Irena2⁴

Stene srednjeazijskog ovcara

Recommended Posts

Pozdrav svima. Nova sam ovdje i izvinjavam se ako sam ponovila temu ili nesto slicno :/ Naime, imam stene SOA (stara je malo vise od 2 mjeseca). Pojavio se jedan problem. Nekoliko puta dnevno je uhvati neko "ludilo" i samo bi grizla sve sto dohvati (uključuje ruke, noge, odjecu i obucu ukućana), rezi i laje a kada joj podviknem "NE" kao da je to dodatno iznervira i samo bude jos gora. Uglavnom to bude rezanje na papuče ili patike, ili kada krenem da je pomazim ona krene da gricka prste(kontolrolisano), pa onda krene malo jače i ja kazem "ne" i onda pocinje rezanje. Nikad je nisam udarila, ali sam je juce morala blago (veoma blago) udariti po njušci. Pomoglo je u pocetku, smirila se, ali je posle izvesnog vremena opet pocela da grize i rezi. To se desava nekoliko puta i toku dana i stvarno ne znam sta da joj radim.

Ovako stoji situacija, mozda se tu i krije problem:

1)U pocetku je spavala u kuci, kod mene u sobi, a onda smo je premjestili na terasu, napravila sam joj kucicu i to joj nije predstavljalo problem, prvi dan je tu bilo cviljenje i zavijanje, ali se vec drugi dan navikla..mozda je ljuta jer je sama nekada?

2)Desi se nekada da niko nije kod kuće, ali ne ostaje sama preko 2 sata, mozda je to uzrok njene "nervoze"?

3) Nekada joj dam malo zivog mesa (junetina) pomijesano sa jogurtom..da li moze od toga biti "agresivna"?

Vec je naucila komande, dodji, sjedi, lezi i cekaj (sa tim nemam problema, skoro uvijek poslusa kad joj se kaze komanda), ali me ovo režanje brine. Ne rezi kada joj uzimam hranu, ili tokom igre kada se natezemo sa igrackom, vec samo u gore navedenim slucajevima.

Hvala unaprijed na korisnim savjetima :)