Anastasia

Bichon a poil frisé, Bichon Frise, Sekcija 1.1, FCI 215

Recommended Posts

Bichon Frise - Bichon r poil frise

Bichon Frise je Mediteranskog porijekla. Potice od Barbet-a ili Water Spanijela, od kojih je i dobio ime Barbichon, koje je poslije skraceno u Bichon. Grupa bichona je evoluirala u 4 rase: Bolonjezer, Havanezer, Maltezer i Bichon Tenerife. Od Bichona Tenerife nastao je danasnji Bichon Frise. Oni su zivahni i razigrani psi koji su se sa Mediterana rasirili na Kanarska ostrva - Tenerife. Dalje su ih raznijeli Spanski moreplovci na svojim brodovima.

Oko 1300. Italija je postala centar razmjene i trgovine, sa docekom renesanse poceo je i period istrazivanja. Italijanski mornari su prenijeli ove pse u Evropu. U Italiji je Bichon Frise privukao paznju aristokratije i nove srednje klase. Cesto su ga sisali u lavljem stilu, koji je tada bio popularan, no zbog toga ga ne bismo trebali mijesati sa Malim Lavljim Psom (takodje opisan - pogledaj medju topicima 9. grupe). Kasnih 1400., ovi psi su se rasirili na sjever, u Francusku. Italijanski umjetnici i studenti isli su na sjever u potrazi za poslom, noseci sa sobom i svoje ljubimce.

Omiljena legenda o ovom Bishonu kaze da je kralj Henry tako volio svog psa da ga je nosio svuda sa sobom u kosarici koju je nosao objesenu oko vrata. I po onoj staroj, sta kralj cini, ostali slijede, pazeni, namirisani kucici sirili su se sve vise. Drugi talas popularnosti u Francuskoj ovi psi su imali za vrijeme godina vladavine Napoleona III (1808-1873). Ovi psi se jako cesto mogu vidjeti na umjetnickim djelima iz tog doba koji su najbolja potvrda njihove rasirenosti u raznim zemljama.

Krajem 19. vijeka, ovaj pas aristokratije postaje manje popularan. Kasnih 1800-tih postaje ulicni pas koji se cesto susretao kako radi trikove u cirkusu ili zabavlja ulicne prolaznike. Bio je prepusten sam sebi, a ipak uspio da prezivi. Njegov sarm, inteligencija i cvrstina omogucili su mu to.

Po 1. svjetskom ratu pocinje njihov kontrolisan uzgoj i uspostavljaju se linije uzgoja. 1933. napisan je i prvi oficijelni standard ove rase. Posto je rasa u to vrijeme bila poznata pod dva imena, tadasnji predsjednik kinoloske federacije predlozio je za ovu liniju novo ime bazirano na karakteristikama ovog psa - Bichon a polio Frise (Bichon sa kovrdzavim krznom) koje je i prihvaceno. Engleska verzija ovog imana - Bichon Frise znaci u prevodu kovrdzavi pas za krilo.

Mada je generalno zdrava rasa, glavni zdravstveni problemi su im alergije. Ponekad su povezane sa insektima ili sa hranom, no najcesce su u pitanju promjene godisnjih doba, najcesce proljece i jesen, povezano sa udisanjem.

BICHON FRISE (Bichon r poil frise)

Porijeklo: Francuska i Belgija

Datum publikacije vazeceg standarda: 10.01.1972.

Upotreba: Pratilac

FCI Klasifikacija: Grupa 9.1

Bez radnog ispita

Generalna pojava: Zivahni i razigrani mali psi , sa zivahnim korakom, srednjom duzinom njuske, dugom kovrdzavom veoma mekanom dlakom, veoma slicnom dlaci Mongolske koze :). Glavu nosi ponosno i visoko, oci su tamne, zivahne i izrazajne.

GLAVA: Lobanja je duza od njuske, glava je u harmoniji sa tijelom.

Nos: Nos je zaokrugljen, crn, fino odlkan i sjajan.

