krivinash

pas čuvar - molim za savet i pomoć

Recommended Posts

postovani,

za dva meseca se selim u kucu koja se nalazi na 8km od grada na brdu i na 350m n.v.  sa 20tak ari okucnice.  (ostvarujem svoj decacki san o "ranchu" :) )

elem, zelim da nabavim svog ljubimca, koji ce imati ulogu u celoj ovoj prici kao cuvar domacinstva jer se kuca se nalazi relativno usamljena u odnosu na naselje.

pas bi bio napolju, slobodan sto se tice kretanja u okviru domacinstva.

inace, aktivan sam tip, priroda, duge setnje, hodanje, planinarenje istrazivanje su stvari koje me pokrecu i voleo bih da moj pas bude deo toga.

iscitavajuci teme, izbor se nekako sam namece:

nemacki ovcar, rotvajler ili sarplaninac (najmanje naginjem ka njemu sada) ili nesto cetvrto :)

kazu da rotove ne bi trebalo da cuvaju ljudi koji nemaju iskustva sa psima, kao na primer ja, medjutim ja sam muskarac koji ima 40 godina, imam svoj stav i u poslu i porodici i drustvu i verujem da bih umeo da budem i u novom coporu alfa muzjak :)  a i gledao sam sve serijale cesara milana :)

potrebno mi je da pas dobro podnosi ovu nasu kontinentalnu klimu, da ima zastaitnicku crtu da mogu da se pouzdam u cuvanje domacinstva.

inace, razmisljao sam da uzmem npr bull terijera (koje takodje volim) ali onda bi kocept bio drugaciji jer bi pas morao da bude u kuci, a manje mi se svidja ta opcija jer bih onda stalno morao da cistim za njim jer bi verovatno bio cas napolju cas unutra i pitanje je koliko bi mu odogvarale setnje kroz sumu, rastinje i sl...

molim vas za savet, kako bih na vreme prelomio i onda se bacio na kompletno ucenje o toj rasi i blagovremenom pronalazenju steneta.

hvala svima unapred na odgovorima.

ako sam nesto izostavio slobodno pitajte.

srdacan pozdrav!

Pas da bi efikasno obavljao neku namenu treba mu profesionalna obuka ,razlikujemo pse stacionarne cuvare prostora i pse za zastitu ,razlika je u radu tj forsiranju nagona a u samom doziranju razlikujemo pse za sluzbe i civilne pse . .Pored usko specijalisticke obuke ,svakom psu treba vaspitanje ,socijalizacija i osnovna poslusnost ,sustna je u edukacija .Nabrojane pasmine su ,,tvrde ,, i razlikuje se sve takoreci 3 sveta ....edukacija sa cezarom je po meni ono nista specijalno to je cista komericijala tj te emisije su za siroke narodne mase a cilj je profit a ne edukovanje.Procitati temu psi za cuvanje i zastitu ali i odgovono vlasnistvo ,u principu lako je sa psom kad se ispune svi uslovi ,sa psom se radi .Tu smo ,teorijski mozemo pomoci,srecno ,red ,kinoloski pozdrav.

Jos da ti napomenem za no tj nemacke ovcare ,to je univerzal pas ,uslovno receno laksi pas za rad ajmo reci .Treba znati da kod no razlikujemo fci sou pse tj izlozbeni tip pas i radne pse tj radne linije ,razlika je u boji i antomiji tela tj ledjnoj liniji ,sapima  uglovanost zadnjih nogu je druga i slicno vidi se na oko i laik to lako vidi  drzim da je razlika i u karakteru samih pasa mada ima i pasa vrhunskih nagona od sou pasa ....radne linije no su vrhunski psi ali taj nagon treba usmeriti na rad ....mora da se oblikuje i trosi .tj trenira .Rot je isto sluzbena rasa ali dosta tvrdja od no ,to je pas izrazitog ugriza i fizicki jaci od no .Karakterno tvrdji ne znaci i bolji .Jako dobrih nagona za zastittnog psa ,manje ,,lajav,,, od no tj nemackog ovcara.Jako dobar plijenas kao i no tj dobar napadac.Karakerno tvrdji znaci trazi jacu ruku za vodjenje.Sarplaninac je sasvim drugi svet ,to o je pastirski pas ,karakterno najtvrdji pas od nabrojanih pasa ,specijalisticka rasa za stacionarno cuvanje ,iznad ove dve ali ispod kao plijenas u odnosu na njih ,izrazito borbeno dominantana rasa ,ideal za cuvara dvorista ,maxsimalna slepa poslusnost nema kod sarka ,dosta samostalna rasa .Sasvim drugi pristup radu treba sa njima .

