Sign in to follow this  
MalaBoo

Šarplaninac dresura

Recommended Posts

Dobar dan, nova sam ovdje pa imam par pitanja :)

Zanima me dali se iko bavi ozbiljnije dresurom šarplaninaca, polaganje ispita poslušnosti i tako...

Imam mladu šarplaninku i to bi htjela. Za sada malo radim sama ali znam da mi za nešto ozbiljnije treba pomoć. Pitala sam u par škola ali niko ne prihvača šarplanince jer kao s njima se to ne može raditi jer su kako kažu "pretvrdoglavi i glupi".

Ima li neko snimke da im pokažem da mogu????

Sarplaninac je pastirski pas i sluzbeni pas u R. Srbiji.Oni si drugi svet ako ih poredimo sa sluzbenim psima tj lupoidnim ovcarima ,rotovima i slicno .Sve radnje skolovanja psa po programima fci su napravljenje vise manje za klasicne sluzbenjake kao sto je ipo ,ztp, razni ringovi (mondio ,belgijski i slicno)u nekom globalu dele se na skolovanje poslusnosti (tu ima isto gradacija ,stepen socijalizacije ,vodljivost i poslusnost) trag i odbrana i napad..gde je tu sarplaninac hmmm iz mog iskustva sa pastir. psima sa radom se moze postici dosta ali svaka rasa ima svoje limite u selekciji ,ljudi koji rade skolovanje ili pak sport sa psima to jednostavno ne mogu da rade sa pastircima jer je usko ogranicena oblast i to nagoni sarplaninaca tesko mogu da isprate (tu se radi o nagonima ne o inteligenicij) nacin rad i skolovanja sluzbenih pasa (metod obuke ) je u dobroj meri primenljiv samo za profil nagona sluzbenjaka ,vecinom visoka plijenska agresija i podloznost komandi (apsolutna komanda)Sarplaninac je u sluzbenoj upotrebi samo i iskljucivo kao stacionarni cuvar i koristi ga vojska i zatvorske institucije (cuveni su bili mitrovacki psi,zabela ,nekada i lepoglava u rh )ogroma teritorijalnost je kod njih prisutna i samostalnost u toj samostalnosti je sustina razlike izmedju klasik sluzbenjaka .Rad sa sarplanincom ne sme biti preslikan iz slubenjaka jer nije za njih ,mozes svaki ispit poslusnosti proci sa sarcem ali ako se radi obuka za pastira tj shodno mentalnom sklopu tog soja .Oko inteligencije ....svaki pas prosto receno radi na izgradnju uslovnog refleksa ali slika je potpuna kako se refleks(nagon) selektivno pojacava u pasmini  tj kroz selekciju ...zato i imamo profilisne pasmine .Super je da neko hoce da radi sa sarkom ,bravo ......sa tim da radis sa njim na nacin kojinjima odgovara ne na nacin sluzbenim psima .

Oko prakticne obuke ,samostalnost je sustina sarca .Oni su psi cuvari prostora (stacionarni cuvari ) i nema te pasmine koja to bolje radi od njih sem  jedne .Nema te pasmine(SLUZBENE) koja ima toliku teritorijalnost (agresiju iz teritorije) kao sarplaninac tj pastirac ali sarplaninac je tu leval iznad od svih pastiraca a ja ih drzim u ravni(malo ispod kavkazaca) mogu biti dobri i zastitni psi ali kao napadaci ne .Sve ovo izlazi iz nagona u psu .Sarplaninci su i jako borbeni psi.Sarplaninac je jako coporativan pas i kad se sve ovo poveze jedan ozbiljan pas sa akcentom na radnog cuvara prostora .Izgradnja uslovnih refleksa kod ovog soja pasa treba da prati sve ove osobine .Veliki dao posla sa ovim psima je pravilno pozicioniranje u coporu i kad se to odradi kako treba izgradnja refleksa moze da krene.Uklasicnoj obuci kao sto je npr aport hmmm moze to da radi i sarko ali ono ne voljno ,moze i da radi odbranu i napad ali nije bas pametno (jako puno treba rada tu da se ulozi u pasa i nije bas pametno ) alidiram na sport. odbranu i napad .Poslusnost moze i odredjeni ispiti socijalizacije(LEVAL IZNAD LJUBIMACA) tu se moze dosta uraditi izgradnjom uslovnog refleksa.Zato ljudi iz ofiicijelne kinoloske price izbegavaju rad sa sarcima pa zato sto okreni obrni doce se do rukava a sarko i rukav hheheh (sarplaninci su psi sa malim plijenom u nagonskom smisu i tu disciplinu ne shvate kao plijen.predmetnu agresiju no vecinom zastitnu i onda jbg ...)