Usne: Usne su fine, prilicno mrsave, manje svakako nego kod Shiperke, padajuci dovoljno samo da prekriju donju usnu, no nikada teske i visece; One su normalno crne sve do uglova usana; donja usna ne smije biti teska niti vidljiva, niti mekana, i ne smije dozvoliti da se membrane sluzokoze vide kada su usta zatvorena.

Zubi: Normalan zagriz, tj. gornja vilica pada lijepo na donju i samo malo je ispred nje.

Njuska: Njuska ne smije biti debela niti teska, niti "prignjecena"; obrazi su ravni i ne previse misicavi. Stop nije jako naglasen, brazde izmedju povrsinskih lukova su jedva vidljive.

Oci: Tamne oci, sa sto tamnijim ocnim kapcima, prilicno okruglastog oblika a ne bademastog; nisu smjestene ukoso; zivahne, ne pretjerano velike, niti se primijeti na njima ikakvo bjelilo. Niti prevelike, niti ispupcene kao kod Briselskog Grifona i Pekinezera; duplja ne smije biti izbocena, niti ocne jabucice smiju izlaziti ka van pretjerano.

Lobanja: Lobanja je prilicno ravna na dodir, mada je krzno cini da izgleda okrugla.

Usi: Padajuce, dobro odlakane sa finom kovrdzavom dlakom, nosene ka naprijed kada je pas u akciji, ali na takav nacin da prednji kraj dodiruje lobanju i ne stoji suvise daleko ukoso; Duzina hrskavice ne smije, kao kod Pudle, ici do nosa, no se zavrsava na pola duzine njuske. One nisu sire, niti finije nego kod Pudle.

VRAT: Duzina vrata je prilicno velika; vrat je nosen visoko i ponosito. Okrugao i fin u blizini lobanje, sireci se postepeno da bi se blago utopio u ramena. Njegova duzina je otprilike trecina duzine tijela (proporcije 11cm : 33cm za psa visine od 27cm); gdje je greben uzet za osnovu.

RAMENA: Ramena su nagnuta, ne suvise naglaseno, dajuci izgled da su iste duzine kao prednje noge, oko 10cm; nisu suvise siroka, a zglobovi ramena nisu iskrenuti ka van.

NOGE: Gledano sprijeda, zaista ravne i vertikalne; finih kostiju; putiste je kratko i ravno gledajuci sprijeda, blago ukoseno gledajuci iz profila. Preferiraju se crni nokti, nesto sto je tesko izodivo.

PRSA: Dobro razvijena; grudna kost je naglasena; rebra su zaobljena i ne zavrsavaju naglo; grudi imaju horizontalno prilicno veliku dubinu.

BOKOVI: Bokovi su dobro usadjeni u utrobu; koza je fina i nije labava, dajuci izgled whippeta.

Krsta: Siroke i dobro misicave, u laganom luku. Karlica je siroka, straznjica je lagano zaokrugljena, a rep postavljen nesto nize ispod linije ledja, nego kod Pudle. Stope jake, zilave.

Rep: Normalno je nosen visoko i ljupko zakrivljen u liniji kicme/ledja, nije urolan; ne reze se i ne smije biti u kontaktu sa ledjima, no dlaka repa moze adati na ledja.

Pigmentacija: Pozeljno je da je pigmentacija ispod bijelog krzna tamna; genitalije su pigmentirane ili crno, modricasto ili braon.

Boja: Cisto bijela.

Krzno: Fino, svilenkasto, veoma elasticne kovrdze koje izgledaju kao kod krzna Mongolske koze, duzine 7-10cm.

Cesljanje: Pas mora biti prikazan sa dlakom na sapama i njusci blago oblikovanom.

Velicina: Visina u grebenu ne bi trebala preci 30cm. Mala velicina je element uspjeha.

Greske: Bilo koje odstupanje od navedenog smatra se greskom, cija se ozbiljnost uzima proporcionalno izrazenosti greske.

Pigmentacija koja se siri na krzno i formira obojene (rdjavo crvene) fleke.

Ravno krzno, ostro ili prekratko.

Los zagriz.

