Sign in to follow this  
Seka

Sudijske liste prije izlozbe - da ili ne?

Recommended Posts

Izlozbe??? pa sve su to samo namjestaljke...putujuci cirkus..zato vam i treba spisak sudija, da bi se mogli "dogovarati". Do same izlozbe ne bi trebalo da se zna ko ce sta suditi ni gdje, ali pitanje je da li bi i tada bilo realno sudjenje. Ja sam krenula kao entuzijasta, misleci da je dovoljno imati dobrog psa, ali sam na vrijeme shvatila o cemu se radi i izasla iz cirkusa. Sad sam samo posmatrac, ali se i dalje nerviram, vjerujte mi.

Izlozbe??? pa sve su to samo namjestaljke...putujuci cirkus..zato vam i treba spisak sudija, da bi se mogli "dogovarati". Do same izlozbe ne bi trebalo da se zna ko ce sta suditi ni gdje, ali pitanje je da li bi i tada bilo realno sudjenje. Ja sam krenula kao entuzijasta, misleci da je dovoljno imati dobrog psa, ali sam na vrijeme shvatila o cemu se radi i izasla iz cirkusa. Sad sam samo posmatrac, ali se i dalje nerviram, vjerujte mi.

Slazem se da ima i toga..... Ali svi mi volimo da nam psa (pse) oceni dobar, kvalitetan i priznat sudija..... Da cujemo misljenje o nasem psu dato od strane pravog strucnjaka za rasu..... Ja negledam toliko ko ce suditi i to nema mnogo uticaja na to da li cu ici na neku izlozbu ili ne, ali ima dosta nazovi strucnjaka koji nemaju pojma o rasi , a cesto sude.... Takve treba izbegavati, ali kako ih izbegavati ako se pre izlozbe nezna ko ce suditi koju rasu..... Poseban soj sudija (ali izlagaca koji to koriste) su oni koji gledaju i na nesto drugo sem na kvalitet i pripremljenost psa, ali njih necu pominjati......

I jos jedna stvar, svaki sudija zna po par meseci unapred na kojoj ce izlozbi i koju (koje) rasu (rase) ce ocenjivati..... Pa velika verovatnoca je da ce takav sudija obavestiti koga treba i dogovoriti se sta treba (ako se bavi takvim vidovima dogovora). Tako da tu pada u vodu tvrdnja da netreba da se zna ko ce suditi na izlozbi. Jer dogovaraci saznaju sve na vreme , dok mi ostali idemo tamo na svrsen cin.....

Seko, nemojte biti tako iskljucivi. Niti jedan, niti drugi ekstrem nikada nisu istina. Ona je uvijek negdje izmedju. Zao mi je sto ste nailazili samo na losa iskustva, no s druge strane drago mi je da su ljudi ovdje naveli i mnogo jako lijepih iskustava. Uostalom nije to sve oko nagrada... tamo se ljudi druze, razmjenjuju iskustva sa uzgajivacima iste rase...

Razlog zasto bi neko zelio da zna ko ce biti sudija njegovoj rasi je i taj sto za zatvaranje sampionata jedne drzave obicno morate imati pse ocijenjene od strane bar 3 razlicita suca...

I jos samo nesto... zar mislite da oni koji ganjaju veze i vezice ne znaju za to ko ce biti sudac i mnogo prije nego se to oficijelno iznese... Ne mislim da imamo takve ljude ovdje.

tek malocas vidjeh komentare u vezi sudija - necu da komentarisem - slicno sto je vec napisano, dogadjalo mi se vec - jednom sam cak plakala kao kishna godina, a Ivo Elesh me tjesio 'nemojte Sanja da plachete, samo nemojte vishe da izvodite psa na seljachke izlozbe' .

A kako rece neko od prethodnika (Seka mislim), sve pokusavam da se ne nanerviram, ali dzaba, opet se nasekiram.

