Anastasia

Bichon a poil frisé, Bichon Frise, Sekcija 1.1, FCI 215

Recommended Posts

Imam neka pitanja u vezi mog psa, stavicu ih ovde posto se nadam da vise ljudi prati ovaj forumo od Sarine teme.

Da li je normalno da me vuce kad idemo u setnju? Svi mi kazu da je mala i da ce se to promeniti, ali da ja pitam za svaki slucaj. :)

Zasto se plasi ljudi? Mi u Arandjelovcu zivimo u mirnom kraju gde nije veliki saobracaj i sve,pretpostavljam da je zbog toga. I sad kad smo dosli u Beograd, ne mogu da je smirim. Covek hoce da je pomazi,a ja ne mogu da je drzim koliko se baca... Kada je setam, i naidje nam covek u susret ona se ukoci dok ne prodje i onda bi potrcala za njim da mu mirise obucu!

Sto se tice oksidacije oko ociji,moja zaova radi u bolnici i rekla je da ce mi doneti nesto cime se to sredjuje, pa cu napisati kako se zove,zaboravila sam. Pozz

Dusice,

Zaista mislim da svi "problemi" koje navodis su negde manje-vise normalni, jer je ona jako malena, i porebno joj je malo vremena da se adaptira, pa mozda je sad tome dodatno doprineo prelazak u Beograd, gde joj je sve neobicno, nepoznato i novo. Imas u ovkiru foruma temu >>ponasanje i dresura psa<< pa mislim da je najbolje da ovo pitanje tamo postavis s obzirom da su tamo aktivni ljudi koji se zaista godinama bave dresurom i psima uopste, i koliko sam imao prilike da iscitam temu, jako su srdacni, konstruktivni, i svojim savetima neretko jako pomognu ljudima.

Dobar dan društvo bichona,

Ja dugo pratim ovaj forum, nekada sam bila registrirana pa sam sve pogubila, pa sam uspjela ponovo se registirati. Čitam sve o bichonima jer već 20 godina imam tu pasminu (bichon frise) i uzgajam bichone, živim u Zagrebu.

No, da se ne bih pravila pametna jer svakakvnih iskustava imam, predložila bih vam svima jednu stranicu, odnosno forum http://www.eurobichons.com gdje imate SVE o svim pasminama bichona, i to napisano od ljudi, vlasnika, uzgajivača, liječnika, onih koji godinama prate pasmine bichiona. Vjerujem da svi dovoljno dobro govorite engleski a vjerujte , tu ćete naći odgovore na gotovo sva vaša pitanja.

Pozdrav i sretno

Evo konacno i nas :D

Posle vise meseci druzenja sa Vama, konacno je i moj ljubimac stigao!

Pre desetak dana je konacno usla u moj skromni dom, ali zbog prezauzetosti, nisam imao vremena da je predstavim!

Njeno ime je Aurora from Little Bichon Land, ali ja je zovem Hani :D

Hani, je veselo, razigrano i preslatko stene koje me usrecuje iz dana u dan sve vise i vise :)

Otvorio sam joj i posebnu temu, pa vas sve rado ocekujem tamo da cujem komentar.

Evo jedne slicice ovde, tek da je vidite.

Pozdrav za sve odgajivace, vlasnike i ljubitelje kovrdzavog bisona.

a43dc85ff9fa.jpg

Postovani ljubitelji rase Kovrdzavi Bison(Bichon Frise),

Drago nam je da mozemo da se prikljucimo ovom forumu kao iskreni ljubitelji i poznavaoci rase kovrdzvi bison.

Nasa prica pocinje 2000-te godine kada smo nabavili dve zenkice rase kovrdzavi bison.Od onda pa do danas konstantno smo u drustvu ove prelepe rase :D

Godine 2001 registrovali smo odgajivacnicu kovrdzavih bisona"LITTLEBICHONLAND"FCI 4271

Mozemo se pohvaliti da smo prva registrovana odgajivacnica kovrdzavih bisona u Srbiji kao i mnogim nacionalnim i internacinalnim priznanjima koje su nasi psi osvojili na izlozbama.

edit: Otvorite svoju temu u delu predstavite svoje pse. Na pasminskoj temi se ne mozete reklamirati

Procitajte pravila foruma

Timon

Predivna je,

Ja ne mogu docekati da stigne nasa mala pahuljica,

danas sam dobila slikicu od Emilije, doduse na slici su

bila cetiri stenca, mala, mala i ne znam koji je tocno nas,

ali nema veze jos malo pa ce biti u nasem domu...

a onda cu vam se pohvaliti slikicama...

Pozdrav svima!!!