Muzjaci moraju imati oba testisa vidno spustena u skrotum.

izgledaju kao one male plisane igracke :D , kako su samo slatki, imala sam priliku da vidim jednog od ovih cukica u jednom pet shopu, kako su samo slatki....svaki put kada odem u pet shop pozelim da kupim jednog cuku sebi, ali nemam dovoljno mjesta kuci da ih sve drzim.....ali ovaj Bishon frisee sto sam vidjela je bio tako umiljat, da mi je samo srce slomilo :( kada sam morala krenuti...

Guest Mira-Beograd

NaЕЎa biЕЎonka Tara ima 6 meseci, neodoljiva je, pametna i puna energije.

Na ovom forumu imas Anusku koja prodaje stenad bichona.Ja sam od nje kupila Bennyja.Ako zelis da ga vidis idi na topic PREDSTAVITE SVOJE PSE-BICHON FRISE BENNY.Anusku mozes da kontaktiras preko njenog e-maila koji je postavljen kraj njenog imena.Inace njeni stenci su prelepi :D

Takili

Ja sam nova na forumu, i evo vec dve nedelje imam preslatkog bisona(bebacn od 4 mes) koji je kao igracka. Hahahah, pre njega sam imala velikog snaucera i mogu vam reci da je pravo uzivanje ziveti sa malim psom. Ima li jos ko na ovom forumu bisona ? Jel ga sisiate ili ne ? Mi smo ovog olindrali pa sada izgleda ko ''spanski lubenicar " :lol: Moja cerka od dveipo god. ga obozava !! Pozz i nadam se da ce ova diskusija da zazivi (skontah da ovde ima vise citaca nego diskutanata te se nadam da se prevarih u dojmu) !

Ja imam kovrdzavog bisona, muzjaka vec 4 godine. Prezadovoljna sam. Sisam ga, kako su sad nastupile ove vrucine osisan je skroz na krakto, lici mi na malog pacovcica, hehehe.... Pozdrav

Ja sam nova na forumu, i evo vec dve nedelje imam preslatkog bisona(bebacn od 4 mes) koji je kao igracka. Hahahah, pre njega sam imala velikog snaucera i mogu vam reci da je pravo uzivanje ziveti sa malim psom. Ima li jos ko na ovom forumu bisona ? Jel ga sisiate ili ne ? Mi smo ovog olindrali pa sada izgleda ko ''spanski lubenicar " :lol: Moja cerka od dveipo god. ga obozava !! Pozz i nadam se da ce ova diskusija da zazivi (skontah da ovde ima vise citaca nego diskutanata te se nadam da se prevarih u dojmu) !

moj bisoncic postao pravi izbirljivac, bojkotuje nove granule...uh, bas me nervira, frajer, nece ujutru da jede, ali oko [podneva sve potamani...jogurt mu prija, mleko bas i ne voli...ali nijednom nije kakio u stanu, ima 4 mes i nepogresivo zna da obavi sve sto treba kad ga izvedem. Uziva u kupanju, setkanju, i prava je maza :P

Pozz

Pozdrav svima a narocito vlasnicima moje omiljene rase.

imam i ja bisona koga zovemo iz miloste CUPKO,ima 22 meseca i vrlo je zivahan.

veseo je i najvise voli kada je napolju.

izlagan je i ima titulu SAMPIONA U LEPOTI.

poz..... :D :D :D

Bas je pravi lepotan !!! Nadam se da ce biti jos koja slicica :) Ovaj nas je prava maca, toliko je naivan da me polako vec nervira ! Trci kod svakog i za svakim, jako je tvrdoglav ...hm...kad nece da poslusa onda bas nece. S'druge strane odusevljena sam jer sve potrebe obavlja vani i nije se nijednom ukakio u stanu !!! Ima samo 4 mes. 8) Pozzdrav

Bas je pravi lepotan !!! Nadam se da ce biti jos koja slicica :) Ovaj nas je prava maca, toliko je naivan da me polako vec nervira ! Trci kod svakog i za svakim, jako je tvrdoglav ...hm...kad nece da poslusa onda bas nece. S'druge strane odusevljena sam jer sve potrebe obavlja vani i nije se nijednom ukakio u stanu !!! Ima samo 4 mes. 8) Pozzdrav

nabavila si pravog psa za kucu,traze da bubu uredni,samo ga redovno cetkaj i nece biti problema,najumiljatija rasa.slikica imamo i redovno ih postavljamo na PREDSTAVITE SVOJE PSE 9 grupe.

