Sign in to follow this  
Wizz

Nabavka novog nemackog ovcara i par pitanja

Recommended Posts

Nije dovoljno reci da su jedni kao za rad a drugi za izlaganje!Mozda je malo off ali moze da pomogne mozda boljem razumevaju rase pokretaca teme a i dr koji ce ovo porocitati!

Gledaj, ja sam samo najokvirnije i najopstije moguce zato sto momka koji je postavio ovu temu to u principu mnogo ne interesuje, interesuju ga druge stvari, ima druga pitanja, ima druge probleme i druge zelje, nema ni potrebu da vaspitava stene ono za cuvarske poslove, ono najklasicnije, najrudimentarnije sto se radi i sa mesancima, ono kad si uzeo psa i za to da ti kako tako kolko tolko cuva dvoriste. Pitao je kako da nauci psa da bude zvonce. To radni paradni pomenuo je onako sasvim usput.

Prema tome, ima po forumu razbacanih adekvatnih tema, pa ozivi neku od njih, pa mozemo da krenemo iznova. 

Meni iskreno nije bitno dal ce napdati. Za to imam terijerku koja napada glavom bez obzira :D

Meni treba pas za taj objekat koji ce javiti kada neko dodje, kao sto sam napomenuo treba da bude alert dog.

Kad poraste i kad ga ljudi vide sigurno ce dobro razmisliti pre nego sto udju nenajvljeni.

EDIT: Bilo bi mi cak i pozeljno da ne napada vec samo da javi, jer ako krene da napada moracu dodatno da ga obucavam da bih ga kontrolisao.

Edited by Wizz

Ok,ako nije mjesto za radne i izlozbene bar da se definisu  nema problema!!Zadnji post od poktetaca dobro sagledavanje stvari!Ghandi_bl tI je napisala dobro oko alarm pasa!To se dobro vidi kod npr seoskih pasa koji beosomucno laju ,polozaj tela ,nacin laveza i veliko kurazenje kad ode pretnja u extremnim slucajevima i napad sa ledja tu se radi o strahu a to se manifestuje i kroz agresiju!Ne mora da je uvek vezano iz straha ,to se uoci po govoru tela jedinke!Lavez je samo komunikacija psa ti imas vise pasa ,tako da copor tu ima uticaja!Imas ono mix ntlxast jel tako?

1 hour ago, Red Army said:

Ok,ako nije mjesto za radne i izlozbene bar da se definisu  nema problema!!Zadnji post od poktetaca dobro sagledavanje stvari!Ghandi_bl tI je napisala dobro oko alarm pasa!To se dobro vidi kod npr seoskih pasa koji beosomucno laju ,polozaj tela ,nacin laveza i veliko kurazenje kad ode pretnja u extremnim slucajevima i napad sa ledja tu se radi o strahu a to se manifestuje i kroz agresiju!Ne mora da je uvek vezano iz straha ,to se uoci po govoru tela jedinke!Lavez je samo komunikacija psa ti imas vise pasa ,tako da copor tu ima uticaja!Imas ono mix ntlxast jel tako?

Tako je. Poslacu ti sliku da vidis kakva je sada. Ta se ne boji niceg.Luda kao struja sto bi se reklo.

Pre neki dan komsija je setao rota pa je usput dosao  kod mene po neki alat. Ova cim je videla rota na vratima odmah se zaleta na njega sa namerom da ga ujede. Kad sam viknu "NAZAD" odmah se zaustavila i dosla meni,a komsija je imao problema da obuzda rota, tj da ga is stanja agresije vrati u normalno stanje.

4 hours ago, Red Army said:

Koja je Pitagora po tebi razlika izmedju radnih i izlozbenih ovcara ANATOMSKO/KARAKTERNA!I sta drugi misle voleo bi da cujem,sta kaze Tuncay?Ghandi_bl vidim da ste aktivni na temi pa i za vas isto pitanje?