On 2/20/2019 at 9:24 AM, MalaBoo said:

Ima li neko snimke da im pokažem da mogu???

Ima na sarplaninac temi ovde, samo treba prekopati stare nastavke. Momci imaju i prezentaciju obuke na specijalkama sarplaninaca. Ima ljudi koji vole, poznaju rasu i znaju kako. 

Ako si u prilici da odes u prolece na Memorijal sarplaninaca u Palanku idi, tamo ce biti te ekipe sto znaju koliko je sarko pametan pas. Dotle bih ja na tvom mestu potrazila naseg forumasa i odgajivaca sarplaninaca Vuka Strunjasa, on je jedan od tih koji su prezentirali na izlozbama i taj aspekt, dakle obuka. I, pamcenje me ne vara, Goran Obradovic. 

Ja unapred da kazem, ako instruktor i u skolici unapred kaze da je sarplaninac tvrd i glup onda njih ne da ne treba ubedjivati da iapk prihvate, nego od njih treba bezati, jer ce svojim metodama samo uprskati i upropastiti. 

Sarplaninac zahteva ne toliko iskusnog instruktora, koliko pametnog i kreativnog koji nema sematizovano vidjenje rada sa psom. Takvom pametnom instruktoru koji ima osecaj za pastirce i primitivce ne da sarac nije glup, nego mu je milina da radi sa njim. 

8 hours ago, red army2 said:

Sarplaninac je pastirski pas i sluzbeni pas u R. Srbiji.Oni si drugi svet ako ih poredimo sa sluzbenim psima tj lupoidnim ovcarima ,rotovima i slicno .Sve radnje skolovanja psa po programima fci su napravljenje vise manje za klasicne sluzbenjake kao sto je ipo ,ztp, razni ringovi (mondio ,belgijski i slicno)u nekom globalu dele se na skolovanje poslusnosti (tu ima isto gradacija ,stepen socijalizacije ,vodljivost i poslusnost) trag i odbrana i napad..gde je tu sarplaninac hmmm iz mog iskustva sa pastir. psima sa radom se moze postici dosta ali svaka rasa ima svoje limite u selekciji ,ljudi koji rade skolovanje ili pak sport sa psima to jednostavno ne mogu da rade sa pastircima jer je usko ogranicena oblast i to nagoni sarplaninaca tesko mogu da isprate (tu se radi o nagonima ne o inteligenicij) nacin rad i skolovanja sluzbenih pasa (metod obuke ) je u dobroj meri primenljiv samo za profil nagona sluzbenjaka ,vecinom visoka plijenska agresija i podloznost komandi (apsolutna komanda)Sarplaninac je u sluzbenoj upotrebi samo i iskljucivo kao stacionarni cuvar i koristi ga vojska i zatvorske institucije (cuveni su bili mitrovacki psi,zabela ,nekada i lepoglava u rh )ogroma teritorijalnost je kod njih prisutna i samostalnost u toj samostalnosti je sustina razlike izmedju klasik sluzbenjaka .Rad sa sarplanincom ne sme biti preslikan iz slubenjaka jer nije za njih ,mozes svaki ispit poslusnosti proci sa sarcem ali ako se radi obuka za pastira tj shodno mentalnom sklopu tog soja .Oko inteligencije ....svaki pas prosto receno radi na izgradnju uslovnog refleksa ali slika je potpuna kako se refleks(nagon) selektivno pojacava u pasmini  tj kroz selekciju ...zato i imamo profilisne pasmine .Super je da neko hoce da radi sa sarkom ,bravo ......sa tim da radis sa njim na nacin kojinjima odgovara ne na nacin sluzbenim psima .