Poz... :D :D :D

:D zdravo

nova sam na forumu,kupila sam stene bisona pre mesec dana,kazu da je "original" ali ja posto je bez pedigrea nisa 100% sigurna da li je stvarno bison u pitanju ili neki mix ,pogledajte slicicu i recite mi misljenje,star je 3 meseca

masa023.jpg

u tom uzrastu je vrlo tesko reci.

zasto nema pedigre :?:

PA NEMA ZATO STO JE KUPLJEN U GRCKOJ(ZEMLJI U KOJOJ KINOLOGIJA NIJE UOPSTE RAZVIJENA)A I ZENA KOD KOJE SAM KUPILA KAZE DA JE NE ZANIMAJU IZLOZBE,TAKO DA SVOJIM STENCIMA NIKADA NIJE VADILA PEDIGRE

A JEL LICI MAKAR? PA U KOM UZRASTU CE SE VIDETI DAL JESTE ILI NIJE BISON?

Postovana,

Ne bih se slozila da je Grcka nerazvijena kinoloska zemlja,a zasigurno znam da su veliki ljubitelji zivotinja,posebno pasa.U Grckoj postoje tzv "Grcke pudle",odnosno mali,beli kovrdzavi psici koji su obicno mesavina pudli,bichona,maltezera i slicnih srodnih rasa.Na letovanjima sam cesto vidjala te bele psice kako se slobodno setaju plazama i cesto su vlasnistvo ljudi koje drze restorancice i kafice na plazama.

Pretpostavljam da je gospodja od koje Ste kupili malenog jedna takva ljubiteljka i drzalac istih,ali kako Vas pas nema pedigre,ne moze se ni znati njegovo poreklo,pa samim tim ni tacna rasa.

No,ono sto Vam mogu reci je da psic ima dobar pigment,lepu dlaku i da deluje kao srecan pas! :D

Uzivajte u njemu,a mi Vas srdacno prihvatamo u drustvo bichonasa!! :mrgreen:

Veliki pozdrav od Kamians bichona

Draga gospodjio

Grcka je zemlja u kojoj zivim vec godinama,i dobro znam da 50% prodavaca pasa ne izdaje pedigre za njih :?

Svog psa sam uzela od zene koja ima zenkicu -majku sa pedigreom bichon frise,i otac je takodje iz odgajivcnice bichona,videla sam ih sve,bilo ih je oko 5-6 pasa,gospodja je Amerikanka,prof. i uopste mi nije delovala kao prevarant...

jednostavno ona (kao i mnogi Grci ne odlazi na izlozbe,tako da stencima (ovo je 4. leglo)ne vadi pedigree.

Mali beli psici,a ima ih i u drugim bojama, koje ste vidjali u Grckoj na plazama itd...su takozvani Grifoni,tako ih ovde zovu Grifon-Kanis.mislite na ovu kombinaciju.pogledajte sliku

http://images.google.gr/imgres?imgurl=h ... mwPPkJW_Cw

Mamcita,

I Amerika je najrazvijenija kinoloska drzava,sa najregulisanijim pravilima cak i u popgledu kucnih ljubicmaca,pa mislim da nijedna zemlja nema vise mesanih rasa,napustenih pasa,pasa bez pedigrea...Na zalost,tako je.. :?

Pogresno Ste me razumeli.Nisam ja rekla da je gospodja prevarant,naprotiv.Navodeci Vam primere za male bele pse pomislila sam da mozda ni ona ne zna da li ima bichona ili nekog malog slatkog psa koji podseca na istog,ako nema pedigre za svoje pse,jer to Vam je jedini dokaz o cistokrvnosti psa.Nekada i dva psa razlicitih rasa daju stene koje je apsolutno povuklo na jednog od roditelja,ali to zapravo nije cista rasa.Nadam se da razumete sta zelim reci.

