Maya10

Nakostresen pas

Recommended Posts

Pozdrav dragi forumasi!

Zamolila bih Vas za misljenje i savet, s obzirom na to da ste mi jednom vec pomogli i hvala Vam na tome. 

Udomila sam mesanca pre nekih godinu dana, to mi je prvi pas u zivotu. Kod mene je stigao sa svojih 9 meseci. Imamo 2 problema.

1.U startu sam primetila da se prilikom upoznavanja sa psima nakostresi (nekada je rep podignut, nekada spusten)- medjutim kada uvidi da je drugi pas dobronameran- dlaka se spusta i sledi poziv na igru od strane mog psa, ako mu se pas ne svidi, idemo dalje. Do sada se desilo da je nekoliko puta bio napadnut od strane i muzjaka i zenki- njegova reakcija je bila bezanje. 

Kici zivi sa jos 3 odrasla muzjaka- sa svom trojicom se slaze. Ima puno psecih drugara- sto muzjaka, sto zenki (zenke preferira i obozava), redovno sam ga vodila na druzenja, odlicno se ponasao, pa me malo buni to sto se zaista svaki put nakostresi? Da li jednostavno da prihvatim da se kostresi iz straha ili postoji nacin kojim mogu da mu pomognem da prevazidje to?

2. Da Vam malo vise priblizim njegov karakter- uvek prvi pozove muzjake na igru (da li naklonom ili krene da trci), sve bude super izvesno vreme, ali svaki muzjak( od maltezera pa do ruskog hrta) pokusava da ga dominira- glava iznad ramena, naskakivanje... sta raditi? Vlasnici tih muzjaka ne opominju svoje pse. Cak sam pocela i da izbegavam muzjake, da se ne desi da moj pas odreaguje, pa da bude "kriv", jer vec primetim da mu takvo ponasanje nikako ne prija.

Kici je kastriran, star oko 2 godine i ima krvi bigla, ali i po slobodnim procenama ljudi oko nas, i krvi staforda. 

Jedva cekam da cujem  savete i primenim!

Bigl×stafko to jos nisam video ,postavi neku fotografiju .Pa prirodno je psima da dominiraju i pas ako se ,,kostresi,, to je samo reakcija cns na mogucu opasnost i to govori telu bezi ili bori se ,po sredi je trauma jel je bio izlozen napadu !To sto ga dominiraju psi nema veze ,to su normalne stvari kod pasa bitno da nema borbene agresije ,vecinom to psi rese pokretima ,polozajem tela ....i on bi da dominira zato se i kostresi i rep ide gore ali prevagne drugo.Sve je ok dok ga borbeno ne dominiraju psi.Znaci to sto ga dominiraju nije strasno to je po psecim standardima a zbog traume verovatno nije dominantan.U dosta slucajeva napad na psa napravi i konta pricu tj da pas bude borbeno agresivan iz dominacije!!!Bitno je da se druzi sa psima i da nema agresije i sve 5....prava ljubimac prica !!!

Staford u telu bigla je malo čudna kombinacija, ali možete očekivati izuzetno tvrdoglavog i svojevoljnog  psa.

Većina stafroda nije pas za igranje sa svim psima  po parku i treba biti svestan toga od samog početka suživota i preduzeti adekvatne mere u koje spada korpa, povodac bez puštanja itd.... 

@red army2 hvala na odgovoru! 

Sto se tice kombinacije bigl/staford, pri udomljenju veterinari su mi rekli da je rec o mesancu bigla, staford nije ni spominjan. Medjutim, Kici je visi od bigla, suv za razliku od bigla, ima 12kg, tako da se ne uklapa nikako ni u karakteristike staforda. Moje misljenje je da je rec o ukrstanju 2 mesanca koji imaju krvi bigla i krvi staforda. Ima boje bigla i rep bigla, ponasanje bigla...pokusacu tokom dana da okacim slike! 

@zmanic hvala i Vama na odgovoru! 

Uzecu u obzir napisano, ali moram istaci da ko god da je upoznao Kicija, bio je impresioniran njegovim blagim karakterom. Do sada se nije desilo da je ikoga napao, da je provocirao... u parku za pse je bio glavni pokretac igre. Rec je kostresenju pri upoznavanju, ako mu se pas svidi, sledi poziv na igru, ako ne, produzava dalje. Sto se tice tvrdoglavosti- nema je. Na moje NE, sve se prekida, na poziv se dolazi, seta se uz nogu... Prihvata svaku moju sugestiju. 

Ljudi, hvala na odgovorima! Vrlo ste srdacni i voljni da pomognete nama pocetnicima. 

6 hours ago, Maya10 said:

... ali moram istaci da ko god da je upoznao Kicija ... 

Nije imao pseću psihi u sebi, a to je ipak ovde najvažnije!

Javi mi svoj email na PM da dobiješ malo literature o staford psihologiji! 

Pozdrav dobri ljudi. Zelim samo da se zahvalim na savetima koje ste mi dali kada mi je bilo potrebno. Zaista ste mi pomogli. Sta se kod nas desava? Krisponja je jos uvek cesto nakostresen pri prvom kontaktu sa novim psom, medjutim nakon par sekundi, dlaka se spusta i krece igra. Od mog poslednjeg pisanja i molbe za pomoc, pa do danas, stekao je XY novih drugara, uglavno muzjaka, sto mladjih, sto starijih, sto svojih vrsnjaka (ima oko 2god i 2meseca), problema nije bilo. Jedan od clanova mi je bio poslao i literaturu, hvala, mnogo mi je znacilo. 

Citam Vas redovno! Pozdrav! 

Majo, je li to pas iz video snimaka (košarka, štap, mačka...)?
Ako je to taj pas onda procenjujem da je vrlo pitom i da neće biti nekih problema sa njim. Ono što si poslednje napisala tačno to i govori. Samo opušteno sa njim i uživaj u druženju.

@Sava malo sam se sad zbunila!  Da, to je taj pas, samo ne znam kako Vi znate/ ti znas? Nista mi nije jasno!

Problem je bio u meni, jer nisam nista znala o ponasanju pasa, pa sam zasukala rukave, citala, istrazivala, raspitivala se, vezbala sa psom...

Majo, to per voi ili per tu, sa jedne strane uobičajno je da se ljudi na forumima oslovljavaju sa "ti" iako se to meni ne sviđa, a sa druge strane dozvolio sam sebi tu slobodu jer sam dosta stariji, ali priznajem da to nije lepo sa moje strane iako je to kao neka mala privilegija nas matoraca :).

Kako sam primetio? Pa jednostavno kada decenijama gledaš pse već prema načinima pokreta, reakacijama na nagone možeš sasvim dobro da proceniš kakava je narav psa.

Edited by Sava