Ne namjeravam raditi mondio niti ipo jer to stvarno nije pas za to. Ali koliko sam upućena FCI ima razne programe poslušnosti, mnogo "lakše" od navedenih. Moja kujica baš hoće raditi (za sada, mlada je, 10 mjeseci ima) i več zna dosta trikova koje sam ju sama naučila. Pitala sam za snimku bhvt ispita ako tko ima, a ako ima nešto više još bolje. Mislim da su podcjenjeni jer nisu nimalo glupi. Da su tvrdi i teški to stoji, Aska kad neće raditi, neće, samo me pogleda i ode svojim poslom.

On 21.2.2019. at 7:17, red army2 said:

Pitanje, misljenje za red army2

Vidim, jako razumno pises, lepo znanje, iskreno raduje me kad' vidim takve komentare. Povodom toga, produzio bih misao po pitanju sarplaninca!

Jasno da pasmina ima svoje nagone, iako to varira od karaktera do karaktera u istoj, sto ponekad "otezava" stvari. Da li mislis da je doslo vreme da se nesto iz radne kinologije uradi KONKRETNO za sarca? Sarac, ali mislim i druge pasmine slicne njemu ne mogu da unaprede kinologiju bez njenog radnog dela. Pas mora imati radne linije, a ne samo izlozbene, ode sve u propast...

Licno mislim da je to pasmina sa najvise kontrasta po svojoj prirodi, sto po meni bas krije veliki kapacitet ali i specificnosti koje zahtevaju poseban pristup. U praksi se moze okarakterisati kao dosta "komplikovana" rasa, cak ako covek nema snage da ozbiljno radi sa sarcem, deluje pas za "odustajanje" po pitanju radnog dela. Zar ne bi bilo dobro da se bas po pitanju radnog dela, poslusnost, odbrana-napad itd. uradi posebna metodologija za sarca? Ta samo prica o plenskom nagonu mi ostaje malo nedovrsena. Mislim da je plenski nagon polazna tacka svih pasa, samo kod' nekih je vremenom transformisana, prema potrebama u cuvarski nagon. Uostalom, zar posle hvatanja plena ne sledi cuvanje plena?

Tacno je da sportska dresura ima metodoloski pristup vise prilagodjen NO, malinoi itd. Ali zar to neki ljudi nisu seli, osmislili pa uradili?

Mislim da sarac nece moci da izadje iz senke dok se do kraja ne otkriju njegove radne sposobnosti, a to samo ako se pas priprema od malena, kao za vrhunsku sportsku dresuru. Znaci da prolazi specijalisticku obuku  uz dodatak pastirskog rada, pa ako treba i da potera ovce, sto sam video kod nekih pastirskih pasa u inostranstvu, koji su inace predvidjeni za cuvanje ovaca. Kad' sam video jedan snimak, pomislih da imam ovce, ni pulina pored pastirca-cuvara ne bih nikad uzeo, pulina koga inace jako cenim. Vidi se u tom snimku, da je covek demonstrirao kako moze da se uradi pastirac. Meni se licno svideo jer nije imao toliko snazan "drive" u odnosu na border kolija, sto je i ocekivano obzirom na velicinu, ali je u nekakva dva-tri skoka, sa vrlo preciznim kretanjem, zatalasao ovce kako sa jedne tako i sa druge strane, oteravsi ih u ogradjen prostor, fantasticno! Cak mislim da je taj pas bio jos na obuci. Zaista ne vidim razloga zasto i dokle ce se sarac toliko zapostavljati. Barem, iz onoga, sto sam u inostranstvu video, sokiralo me kako i koliko pokazuju kinoloske kulture i profesionalizma po pitanju radne kinologije. Iz dana u dan, toliko usavrsavaju tu radnu kinologiju, da ne mozes prosto da ispratis stvari. I kad' pomislim kako sarac jos "kaska" kao na nekim specijalkama, i to je "vrh vrhova", zaista muka me uhvati...