Pozdrav za sve vlasnike i ljubitelje ove divne rase. Nasa kuca se zove Alisa a mi je zovemo Maza, uzeli smo je kod Emilije iz Sente.

pozdrav svim clanovima foruma BICHON FRISE , da se pohvalimo sa novom nadom malog muzjaka zvanog DAZZLING BOY koi je uvoz iz Ceske iz odgaivacnice SCHARNETT vlasnice gosp.IVANE SLAPNICKOVE.A DAZZLING BOY je sin prvaka evrope i vice samp. sveta , sampion sampiona , sampion veterana i jos dosta , dosta titula a to je muzjak inter.samp. GIGOLO BLANCK ZE ZLATNE JARNI i majke koja je evropski prvak 2008 i nominacija za cruft 2009 i 2010 god i takodje jos dosta titula a to je zenka inter samp. GOOD GIRL SCHARNET.post-19242-13598026814415_thumb.jpgpost-19242-13598026816568_thumb.jpg

pozdrav svim clanovima foruma BICHON FRISE , da se pohvalimo sa novom nadom malog muzjaka zvanog DAZZLING BOY koi je uvoz iz Ceske iz odgaivacnice SCHARNETT vlasnice gosp.IVANE SLAPNICKOVE.A DAZZLING BOY je sin prvaka evrope i vice samp. sveta , sampion sampiona , sampion veterana i jos dosta , dosta titula a to je muzjak inter.samp. GIGOLO BLANCK ZE ZLATNE JARNI i majke koja je evropski prvak 2008 i nominacija za cruft 2009 i 2010 god i takodje jos dosta titula a to je zenka inter samp. GOOD GIRL SCHARNET.post-4008-13598023372754_thumb.jpg

Evo i nas :)

Malo smo porasli, sada imamo 4.5 meseci :)

Aurora from Little Bichon Land - Hani.

07e34b9c7a69.jpg[/quote

Aurora je preslatka :P

Da li koristite nesto za izbeljivanje dlake oko njuskice? Ako koristite koji je to preparat?

Pozdrav

Hvala lepo na komplimentu!

Da, koristim,...u pitanju je krema (kreon, sminka) kako god mi to nazvali, ali kremasto sredstvo, koje se nanese na taj predeo, automatski ga ofarba, kasnije ono bledi i sprecava dalju oksidaciju, jer suzice koje idu dalje ne nanose stetu, jer dlake koje su na taj nacin "zasticene" ne oksidiraju. Tu "kremicu" sam nasao sasvim slucajno i to u jednom omanjem pet shopu kod mene u komsiluku (Zemun), cini mi se da ga nema u pet centru (bar ga ja nisam video). Ta kremica dolazi u pakovanju sa cesljicem specijalno namenjenim za cesljanje tog predela...e sad, nevolja je u tome sto ja ne znam da Vam kazem kako se zove (to sam upravo sad shvatio), jer sam bacio omot :oops:

Uglavnom mozete da potrazite po pet shopovima, trazite kremu za oko ociju za bele pse, (mada sam je ja nasao na samo tom jednom mestu), kosta nesto malo vise od 1000 dinara, ali trajeee-eeee, tako da sustinski nije skupa, a resava problem. Ukoliko ne uspete da nadjete nigde drugde, javite mi se na pp, pa cu da Vam kazem gde sam ja kupio. Predpostavljam da ne smem javno da reklamiram.

Veliki pozdrav za Vas.

Predpostavljam da je ovo u pitanju

1xmva.jpg

This incredible product instantly blends away tear stains and imperfections on white hair. This specially developed formula will actually hide flaws and still keep that natural look. Repeated use will gradually lighten stained areas. The cream coating provides protection from discoloring effects of tears. Fragrance free, all natural ingredients. Available in cosmetic jar with attached comb/brush combination in a convenient, attractive blister pack.

Jeste Danka, svaka Vam cast! :)

Apsolutno ste genijalni!

Nemam reci,...odusevili ste me :wink:

P.s. Kakvo je Vase misljenje o sredstvu?

Veliki pozdrav za Vas.

jolly, ovu kremicu sam odavno probala.Nju bih preporucila samo kao preventivu da do oksidacije ne dodje.

S obzirom da je masna, suzice skliznu i ne zadrzavaju se.

Oci bisona su "slaba tacka" pre svega, sto veliki broj bisona vec genetski nosi rizik katearekte-tako da buducim vlasnicima oce divne rase preporucuje da se dobro raspitaju i uvere u u to i to tako da zahtevaju od odgajivaca potvrdu da preci nemaju ovo oboljnenje.

Takodje, ishrana prilicno utice na oksidaciju dlake, voda.....

Veoma zanimljiva tema o kojoj ima sta da se pise, a vidim da se do sada niko od odgajivaca nije dotakao iste.

Kada problem vec nastane, debelo se kasni sa adekvatnim "lecenjem".