Treniram psa da moze da istrci 20 km, a u ringu sudija ne trazi ni krug da potrci - pa ko je lud onda, onaj ko odvede sudiju na veceru ili ja sto treniram psa i nadam se fer sudjenju (izvinjvam se nije ovo tema, ali sam navela jer su prethodnici vec izjavili ponesto na tu temu)

Ja isto ne bih objavljivala imena sudija - ali bi onda trebalo da se uradi nesto u zakoniku o izlozbama da se ne dogodi da jedan te isti sudija sudi na 25 i vise izlozbi u jednoj zemlji i to uvijek istu grupu, pa na kraju imas punu fasciklu ocjenskih listi od samo jednog sudije.

Pozdrav svima i nadam se da se vidimo u Bijeljini - bial sam tamo prosle godine, nije bilo lose, imaju hale, ima vode, ima wc, imaju prikljuchci za struju (bar su imali prosle godine, nadam se da je i sada slicno). A ja cu ponijeti produzni kabl za struju da posudim kolegama koji cheshljaju svoje pse jer kazu da chesto treba da preskacu preko kaveza dobermandzija i slicno jer zauzmu mjesta uz utichnice :kiss:

Evo i jednog mog iskustva, negativnog naravno.Na specijalki haskija, moj prijavljen u razredu sampiona.Sudi Madjar. Sudija koji je dobar poznavalac haskija dosao kao posmatrac, i komentarise zrele muzijake koji se trenutno ocenjuju.Stojim pored njega i slusam njegove komentare i razgovaram sa njim. U to nailazi moj prijatelj koji vodi mog psa.Sudija se okrece, pokazuje na njega i kaze:Ovo je daleko najbolji haski, pas bez mane, svjestan svoje ljepote i snage. A za pobjednika iz grupe zrelih muzijaka kaze:katastrofa, ako ga ja ikad budem ocenjivao, bit ce diskvalifikovan.Moj pas proglasen za najlepseg muzijaka. Posle toga na jednoj izlozbi , sudi taj sudija, necu da spominjem njegovo ime.Moj pobjedjuje u razredu sampiona, u konkurenciji jos pet pasa.U zrelima pobjedjuje neka druga "katastrofa", sa francuskim stavom i repom dignutim uvis kao zastava.Bira ce CACIB, i dobija ga onaj drugi. Moj cak ne dobija ni R CACIB uz obrazlozenje da ima bacvasta prsa. U ocjenskoj listi pise: tipican predstzavnik svoje rase u odlicnoj izlozbenoj kondiciji.To je bila moja poslednja izlozba u YU 98.godine. A sve te "katastrofe" su iz nasih poznatih odgajivacnica.Tek prosle godine ponovo sam ga izvela u Bijeljini i Brckom, i naravno dobija BOB, sa svojih deset godina...A takvih primjera imam puno.Vise se gleda ciji je pas nego kakav je.Ne kazem da je moj pas najlepsi, ali znam barem da razlikujem pse sa manama od onih bez mana, barem toliko sam naucila o haskijima.I ako pobjedi bolji, nije mi krivo, ili ako su priblizno istih kvaliteta, a sudiji se vise svidja sivi ili smedji , ali kad pobjedi pas koji je toliko losiji, e tu poludim...I bilo bi me zaista sramota da primim pehar koji moj pas nije zasluzio jer je bio neko bolji, a mislim da sam realna, iako svog psa obozavam, uvjek sam za to da pobjedi najbolji...Svjesna sam toga da moj pas nema najbolju ring dresuru i da se ponekad ponasa razmazeno i svojeglavo, ali to nije razlog da mu se izmisljaju mane, kojih nema....