@Red Army hvala puno na odgovoru.

Pre postavljanja teme, nedeljama sam iščitatavao forum, gledao yt, a godinama pre toga pratio emisije i sl. Znaci, nisam neko ko je pao sa marsa i sad bi psa. :) Moja bivša žena je imala maltezera i od starta  sam imao  jedan vrhunski odnos sa psom, od prvog trenutka je znao  ko je gazda. 

Verujem da mnoge rase nisu za početnike, ali kontam da je i svakome od vas iskusnih nekada bio prvi put. :)

Veliki sam ljubitelj životinja i prirode        (zato i odlazim iz grada)  i mislim da bih se dobro snasao u ulozi vodje. 

Elem, da se vratimo na temu, ja sam bio ubeđen da su NO najizbalaniraniji psi u svemu. I za rad, za porodicu i po karakteru i temperamentu. I iskreno sam mislio da će odmah pasti saveti NO. :)

Da li postoji neka rasa koju trenutno nemam u vidu a mozda bih moga da uzmem u obzir. (Znaci da dobro podnosi i zimu i leto, normalanog karaktera i temperamenta npr CRT, Erdel T , ili nešto treće)

Nisam napomenuo da sam svakog dana  minimum po nekoliko sati odsutan zbog posla i da bi pas bio sam u velikom i ogradjenom dvoristu. A svako popodne bih išao na sport, reku, planinu i sl. 

Hvala još jednom! 

Pozdravljam ostvarenje tvog decackog sna !!!! za pocetak ipak NO ! Za tu svrhu i kao pocetnik izaberi tu rasu .Imaj na umu sta ti je Red napisao i ako uzmes radnu liniju imaces cuvara bez promasaja , ako se uzme shou linija mozda ti zapadne neki koji nema bas izrazen cuvarski nagon. kasnije , kada budes imao kerusarski staz , tada mozes razmisljati i o sarcu. Ja bih tako da sam na tvom mestu. Javljaj se na forum posle toga. Drzim ti palceve .  Bravo.

Ja bi tu dodala i azijat. Mene su odusevili kakav karakter imaju ti psi, odlicni, stalozeni mirni kad treba a pravi cuvari kad neko nenajaven resi da se pojavi na vrata. U svaki slucaj srecno! Sta se tice NO ja ih obozavam medjutim nazalost pasmina je pokvarena u zadnje vreme, pa bolje biraj pse ili nadji odgajivac koji dobro poznaje stare linije. Nemci puno stradaju od displazijom zbog danasnja konstitucija i anatomija.

@Pitagora  i @SaltNPepa hvala puno na na savetu i podrsci!

nakon 40. Godina zivota u gradu, blokovima i asfaltu, resih da ulozim malo u sebe. :)

Nadam se da nece bas meni da se zalomi primerak koji je samo izlozbeni bez cuvarskog i radnog nagona. 

Ako krenem prema NO voleo bih da uzmem klasicnog. Crnog jos nisam uzimao u razmatranje. Nije valjda tolika razlika u karakteru?

ili da krenem da pratim crne, radne pse?

o sarplanincima sam cuo samo reci hvale. Upoznao sam jednog momka koji ima par komada i pored njih je jos svasta od pasa cuvao. Kaze da nikada nije imao bolje pse. Koliko su skromni, laki za cuvanje i odrzavanje, privrzeni porodici i sl. Po njegovim recima izuzetno zahvalan i skroman pas za cuvanje koji mnogo pruza. Mada ce verovatno to savko reci za rasu  kojoj je naklonjen. :)

cini mi se da  rot  da samo na osnovu izgleda i dubine laveza na prvu odbije nekog nepozeljnig posetica :)

Moram da dodam, a moderator neka spoji:

da li postoji neka razlika u karateru izmedju sarplaninca i azijata?

ne mogu trenutno da googlam. 

fizicki mi se azijat vise svidja. Pored jednog komsijkog cesto prolazim.

jedna stvar mi je vazna: voleo bih da pas ide samnom svakog dana kroz brda i planine i sume bez povdoca. 

