto pročitali o psima, njihovom ponašanju, obuci?
Da li imate u okolini nekoga ko se bavi psima da može da vas usmeri kako da se ophodite prema psu? (pod uslovom da taj neko ne smatra da je batina iz raja izašla jer-NIJE)

Prelistajte malo teme:
PSIHOLOSKI RAZVOJ STENETA PO FAZAMA - I DEO
PSIHOLOSKI RAZVOJ STENETA PO FAZAMA - II DEO
RAD SA ŠTENETOM
Rad sa stenetom 2. deo

Pas je sa nama oko 4 i po meseca pa da ucimo ga komande da donese lopticu u dvorisstu nikada nije sam jedino kada je vrucina tada samo legne u hlad na terasi i spava ne zeli ni da seta ako mu se ide na setnju zbog nuzde malo zacvili obicno znamo kada je to.Sto se tice razmazenosti malo su ga razzmazili mislim takvi su oni bili i samnom i mojim bratom starijim nisu nas razmazili malo mene ne bitno to on kada uradi lose swto ne treba damo mu na znanje da nije dobro obicno ne ponovi ali cviljenje se ne menja mi smo prvo u stanu sa njim dve nedelje pa smo se preselili  bio je okej u stanu ali npr nije hteo da spava na terasi gde mu je sve bilo namesteno pa je u dnevnoj sobi i onda dok svi ne ucutimo nece da legne nego hoda nesto radi i zaspe sam.Mi smo gazavoleli i necemo ga dati bilo kome nego prijateljima kome trebaju ili vratiti odgajivacnici po mogucnost.Pa nazalost malo smo prebrzo ga uzeli ja sam citao da dobermani kakvi su i da zahtevaju paznju naravno kao i drugi psi ali on bukv zeli ceo dan da provedemo sa njim a mi nemamo vremena toliko ssvo slobodno vreme koliko mozemo sa njim smo ali skola posao fakultet...itd.pa nemamo imamo jedino veterinara ali nisam siguran koliko on moze da pomogne. to sse tice batina moj brat i ja smo odlicno vaspitavani (bez batina desi se nekada po dupetu ali bas kada preteramo i nikad nam vise ne padne na pamet) sto se psa tice isto bas kada nonstop cvili u 11 tata izadje proseta ga a pre 15minuta je bio setan i on nista napolju ne uradi vrati ga u boks opet cvili on povisi ton i kaze staje cezare prekini zato sto je pusten ceo dan igramo se sa njim setamo ga itd... Prelistacu naravno hvala na odgovoru

Zdravo, nova sam na forumu pa mozda ne radim bas kako treba ne umem da zapocnem temu. 

Imam zenku Dobermana stara je 9 meseci. Zivi sa nama u kuci. Cesto imamo problem sa njom jer tera neki inat ali kapiram da je to i normalno za tu pasminu donekle, sa druge strane ne znamo da li prerasta u agresivnog i dominantnog psa,ili je to samo neki "tinejdzerski" period. Radimo dresuru sami da sa njom.,odlicno nam ide jako je poslusna i brzo uci komande, sto nije slucaj kada smo u kuci,s'vremena na vreme totalno podivlja da nemamo kontrolu nad njom, tu smo malo i sami napravili problem jer stvari koje su bile pod zabranom su joj kasnije dopustene, npr. kada je pustimo da lezi i provodi vreme na krevetu, dvosedu jer tada mirna. Zanima me da li smo tu napravili propust pa je uzela autoritet u celoj prici? Sve aktivnosti potrebne ima, provodimo sa njom u igri i treningu, setnji svaki dan po 4,5 h, tako da nije uskraćena razonodom i nije nakon toga zatvorena nigde slobodno seta po stanu. Kada hoce paznju ili da ide napolje u setnju, na trening i slicno, grize nas i gricka nekad zna da blago uzme ruku u celjusti pa da stegne u igri, da li to spada u poziv za igru ili pak nesto drugo? (tolerisati ili ne?) 

I zanima me jos jedna stvar, socijalizacija je uspesna ali imamo problem da kada je na povodcu i kada nije, od radosti prilazi ljudima koji je znaju  i skace na ljude koji zele da je maze sa ushicenjem , u tom trenutku kao da mi vlasnici ne postojimo i ne cuje nase komande da dodje i da se smiri. 

Molim za pomoc i sugestije, Jeste puno pitanja, ali nadam se da cete mi pomoci jer mi je ovo prvi doberman i jako se trudimo da bude bas dobar pas. Hvala unapred

Edited by ReAndjelaaa

On 10/23/2019 at 12:19 AM, ReAndjelaaa said:

pustimo da lezi i provodi vreme na krevetu, dvosedu jer tada mirna

Nije problem da ona leži na dvosedu ali to mora da bude kad vama odgovara, ili nagrada za poslušnost a vi ste dopustili da bude nagrada za divljanje. Ako sam dobro shvatila ona krene da skače i jurca po kući a vi joj u u takvim slučajevima date da sedne gore. Ona je shvatila to ovako "uh baš super, kad krenem da jurcam okolo dobijem kauč". 

