Maslachkova

dodatak ishrane za utreniranog AST

Recommended Posts

Potrebna mala pomoć, pretpostavljam da je do ishrane vise nego do zdravlja. Imam staforda, plave linije 2,5 godine, koji ima razne sitne zdravstvene probleme (imao je par benignih kvržica koje odstranjujemo kako se pojave ali i gastritis razvijen od postop lekova). Zbog gastritisa smo mu promenili ishranu (umesto jednog velikog obroka sada dobija 2-3 manja). Veci deo nedelje jede kuvano pirinač i jetru/piletinu + sargarepu, dva tri puta nedeljno dobija suve granule kad ne stignem da skuvam, i jednom u mesec dana dobije sirovu kost sa malo mesa i to je to. Nivo aktivnosti mu je ostao isti, on je izuzetno energican pas i svakog dana ga pustam sa lopticom na istrčavanje ili na plivanje, zbog čega je sav u misicima, više liči na pitbula nego na debeljuce staforde.

Nikakve vitamine mu ne dajem (po preporuci veterinara vitamine ad3 i ostalo je prestao da dobija čim je napunio godinu dana), čak sam prestala da mu dajem i zivo zumance, prestala da mu dodajem mleko, samo ponekad jogurt u granule.

Deluje mi kao da mu nesto fali.

Svakog jutra kada ustane, desni su mu toliko blede da me plaši, povrate normalnu boju tek nekoliko sati posle ustajanja pio vodu ili ne, valjda tek kad mu se telo aktivira zagreje i cirkulacija se podigne.

Juče ujutru su mu desni bile izuzetno blede i počeo je da se trese (drhti) nakon obroka (suve granule bez jogurta). Drhtao je na svakih 10ak sekundi sve dok mu nisam dala zumance sa malo meda (ovde negde procitah da drhtanje i bledilo može biti pad nivoa secera) nakon čega mu je odmah bilo bolje sto se drhtavice tice (desni su ostale blede sve dok nismo izasli napolje u setnju- valjda zbog uzbudjenja) .

Da li nesto radim pogresno, da li treba da mu dodajem neke vitamine obzirom da je izuzetno aktivan pas. Da li je bolja neka druga zitarica umesto pirinca jer nema puno gvozdja? 

Bilo kakav savet ili preporuka su dobrodosli.

P.S. on ima 30kg okruglo, dnevno dobija oko 500g hrane , da li je to malo?  

Hvala unapred i pozdrav od Zika

33487829_1972165699523948_7617982376223703040_n.jpg

Da li ste psu skoro radili krvnu sliku i biohemiju??

Ishrana koju si opisala je veoma siromasna. Hrana koju dajes psu treba da bude raznovrsna. Razlicite vrste i delovi mesa, razlicito povrce (voce), razliciti izvori UH, dodavanje mlecnih proizvoda (izuzev mleka), raznoraznih ulja, semenki, pivskog kvasaca, zumanca obavezno... Koji je razlog za izbacivanje sirovog zumanceta?  Ti spremas samo piletinu, pirinac i sargarepu, pri tome sve to kuvas i ne dodajes nista od gore spomenutog - to ne moze biti kvalitetna ishrana.

Ili nabavi neke zaista kvalitetne granule (mada mi nikada nece biti jasno kako se kod problema sa varenjem uopste preporucuju granule, kad varenje valjda treba da bude sto je moguce vise olaksano, a to sigurno nije slucaj sa granulama.. ali dobro) i neka dva obroka budu granule, a jedan to kuvano ili unesi raznovrsnost u ishranu (mnogo bolja varijanta). I gledaj da kuvanje mesa i povrca bude sto krace.  Ono sto je mnogo bolje od kuvane hrane je sirova hrana. Ako te zanima ista o sirovoj prehrani imas dosta informacija o tome ovde na forumu, A mozes i da se instant informises ponovo pitajuci. 

Psima sa poremecenim varenjem (vecini) probleme resava ili ublazava burag.