Ja prolazim uglavnom nekomercijalnim stazama ali naravno, ima i drugih ljudi koji razmisljaju kao ja. Ne bih voleo da se traumiraju kad me vide sa takvom mrcinom :)  zato mozda naginjem ka NO.

mada bi ovaj azijat u dvoristu samom pojavom ukazivao na ozbiljnost :)

kangal, cane corso, tornjak, bul mastif, nemacka doga, akita inu.. a zasto ne i neki mesanac:)

(postoji jos sijaset rasa koji mogu obavljati zeljenu funkciju, ali nisu bas preporucljivi za prvog psa, pa stoga, eto ovi, cisto da malo prosirimo spisak)

3 hours ago, SaltNPepa said:

Ja bi tu dodala i azijat. Mene su odusevili kakav karakter imaju ti psi, odlicni, stalozeni mirni kad treba a pravi cuvari kad neko nenajaven resi da se pojavi na vrata. U svaki slucaj srecno! Sta se tice NO ja ih obozavam medjutim nazalost pasmina je pokvarena u zadnje vreme, pa bolje biraj pse ili nadji odgajivac koji dobro poznaje stare linije. Nemci puno stradaju od displazijom zbog danasnja konstitucija i anatomija.

u taj ambijent bi se azijat sjajno uklopio , neznam da li je za pocetnika i da li je sa njim lakse nego sa sarcem ali mislim da ako uzme NO i to gvozdeno sivog ili crnog,  da nece pogresiti . Te dve varijante nisu iskvarene izlozbama , zadrzale su karakter a mislim da se ni sa displazijom ne pate.

Nema na cemu ,nadam se da razumes sta pisem ako treba pojasnjenje tu sam ,sta da ti kazem oko pasmina imas za i protiv a treba gl zdravlje ,iskreno ja nisam za mastigolike i dogolike pse fci zbog zdravlja ali ....erdel je po meni izvaredna rasa ,jako dobar i crni rus solidan ,prednost po meni za erdela.

22 minutes ago, Pitagora said:

u taj ambijent bi se azijat sjajno uklopio , neznam da li je za pocetnika i da li je sa njim lakse nego sa sarcem ali mislim da ako uzme NO i to gvozdeno sivog ili crnog,  da nece pogresiti . Te dve varijante nisu iskvarene izlozbama , zadrzale su karakter a mislim da se ni sa displazijom ne pate.

Na kraju krajeva, i da uzme labrador ili bilo koja pasmina koja je prijemciva za dresuru vise nego recimo sibirce za koje se zva da su tvrdoglavi ili terier...ako se u start ne postavi kao alfa vozace ga svako i to ohoho :) off topic ali mene kao veterinar su me vise ujedali mali psi nego veliki. Zato, uvek moras da rascistis sa sobom dali si spreman za pas kao pas, bice, a tek onda pasmina koja bi ti odgovarala. Srecni praznici ljudi :) odjava od mene za ovu godinu, citamo se sledecu

Hvala svima na odgovorima! Dali ste mi povoda za nova razmisljanja. 

Bacam se na citanja o rasam koje nisam uzeo u obzir. 

U jedno sam siguran, sto se tice karaktera samog psa, mislim da mi nece biti problem ni da je malo tvrdoglaviji ili jaci karakter u pitanju. 

Ako se neko seti jos nekog predloga slobodno neka pise. 

Zelim vam svima sve najbolje u NG !!!

Sta ti srce kaze ? ne vredi mnogo ni razmisljati , pogubi se covek u mislima i vaganju. I meni se neki psi sa tvog spiska svidjaju, CRT je sjajan pas mada meni deluje tromo a ti bi sportistu. Takodje, razmisli i o velikom snauceru. Ali za taj ambijent , planine, rustika, divljina  , u to mi se uklapaju NO sa svojim lupoidnim izgledom ili sarac/azijat. Koji model bi tebi pasovao kao druga polovina ? Isprati malo gvozdeno sive NO .Ja sada ako bih uzeo NO uzeo bih takvog. Sve najbolje u NG   i javi kako si prelomio, bas me zanima.

