Sign in to follow this  
bojanpesic@outlook.com

Kupovina NO ili...

Recommended Posts

Pozdrav svima.Nisam na forumu bio skoro deceniju,i ne uspeva mi da povratim stari profil.Sistem baguje do zla boga.

Upoznali smo se neke 2009,imao sad psa rase doberman.Pas je uginuo pre par godina.Mislio sam nikad vise necu uzeti psa,ali polako menjam misljenje i pripremam se za novog drugara.

Zbog klime kod nas odustajem od rase doberman i to je jedini razlog.

Namena psa je isto tako drugacija.Naime,cesto sam van zemlje i zena i dete su sami po dva meseca.Potreban je pas koji ce biti u dvoristu cele godine,da skratim ne zelim da mi se nepoznati i komsije krecu slobodno po dvoristu kad nisam tu ili kad nema nikoga kuci.Sa osnovama dresure i socijalizacije i svim tim sam dosta upoznat,ne samo teorijski nego i prakticno.

Znam da je problem sto ja  necu biti tu konstantno,godisnje sam kuci nekih 90 dana.Ali to nece dugo trajati,vracam se nazad kroz neko dogledno vreme.

Razmatram nemackog ovcara starih linija,izlozbeni ne dolaze u obzir.Takodje imam u vidu sarplaninca,ali o njima malo znam,citao sam na netu al ne verujem tim generickim obrascima.

Bicu u stanju da sprovedem osnove dresure,i da je ponavljam i obnovim kad god dodjem kuci na odmor.Bolje ne mogu od toga.

Mozete mi reci nesto o radnoj liniji NO,izvornom sarplanincu ili imate jos kakav predlog?Pre svega ne znam gde nabaviti stenad pomenutih rasa,cene okvirno me takodje zanimaju.

Verujem da ce biti dosta situacija kada ce deca biti u dvoristu sa psom.Psa nikada ne vezujem niti cu.Mogu napraviti boks,jer sam prethodni porusio.

Psa ne bih dovodio sad odmah,nego s proleca.

Ja se izvinjavam na otvaranju jos jedne ovako genericke teme,ali ja sad stvarno ne mogu sedeti ceo dan za kompjuterom i citati tone stranica foruma da bi nasao par recenica koje me zanimaju.Ne zelim to malo odmora da provedem tako.

Hvala unapred na savetima i uputstvima.

Hvala Vladimire.Razmotricu to dalje.Takodje kako sam i naveo razmisljam o sarplanincu,i izgleda da sve vise naginjem na tu stranu.

Jednostavno,nisam bas lud za psima koji laju i na leptira,a za sarca kazu da nije lajav pas.Kad zalaje ima razloga realnog.Bojim se da bi NO bio tu slican dobermanu,alert dog.Moj je lajao bukvalno na vecu pticu koja preleti dvoriste.Posle nekog vremena svi prestanu da obracaju paznju na sta to taj pas laje,kad laje na svaku sitnicu.

Prodaje li ko sarplanince,Murdz,Merdzan,Karabas?

Sarac kao i ostali pastirci mi se nikako ne uklapaju u opisanu situaciju gde cete kuci provoditi svega cetvrt godine. Rase koje se ne obucavaju na nacin kao NO, izuzetno samostalnih procena i zato je neophodno da imaju odlucnog i doslednog vlasnika od prvog dana dolaska u kucu. Mozda bi supruga bila ta koja bi se njime bavila, ali ne mozete da ocekujete neku privrzenost kad se vratite sa puta, pre nepoverljivost. 

Moj savet je da ukoliko zelite ovu rasu ipak sacekate period kada vas obaveze ne budu toliko vremenski odvajale od kuce i kada cete moci da se lepo posvetite svom psu.

Juce sam prisustvovao treningu gde je na jednom mestu bilo oko desetak NO, starosti od 6 meseci do nekoliko godina.Od toliko pasa samo jedna zenka, oko 3 godine stara, nikada nije imala adekvatan trening a rekao bih da nije ni adekvatno socijalizovana. Kroz pricu, saznao sam da je to je uradjeno s namerom, jer se koristi kao alert pas. :) Izuzev nje, nijedan pas nije zalajao  do trenutka dok nije poceo trening. Psi su bili prvo u boksovima, zatim na povocu,a neki kasnije i pusteni slobodni. Za to vreme ljudi su cirkulisali kroz dvoriste, sto poznati sto nepoznati. Toliko o NO kao lajavom psu. 

1 hour ago, bojanpesic@outlook.com said:

Primljeno k znanju i slazem se.Negde u sebi i ja imam takav osecaj.Jos razmisljanja i nazad na tablu za crranje:)Hvala na savetu.Znaci li to po vama da bi za moju situaciju ipak NO bila prikladnija pasmina?

U odnosu na pastirce da. Mada i generalno mislim da NO, s obzirom na potencijal koji ima, moze da se uklopi u tu vasu pricu.

Bilo bi dobro da i neki vlasnik NO iznese svoje misljenje.