Prosto ne mogu da shvatim da se toliko ulaze u NO i malinoe, a da pas kao sarac, koji toliko "izaziva" po svojim sposobnostima ostaje rasa kojom se niko ne bavi. Mislim da je sarac ne pas nego deo nase kulture, identiteta, u stvari u njemu vidimo deo sebe na neki nacin. Eto sad' ima tu i tamo i tih specijalki, mogu odlicne vrste da se odabiraju za rad, ima pasa. Mislim da toj nasoj rasi treba konacno da promenimo mesto u kinologiji. Mislim da ako ne zamislimo "NO i malinou" da jedu kacamak i da budu vezani na dva metra lanca (ovde ne mislim bukvalno), a istovremeno sarca na mestu tih pasmina, mislim da sa nasim identitetom nesto nije u redu, bar u glavi. Mislim da smo otisli u velike krajnosti po tom pitanju...

Izgleda da smo se zaneli mnogo, kreirajuci misao o sarcu svojim preteranim zakljuccima, bez da "pitamo" njega sta misli o tome! Dok u svetu napreduju li napreduju u svojim domacim rasama mi koooonacnoo "izvukosmo" sarca na specijalke. A radni deo, a specijalisticka obuka na nivou odgoja? "Neeee" nemamo vremena imamo "zakazano" sa NO i malinoama...toliko...

Pozdrav sarplanindzijama!!!

Čisto jedna asocijacija na šarplanince.

1971. godina, velika, ogromna, uzbuđujuća IV međunarodna izložba pasa svih rasa u Beogradu na Sajmu. Tada su velike izložbe bile retke i u Evropi tako da je zaista bila velika.
Tada sam prvi put u životu video vod vojnika vodiča pasa iako sam živeo u blizini jedne kasarne, ali tu je bilo samo par pasa čuvara. Tog puta su bili samo šarplaninci. Tada me je fascinirala njihova poslušnost i kako su urađeni. Jeste da sam bio klinac i da je svašta moglo da me fascinira, ali i danas sa odstojanja mislim da je bilo prelepo videti toliko pasa i vodiča koji sve rade usklađeno i pod konac.
Kasnije u životu sam imao prilike da vidim najviši stepen dresure pasa u Jugoslaviji i da upoznam tada najbolje dresere i vojne i policijske. Do danas ostajem fasciniram vojnom dresurom. Policijska me nije do te mere oduševila jer se svodila na nalaženje tragova (uključujući drogu i eksploziv naravno) i napad-odbrana dok su vojni bili svestraniji.

Sarplaninatz..Pozdrav za vas!Lepo je da se neko interesuje za pse i kinologiju !Mislim pak da niste najbolje razumeli moje pisanje ovde!Rec koja je kljucna u opisu Sarplanica je da je to pastirski pas (lingvisticki je isto ovcar -pastir ali kinoloskom recniku nije tu se radi o dva sveta tj o psima drugacijih nagona selekcijom potenciranom i  drugacijom namenom tih pasmina)Sarplaninac je pas stacionarni cuvar a to znaci ultimativna agresija iz teritorijalne agresije plus visoka borbena agresija !Bilo da cuva u izvornoj formi ovce ili pak kasarnu ,zatvor ili dvoriste radi se o kinoloskom recnikom receno o jednom nagonu!Pas da bi bio efikasan u ovoj nameni mora da ima veliku samostalnost u svojim reakcijama jer cuva vecinom bez cobana ,vodica ili pak vlasnika ,mora da ima i veliku nepoverljivost i budnost ka svim stranim elementima !Samostalnost povlaci siru komandu ovih pasa tj nema slepe i robotizovane poslusnosti jer je u koliziciji sa namenom a to ne znaci da je neposlusan no da slusa u dr varijanti!Ovo je odlika svih pasa pastirski rasa od Azije do Spanije!Nas sarko je sluzbeni pas u R.SRBIJI ali u ovoj formi!Sve ove parametre je dala selekcija ovih pasa zarad namene ove rase!Ostale sluzbene rase (sa agresijom i agresijama) kao lupoidni ovcari ,molosi (rot) ,snauceri ,erdeli ,dobermani su drugi svet i mnogo univerzalniji psi tj sa vise nagona (potrebnih za rad) baza tih nagona jeste visoka plijenska agresija ali i sa primesom znatnom i zastinog nagona ,teritorije i slicno !Tu je obuka a i namene u sluzbenom smislu koncipirana kao tandem prica vodic pas ,tu su psi uze komnade jer posao to zahteva !Radni ispiti kod ovih pasa iz koji izlazi sportska kinologija jesu presek radne upotrebe u idealu ovih pasmina sa tim sto je sustinska agresija koncipirana predmetno (plijen ka predmetu) tj akcetuje se bezbedanost u radu sa ciljem teorijskom da pas to isto moze u realnost sa drugacijom obukom!Takav nacin rada sa Sarplanincom je ne odrziv jer nivo plijena je nizak kod tog soja pasa ( da li se moze sarko spremiti za ipo moze ali nije pametno iz razloga bezbednosti ali i iz duzine obuke sa klimavim rezultatom,jer upravo zbog malog plijena kod njega proradi drugi nagon i pas nece rukav nego nesto dr i onda jao)Danasnja sport kinoloska prica ima niz mana ,jedna glavna je da je postala svrha sebi tj da se izgubio onaj idel sto sam naveo mada tu ima izrazitih pasa .Da remiziram ,Sarplaninac nije to sto su klasicni sluzbenjaci i kao sto tesko moze da radi njihov posao oni teze mogu da rade njegov (mogu) ali Sarko je tu mnogo bolji!Ja se zalazem za radni ispit kod pastirski pasa ali on ne treba biti preslikan od ostalih sluzbenih rasa !Taj ispit bi trebao da je koncipiran tako da pas pokaze socijalizaciju ali takvu koja nije u kontadiktornosti sa namenom ,hrabrost i spremnost da aktivno brani sebe ,prostor i vlasnika naglasavam spremnost ,on moze da je u nameni samo sa specijalistickom obukom !Kinoloski pozdrav Red!                                                                                                              