Slazem se sa Vama, i znam za sve rizike koji mogu da se dogode, i iskreno da Vam kazem, nisam pametan sta da radim....Sto se potvrde od odgajivaca tice,...od tog posla nema nista, nazalost, ali ono sto jeste sigurno da Hani (bar za sada) zaista ne oksidira mnogo. Sto se tice njenih roditelja, oni su zaista jako lepo negovani i nemaju taj problem oksidacije (vidan, pa se "negde nadam" da je genetika dobra, ali naravno to je sve na "nadam se", jer predpostavljam da se ne "gledaju" samo roditelji po tom pitanju). U razgovoru sa odgajivacem (verujem da je mozda cak i licno ili bar iz vidjenja poznajte) na temu oksidacije, rekla mi je da ona koristi "Diamond eye" (ako sam dobro napisao) i da ga nabavlja u Budimpesti. Sta Vi mislite o njemu? U principu nije nemoguce doci do tog sredstva iako ga nema kod nas, moze se poruciti, pa i skoknuti do inostranstva, ali sam sad u ovoj kremici video neki trenutni "spas" pratim situaciju, ali sam pri tome jako svestan da to nije trajno resenje. Trudim se da joj pruizm najkvalitetniju granuliranu hranu i nadam se da ne gresim, osim toga, poceli smo da uvodimo kuvano povrce mesano sa granulama i poneki komad probarene mlade teletine (za sada ne kao kompletan obrok, vise kao "poslastica" i kao neki vid jaceg dodatka ishrani), kao i pirinac. ali bih voleo da cujem sta ste hteli da kazete vezano za vodu? Da li mislite da bi ukoliko bi pila odredjenu vrstu vode manje oksidirala?

Unapred Hvala.

Taman sam mislila da je ta kremica za mene spas, pošto se Sari oksidacija povećala u poslednje vreme, ali pošto je preventiva, onda ništa. Mislili smo da je od hrane, pošto je počelo čim smo prešli na RC adult. Medjutim veterinar iz Pet centra navodi dosta razloga za oksidaciju, evo postaviću njen odgovor. Zato smo prešli na granule Brit Care, ona je preporučila a i vidim da ih dosta ljudi koristi i da su zadovoljni, i moram da kazem da joj suze mnogo ređe idu otkad je koristimo.

Tamne mrlje oko očiju pasa su veoma čest problem koji vlasnici teško rešavaju.

Uslovi spoljašnje sredine, genitički i emotivni faktori mogu uticati da se stanje pogorša. Da biste uticali na smanjivanje mrlja oko očiju, održavajte redovnu higijenu oka psa. Suze koje se stalno zadržavaju oko očiju, vremenom mogu iritirati, izazvati infekciju, neprijatan miris, prebojenje dlake, naročito ako su u pitanju rase pasa koje imaju bogat i dugačak dlačni pokrivač. Takođe, opšte zdravstveno stanje treba da bude odlično, jer neke infekcije mogu pojačati izlučivanje suza, a naročito se komplikuje problem ako je u pitanju infekcija oka.

Potrudite se da koristite što blaže preparate za negu i higijenu dlake. Naročito je bitno da ta sredstva ne budu na bazi materija koje iritiraju ili koje mogu izazvati alergiju. Psu obezbedite dosta razonode, neka se oseća voljeno, jer je dokazano da i emotivni faktori doprinose pojačanom lučenju suza.

U zimskom periodu se pojačava lučenje suza usled stalnog boravka u zatvorenom prostoru( parno grejanje)i suviše hladnog vazduha u toku šetnje. Zato je neophodno održavati redovnu higijenu očiju I predela ispod očiju.

U periodu zamene zuba menja se i oblik lobanje, te je moguće da u ovom periodu ili nakon perioda zamene zuba dođe do pojačanog lučenja suza.

U ponudi Pet Centra možete naći veliki izbor preparata koji su namenjeni održavanju higijene oka. Svi se preparati koriste na isti način: nanesu se na vaticu ili gazu (za svako oko ide posebna vatica) i blagim pokretima se skidaju krmelji.

Možete koristiti sledeće preparate:

- Lozione Occhi (Armonie Naturali), u svom sastavu sarži ekstrakte kamilice, hamamaelis virginiana, lipe, galske ruže i semenki grejpfruta. Efikasno otklanja mrlje od suza i smanjuje iritaciju očiju.

- Augen Pflegelotion (Canina), se koristi za čišćenje predela oko očiju i za ublažavanje prenadraženosti oka delovanjem prašine.

- Eye Care (Trixie), preparat koji se koristi za redovnu higijenu.

U praksi / literature nema podataka o uticaju gvaždja na pojavu opisanog crvenila. Royal Canin je optimalno izbalansirana ishrana ko i ostale hrane superpremijum kvaliteta.