Kako pravi poznavaoci rase odavno nisu na forumu a gde macaka nema onda i misevi kolo vode dozvolicu sebi da i ja napisem koju. Da se drzimo nase avlije a ne ceske gde se i od izlozbenih trazi radni ispit a od radnih ocena sa izlozbe , kod nas ipak nije tako iako bi trebalo. Pokretac teme je napisao ravna ledja =radni , iskrivljena ledja = izlozbeni , to bi bilo samo kao prvi korak. Drugi korak bi bio pogled u rodovnik i u predke. Tako da se mogu naci oni koji imaju kriva ledja i dobre nagone i oni koji imaju ravna ledja a lose nagone. Ja te sa ravnim ledjima ne bih nazivao radnim linijama nego starim linijama. Treci korak bi bio testiranje  steneta. Moj zagor ima ravna ledja i babe i dedove  koji su u  ceskoj imali sve sportske diplome ali  roditelji su mu samo oblajavali po srpskim avlijama sto i nije neki rad jer to moze i udomljeni mesanac. Mozda su nekome i pocepali pantalone ali to neznam. Da, ocenjeni su na izlozbama. Moj oblajava u stanu i  ne mogu ga nazvati radnim iako se geni nece lako izgubiti kroz samo jednu generaciju ali su ti geni uspavani.Dakle je nemam ni radnog ni izlozbenog. Samo je ocenjen na izlozbi.  Malo je grickao rukav  vise zbog dentalne higijene i da se vidi ima li potencijala ili ne i to samo zbog moje radoznalosti a ne iz neke potrebe ili ambicije jer ambiciju u mojim godinama nemam. Rekao bih da medju gvozdeno sivim i crnim nema anatomskih invalida  i da su zadrzali karakterne osobine. Mislim da bih sada kada bih ponovo uzimao stene uzeo gvozdeno sivog jer mislim da su  najbolji.To je moje skromno misljenje zasnovano na malom uzorku posmatranih pasa.

Rede, ako se secas , imao sam ideju da se pokrene tema komparacije NO ali si i sam rekao da bi odziv forumasa bio nikakav i mislim da si u pravu i da nema svrhe. Oni koji bi imali sta da kazu bi cutali.

1 hour ago, Pitagora said:

Da se drzimo nase avlije a ne ceske gde se i od izlozbenih trazi radni ispit a od radnih ocena sa izlozbe , kod nas ipak nije tako iako bi trebalo.

Pa zar se od lovackih pasa da udju u uzgoj ne traze polozeni ispiti urodjenih osobina? Onda i od rasa sa ispitom. Lepo mu pise u FCI standardu "With working trial. ". Nisu nase NO-vcardzije bas tako negde iz zabiti da nista ne znaju.  To je uslovo da se NO uvede u uzgoj. Moze on da ima samo ocenu sa izlozbe ili samo radni ispit, ali onda nema rodovnika za stenad. Mislim nikad nikog pojedinacnog vlasnika nije bio po usima niti moze da odradi uslove potrebne da psa uvede u uzgoj. Nije to ceska izmisljotina, rasa je radna rasa rasa sa radnim ispitom.  

Moje laicko  misljenje je da svaki cistokrvni NO ima u sebi nagone isto kao i radni. Samo mu drugacija gradja i konstitucija tela ne dozvoljava da ih najbolje ispolji. 

Tipa izlozbeni NO sa ledjima poput luka (citaj krivim) je skloniji povredi kukova pri nekom zahtevnijem radu, tipa preskakanje nekih visokih prepreka i slicno.

Takodje "izlozbeni" primerci su tezi od "radnih", pa im tezina ne ide u korist sto se tice agilnosti.

Svaki NO ima nagone , samo treba nacin da se pas motivise da ih ispolji...

Isto tako komentarisu za terijere da neki imaju "game"(gejm) a neki ne. Motivisi psa da uradi zadatak, pravi se blesav, ma bilo sta samo da uradi ono sto mu se postavi kao zadatak, bogato ga nagradi kad to uradi i eto psa sa gejmom.

14 minutes ago, Wizz said:

Moje laicko  misljenje je da svaki cistokrvni NO ima u sebi nagone isto kao i radni. Samo mu drugacija gradja i konstitucija tela ne dozvoljava da ih najbolje ispolji. 