Edited by red army2

Jos samo da dodam i ovo ,Sarplaninac u biti jeste ostar/agresivan pas ali uravnotezen pas pre svega i sva reakcija (agresivna ) treba da ima svoju meru (Prof.Pavlovic je izrazio zaljenje sto u standard nije uvedeno precizno tremin Ostar pas sto je npr imate u standradizaciji Kavk.ovcar)Znaci agresivan je sa merom nagona kad nema te pobude treba da je miran (preterana agresivnost ako nije potenciranna nagonom teritorije ,nepoverenja je losa )Mnogi mesaju ovu materiju tako da pored toga sto imate pse sa niskom agresijom i plasljive sto je negativnost i losa strana isto tako je radikalna razdrazljivost !Sarplaninac je uravnotezen pas!Prakticno to znaci ,setate psa njegova rekacija na stranca (strani element ) ne treba da je vidljiva na nzm 50 m ali na 5 treba da pokaze znake nepoverenja i spremnosti za aktivne odbrane ali i da prihvati otezano sugetiju vodica (NAGLASAVAM OTEZANO TJ TO JE TA SIRA KOMANDA )

4 hours ago, Sava said:

Čisto jedna asocijacija na šarplanince.

1971. godina, velika, ogromna, uzbuđujuća IV međunarodna izložba pasa svih rasa u Beogradu na Sajmu. Tada su velike izložbe bile retke i u Evropi tako da je zaista bila velika.
Tada sam prvi put u životu video vod vojnika vodiča pasa iako sam živeo u blizini jedne kasarne, ali tu je bilo samo par pasa čuvara. Tog puta su bili samo šarplaninci. Tada me je fascinirala njihova poslušnost i kako su urađeni. Jeste da sam bio klinac i da je svašta moglo da me fascinira, ali i danas sa odstojanja mislim da je bilo prelepo videti toliko pasa i vodiča koji sve rade usklađeno i pod konac.
Kasnije u životu sam imao prilike da vidim najviši stepen dresure pasa u Jugoslaviji i da upoznam tada najbolje dresere i vojne i policijske. Do danas ostajem fasciniram vojnom dresurom. Policijska me nije do te mere oduševila jer se svodila na nalaženje tragova (uključujući drogu i eksploziv naravno) i napad-odbrana dok su vojni bili svestraniji.

