Sign in to follow this  
lea1

Tablete za parazite i gliste

Recommended Posts

Nesiguran sam pa bih da mi neko potvrdi.

Da li je zaista potrebno svim psima svaka 3 mjeseca davati tablete protiv glista i parazita?

Edited by lea1

Ja to ne praktikujem odavno, mada s obzirom da u letnjem periodu dobija Milprazon preventivno za srcanog crva, u sezoni komaraca je redovno ciscen :) U zimskom periodu, samo ako primetim gliste (nije se desavalo). 

9 hours ago, lea1 said:

Ima Foresto ogrlicu, ali nisam siguran da li da tretiram za to ili ne.

Ogrlica odbija komarce, ali nije 100%. Tablete ubijaju mikrofilarije, dakle 100%. Uradite bar test jednom godisnje, ne znam u kom ste kraju i koliko je srcani crv zastupljen tu. 

Foresto štiti psa od buva i krpelja, nije mi poznato da štiti i od komaraca. Poslednjih nekoliko godina na mom psu je bio Foresto, dva puta je proveravana na srčanog crva i sve je bilo u redu. Veterinar mi je  rekao da sam imao sreću, ali ne delim njegovo mišljenje i mislim da je ogrlica uz moju pažnju odradila posao. Psa sam inače svakodnevno šetao po šumi u kojoj ima dosta komaraca.

On 8/8/2019 at 8:55 AM, Sava said:

Foresto štiti psa od buva i krpelja, nije mi poznato da štiti i od komaraca. Poslednjih nekoliko godina na mom psu je bio Foresto, dva puta je proveravana na srčanog crva i sve je bilo u redu. Veterinar mi je  rekao da sam imao sreću, ali ne delim njegovo mišljenje i mislim da je ogrlica uz moju pažnju odradila posao. Psa sam inače svakodnevno šetao po šumi u kojoj ima dosta komaraca.

Nisi živeo u Borči i Zemunu. Nikako ovakve stvari ne preporučujem!!! Sad već gde god da živite u Beogradu, bolest se polako širi i u ostale delove grada. Ova bolest se toliko lako prevenira a toliko teško leči, zašto rizikovati?!

Ne osporavam. Već godinu i po nemam psa pa i ne razmišljam o tome. Dok sam šetao kerušu sa Forestom znao sam da nije zaštićena od komaraca, ali sam pazio kako i gde vodim pa nije bilo problema. Trenutno šetam šnaucerku na istim stazama i vlasnicu sam samo pitao da li je zaštićena i rekla mi je da jeste. Sreća je da komaraca i nema u vreme kada ja idem, a to je po najvećoj vrućini.

Da li treba slepo davati svaka tri mjeseco protiv parazita i glista tablete ili proveravati stanje i po potrebi? Apsolutno ga treba testirati svake godinu dana, i cesce, ali za svaka 3 mjeseca ovih tableta nisam siguran.

Crevni paraziti (narodski gliste i pantljičare) nisu toliko problematični i ni ja ne praktikujem da čistim pse svaka tri meseca (kao što je nekad davno bila preporuka). Dajem im povremeno, kad se setim, recimo svakih 6-8 meseci. Protiv njih su tablete uglavnom na bazi prazikvantela (neke imaju i kombinaciju sastojaka). 

Srčani crv o kojem @Berna22 priča je sasvim druga priča, prenose ga komarci i jako je gadan kad se pokupi, teško se leči i oštećuje srčani mišić. Milprazon tablete o kojima ona priča sadrže milbemicin oksim koji ubija mikrofilarije (početni oblik srčanog crva, mali crvići u krvi) i tako štiti psa, tj. nikad se neće razviti odrasli oblik crva ako se redovno daje a to je jednom mesečno. Ove tablete sadrže i prazikvantel pa htela-ne htela davanjem ovih tableta se pas čisti i od crevnih parazita.

Spoljni paraziti (buve, krpelji ali i demodikoza, šuga itd...) od njih štite ogrlice kao što je foresto koju je koristio @Sava ili scalibor, ampule tipa frontline, fypryst ili tablete tipa nextgard i bravecto. Razne ampule, ogrlice i tablete imaju i različite sastojke, nekima su jedni efikasni a drugi nisu.

E sad postoje razne kombinacije tipa nextgard spectra (buve+srčani crv), ili već pomenuti milprazon (srčani+crevni paraziti) itd...

Koliko često, koju zaštitu i protiv kojih parazita će te davati morate da odlučite u skladu sa vašim uslovima, recimo ja od glista ne čistim pse često, psi su u dvorištu su, ulaze u kuću, u šetnji ne gutaju sve što vide ali da imam "ekonomsko dvorište", stoku, živinu i terijere koji ćapaju miševe i pacove na dnevnoj bazi itekako bi im redovno davala tablete za gliste.
Tako i za buve i krpelje štitim redovno ampulama (nešto ne volim tablete)+prskam dvorište jer komšije oko mene ne vode puno računa, njihovi psi su često pušteni, dolaze nam pred dvorište buva i krpelja ima na izvoz ali ovaj moj sistem nije zakazivao do sada.
Što se tiče srčanog crva u području sam neke srednje ugroženosti, tablete ne dajem jednom mesečno ali redovno testiram ali što kaže Berna, da sam u Borči drugu bi pesmu pevala i psi bi mi gutali milprazon svakog meseca.

Tablete koji sadrže neki sastojak protiv srčanog crva NIKAKO ne davati pre nego što se odradi test jer ako je pas zaražen odraslim jedinkama može biti baš gadno. Dakle test (uglavnom na proleće) pa se daju tablete tokom leta pa se na zimu prekida (ili ne zavisi kako vam odgovara) pa test na proleće pa opet tablete. Ako se nije prekidalo tokom zime sa tabletama test ne mora da se radi.

Niste nigde naglasili za koje tablete protiv kojih parazita pitate da li da dajete svaka tri meseca pa mislim da nastaje zabuna.
Bitno je i naravno koji je pas kratke/duge dlake, gde je unutra/napolju, gde živite, da li ste pored reke, šetate li kroz šumu...

3 hours ago, witch said:

E sad postoje razne kombinacije tipa nextgard spectra (buve+srčani crv), ili već pomenuti milprazon (srčani+crevni paraziti) itd...

Čiato da pomenem kako je slučajno otkriveno da je nextgard koristan u lečenju demodexa. Zapravo demodex se samo zalečuje koliko sam shvatio.