Ne. Nema. Nema isto. Zavisi na sta je stavljala naglasak selekcija. Teze je voditi racuna o vise stvari, pa ako te recimo interesuje pored radnih predispozicija i eksterijerna selekcija, teze ti je uklopiti. Ako ti je svejedno, recimo kao kod oca onog steneta koje sam postavila, da li ce dobiti vrlo dobar na izlozbi, jer ces prim staviti na takmicenja u radu onda ti je selekcija znatno laksa.  Pogledaj kerunge nemacke pa ces videti da ti dozvoljava anatomija rad. Na kraju krajeva bila je i ona titula dual zigera, dakle izlozbeni i radni u jednom psu. 

http://www.angesgardiens.ca/ANG/Bundessieger list.htm

16 minutes ago, Wizz said:

Isto tako komentarisu za terijere da neki imaju "game"(gejm) a neki ne.

Ovo tek ne stoji, ali ne bih da zalazim u pricu znalcima terijera tipa bull. Gejm je nesto deseto. I do njega se doslo selekcijom. 

23 minutes ago, Wizz said:

Isto tako komentarisu za terijere da neki imaju "game"(gejm) a neki ne. Motivisi psa da uradi zadatak, pravi se blesav, ma bilo sta samo da uradi ono sto mu se postavi kao zadatak, bogato ga nagradi kad to uradi i eto psa sa gejmom

Ja te , iako nisam aktivan na forumu, ljubazno molim da ne lupetas.

Ako ne znas , ne daje  ti pravo da pises nebuloze. 

Edited by olikan

Ok ja se izvinjavam, ovo je samo moje laicko misljenje. Vidim da sam brkao babe i zabe i da je ova tema otisla skroz  na drugu stranu.

1 hour ago, Tuncay said:

Pa zar se od lovackih pasa da udju u uzgoj ne traze polozeni ispiti urodjenih osobina? Onda i od rasa sa ispitom. Lepo mu pise u FCI standardu "With working trial. ". Nisu nase NO-vcardzije bas tako negde iz zabiti da nista ne znaju.  To je uslovo da se NO uvede u uzgoj. Moze on da ima samo ocenu sa izlozbe ili samo radni ispit, ali onda nema rodovnika za stenad. Mislim nikad nikog pojedinacnog vlasnika nije bio po usima niti moze da odradi uslove potrebne da psa uvede u uzgoj. Nije to ceska izmisljotina, rasa je radna rasa rasa sa radnim ispitom.  

Ne kazem da nase ovcardzije neznaju. Znaju ali rade kako im odgovara.

Kako to nema rodovnika ako roditelji nemaju radni ispit ? Moj pas ima rodovnik a roditelji su mu samo ocenjeni na izlozbi.

Pa nema kod Nemca i nema kod mene da ide u uzgoj, da dobije uzgojnu dozvolu, odnosno da stenad ima rodovnike ako ne ide na uzgojnu smotru. Kod mene se to zove "bonitace". A da bi se prijavio za nju, mora da donese cagu da je ocenjen na izlozbi, specijalnoj, ne pikaju se kod mene CACIB- i za sve rase, potvrdu da je polozio ispit, tacno se zna koji e kako bi to priznali i Nemci kao maticna zemlja i mora da donese snimak kukova. 

Vidis, ja sam mislila da nas kinoloski kod tih rasa sa radnim/lovackim ispitima i to postavlja kao uslov za uzgoj a ne samo da budu ocenjeni. Jer to sa ocenama to je tako da ti mozes i u kinolosko drustvo da odes, kod svojih pajtova na rakijicu a oni ti ocene psa. Mislim, to onda nije nikakva selekcija. Mada tih nekih ispita sigurno po Srbiji ima, vidim ANOS prica nesto o falsifikovanim ispitima, znaci za nesto im treba cim se upustaju u rabotu da ih falsifikuju. 