Hrana može imati uticaja na promenu boje dlake ispod očiju, jer hrana može biti alergen. Ukoliko je pas alergičan ili netolerantan prema određenom sastojku hrane, menjaju se određeni parametri krvi te dolazi do pojačanog lučenja suza.

Iz naše ponude bih izdvojila hipoalergeni superpremium program Brit care i Trainer Fitnes linije hrane za odrasle pse malih rasa.

Ana Jovanović, dr.vet.med.

Pet centar

jollyHani je jos mala, i ja se isto nadam da nikakvih problema necete imati.

Po meni, uvek je bolje spreciti neg leciti.

Ne razumem, zbog cega odgajivac ne bi uradio potrebne preglede kod specijaliste oftalmologa, da barem sa te strane vlasnici njihovih pasa budu mirni.

Nasa najuspesnija odgajivacnica"Kamians" za sve dvoje pse ima nalaze koji potvrdjuju da njihovi psi(kao i psi sa kojima su parene njihove kuje) nemaju kataraktu.Molim da se ne shvati ovo na pogresan nacin, zato sto su vlasnice ove odgajivacnice moje prijateljice, ali ako mogu one da garantuju za svoje pse, ne vidim razlog da zastoto ne urade ostali.

Imamo srecu da u Beogradu radi jedna od najpriznatijih specijalista oftalmologa, tako da je svakom dostupna.

Na Diamond eye ne treba trositi pare, jel i fizioloski rastvor je isto toliko delotvoran, a kosta daleko manje a i dostupan nam je.To su samo sredstva za odrzavanje higijene ocju.

Tvrdim, ne postoji sredstvo koje otklanja vec nastalo crvenilo oko ociju usta i brade.

Angel Eyes i Angel Glow, su jedini koji zaustavljaju oksidaciju(bazirani na antibiotiku Tylosin).

Voda(posebno nasa iz gradskih vodovoda i te kako moze biti jedan od uzroka suzenja, a zatim oksidacije ociju.

Preporucuje se u da se u vodu doda malo belog vinskog sirceta, kako bi se promenila PH vrednost vode.

Moji psi iskljucivo piju filtriranu vodu.

Naucite psa da pije iz pojilice.

Neke od granuliranih hrana, takodje dovode do crvenila dlake.

Sve su ovo stvari koje odgajivac treba da zna i da uputi buduceg vlasnika.

Ne bih vise da "gusim", ocekujem da se i odgajivaci jave i kazu svoja iskustva.

Do sad nisam primetila da se bilo ko od odgajivača javio na ovu temu... Ja sam iz Arandjelovca, tako da je naša voda tamo potpuno drugačija od Beogradskog vodovoda, i pošto je oksidacija učestala u poslednje vreme, sigurna sam da razlog nije voda.Moje mišljenje je da je verovatno hrana napravila problem. Vidjala sam bišone sa potpuno crvenom glavom od oksidacije, i samo se nadam da se nama to neće desiti...

Postovana Danka,

Najpre da Vam se zahvalim na iscrpnim odgovorima i na linku koji ste mi poslali, a kojim cu se detaljno pozabaviti.

Znam da je Hani, jos uvek mala, ali se polako "upucujem" u sve, cisto radi preventive.

Imao sam cast i zadovoljstvo da se upoznam sa Anom Vladimirov, i tacno znam o cemu pricate. Tako da razumem sve. "Situacija" je bila takva da nazalost nisam od nje kupio psa, ali opet ne mogu da se zalim, jer je Hani zaista divna. Ne mogu da kazem da me njen odgajivac nije uputila u dosta toga, ali je za neku dublju, detaljniju, iscrpniju komunikaciju u velikoj meri nepristupacna. Zasto tave preglede osim "Kamians"-a drugi, ne urade, to je pitanje svih pitanja, a pre svega savesti svakog odgajivaca ponaosob. Verovatno (moja pretpostavka) da bi takvi pregledi znatno uticali na cenu steneta, pa se odgajivaci "plase" da ne ostanu bez trzista za prodaju istih. Sto se tice njihovog oglasavanja, (odnosno ne oglasavanja) to se jasno vidi i nazalost, oglasavanja nema ili je vrlo slabo. Vi ste zaista izuzetak. Moracu da pocnem da filtriram vodu i da primenjujem "trik" sa sircetom, za koji ste mi rekli. Sto se pojilice tice...to u slucaju mog psa ide jako tesko, odnosno ne ide uopste, pa sam za sada odustao od toga. Mozda nije pravo vreme, mozda je jos uvek premalena, pa cu nakon nekog izvesnog perioda pokusati opet, pa se nadam da ce uspeti. Teze je nego sto sam mislio.

Jos jednom, hvala na odgovorima i vremenu koje posvecujete.