Kada hoce paznju ili da ide napolje u setnju, na trening i slicno, grize nas i gricka nekad zna da blago uzme ruku u celjusti pa da stegne u igri, da li to spada u poziv za igru ili pak nesto drugo? (tolerisati ili ne?) 

A da li joj i onda uslišite želju tj da li je izvedete kad ona tako traži? Griženje i grickanje nikad ne treba dozvoljavati, ona odavno nije štenac-bebac pa da gricka jer istražuje. Nema potrebe za nekim kaznama ali opomena i nakon toga ignorisanje tj opet je poenta da grickanje ne bude nagrađena, u ovom slučaju igrom ili šetnjom (bilo kakvom pažnjom)

kada je na povodcu i kada nije, od radosti prilazi ljudima koji je znaju  i skace na ljude koji zele da je maze sa ushicenjem , u tom trenutku kao da mi vlasnici ne postojimo i ne cuje nase komande da dodje i da se smiri. 

Kopiraću sa jednog posta na FB (ne mog)
"Stranci to odavno rade u sklopu PC programa a kod nas jos nije ni u povoju: ucite stene da sedne, sta god da hoce. Hoce da jede-neka sedne, hoce da se mazi-neka sedne, hoce da joj bacate igracku-neka sedne, kad prilazi ljudima-neka sedne,... SVE sto hoce neka prvo sedne.
Nije tu stvar u polozaju tela vec u energiji i psihi.
A ljudi skroz drugacije dozivljavaju kada pas pritrcava i skace a skroz drugacije kada pas pridje i sedne.
Odlicna je stvar a ne treba vam puno truda oko toga, garant seda vec na keks :) sad samo prosirite to, neka ucestvuju i komsije, familija, sta god da gospodjica hoce, moze, al kad sedne. Videcete promenu jako brzo. Da skace po ljudima nije lepo a ni bezbedno, tako ce sutra skociti na dete i povrediti ga. A grickanje mora da preraste..." 

Ja sam na primer učila kuju da ako je bez povoca i dođe do ćoška sedne i čeka mene da pređemo ulicu. Da li bi vam ovako nešto odgovaralo kao rešenje?
Ne znam u kojim situacijama puštate psa sa povoca ali znajte da u urbanim sredinama to nije baš prihvatljivo, mnogi ljudi se plaše. Moj pas je meni uvek išao tik u nogu, nikad nikog gledala okolo ali vidim kada idem ka nekome da se plaši sklanja. Imajte obzira prema takvim ljudima. I vodote računa o deci. Nažalost kod nas mnogo dece ne zna i ne ume da priđe psu, lako dotrče ili iskoče odnekud pred psa a onda može da nastane belaj. Na ovoj temi "Kučkarski bonton" postoje razni primeri i predlozi kako sprećiti nemile situacije.

@sava123 Tek sad videh tvoj odgovor...
I za vas maltene isto važi na osnovu ovih situacija koje opisuješ.
Pas vam dobija nagradu za cvilenje. Preko dana je navikao da nete vremene ili niste tu i da mu je džaba ako cvili pa ode gospodin da spava a popodne i uveče ste vi tu. On zacvili vi izađete, pustite ga, obraćate mu se. Biva nagrađen za cviljenje. Svaki pas će tražiti da mu posvećujete 100% vremena, na vama je da psa naučite da to nije moguće. Kad kažu da dobermanu treba pažnja ne misle na to da treba provoditi sa njimceo dan već da mu treba "mentalno razgibavanje" vežbe, sedi, lezi, idi uz nogu.
I malo podignite samopouzdanje (sebi), ne delujete mi baš kao nesposobni da odgajite psa a prva greška vas pokolebala. Moj prvi pas je cvileo 5 noći u hodniku dok nije prihvatila da joj nije mesto kod mene u spavaćoj sobi, baš je bandoglava bila ali sam ipak ja bila tvrdoglavija.
Jedino rešenje je da njegovo cviljenje ignorišete. Da li u boksu ima kućicu? Da li zna komandu "kućica" (različite komande za boks i kućicu mogu biti zgodne).
Recimo pas krene da cvili, opomenite ga sa jednim oštrim "ne!", ne prilazite boksu, ne obraćate mu se nikakvim drugim rečima i vratite se unutra ili mu date komandu "kućica" i ako uđe u kućicu vi ga pohvalite i uđite unutra. Ako koristite komandu kućica budite oprezni da vas ne prevari tako što će stalno izlaziti iz kućice, cvileti i onda ražiti pohvalu što ode u kućicu. Ako ovo počne da radi onda dobija samo "ne!". Morate biti dosledni i potpuno ignorisati cviljenje ako je bez ikakvog razloga (tj znate da je pas napojen, sit, bio je da vrši nuždu) i ovog pravila morate da se držite SVI.