Edited by Tuncay

pored radnih predispozicija i eksterijerna selekcija, teze ti je uklopiti. Tuncay napisala ovo !Daj mi neko objasnjenje!pTema je o ovcarima pa mozda nekom i bude od pomoci!Sta je tacno tu tesko uklopiti!

Teze, zato sto je uvek teza selekcija po jednom kriterijumu nego po dva i vise. 

Znas kako, kao u zivotu, ima pametnih ima lepih, manje cesto se posreci da bude i lep i pametan (lmao)

Edited by Tuncay

31 minutes ago, Wizz said:

Ok ja se izvinjavam, ovo je samo moje laicko misljenje. Vidim da sam brkao babe i zabe i da je ova tema otisla skroz  na drugu stranu.

Ziveo sto godina.

32 minutes ago, Tuncay said:

Teze, zato sto je uvek teza selekcija po jednom kriterijumu nego po dva i vise. 

Znas kako, kao u zivotu, ima pametnih ima lepih, manje cesto se posreci da bude i lep i pametan (lmao)

Ma zezas!:giggle:Neces da pises na tu temu ok!

Ne zezam, nego necu momku da odvodim temu u pravcu u kojem nije hteo da ide. Neka ova tema za njegova pitanja i nedoumice i naravno, ako bude voljan da nam snimi i pokaze stene pa i celu ekipu.

Osvezi one stare teme, gde covek moze da pogleda unatrag sta se ispisalo a ispisalo se puno toga, pa opet ni do cega nismo dosli. 

Ovde mu bolje pisi o tome da cak i da ostane samo zvonce, da ne napada, sto momak nece da mu pas i cuva aktivno, mora da se poradi na kontroli.  A ekstra da ponovim ono sto ponavljam u krug, NO je pas koji hoce nesto da radi. Vuce bre, za rukav da radi. 

Edited by Tuncay

1 hour ago, Tuncay said:

Pa nema kod Nemca i nema kod mene da ide u uzgoj, da dobije uzgojnu dozvolu, odnosno da stenad ima rodovnike ako ne ide na uzgojnu smotru. Kod mene se to zove "bonitace". A da bi se prijavio za nju, mora da donese cagu da je ocenjen na izlozbi, specijalnoj, ne pikaju se kod mene CACIB- i za sve rase, potvrdu da je polozio ispit, tacno se zna koji e kako bi to priznali i Nemci kao maticna zemlja i mora da donese snimak kukova. 

Vidis, ja sam mislila da nas kinoloski kod tih rasa sa radnim/lovackim ispitima i to postavlja kao uslov za uzgoj a ne samo da budu ocenjeni. Jer to sa ocenama to je tako da ti mozes i u kinolosko drustvo da odes, kod svojih pajtova na rakijicu a oni ti ocene psa. Mislim, to onda nije nikakva selekcija. Mada tih nekih ispita sigurno po Srbiji ima, vidim ANOS prica nesto o falsifikovanim ispitima, znaci za nesto im treba cim se upustaju u rabotu da ih falsifikuju. 

Upravo sam na to i mislio. Radni ispit nije uslov za priplod. 

Ima kod nas pasa koji mogu da rade , vidim da u Morovicu na specijalki bude dosta pasa ali "pripodnjaka" ima mnogo mnogo vise.

Ma kakve sam stence video da se prodaju i poklanjaju , saplicu se stenci od sopstvene noge.

Ima i kod mene svakakvih "priplodnjaka", ali za razliku od Srbije nemaju dozvolu za uzgoj pa ni rodovnik. Spadaju u kategoriju "rasni pas bez rodovnika". Mislim, to je pitanje hoce li bas sve pustati nacionalni kinoloski u uzgoj, jer sve sto ima cetiri noge, usi i rep a iz brzog voza lici na psa neke rase moze nekako da se docepa neke zvanicne ocene (to dovedi u KD pa oceni ili na izlozbu pa oceni u kombiju to je pa posebna prica)  ili ce se postaviti ipak nekakvi kriterijumi i koliko visoko. 