Pa, u novembru mu je radjena komplet krvna slika i proverili su sve, i bubrege i jetru i sve je bilo najzdravije pred sitnu operaciju (imao je kvrgu na limfnom čvoru, odmah iznad usne). Veterinar mi kaze da nema potrebe da radimo opet, bio je juce, dao mu je inekciju vitamina B i jos nekih, nisam sigurna, i danas su mu desni bas kako treba.

Dakle definitivno je do ishrane.

E sad, od početka su nam preporučivali da ga hranimo samo najkvalitetnijim granulama, sa obrazloženjem da u njima ima svega tj tačna kombinacija koja je njihovom telu potrebna. Najviše mu se svidela eukanuba i nekako nju najviše kupujemo. Tada (do dve godine) jeo je najčešće granule, jednom dvaput nedeljno pirinač i neko meso (kuvali smo svasta, nije samo piletina, kupovali smo i govedja srca ,jetre, sta kad ima u mesari. Vreme kuvanja mesa je 20min, tj dok se ne skuva pirinač, ali zato dobija sirove kosti sa mesom okolo (kad nadjemo u mesari, ranije je bilo češće, imamo kod jednog mesara petkom ali i to nije svaki put), otprilike jednom ili dvaput mesecno, sve ostalo je pirinač-meso i granule. Sargarepu dodajem kad kuvam ali mu dajem i sirovu često (dosta je upotrebljavamo u kuhinji, a on je obožava). Obožava i voće, i to mu dajemo kad i mi jedemo (mogli bi i mi češće). Od svakog našeg obroka dobije zalogaj (naravno kad nije ljuto ili nesto sto ne sme). Svaka igra, setnja i poslušnost je nagradjena keksićem.

Kad je nastupio gastritis preporuka je bila da od sad jede samo lako svarljivu hranu, nista sirovo, nista mlečno, granule moze ali po malo u vise navrata, i naglasak na pirinču.

Kad sam spomenula veterinaru da mu ponekad dajem hleb on se zaprepasio, kaze nikako zbog kvasca, ne prija im? 

Dok je pio lekove kupovali smo posebne digestive konzerve, pa nastavili kuvanim programom i posle lekova polako počeli da uvodimo ponovo kako je bilo. Od gastritisa se promenila samo kombinacija granule/kuvano, sad češće jede kuvano, kad nema u trenutku onda granule. Ipak to je i dalje samo pirinač ( + sta ima od mesa), a ne znam koju drugu zitaricu jos smem da kuvam i u kojoj količini (kukuruznu palentu je dobio jednom i uopšte mu nije prijala). Sta da kupim od zitarica?

Kako da ubacim te vitamine, sta tačno da mu dam? Kvasac (kako se upotrebljava, kako mu dajem?), žumance vraćamo (to ni ne znam sto sam prestala) . Da li da mu dajem bas komade zivog mesa? Sta je najbolje od povrća pored sargarepe? 

Potrazicu i ja sama, ali bi mi veoma znacio instant odgovor ;) kako bih odmah mogla da stupim u korekciju. Hvala puno u svakom slučaju

Gastritis je kod tvog psa nastao kao posledica upotrebe lekova, a isto tako nastaje i usled neadekvatne ishrane, a posto gomila pasa (narocito onih malih rasa) ima gastritis, a te manje rase se obicno hrane super premium granulama zato sto tako nezni i osetljivi psi treba da imaju bas kvalitetnu ishranu kako bi dobili 'sve sto im je potrebno', pa se onda postavlja pitanje kako uopste toliko pasa zaradi gastritis, a hrani se bas kvalitetno. Hocu da kazem da su granule daleko od najboljeg nacina ishrane kako to obicno veterinari savetuju.

Posto tvoj pas jede sirovu kost sa mesom onda ne bi trebalo da mu ucestalije davanje sirovog mesa stvori neki problem, ali svakako da povecanje treba da se odradi postepeno. Za pocetak mu ne bih davala komade sirovog mesa nego bih sitno seckala ili mlela. Od mesa jedino svinjsko meso ne smes da dajes sirovo.