Medjutim,ovde je rec da odgajivac ne vadi rodovnike za stence a roditelji ih imaju(ne mora se ici na izlozbe da bi Ste nastavili uzgoj sa pedigreom) i onda ne bi trebalo da imate sumnje vezano za rasu,ako Ste iste videli.Samo je onda velika steta da ga i Vas maleni nema.No dobro,ne sumnjam da je voljen ,pazen i mazen bio on sa ili bez rodovnika. :D

A sad vezano za male bele psice...Kako je mene ta tematika zanimala,malo sam se vise raspitivala o tome pa sam na vise strana dobila isti odgovor o tom nazivu"Grcka pudla".Cini mi se da sam cak i negde na internetu nalazila neke podatke o tome.Cudi me da ih zovu griffoni,ipak su Griffoni cista rasa i nikako nisu beli.

Sad gledam link koji STe mi dali,ako ja dobro razumem trebalo bi da pise da je psic na slici mesanac maltezera i Griffona,e to onda ima smisla vezano za pominjanje i te rase,ali konkretno u ovom slucaju.Da li sam dobro "prevela"?

No,da ne idemo vise offtopic,pas VAm je lep,srecan i zdrav,i sto se nas tice,on je BICHON,pa slobodno otvorite posebnu temu za njega i dajte nam vise slicica. :mrgreen:

Veliki pozdrav

naziv-rasa Grcki Grifon nije priznata ni u jednoj FCI-grupi,sa odredjenim karakteristikama, oni mogu da dostignu 17 kila a mogu da imaju 3-4 kg.prevela sam odgovor jednog grckog veterinara sa jednog grckog foruma

Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΓΚΡΙΦΟΝ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΦΥΛΗ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΦΤΑΝΕΙ ΤΑ 17 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ3-4 ΚΙΛΑ

oni ih uglavnom zovu grifon-kanis,grifon-maltez,ni sami ne znaju odakle potice i naravno nijedan ne moze imati pedigree,jer je mix.- kao sto ste i sami naveli koje kakvih malih kucica, u koje kakvim bojama,najcesce kremkasto-beli-bez.To su simpaticni dlakavi psici kojh ovde ima puno,i kada pitate vlasnika koje je rase njegov pas, on ponosno odgovori: Grifon!!

Moj malisa je presladak i dobrica,veliki cistunac,malo su mu usice jos krem -zuckaste boje,ali ne znam jel to pobeli vremenom ili ce ostati takve?

Jel postoji neki preparat za izbeljivanje?

puno pozdrava i hvala Vam na strucnim odgovorima!

oni ih uglavnom zovu grifon-kanis,grifon-maltez,ni sami ne znaju odakle potice i naravno nijedan ne moze imati pedigree,jer je mix.- kao sto ste i sami naveli koje kakvih malih kucica, u koje kakvim bojama,najcesce kremkasto-beli-bez.To su simpaticni dlakavi psici kojh ovde ima puno,i kada pitate vlasnika koje je rase njegov pas, on ponosno odgovori: Grifon!!

:lol: Grci!!

Moj malisa je presladak i dobrica,veliki cistunac,malo su mu usice jos krem -zuckaste boje,ali ne znam jel to pobeli vremenom ili ce ostati takve?

Jel postoji neki preparat za izbeljivanje?

Usi krem,zuckaste boje,boje bele kafe i slonovace su dozvoljene kod stenaca i za to obicno kazu da je znak dobre pimentacije(a Vas maleni je ima,kako sam vec rekla u svom prethodnom postu).No,ne treba da Vas to zabrinjava,to ce ionako s vremenom kako dlaka bude rasla nestati.Tako da ce negde oko 6 meseci do godinu dana u zavisnosti od brzine rasta dlake i intenziteta boje na usima,vas psic biti sasvim beo.Znaci to ne treba nicim izbeljivati.To je cak i pozeljno!:)

Pozdrav

opet ja sa pitanjima u vezi bisona,

:D moj malisa (sad vec 4 meseca) ima iznad nosa na njusci crne pegice-tacke,isto tako i na stomaku,jel to tako treba ili je to greska.Dobro na stomaku se ne vide ali iznad samog nosa na njusci posto je roze koza vide se te fleke tacke,jel se i to gubi vremenom ili ce jos vise pocrneti?