Sign in to follow this  
Petite

Epagneul Breton (FCI: 7.1.2-95) 2. dio

Recommended Posts

Pozdrav svima i cestitke takmicarima. Ja sam u subotu bio u Bogaticu na CAC-u i bilo je super. Bretone je sudio dr Nebojsa Surbatovic, a prvaka VII FCI grupe birao je Zoran Markovic Cefta. BOB i BOG Bek, epanjel breton iz Valjeva. Inace Valjevci su trijumfovali u celoj VII grupi...

roki.jpg

Mico jel Gala ostenjena kod tebe? Sta je sad sa Donom? Kod koga je ona

Gala je ostenjena u Kisiljevu. To je selo blizu Velikog Gradista. Dona je ponovo kod tog decka gde je i Galu ostenila. Inace se covek zove Djordjevic Nenad. Ja sam Donu imao oko dve godine kod sebe jer sam zeleo od nje i Ringa kuju da ostavim.

Cestitam Lazaros.

Zorana, kad je utakmica u Merosini i gde je skup?

CACIT utakmice Nis i Gradiste bice odrzane 14. i 15. aprila.Skup je u restoranu na Oblacinskom jezeru u Merosini,gde postoji i mogucnost smestaja za takmicare i pse.Svi su dobrodosli,ko je bio prosle i preprosle godine zna da je organizacija fantasticna ,tereni najbolji u Srbiji i puni divljaci.

Sve informacije na 063/425-379 i 066/142-936

Nakon toga ,16.aprila sledi CACIT u Prokuplju.

Dobrodosli svi da se takmicimo i druzimo! :wink:

Pitanje za poznavaoce: Koje genetske linije nose sa sobom braon boju kod epanjel bretona?

Nisam geneticarka ali mi imamo jednu braon kuju izuzetnog stila i nosa-Irmu(mozes je videti na nasem sajtu),cerku Don Juniora od koga je i Robin od Postara kao i nas Irvin.Uparena je pod francuzom Victorom De Kerveillantom i leglo ocekujemo sredinom aprila u kome bi trebalo biti neko braon stene.

Kakva bi po standardu trebali biti boja nosne jabučice kod braon kerova, bledja ili ista i tamnija od najtamnije boje psa.

Moja keruša ima istu boju nosne jabučica kao i tvoja Irvin, plašim se da je ˝bleda˝ .

Molim tvoje mišljenje

lazaros :arrow: Sve cestitke na uspehu tebi i Valjevcima. U poslednje vreme dominirate na izlozbama u svim rasama pticara. Pozdravi kuma.

Kakva bi po standardu trebali biti boja nosne jabučice kod braon kerova, bledja ili ista i tamnija od najtamnije boje psa.

Moja keruša ima istu boju nosne jabučica kao i tvoja Irvin, plašim se da je ˝bleda˝ .

Molim tvoje mišljenje

Moje braon-bela kuja je Irma,a njen brat iz legla je Irvin.U principu moguce je da bude od nekih nijansa boje mesa preko boje dlake do crne ali je pozeljno da bude sto tamnija.Ipak ni bleda pecurka boje mesa kod braon -belog bretona nije mana.Nosna pecurka moje Irme bila je proslog leta boje dlake ali je tokom zime zbog nedostatka sunca pobledela.Zato braon - beli bretoni zahtevaju vise vremena na suncu.

Cini mi se da su kod nas braon-beli bretoni nepravedno zanemareni,kao i trikolori.Mnoge bretondzije forsiraju samo oranz-bele bretone a breton se javlja u cak 5 varijeteta boje.Emanuel Marco,jedan od najboljih vodica sveta ,takmici se sa 2 braon-bela bretona -Naob Boli-jem i njegovim ocem Sweet du Mas d'Eyraud-om.