Pa mislim da sam dovoljno rekla da sam sada samo posmatrac ali se jos uvjek nerviram.Ne kazem da nema fer sudjenja.Toliko imam znanja o psima, naravno ne o svim rasama, da mogu da skuzim koji je pas sa manom a koji je dobar, i nemoze me niko ubjediti da i sam sudija to ne vidi, da je toliki neznalica pa prednost daje losijem psu.Da li su u pitanju prijateljstva, pare ili nesto trece to ne znam, ali nije fer prema onim koji sa dobrim psima predju kilometre i maltretiraju i sebe i svoje pse, da bi dosli na ocitu namestaljku. Kako je to vec neko ranije napisao, nek pobjedi najbolji i onda nema ljutnje.

Ja govorim o onim vidljivim manama koje svaki laik moze da prepozna, kao sto su sedlasta i mekana ledja, losa dlaka, losa uglovanost i lose kretanje, losi stavovi prednjih i zadnjih nogu.A nije iskljuceno da i ja polazem za sudiju. Inace imam zenku sar peja koja je mladi sampion,ali je vec nekoliko godina ne izvodim na izlozbe, jer kako sam rekla ne volim nepravdu. To se ne odnosi samo na sar peja nego i na ostale rase, ali jos uvjek idem na izlozbe kao posmatrac, jer zaista volim pse.Ne mogu ravnodusno da stojim i posmatram kako neki sudija proglasava za najboljeg nekog ko to ne zasluzuje, a puno bolji stoji po strani, bez obzira, ponavljam, na rasu. A sto se tice identiteta, pa ne vidim bas da ste se pretrgli odajuci svoje identitete

e tako ti je to -

mi ne mozemo i ne smijemo iskljuciti sudije - jer kakva bi to bila izlozba bez sudije - zar ne ;-)

Iako moram biti iskrena ako ne prem adrugima, onda bar prema sebi - vecina toga sto mi se dogodi ja uzrokujem svojim (ne)rapolozenjem.

Ako sam raspolozena i stvarno idem jer mi se ide, bez razmisljanja da li cu nesto da uzmem ili ne, uvijek sve super prodje. AKo idem nadrndana, nervozna, studirajuci katalog prije izlozbe, razmisljauci o sudiji - uvijek nesto krene naopkao - i kao pod obavezno onda i pas ne slusa kako treba - to je ono sto je Nenad prokomentarisao jednom pocetniku u vezi ring dresure.

E pa poslije ovog sto sma napisala - pitam se ja -

nakon svega sto bude - koliko imam pravo da se ljutim a sudiju, a koliko trebam da se ljutim na samu sebe - naravno - uvijek mi je lakse izlajati se na sudiju nego samoj sebi priznati da nisam ni ja bas u pravu (palim na guranje kada je u pitanju samokriticnost).

Iskustava imam i poztivnih i negativnih - mozda je i to dobro, jer nakon negativnog, bolje cijenimo pozitivno - ali i poslije svega ovoga napisanog - mogu reci da me ochigledne shtele, kojih kod nas ima nazalost - uvijek izbace iz takta i nikako, ama bas nikako ne mogu da ocutim na njih.

Ali sta je tu je - da ne bi pasa, sudija, izlozbi - mi se svi ne bismo ovako fino druzili i komentarisali - zar ne

budite mi pozdravljeni

:-)

:baby:

Guest Svenja
Mislim da 80 posto stalih clanova je otkrilo svoju identitu u potpunosti dovolno je dole kliknut na WWW i odmah znas sa kim razgovaras i ko ima kakvo mislenje!!! Sto je vazno jer ja licno mrzim anonime to je svak hrabar, svak najpametniji ali imena nikde!!!

Halo Luce,

predpostavljam da rec "mrzim anonimne" potice od Tvog nepoznavanja

tezine izrazavanja srpsko/hrvatskog /hrvatsko/srpskog jezika.

Mislim da rec "mrznja" na forumu kucnih ljubimaca nema mesta.

barem polovina toga sto je Seka rekla je istina i to svako od nas zna.

(uzgajivaci ali i totalni laici, kao moja malenkost, na primer).