Od povrca mozes da dajes celer, brokoli, spanac, blitvu, tikvicu, bundevu, cveklu, persun.. Sve ovo mozes ili da kratko obaris ili ako ti psu odgovara da izblendiras sirovo (ja tako radim). Nekim psima odgovara i paradajz, paprika, krastavac...vremenom se vec pohvata sta psu odgovara, a sta ne.

Od dodataka kao nadopuna vitamina i minerala stvarno ima svasta: pivski kvasac (samo pospes po hrani, ne daje se pekarski kvasac, a pivski je pozeljan u psecoj prehrani), mleveni djumbir, pa onda hladno cedjena ulja (kokosovo, laneno. maslinovo, od psenicnih klica...), omega 3 kapsule (ako pas jede plavu ribu ili losos onda nisu potrebne), pa semenke bundeve, suncokreta, golice, lana, susama (ja kad dajem istucam u avanu i odmah sipam u hranu, ne pravim vece kolicine), vec pomenuto zumance (obavezno!), alge (recimo spirulina ili kelp), golden paste (recept ima na internetu)... Stvarno ima svasta, ko sta moze i hoce da daje.

Od mlecnih proizvoda mladi neslani sir, jogurt, kefir i moj omiljeni proizvod kozja surutka, dobra je za gastriticare, ali mora se bas postepeno uvoditi zbog vrlo moguceg proliva.

2 hours ago, - K A R I M - said:

Gastritis je kod tvog psa nastao kao posledica upotrebe lekova, a isto tako nastaje i usled neadekvatne ishrane, a posto gomila pasa (narocito onih malih rasa) ima gastritis, a te manje rase se obicno hrane super premium granulama zato sto tako nezni i osetljivi psi treba da imaju bas kvalitetnu ishranu kako bi dobili 'sve sto im je potrebno', pa se onda postavlja pitanje kako uopste toliko pasa zaradi gastritis, a hrani se bas kvalitetno. Hocu da kazem da su granule daleko od najboljeg nacina ishrane kako to obicno veterinari savetuju.

Posto tvoj pas jede sirovu kost sa mesom onda ne bi trebalo da mu ucestalije davanje sirovog mesa stvori neki problem, ali svakako da povecanje treba da se odradi postepeno. Za pocetak mu ne bih davala komade sirovog mesa nego bih sitno seckala ili mlela. Od mesa jedino svinjsko meso ne smes da dajes sirovo.

Od povrca mozes da dajes celer, brokoli, spanac, blitvu, tikvicu, bundevu, cveklu, persun.. Sve ovo mozes ili da kratko obaris ili ako ti psu odgovara da izblendiras sirovo (ja tako radim). Nekim psima odgovara i paradajz, paprika, krastavac...vremenom se vec pohvata sta psu odgovara, a sta ne.

Od dodataka kao nadopuna vitamina i minerala stvarno ima svasta: pivski kvasac (samo pospes po hrani, ne daje se pekarski kvasac, a pivski je pozeljan u psecoj prehrani), mleveni djumbir, pa onda hladno cedjena ulja (kokosovo, laneno. maslinovo, od psenicnih klica...), omega 3 kapsule (ako pas jede plavu ribu ili losos onda nisu potrebne), pa semenke bundeve, suncokreta, golice, lana, susama (ja kad dajem istucam u avanu i odmah sipam u hranu, ne pravim vece kolicine), vec pomenuto zumance (obavezno!), alge (recimo spirulina ili kelp), golden paste (recept ima na internetu)... Stvarno ima svasta, ko sta moze i hoce da daje.

Od mlecnih proizvoda mladi neslani sir, jogurt, kefir i moj omiljeni proizvod kozja surutka, dobra je za gastriticare, ali mora se bas postepeno uvoditi zbog vrlo moguceg proliva.

(y)(y)(y) bravo, to je to sto trazim, hvala ti do neba.

Vidiš, za semenke uopšte nisam znala (pretpostavljam da bundeva i suncokret idu sirove, kao i lan, ali za susam nisam sigurna da li moze sirov ili mora malo da se proprži?). 

Ni za djumbir nisam imala pojma (kurkumu sam mu dodala par puta, to se pokazalo kao ok, ali sam za djumbir bila sigurna da ne sme jer je ljutkast).