Cestitam Panto i Zorana. Lep kontinuitet rezultata sa jednim psom. Za pohvalu. :wink:

Hvala Mico da ti se vrati . :D

Sad me Mica potseti ,ostala sam duzna prema ostalim psima jer su i oni pravili rezultate,nazalost zbog Artu-a nisu mogli da dodju do izrazaja kao i ja i Steva kao mladi vodici pored Pante-starog lafa :) koji je vodio Artua i Victora.Ipak svi nasi psi koji su trcali do sada napravili su odlicne rezultate i to:

Ben-2xECC,RCACT

Apolo-2XECC

Irvin-2xECC

Roksi-3xECC,CACT,RCACIT

Vir od Pantica-2XECC,RCACT

Victor de Kerveillant-2XECC,2XRCACT

Veron-3XECC,RCACT

Artu sada ide na zasluzeni odmor i uzivanciju sa mnogobrojnim obozavateljkama :D mozda ce trcati samo jos jedan-dva CACIT-a ovog proleca,Roksi je ispala iz tima zbog vise sile,a na njihovo mesto dolaze Omar,Artuov sin i B-Vir.

Molim tvoje mišljenje

Moje braon-bela kuja je Irma,a njen brat iz legla je Irvin.U principu moguce je da bude od nekih nijansa boje mesa preko boje dlake do crne ali je pozeljno da bude sto tamnija.Ipak ni bleda pecurka boje mesa kod braon -belog bretona nije mana.Nosna pecurka moje Irme bila je proslog leta boje dlake ali je tokom zime zbog nedostatka sunca pobledela.Zato braon - beli bretoni zahtevaju vise vremena na suncu.

Cini mi se da su kod nas braon-beli bretoni nepravedno zanemareni,kao i trikolori.Mnoge bretondzije forsiraju samo oranz-bele bretone a breton se javlja u cak 5 varijeteta boje.Emanuel Marco,jedan od najboljih vodica sveta ,takmici se sa 2 braon-bela bretona -Naob Boli-jem i njegovim ocem Sweet du Mas d'Eyraud-om.

Braon psi NE MOGU da imaju crnu nosnu pecurku.Zapravo boja kod pasa je uslovljena samo sa dva para gena,koji uzajamno odredjuju boju dlake.Jedan je boju dlake,a drugi za boju nosne pecurke.Prisustvo dominantnog gena kod alelnog para za boju dlake daje crnu boju ako je prisutan dominantan gen kod alela za boju nosne pecurke,tj braon ako su oba alela za nosnu pecurku recesivni geni.Oranz boja nastaje ako su oba alela za boju dlake recesivni,pa zato dva oranz psa nikad ne mogu dati drugu boju sem oranz...Nadam se da nisam nikog zbunio. :D

ostalim psima jer su i oni pravili rezultate,nazalost zbog Artu-a nisu mogli da dodju do izrazaja

Sad malo dolazi do izrazaja ono sto sam pricao i pisao pre nekoliko meseci. Ko zeli da se uveri neka se vrati u prethodne teme ovog foruma.

Pas Artu,inace italijanski uzgoj sin Magica i Clare Alessandro & Nicola (sestre Carlosa II) Dakle kombinacija Italijanski pas i Acina kuja. Ta kuja je upravo sestra od one kovdzave dzukele Carlossa II,pa me sad zanima kako ispade Artu,kad nije Francuz i zeleo bi od Zorane da cujem komentar za Viktora i Artua. Neko od njih nije breton,jer su dva sveta,a zanima me ko je bolji po Zorani.

Pozdrav društvo. Sve čestitke za Artu-a i Zoranu i Pantu. Ja sam danas bio na Ubu na izložbi. Ukupno 297 pasa. Skoro deset bretona( ne sećam se tačno), za prvaka rase. Kao i prošle nedelje u Bogatiću BOB i BOG pas Bek iz Valjeva. Iako je istovremeno, u okviru CAC Ub, odžavana i specijalka za NKD ptičare ipak je breton prvak VII FCI grupe. Nije da se hvalim, ali mi je baš drago. Nadam se da niko neće pogrešno shvatiti.

ostalim psima jer su i oni pravili rezultate,nazalost zbog Artu-a nisu mogli da dodju do izrazaja

Sad malo dolazi do izrazaja ono sto sam pricao i pisao pre nekoliko meseci. Ko zeli da se uveri neka se vrati u prethodne teme ovog foruma.

Pas Artu,inace italijanski uzgoj sin Magica i Clare Alessandro & Nicola (sestre Carlosa II) Dakle kombinacija Italijanski pas i Acina kuja. Ta kuja je upravo sestra od one kovdzave dzukele Carlossa II,pa me sad zanima kako ispade Artu,kad nije Francuz i zeleo bi od Zorane da cujem komentar za Viktora i Artua. Neko od njih nije breton,jer su dva sveta,a zanima me ko je bolji po Zorani.