Jas mogu da napisem i svoj broj telefona kao i mesecna primanja

(ali se stvar na izlozbama time nece poboljsati)

Seki preporucujem sledece (sto je jako uobicajeno, barem u Zapadnoj

Evropi). Lepo se Ti Seko specijalizuj za sudiju za rasu koju najvise volis,

a Tvoj muz neka gaji tu rasu, pa ih Ti onda ocenjujes.

Kod rase psa kojeg ja imam "bearded collie" je to jako uobicajena stvar.

Zato posecujem izliozbe kao posetilac, pa se ne nerviram.

Za mene kao straststvenog ljubitelja pasa je nesto drugo mnogo veci problem i

volela bih da cujem dragocena misljenja odgajivaca.

U jednom prilogu koji je Luce napisala (morala sam dva - tri puta da citam

jer nisam mogla svojim ocima da verujem , da je tako nesto moguce)

Luce pise da svoje pse vidja bez viklera samo na izlozbama . Meni je

posle ove recenice zastao dah.

Moj pas "bearded collie" u bivsoj YU relativno nepoznat ali ne u i u ostalom

"psecem" delu sveta biva proglasen za sampona samo ako mu je dlaka

do poda. E vidi sad, to je gonic stoke (bio nekada sad se pripoveda).

U svojoj prvobitnoj izvodbi je imao relativno kratku dlaku (verovatnno kao

i bobtail ili klasicni koli). Ali su sudije na izlozbama odlucile kako ima

da izgleda skotska ovcarska rasa i odgajivaci samo cupkaju po tim naredbama.

To je ono sto me najvise nervira kod sudija na izlozbama.

Oni kreiraju nas ukus .

Sto se tice objektivnosti sudija na izlozbama, s obzirom da sam laik , ne

mogu da kazem mnogo. U Dortmundu 2003 je bilo prijavljeno 320 bearded collie.

Za sampinoe su proglaseni oni koji redovno postaju sampioni,

jer kao sto sam gore nagovestila vecina sudija u svojoj uzoj

familiji (bracni partber) gaji doticnu rasu.

Zato Seko po hitno u akciju.

pozdrav

Svenja

e Svenja, imas ti ovde Njegosevih vjeruj mi :hahahahahaha:

Seki preporucujem sledece (sto je jako uobicajeno, barem u Zapadnoj

Evropi). Lepo se Ti Seko specijalizuj za sudiju za rasu koju najvise volis,

a Tvoj muz neka gaji tu rasu, pa ih Ti onda ocenjujes.

zamislite - polozim za sudiju i ocjenjujem muza (sa psima naravno) -

e znaci ako je bio dobar, dobit ce dobru ocjenu, ako ne - dvica ti je da znas :hahahahahaha:

Ma joj narode - ima svega naravno, ali hajde da se mi malkice razveselimo - nisu ni sudije najlosiji ljudi na svijetu - ja ne malocas napisah da dosta toga zavisi od mene same i mog raspolozenja e tako i sudije - na kraju krajeva - sta bi bilo da nema sudija da nas sekiraju hehehehe

i o kome bismo mi tracali

I ja se prilicno slazem sa Sekom i Svenjom, a vec sam o tome nesto i pisala. Evo navest cu slucaj kada vlasnik odgajivacnice sjedi za zapisnickim stolom a sudija ocenjuje mladog psa iz te odgajivacnice, i naravno daje mu BOB, iako to ne zasluzuje. Cak je i publika regovala a i vlasnik zrlog psa je trazio od sudije da obrazlozi ne zasto je njegov pas treci, nego zasto je moj drugi.

ma daaaaaaaaaaaj nisam mislila na razvod - no sam mislila na ucjenu da prije izlozbe UVIJEK MORA da bude dobar :hahahahahaha:

znaci ako nista drugo - prije izlozbe mi zagarontavana paznja i uzzivancija

;-)

i onda sam uvijek na izlozbi raspolozena (sve vuche jedno drugo) i svi izlagachi dobro prodju

eto -

i vuk sit i ovce na broju - znaci da se ja bacim na staziranje za II grupu

E kad smo vec tu, evo i jednog starog topika o tome kakav bi trebao biti kinoloski sudija :p...