On 2/4/2018 at 11:30, Red Army said:

Koja je Pitagora po tebi razlika izmedju radnih i izlozbenih ovcara ANATOMSKO/KARAKTERNA!I sta drugi misle voleo bi da cujem,sta kaze Tuncay?Ghandi_bl vidim da ste aktivni na temi pa i za vas isto pitanje?

@Red Army, izvinjavam se sto kasnim, frka mi je neka oko ispita, pa sam tek sad vidjela pitanje. Odmah da napomenem, nisam neki strucnjak, samo veliki entuzijasta sto se pasa tice. Razlika, barem po mom licnom misljenju, ne bi trebala da postoji, prvo zato sto bi svaki pas trebao da bude zdrava, prava i stabilna jedinka (kako to samo utopisticki zvuci), ili da se barem tezi ka tome. Jer postoji samo jedan standard NO, koji propisuje i izgled i karakter. Medjutim, nazalost, u praksi i nije bas tako, pogotovo na ovim nasim prostorima, svakakvih pasa ima, cast izuzecima. Ko gleda karakter, uglavnom gleda samo karakter, pa se pare psi svakakve strukture, i obrnuto. Mene u zadnje vrijeme tacno nesto stegne kad vidim ring sa NO na izlozbama (uglavnom CAC i CACIB izlozbe, nemam trenutno NO pa ne posjecujem specijalke), nit dobre anatomije, nit karaktera. 

23 hours ago, Tuncay said:

Nisam sigurna kako je u ostalim zemljama regiona, ali u BiH nazalost nije potreban radni ispit (za NO govorim, ne znam za lovacke pse) da bi stenci dobili rodovnik. Samo odlicna ocjena (cak mislim da se i 'Vrlo dobar' tolerise).

Edited by Ghandi_bl
tipfeler

On ‎2‎/‎4‎/‎2018 at 11:30, Tuncay said:

Jeste NO, nema razlika da pravis rexi, sivonja, crni, to je NO.  Evo ti sa smotre priplodnih pasa i kujkica klupske iz odgajivacnice koja programski odbija podelu na radne i paradne i ide i na jedno i na drugo. 

@Tuncay jeste NO ali postoje varijeteti . Zašto je FCI na izložbama razdvojila dugodlake od kratkodlakih ? Koliko sam čuo ranije su dugodlaki lošije ocenjivani I bili nepoželjni a sada se posebno ocenjuju. A veća je anatomska razlika između crnih I sivih od reksića nego između kratkodlakih I dugodlakih reksića koji se samo u dužini dlake razlikuju.

Pokretača teme ovo ne zanima ali eto napisao sam komentar na njegovoj temi jer ako se otvori nova, brzo će zamreti.

1 hour ago, Pitagora said:

jeste NO ali postoje varijeteti . Zašto je FCI na izložbama razdvojila dugodlake od kratkodlakih

Postoji varijetet ali po tipu dlake, ne po bojama. Ima rasa drugih sa varijetetima. Kod mene su razdvojeni u dve grupe po bojama, pa opet nije varijetet, a ono sto jeste varijetet, dugodlaki, kratkodlaki kod mene to ide u isti ring i takmici se za isti CAC.  Kada razdvoji od rexica sivonje i crne onda mozes pricati o varijetetu. To je jednostavno NO. 

Da li sam razumeo ? Možda nisam trebao upotrebiti pojam varijetet . Termini različita boja  a isti varijetet Ili ista boja a različit varijetet će da zbune ako se ne upotrebe pravilno.

Gde kod tebe razdvojeni u dve grupe po bojama ? u tvojoj zemlji ? ili je FCI razdvojio chow chow po bojama ? kod tebe dugodlaki I kratkodlaki (varijetet) iako mogu biti  u dve boje (nije varijetet)  idu u isti ring I takmiče se za isti CAC .

Ovde : dugodlaki I kratkodlaki NO (po tebi jeste varijetet) se posebno ocenjuju iako su ista rasa (NO).

Da li je dužina dlake važnija razlika od  anatomske  a osim anatomske postoji I razlika u boji ?