Vojska nikad nije radila zahtvene vezbe poslusnosti sa ovom rasom ,to je minimalna vodljivost pasa !Nije radila te procese utimativno kao sluzbenjaci drugi jer je to u direktnoj koliziji za namenom rase!Ekstemna vodljivost zahteva uzu komandu a takav uslovni refleks deluje na CNS kod pasa tako da smanuje samostalnu reakciju pasa a to je kao sto sam naveo u koliziji sa namenom!

Dobro vece,nije me dugo bilo,pa da se malo ukljucim.Prvo Sarplaninac nije niti glup,niti je nesposoban ,samo je drugaciji pas ,i to treba  respektirati.Drugo Sarplaninac se ne mora takmiciti u bilo kojem sportu,dovoljno je da ima vjezbe poslusnosti koje ce koristi svakodnevno u setnjama.takodjer sve vjezbe odbrane moze se tog psa trenirati i nece  pas prouzrociti nikakav problem na ulici ili u parku jednostavno zato sto je taj pa svjestan svoje snage,i razmislja sto na sat,uvjek je priseban cak i kad se ljuti.Ja sam istazivao sa svojim izvornim Sarplaninincima i mogu reci da i prihvacaju traganje,postavi cu neke moje klipove dok sam ih trenirao.Isto vazi i za Kavkaske Ovcare ,i ostale pastirce samo ih treba selektirati u tom smjeru.

https://www.youtube.com/watch?v=VXMnnjFGAB4

Na pocetku se vidi Trag u duzini od 200 metara,ja sam ga licno postavio i sakrio predmete u kamenje gdje se kuja zaustavia,pa slijede vjezbe poslusnosti,pa cuvanje prostora  i na kraju cuvanje predmeta kad je pas vezan u sumi za drvo.Imam jos takvih klipova.

@vinko

Odavno ne izlažem pa nisam u toku te bih te zamolio da mi kažeš da li još uvek postoji izložba Rijeka/Opatija i da li je onako velika i jaka kao nekada?

Moja izlagačka relacija u nekadašnjoj zemlji je bila Beograd-Novi Sad-Zagreb-Ljubljana-Rijeka/Opatija. Posebno je lepo bilo u Opatiji zbog predivnog izgleda gradića prepunog cveća. Rijeku kao ni Pulu nisam baš obožavao zato što sam tamo često išao službeno :) (Viktor Lenac/Uljanik).

Evo mog malog slikovnog doprinosa temi. Ovo je jedan od dva živa komada u mom kraju. Slobodno je pušten na 10 hA površine jedne institucije kroz koju prolazi veliki broj ljudi. Nikada nismo imali problema ni moja bivša keruše ni ja. Danas kada sam hteo da ga slikam malo se kezio i režao na mene, ali je razumljivo jer je čuvao kost koja se vidi na travi desno ispred njega. Bez obzira na to dozvolio mi je da ga pomazim.
Drugi primerak živi na privatnom placu od 90 ari u neposrednoj blizini i uvek sam mogao da proturim ruku kroz ogradu i da ga pomazim. Znamo se i iz šetnji jer bez obzira na veliki plac njegova gazdarica je znala da prošeta po šumi njega sa još jednim psom koji živi sa njim.

https://i.imgur.com/nBy8FTD.jpg

Edited by Sava

Sava evo da ti na sve odgovorim,Opatijska izlozba je jos uvjek dosta velika ali ne kao nekada.Imas pravo tamo.je park sa predivnim cvijecem i stvarno je lijepo za prosetati sa psima ili bez njih.Sto se tice Uljanika i.3Maja,,to je tuzno sve je pokradeno i svi oz vlasti oba poduzeca su u zatvoru.

Gledaj na Balkanu u nasem.djelu ja znam.cetvoro ljudi koji su trenirali ozbiljnije sa Sarplanincima,prvi je bio Mirko.Sirkovic  to je onaj koji drzi sada vukove pa snima filmove,drugi je Obrad Djokic radi u specijalnoj policiji on jr alfa i omega za Sarplaninca ,oboje su  polozili.ispit sa psima u sportskoj kinologiji,treci sam ja ja sam dugo radio sa tim psima snimao da ljudi vide,a cetvrti je Goran iz Novog Sada

Hvala na odgovoru. Ovde je sve isto samo što naši nisu po zatvorima. Ja sam radio u velikom Genexu koji više ne postoji, ali zato postoji... itd...