@Pitagora

Trenutno je ovakav poredak:

1. Azijat

2. Sarac

3. Kavkazac

4. NO ( vise za njega nisam siguran)

Rot je ispao :)

Sve u svemu, jos cu ja da se lomim, ali sada intenzivno citam i pratim teme ovim rasama. 

Hvala puno na podršci! 

Drago mi je sto imam vremena da odlucim i bas necu da zurim. Svestan sam da koji god da izaberem od ovih pobrojanih necu pogresiti. :)

On 12/31/2017 at 2:05 PM, krivinash said:

jedna stvar mi je vazna: voleo bih da pas ide samnom svakog dana kroz brda i planine i sume bez povdoca. 

Ja prolazim uglavnom nekomercijalnim stazama ali naravno, ima i drugih ljudi koji razmisljaju kao ja. Ne bih voleo da se traumiraju kad me vide sa takvom mrcinom :)  zato mozda naginjem ka NO.

Da li i koliko ce se traumirati prolaznici i namernici zavisi pre svega od toga kako ce taj pas biti vaspitan i da li je jasno, ocigledno i vidljivo, svakom kome idete u susret ili prolazite pored da je pod kontrolom. Vaspitani, podvlacim vaspitani i socijalizovani pastirac (vaspitani i socijalizovani moze da znaci i onaj koga je vaspitao i obucio copor, stariji psi iz copora tokom rada sa stadom) gleda na neutralnoj teritoriji obicno svoja posla. Daleko je suzdrzaniji nego na svojoj teritoriju koju aktivno brani. Sa suzbijenim nagonom da brani od ljudi, nezvanih, uljeza, zlonamernih imovinu i svoje ljude, mozete da naletite kod azijata jedino ako vam zapadne izrazita turnirska (de, da je tako nazvoem) linija. 

Znaci, zavisi od vas. Uzivanje je tako setati sa slobodnim psom prirodom ali treba se malo, malo vise pomuciti.  Sa spiska, po mom misljenu, izbaciti KO, jer mislim da vise ljudi uspe da dodje do takvih setnji sa sarcem i azijatom, nego sa kavkazcem, koji je sjajan kao stacionarni cuvar ali je imuplsivniji, eksplozivniji od sarca i azijata i nedostaje mu njihova doza flegmaticnosti.  Ali i tu, na cuvanju dvorista kako rece Red, treba malo poraditi, odnosno nagon je tu, predispozicije su tu ali ipak malo vaspitanja za tu ulogu treba, da cuva pametno i promisljeno. 

Osnovna razlika izmedju azijata, sarca i KO se jedne strane i NO s druge je u vodljivosti. NO vuce za rukav da slusa, dok pastirce krasi samostalna procena, koja ne mora uopste da se podudari sa onim sto je potrebno i sto hoce njegov covek. 

Mozda bi vama, ovako kako ja, poznajuci nesto malo primitivne rase, te sto imaju samostalnu procenu, gledam sa strane najzgodniji bio NO, crne, sive su vam rekli zato sto oni odgajivaci koji se orijentisu prvenstveno na rad ne gledaju kao kod izlozbenih linija da to po boji i znakovima bude Reksic, nego sto ima predispozicije za rad to je, bez obzira na boju.  Vodljiv je, rasa je koja je vrlo tolerantna prema greskama svog vodica, odnosno da se ispraviti realtivno brzo i lako nesto, neka greska u koracima koju pastirac zameri vise. 

On 12/31/2017 at 5:42 PM, krivinash said:

U jedno sam siguran, sto se tice karaktera samog psa, mislim da mi nece biti problem ni da je malo tvrdoglaviji ili jaci karakter u pitanju. 

Ako ste sigurni u to da cete biti tvrdoglaviji i par koraka ispred psa po psecoj logici, dosledan, zahtevan u smislu da trazite od psa da postuje pravila, ne nekom silom ili TV SHOW kerefekama za koje doticni ionako naglasava u svakoj emisiji "nije da pokusavate vi kod kuce, nikako", nego da se nametnete kao prirodan autoritet za psa, sto ponavljam, nije sila, nego mudrost, idite na varijantu pastirca.  Wroy je naveo jos neke koji bi dosli u obzir osim sarca i azijata. Tu je onda izbor i prema licnom ukusu a dodala bih jos i prema tome gde cete naci zgodno, zdravo pravo, zdrave pastirske glave stene. 