Razlika izmedju Artu-a i Victora je prvo u starosti jer je Artu mladji 2 godine.Drugo Victor ima povredu tetive desne noge jos od 3 godine sto ga je sprecilo da se dalje takmici u Francuskoj.Obojica su vrhunski psi ,odlicnog nosa i stila a treba videti i sta ce dati u priplodu.Artu je do sada imao samo jedno parenje u Srbiji i dao 3 takmicara a Brita se juce ostenila pod Victorom pa cemo videti sta ce dati.Zbog te starosne razlike i povrede Victora Panta vise forsira Artu-a.Imao si cast da ga gledas sa profesionalnim vodicima u barazu u Natalincima ,mozes slobodno i ti izneti svoje misljenje o njemu.

Ne znam gde je Magic ostenjen ali znam da je sada kod Emanuel Marca(francuskog vodica) a i u rodovniku ima najvise franc.pasa,uglavnom Keranlouana i Buisson de choisel-obe franc.odgajivacnice.

Artu je pas po mom ukusu sto se tice galopa i bretonskog izgleda. Drskost pre svega,koju breton mora imati.

O Viktoru ne zelim pisati,jer nisam video nista na njemu sto bi mi bilo zanimljivo.

Baraz u Natalincima je bio samo kod engleza,a kontinetalci su bili jako slabi. Jedino je Radeta Savica pas krenuo kako treba,ali nije imao levu petlju. Artu u barazu nije prebacio 50 metara u sirinu kao ni kuja Gala koja je dobila CACIT,a uz to su Scarpeci i Panta po jedno 50 puta rekli VIA-VIA,sto u barazu nikako ne zvuci.

Moje misljenje je da pas u barazu ode u stranu koju je pusten maksimalno iskoristi teren i isto ponovi u suprotnu stranu. To sam u Natalincima video samo kod setera koji su bili sjajni.

Mico koji su seteri trcali baraz u Natalincima i ako moze tvoj opsti utisak?

R.CACIT seter Arno Ilije Jurkovica iz Dubrovnika inace pas koji je ovo prolece u Francuskoj postao VICE PRVAK EVROPE. CACIT je dobio seter kojem ne znam ime a vodic je Marko Savic(sin Radeta Savica)

Dva setera sa sjajnom postavkom na vetar,velika sirina i maksimalan sistem. Nesto sto je vredelo videti,kad psi urade bez greske u prvom pustanju,a onda u finalu njih dvojica opet bez greske i CACIT dobije pas sa malo vise ritma. Samo je malo vise svezine kod Markovog psa odlucilo pobednika. Ilijin pas je delovao umornije i mislim da su obojica bila izuzetna. Kontinetalci su kasnije bili smesni u barazu,a bilo je kvalitetnih pasa.

Mozda ja gresim,a bilo je jos ljudi koji su gledali sve ovo pa mogu dati komentar.

Braon psi NE MOGU da imaju crnu nosnu pecurku.Zapravo boja kod pasa je uslovljena samo sa dva para gena,koji uzajamno odredjuju boju dlake.Jedan je boju dlake,a drugi za boju nosne pecurke.Prisustvo dominantnog gena kod alelnog para za boju dlake daje crnu boju ako je prisutan dominantan gen kod alela za boju nosne pecurke,tj braon ako su oba alela za nosnu pecurku recesivni geni.Oranz boja nastaje ako su oba alela za boju dlake recesivni,pa zato dva oranz psa nikad ne mogu dati drugu boju sem oranz...Nadam se da nisam nikog zbunio. :D

Ne bih se upustala u diskusiju o genetici jer smatram da sam nedorasla za tako nesto,to je citava jedna nauka koju ljudi izucavaju vrlo ozbiljno celog zivota.Ovo sto ste napisali jeste uproscena teorija a svako pravilo ima svoj izuzetak koji samo potvrdjuje pravilo.Meni praksa govori da 2 oranz-bele jedinke u parenju mogu dati izmedju ostalih i crno-bele stence.

Poz

Zorzy

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this