Današnji izlagači u većini nemaju pojma kako su nekada izgledale te velike izložbe i koliko su bile ozbiljne. Ponosan sam što sam u Novom Sadu u konkurenciji 33 irska setera uzeo prvaka rase sa ženkom! Danas na velikim CACIB izložbama u Srbiji pojavi se jedan, najviše dva irca i isto toliko engleza. To je nivo nekadašnjih seoskih izložbi kako sam ih zvao.

Nisam previše poznavao vlasnike službenih pasa jer su da te podsetim po pravilu izložbe trajale dva dana pa je subotom išla moja lovna rasa setera i kokera, a nedeljom ukrasni i službeni. Razume se da smo se ipak poznavali, makar površno. Sirko je za mene najjači dreser kojeg sam ikada upoznao i često ga ovde pominjem i govorim ovim po pravilu samozvanim dreserima da uče od njega. Poznajem i Đokića, naravno. Gorana ne mogu da povežem sa sećanjem, a ni tebe, ali smo se verovatno sretali na nekim izložbama jer sam ja prvi put izlagao pre dva meseca (rofl), preciznije 1969, godine.

Takođe mi je drago da je Opatija opstala kao dobra izložba. Predivan je to gradić, Italijani su bili domaći i bilo ih je jako mnogo, bilo je i Mađara, Austrijanaca i drugih tako da je izložba bila baš međunarodna u pravom smislu reči. Rijeku ne pominješ pa pretpostavljam da nije kao što je bilo. Podsećam te da je nekada izložba jedne godine bila u Rijeci, sledeće u Opatiji i tako u krug.

Sava Rijeka se rastocila nema vise ljudi svi su van zemlje,inace jedino so ide u Hr to je turizam,a Riejeka kao i nekad je tranzian grad.Sto se tice pasa najbolje se prodaju u Zagrebu,sve ostalo je nula.Mnogi prodaju pse stranim policijama za njihove poslove.

Ja ti se nisam nikad takmicio u sportu sa psima,otisao sam u Kolumbiju raditi sa psima za policiju i zastutu tamo sam stekao dvije diplome za takav rad,

E moj Vinko, sve se promenilo, samo se mi matori ne menjamo :)!

Ok, kažem Rijeku i Pulu nikako nisam voleo mada oba grada imaju predivne delove. Generalno svi lučki gradovi koje sam video su manje-više slični. Zauzvrat Opatoja-Portorož-Piran su fenomenalni gradići u kojima verovatno vredi živeti. Meni je posebno Piran ostao u dobrom sećanju, predivna cvetna slika, Opatija zbog izložbe, a najviše sam boravio u Portorožu!

On 14.4.2019. at 20:47, vinko said:

Dobro vece,nije me dugo bilo,pa da se malo ukljucim.Prvo Sarplaninac nije niti glup,niti je nesposoban ,samo je drugaciji pas ,i to treba  respektirati.Drugo Sarplaninac se ne mora takmiciti u bilo kojem sportu,dovoljno je da ima vjezbe poslusnosti koje ce koristi svakodnevno u setnjama.takodjer sve vjezbe odbrane moze se tog psa trenirati i nece  pas prouzrociti nikakav problem na ulici ili u parku jednostavno zato sto je taj pa svjestan svoje snage,i razmislja sto na sat,uvjek je priseban cak i kad se ljuti.Ja sam istazivao sa svojim izvornim Sarplaninincima i mogu reci da i prihvacaju traganje,postavi cu neke moje klipove dok sam ih trenirao.Isto vazi i za Kavkaske Ovcare ,i ostale pastirce samo ih treba selektirati u tom smjeru.

https://www.youtube.com/watch?v=VXMnnjFGAB4

Na pocetku se vidi Trag u duzini od 200 metara,ja sam ga licno postavio i sakrio predmete u kamenje gdje se kuja zaustavia,pa slijede vjezbe poslusnosti,pa cuvanje prostora  i na kraju cuvanje predmeta kad je pas vezan u sumi za drvo.Imam jos takvih klipova.

Hvala puno za ovaj klip!!!