1 hour ago, krivinash said:

@Pitagora

Trenutno je ovakav poredak:

1. Azijat

2. Sarac

3. Kavkazac

4. NO ( vise za njega nisam siguran)

Rot je ispao :)

Sve u svemu, jos cu ja da se lomim, ali sada intenzivno citam i pratim teme ovim rasama. 

Hvala puno na podršci! 

Drago mi je sto imam vremena da odlucim i bas necu da zurim. Svestan sam da koji god da izaberem od ovih pobrojanih necu pogresiti. :)

bez obzira sto sebe smatras tvrdim ili te je zivot ocvrsnuo ,nema potrebe da odmah sebi postavljas najveci izazov. S obzirom da si pocetnik ipak zaobidji kavkasca, mislim da je suvise "zivcan" , ima svoje simpatizere kao takav pa se to i forsira. Nije lako. Uzmi onda azijata ako ti je lepsi od sarca . Sto se tice NO , nemoj ih jos izbaciti iz kombinacije. Tuncay ti objasnila da su plemeniti , velikodusni i da ce ti oprostiti pocetnicke greske. A sve su to rase kojima odgovara divljina. Rot, mastifi, dobermani, kane korso ,za mene su to urbane rase , za grad , ne za brda.

U potpunosti vas razumem sta me savetujete. I jasno mi je na sta ciljate. 

NO nisam jos izbacio, samo je malo skliznuo na listi. I razumem zasto preporucujete radne NO. 

Generalno, azijat mi je za sada br 1. Bas mi se na svaki način dopada.

malopre sam isao da vidim jednu zenku, ali sam se mnogo smorio kad sam video kolika su stoka neodgovorni vlasnici.

zenka ceo zivot na lancu od 1,5 m, jede okrajke hleba, trazi mrvice po blatu, bezvoljna, zadnji extremiteti kao da su atrofirali... doslo mi da placem... :(

KO sam ubacio jer mi se eksterijerno dopada, mada mnogo lici na Sarca, a znam da je nalaksi na okidacu od svih. I citajuci one teme sa uporedjenjem pastiraca, znao sam da ce u jednom trenutku da ode sa liste. Ipak bih tu prednost dao sarcu kao autohtonij rasi. 

Izgleda da je azijat ipak normalnijeg temperamenta od sarca, mada ponovo, verujem da sve zavisi od jedinke i pristupa vlasnika.  I naravno, ne planiram da primenjujem nikakvu silu. Samo psihicka dominacija i autoritet dolazi u obzir. U svakom slucaju znam da ne postoji “nothing for something “ i svestan sam da cu morati da radim stalno sa pastircem, ali sa druge strane ja sam neka vrsta control freak a pa bih sa bilo kojom rasom postavljao sebe kao vodju i radio maltene svakodnevno . :) 

Edited by krivinash

9 minutes ago, krivinash said:

Izgleda da je azijat ipak normalnijeg temperamenta od sarca,

Sarac je sjajnog temperamenta, pravi pastirac. Nema mane sarkov, samo prednosti, medju pastircima, naravno ko voli i kome odgovaraju. Za njih, pastirce, nije potrebna tolika kontrola ni komandna koliko vaspitavanje i uspostavljanje ispravnog odnosa i kanalisanje i usmeravanje te njihove samostalne procene, jer bez samostalne procene ostane samo onaj pastirac koji je lomljen odnosno slomljen, ima tako tih takvih, to kratak lanac, busna serpa, problemi sa zglobovima, kako ne bi kada je ceo zivot na lancu, ta zenka. 

Moj vam je savet, za sta god da se odlucite, potrazite savesnog odgajivaca, zaista savesnog kod koga cete naci pravo zdravo stene i fizicki i mentalno. Dobro dobro se raspitajte i potrazite, budite spremni da pricekate. 