Ulje mu nikada nisam dodavala, ali definitivno hoću, samo da te pitam koliko po obroku, kasiku dnevno ili više? Omega kapsule ću odmah početi da mu dajem, to trenutno imam u kući, pretpostavljam da su to ove koje i mi koristimo, pa ću mu celu samo gurnuti u usta u vreme obroka. 

I, čini mi se najvažniji, pivski kvasac, direkt u hranu (biće da je do toga). Juče kako je dobio vitamin B tako je baš baš živnuo, i danas je ceo dan još spremniji za akciju, a i inače je veoma spreman i energičan (nije stao ceo dan).

Hvala puno na savetu, jedva čekam da probam to sa semenkama i uljem, bas me zanima kako će reagovati. I da, meso cu mu definitivno pojačavati po malo, stvarno sve ima smisla, čitam ovde po forumu koliko su samo vlakna vazna za život, a to kroz kuvanu hranu i granule ne može da izvuče. 

Ziko je predivan pas i zaslužuje najbolje, ne bi verovali koliko muka i poseta veterinaru za ove skoro 3 godine u odnosu na naseg drugog psa - spašenog uličara mešanca koji veterinara vidi samo za vakcinu a pritom jede sve živo zdravo i nezdravo.

Najjači pas na svetu a svilen kao krila leptira, stvarno za ne poverovati. Hvala ti još jednom, dobila sam prave odgovore, kladim se da će u roku od 7 dana, desni biti zdravo roze od samog jutra. Hvala hvala hvala

Od semenki sve moze sirovo (uzimala sam i sirov i peceni susam) samo sve moras da sameljes da bi bilo iskoristivo. Najbolje je kako sam spomenula - sameljes i odmah u ciniju bez viska. Te semenke mozes davati po jednu kasicicu, ali onako da preliva :D  Sa uljima takodje kreni sa jednom ili pola kasicice pa povecevaj do jedne kasike. Kokosovo ulje se nesto vise dozira, ono je u cvrstom stanju do odredjene temperature. Ali i sa tim uljem po malo pa povecavas i dobro je za gastriticare.

Djumbir je jako dobar za zeludac iako je kao ljutkast,

Omega 3 kapsulu ne moras da mu guras u usta nego mu ubaci u hranu, nece on imati pojma sta jede.  

Generalno sta god novo da mu uvedes uradi to postepeno jer kao gastriticaru ne valja nista naglo ubaciti.

Nema na cemu, bas bih volela da sve ovo urodi plodom :)

On 3/7/2019 at 1:35 PM, - K A R I M - said:

Nema na cemu, bas bih volela da sve ovo urodi plodom :)

Uh, odmah sam mu dala sve sa spiska osim semenki, (to je bio četvrtak) petak ,subota super, kako se probudim prvo njega proverim. Bio je super aktivan (posebno napaljen) tih dana, i evo od jutros opet blede desni (slika je od jutros, ali od svetlosti deluje još bledje, u suštini je za nijansu tamnije uzivo, ali i to je bledo u odnosu na normalno) i opet se trese (drhtavica na svakih 10-15 sekundi). Upravo mu spremam obrok, pirinač+mleveno , dodajem kvasac kašičicu, omegu celu i maslinovo kašičicu (jedino semenke još nisam nabavila). Bas me brine.

Moracu ipak ponovo da ga vodim da mu provere krv, secer i sve, ali izgleda da cu morati i srce, kao sto kaze Berna22, mada sumnjam da je srčani jer je pokriven protiv komaraca cele godine (često idemo na reku a drug nam je veterinar, stalno dobija promotivna sredstva protiv buva/krpelja/komaraca pa nam daje za dz).

Ipak mora da se proveri. Hvala na savetima. 

Malo malo pa kod veterinara, svileno moje. 

KINDLE_CAMERA_1551356054000.jpg

Nisam mislila na srčanog crva, mada i to svakako treba proveriti, već na neki defekt srca. Svakako uradite sve pretrage. Nije normalno da ima tako blede desni kako kažete (sa slike se ne vidi baš najbolje). 

Edited by Berna22