Kakav teba da bude kinoloski sudija?

E sada, niko od ljudi nije savrsen, pa tako niti mi, niti te sudije. Svako ima i dobroh i losih dana, a ako je neko ocito korumpiran, mislim da je to jako lako rijesiti ignorisanjem izlozbi na kojima on sudi.

Ljudi, znam da je tesko kada se da ogroman novac da se otputuje na neku izlozbu i kada se pas idealno pripremi, ali sve bi to trebala biti mnogo vise zabava, saradnja izmedju uzgajivaca, unapredjenje rase, razmjena iskustava... opustite se sto Petite rece i sve ce biti mnogo bolje :)...

A evo i nesto od prije o tome Kako napraviti izlozbe pasa zanimljivijim i poucnijim.

ama Branka - ja sam u Francuskoj na CACIB-u dozivjela da vlasnik kuje koja je uzela CACIB (a na sledecem CACIB-u ta kuja diskvalifikovana zbog nepotpunog zubala) donosi kafu u ring - i svi komentarisu ali njih dvojica nista.

Sto bi - bi - ja tada nisam izlagala nista, bila sam kao posmatrac, ali da mi je bilo pravo - nije - mogu da zamislim kako bih se osjecala da sam izlagala kuju u tom razredu - cirkus zivi.

Znaci nije CAC, no CACIB sa preko 50-60 primjeraka rase - sto i nije mali broj.

E dok vidim katalog - navest cu ime i sudije i izlagaca, boli me uvo sto ce neko da se ljuti - jer sto nije u redu - nije.

ja u dvije rijeci kakav treba da bude kinoloski sudija i ovde i tamo na drugom forumu - pravedan (da svaku napisanu rijec u ocjenskoj listi objasni - zasto i zato) i kulturan (znaci da ne bude kao spadalo, da se normalno ponasa, da ne duhani u ringu i ne smrdi kao tvor)

eto

ps

neeeemoj Brankice da mi skidash Linu sa naslovnice - ma lutka je ona prava, kada bi kod svakog sudije dobila jedinicu, ona je meni najdraza

Tako te volim, i ja svog obozavam pa da je najruzniji na svetu, ne bi ga dala ni za kakvo bogatstvo. Nego reci ti meni sta bi na kraju sa Tancredeom, hoce li on nama doci ili ne. Ovo znam posto sam ja bila veza izmedju Mike i Sandre.

nece sada nazalost, bar ne sa mojom jacom polovinom

- auto nam je u Germany na servisu - nakon 3 mjeseca voznje - zamisli - uzmes nov auto VW Touran - platis ga 19 000 € + golf IV '00 godiste i nakon 3 mjeseca moraju da dodju da ga shlepaju - sramota

izvinjavam se radi off teme - ali ovo mi je bolna tacka zadnji mjesec dana grrrrrrrrrrrrrrrr mrzim mashine

Guest Svenja

Hi petite,

ti mislis da se ja zezam , ne zezam se (casti mi moje devojacke),

medju sudijama koji sude ovu moju dzukelu ima nekolicina koji

u familiji imaju odgajivaca te rase.

Naravno da moze svasta da se dogodi, naprimer ako i ljubavnica odgaja

tu istu rasu , pa sad vidi na koju ces stranu!!!

Pozdrav

Svenja

ma znam da se ne zezas Svenja - nemoj krivo da me shvatis - to o ljubavnicama i slicno - i to sam prolazila, ali ja smao pokusavam da malo oraspolozim narod unoseci u temu pokoju shalu na svoj racuna koja (nadam se ) nikome ne smeta

To sto se dogadja u kinoloskom ringu - dogadja se na mnogim poljima i ima milijardu i jedna primjer (nazalost)

A sudije... ljudi k'o ljudi. naravno da ih ima raznih - dobrih i losih, bas kao i nas. Koliko god je njima ponekad problem da budu objektivni, toliko je problem i vlasnicima pasa, zar ne?