Pozdrav drustvo ,sve najbolje u novj godini ......pa odabir rase je licna sklonost a da bi je znali treba zacekrpati po pasimana.Pastirci su specifican soj ,i imaju blizak karakter svi.Sve pastirce odlikuje velika agresija teritorije .Sao je siroka rasa ,na oko jesu relativno blazi od ko i sarka ali to je samo na oko vezano za teritoriju ,borbena agresija je izrazita .Kavkaz nije za prvog psa nikao .Pastir trazi jako vodjenje,ne trzai puno vlasnika samostalan je ali i ne slusa ako sluzbenjak...to jesu psi sire komande...slusa ali u drugoj formi.NaPOMINJEM PSA ne uzmati na estetiku nego na rasne predizpozicije od anatomije do karaktera .Pastirci jesu i agresivni psi i dominantni psi ,poziciranje sa njima u coporu je sustina.Treba reci jos da su nepoverljivi ka strancima i kasnostasala rasa.I vezano sa nabrojane pastire po meni bolji su manji psi garabitno.To su ozbiljne rase .Po meni rot vs pastir mada i rot vuce te korene ali to da stavimo po strani rot je vise plijenas i na to treba dati akcenant to kontrolisati ali lakse je ,,korotiv,, lakse se podcini coveku da se tako izracim od pastira .

Ono o cemu razmisljam izmedju citanja je sledece:

svi koji ste iskusni ste morali da krenete od neke prve pasmine. 

I verujem da je dosta odluka bilo bez  detaljne priprememe. I verujem da nsite svi krenuli od pekinezera i maltezera kao pripreme za ozbiljne rase. Verujem da ne gresim :) 

Ne zelim da sada, zato sto nemam prethodnog iskustva sa odgojem pasa da uzmem nekog subisivnog koji mi nije prvi izbor, pa da ga cuvam 15 godina i kad se dobro pripremim, onda u 55 godini uzmem ono sto me privlaci . Nadam se da me razumete. Naravno da necu ici glavom kroz zid i poslusacu sve vase savete, ali i najduzi put se krece prvim korakom. :) 

Volim pse, imam zivotnog iskustva, jer sam zreo covek (uglavnom) , trudim se i  da dobro vaspitavam i svoje dete, pa zato cvrsto verujem da cu moci da uspostavim dobar kontakt sa psom. Po prirodi sam tezak optimista i veoma sam pozitivan tip i ne mogu uopste cak ni da zamilim nesto lose u odnosu sa buducim psom, koje god rase on to bio. 

Hvala vam svima na strpljenju :) 

@Red Army

hvala! Takodje!

Citat:   NaPOMINJEM PSA ne uzmati na estetiku nego na rasne predizpozicije od anatomije do karaktera .Pastirci jesu i agresivni psi i dominantni psi ,poziciranje sa njima u coporu je sustina.

sta ovo znaci? Ne birati azijata uopste ili u okotu birati stene sa posebnim karakteristikama( roditelji, dobra linija, temeperament i sl)

hvala

Mozda izgleda malo smorno kad tupimo neee ta rasa zapocetnike ali veruj mi to je ispravno ,ono sto ja mislim da je ispravno je edukacija oko rase od npr 1 godine ,to podrazumeva teorijski vid ali i prakticno da odes vidis pse ,kako se drze kako rade i slicno ,drzim da je to dobar put.Zasto je to vazno pa treba znati kontrolisati te pasmine tu je akcenat na bezbednosti zato to naglasavam /o.Oko pitanja pa ovako ,pasmina je sttvar afiniteta ,sta ti odgovara i slicno ,npr ako zelis psa da drzis vani neces uzimati dobermana,ako zelis psa prijateljskog porodicnog da ,,voli ceo svet,, neces pasminu koja ima nepoverenje kao rasnu karakateristiku .....ako zelis aktivnog psa za npr planinaranje i slicno neces pasminu koja je flegmaticna .....kad ja napisem agresivna pasmina to podrazumeva da je neka od agresija selektivno dizana i forsirana u rasi kod pastira je to agresija teritorije i borbena agresija .Podrazumeva se da se pas uzima od pre svega zdravih pasa pozeljno snimak kukova i ozbiljnih odgajivaca.Ta ,,agresija ,, da se nadovezem nije nista lose ....to je samo karakteristika rase .