KenanB95

Haski Dresura

Recommended Posts

Pozdrav svima , skoro sam dobio psa cistokrvnog haskija , zbog toga sto nisam do sada nikada imao psa htio trazim po netu savjete kako da ga pravilno dresiram i naravno odrzavam , sto se tice zdravlja i toga sve je odlicno kod veterinara je redovno isao , receno mi je da je kilaza i njegov uzrast isto tako odlicno , sada me zanima najbolji nacin kako da ga dresiram pa bih zamolio za par savjeta sta bi trebao raditi , sta bi najvise trebao izbjegavati . Pas je star 4 mjeseca . Imam problem da odnosi obucu ako je ostavim na polju posto on preko cijelog dvorista hoda tj nije vezan , dvoriste je ogradjeno i veoma veliko pa sam mislio da je to dobra opcije zbog toga sto sam mnogo citao i mnogi su mi rekli da su to psi koji zahtijevaju veliki prostor. Svaki savjet je dobrodosao , i hvala unaprijed :)

A jasta ce nego ce uzeti cipelu ako je ostavis napolju, stene radoznalo, svako bi uzelo, super igracka i glockalica a taman menja zube. Nece uzeti ukoliko mu objasnis da cipele, ili sta god da si odredio da nije za grickanje zaista nije tu napolju sto si mu ih dao da se zabavlja, nego eto, tu im povremeno mesto a on za grickanje ima nesto drugo. Nece uzeti ako mu to objasnis + obezbedis mu dovoljno grickalica koje su mu dozvoljene, psece imas po petshopovima igracke + ne ostavljas cetvoromesecno stene suvise dugo u dovristu samo da se dosadjuje, jer zna se, dokon kum i jarice krsti a dokono stene jede cipele. Neka kvarno idu iskljucivo na najskuplje fensi italijanske kozne cizme.  Ali stene kome je objasnjavano strpljivo od pocetka, e cipelice ne, vidi, ovo da, to je tvoja grickalica, kojima se vlasnici dovoljno bave, pruzaju mu dovoljno kontakata, izbijaju mu zdravo energiju, e tim stencima pa posle odraslim psima ne pada na pamet da uzmu ono sto im je receno da nije njihovo. 

Dvoriste jeste dobra opcija ali mora neko sa njim poprilicno vreme da bude u tom dvoristu. Da se igra s njim, da ga uci kakav red i poredak vlada u vasoj porodici njegovom coporu, da ga vaspitava primereno njegovog uzrastu, male komandice, proste stvari, opsta poslusnost. Ima ovde na forumu teme rad sa stenetom pa pogledaj. Takodje, treba da ga izvodi u setnju i socializuje, navikava na nove ljude, nepoznate pse, cudne zvukove, klizave neprijatne podloge, strane mirise, saobracajnu guzvu i to tako da svako to novo nepoznato iskustvo tokom socijalizacije bude prijatno. 

Posebno za haskije evo, ima na netu, vlasnici haskija i klubovi spadaju u ljude koji rado dele svoja iskustva o onome sta je specificno za njihovu rasu. 

http://www.naughtyhusky.com/husky-training.html

Obuka pasa po modelu sluzbenih rasa nije moguca kod primitivnih pasmina ,moze se naravno i taj soj obuciti ali uz postvanje rasnog konteksta a to iskljucije obuku kao kod sluzbenih pasa ,apsolutne komande od ovih pasa nema ,bez obzira koliko su ovi psi modifikovani(kao pasmina ) tesko je to nemoguce ,mada Sirko je radio rukav sa Haskijem mada je to vec ultra profi prica .

Psu treba vaspitanje i socijalizacija i rad ali sva ta tri elementa ispratiti ,DA MI MATERIJA bila bliza treba znati da fci haski je moderna rasa nastala od namenski pasa ali to nema veze puno sa izvorno namenskim psima ali ima toliko da se mora uvaziti njihov mentalni sklop jer je ostao u odradjenim naznakama kod izvorno radnih pasa tog soja.

U sustini sve navedeno iz prethodnih komentara je tacno... Iz prve ruke informacija sto se tice mog psa..Haski je star 10 mjeseci (58 cm u grebenu i 28 kg) zdrav,prav,veoma snazan i pravi tinejdzer...Kad kazem tinejdzer onda mislim da se ponasa kao momcic od nekih 14-15 godina znaci sve ga interesuje i nestasan je prilicno...A sad ono o cemu govori ova tema a to je dresura...Osnovne pojmove sjedi,lezi i daj sapu je savladao veoma brzo i to sa nekih 4 mjeseca i u kontinuitetu mu to citavo vrijeme ponavljamo odnosno vjezbamo... Zna da ceka na komandu pogotovo kad treba da jede znaci sjedi i ceka dok mu se ne donese hrana ispred njega... U setnji veoma vuce prema naprijed i na tome jos uvijek radimo sa blagim uspjehom, napominjem da ga nikad nisam fizicki kaznjavao... Perfektno je naucio trcanje uz biciklo...znaci ja samo sjednem i on me vuce striktno sa desne strane pored samog bicikla i ne obazire se u tom momentu na okolna desavanja...To mi je veoma bitno jer nekad ispred nas protrci macka ili drugi pas i bilo me je strah isprva da me ne obori odnosno uplete se u tockove...Ne zavija nikad osim kad mu mi ukucani pricamo pa i on nama nesto govori...zna dobro lajati ali veoma rijetko...Sve u svemu Haski vise slici mackama jer je onako nekako svoj, ima svoj stav i nije podmitljiv  jednostavno kad nije raspolozen nece uraditi nista sto ste ga dosad naucili...U narednom periodu planiram da ga ucim da mirno sjedi u autu jer dosad nije bilo uspjeha...

Edited by dzeza

Imam haskija starog 4 godine. Pre nekoliko meseci smo se preselili iz kuće u stan. Dok smo živeli u kući, imao je dvorište i slobodno je šetao po dvorištu, nismo ga izvodili u neke duge šetnje. Od kako smo u stanu više ga šetamo ali imamo problem sa ,,zapišavanjem,, po stanu....ne znamo kako da ga odviknemo od toga?