Podsjetih se jednog duhovitog Nenadovog komentara kada je ove izlozbe u sali uporedio sa izborom za Miss. Pa, ko je ikada bio zadovoljan izabranom Miss? Uvijek imamo nekog svog favorita, mada su sve najvjerovatnije "po standardu" :). Tako se cesto desava i sa kucama :).

I naravno, ponekad tu postoji "blizak prijatelj", eto ponekad i rodjak, no ja najiskrenije zelim vjerovati da stvari jos uvijek nisu tako crne, jer ne znam zasto bi toliki svijet u suprotnom izvodio svoje pse na izlozbe... Uostalom, zar nisu jos vise krivi organizatori izlozbi ukoliko ne slusaju glas izlagaca, pa pozovu sudije za koje se vec pronijeo los glas sto se sudjenja tice. Mogu da razumijem da te sudije imaju jednu vezu medju organizatorima, ali ne da poznaju i mogu podmititi cijeli organizacioni odbor ili kako to vec ide...

Vjerujem da ipak nije sve tako crno i da se jos uvijek desavaju i lijepe stvari :).

Ljubite svoje kuce :)

Kako neko spomenu izbor za Miss, neki iz sudijskog zirija vole tamne, neki svijetle, ali se ipak izabere jedna koja nosi titulu.

E tako i kod nas, jedan sudija voli krupnije primjerke, drugi malo manje krupnije, jedan voli s tamnijim pigmentom, drugi sa svjetlijim, jedan voli vise radnog, a drugi vise paradnog psa. A ti ukusi sudija se mogu upoznati samo ako se REDOVNO prate izlozbe (znaci ne moras izlagati, odes na izlzobu, uzmes katalog i stanes pored ringa i zapisujes sta je koji pas osvojio posamtrajuci primjerke).

Da se ocjenske liste ne objavljuju prije izlozbe, imalo bi svojih zasto i zato (mozda bi bio smanjen broj tkz. shtela, a mozda i ne), a objavljivanje sudijskih lista unapred (kao sto se radi) u neku ruku pomaze izlagacima da odluce da li ce prijaviti svog psa ili ne - jer ako je pas krupniji, a izlagac zna da taj sudija preferira manje krupne jedinke, onda izlagac nece prijaviti svog psa kod toga sudije, jer j emanja mogucnost da ce da odnese pobjedu. Cekat ce sledecu izlozbu gdje ce ici na nekog drugog sudiju koji preferira tip psa koji izlagac posjeduje.

Jeste druzenje char izlozbi, ali vecina nas (uikljucujem i sebe) mnogo ovli kada se kuci vrati sa peharom (ili vise njih).

Eh sada - sudije - taj famozni naziv - sudije - ja mislim da NIKADA sudija nece biti prav svima iz prostog razloga sto svi imamo svoj ukus. A danasnje vrijeme je takvo da svi mozemo da kazemo svoje misljenje, ali na ocjenskoj listi stoji potpis SUDIJE - ne nase misljenje, no potpis sudije.

Znaci - uvijek ima zamjerki, uvijek ima hvale, uvijek ima nehvale -

ali poprilicno toga zavisi i od naseg licnog raspolozenja -

proljece je, sezona pocinje, spremite svoje ljubimce, naoruzajte se strpljenjem, debelim zivcima, rostiljem, stolicama, stolovima, napunite auta gorivom i pravac izlozba - a sudije - kao sudije - na kraju krajeva - pa i oni su samo ljudi, iako taj dan imaju status sudije - sutra ce i oni da budu izlagaci, a mozda vi njiam sudija u ringu - znaci uloge mogu da budu zamijenjene, sve je relativno :-)

Budite mi pozdravljeni svi

;-)