Sign in to follow this  
Milorad123

Kako da dresiram odraslog psa?

Recommended Posts

U pitanju je zenka sarplaninca stara 4 godine. Imam je od kad je bila stene. Nisam je dresirao, sve sto zna je da hoda na povodcu i da dodje i ode kada joj se kaze (i to kada je raspolozena). Od kada je bila stena puno sam je mazio i zbog toga je postala razmazena i pomalo arogantna. Ima neke lose navike kojih zelim da se resim, kao naprimer to sto me svaki put isprlja kada su joj sape mokre, ili to sto u zadnje vreme kad god uhvati priliku voli da me "ujede" za ruku tako sto mi uhvati ruku zubima. Iako je nezna, ne zelim da se na to navikava i da mi svaki put balavi ruku. Zelim da joj iskorenim te navike, da je naucim da me vise slusa, i da joj pokazem da sam ja gazda, ali ne znam kako to da uradim na fin nacin.

U prevodu plasis se psa ,jer nista nije radjeno sa njom ,nisi alfa i to je zajebano i kad je tako tako i napisi .Nema uvijanja, pas ako je bez kontrole to je opasno a pastiri su poseban soj ,nema da se ljutite na ovo sto pisem jer uvek ima i mora biti  resenja .Ako potvrdite ovo moje pisanje nastavicu da pisem.Srdacno red...

Jeste da je stara tema, ali ajde da je malo aktiviram. Naime, rijesili smo da nabavimo psa, najvise na insistiranju moje cerke(nije bas dijete, skoro 17 godina i veliki je ljubitelj pasa i vrlo odgovorna). E sad, posto ona voi pse, njoj rasa i pedigre apsolutno ne igra nikakvu ulogu, tako da smo rijesili da udomimo nekog iz azila. Izbor je pao na jednu malinou i na jednog crnog ruskog terijera. Maliona (muzjak), umiljat, oce da se mazi, po rijecima ljudi iz azila bas fine naravi. Rus, muzjak, jak, velik, ajde da malo budem subjektivan, pravi predstavnik svoje rase. Dva dana prije mog dolaska jedna djevojak koja je tu ispred jedne NVO koja kontrolise to udomljavanje, pustala ga iz boxa, igrala se sa njim, prskala ga vodom (u Podgorici su ovih dana velike vrucine), on uzivao,... Kad sam ga vidio, pomazio se sa njim kroz ogradu, on s efino namjestio....sve ok. Dodjemo sledeceg dana, ja cerka i ova gospodja, bila jos jedna curica sa njom, podjemo do boxa, ona se i zovne psa...on samo od jednom podize gornju usnu, zamaha repom, sto mi je bio signal da nesto nije uredu. Munjevito je zalajao i krenuo prema ruci ove gospodje. E sad, da li je to uzrok sto je u boxu, zatvoren, lavez pasa, mi dosli odjednom oko njega, ili ima cudnu narava, ne znam. Ugalvnom poslije dvadesetak minuta radnik azila je posao do njega i bas se izmazio sa njim bez problema. Iskreno se nadam da je to bio neki trenutak nesigurnosti. Sirok u vod, ali sve ovo pisem jer zelim da pitam sledece: ukoliko uzmem tog psa, koji je starosti nekih dvije do tri godine, kako bih trebao poceti neku osnovnu dresuru, to jest komadu dodji, mjesto,...s obizrom da to nisu godine kad se ne pocinje socijalizacija pasa, a jos je pas iz azilia. A jos uzimajuci u obzir da je u pitanju crni ruski terijer. Neki savjet za pocetak bi mi dobrodosao. Nemam neko veliko iskustvo sa psima, dosta sam procitao o rasi (mozda vise od 80% vlasnika CRT u CG). Da je u pitanju stene, vjerovatno bi lakse islo ka ds epocinje od nule, ovako...valjao bi mi neki savjet.

Početnik ste i spremni ste da se upustite u nimalo naivnu avanturu. CRT su tvrdi psi, čuvari, ipak verni porodici i vezuju se za gazdu. Malinoa je jako aktivan i radan pas, stalno traži da ima posao odnosno nije dovoljno izmoriti ga samo fizički već i mentalno inače su skloni pravljenju haosa. Dve potpuno različite rase i što se temperamenta tiče i što se tiče dlake i održavanja.
Da li možda znate odakle taj pas u azilu i kakva mu je prošlost? Možda bi bilo bolje da se raspitate OVDE na temi o CRT. Svakako mu morate dati par dana da se aklimatizuje na vas ali od prvog dana se moraju poštovati neka pravila (na primer lupam sad ali recimo da sedne kad mu se daje klopa).
Imajte u vidu i da "tete iz NVO" iako vole pse (mada ni to nije pravilo) često nisu kompetentne da procene karakter psa a i još češće prećute možda neki problem koji pas ima misleći da mu čine uslugu time što će biti udomljen pa gde god. Pokušajte da saznate zašto je pas završio tu gde jeste. Ne pokušavam da vas odvratim od udomljavanja odraslog psa već vas samo upozoravam. Ja sam udomila NO od godinu dana ali ja sam znala za njene probleme i smatrala sam da imam dovoljno iskustva da se izborim sa istim.

wich, hvala na odgovoru. Napisao sam nesto na temi o CRT, i dobio slican odgovor kao i ovdje. Naravno, odustao sam od CRT. Nije to nesto sa cime mogu da se nosim. Ja se trudim da prvo budem iskren prema sebi, ipak su me poodavno prosle momacke godine da se zalijecem posto po to kad mi se nesto svidi :) Potpuno se slazem sa ovim sto si napisala. Sto se malione tice, znam kako je zavrsila u azilu i zbog cega, za rusa ne znam, ali sam saznao neke stvri i taj pas je imao jedan incident, nimalo naivan, srecom sve je proslo bez posledica. E sad, malinoa...znam da to nema mira, da bi 25 sati stalno nesto radila :) Ja sam po prirodi aktivan, i imam vremena a i zelje. Prije par dana sam razgovarao sa nekim mojim kolegama, kerovodjama, vezano za rasu, dobio neke savjete, sto i kako. Naravno, ponuda za bilo kakvu pomoc stoji. Ali...sjutra idem da se malo druzim sa njom (ici cu neko vrijeme i inace), da vidim kakav je "na prvu loptu" Ni ovo nije 100%. Ako se pokaze da to nije ono sot ja mislim, idemo dalje. Nije trka :) 

Pozdrav i hvala josj jednom na savjetu

Svaki radni pas bilo lovački bilo službeni je preozbiljan pas. To znači da njima mora da se obezbedi prirodno okruženje u dosta dugom vremenskom periodu tokom dana. Tek nakon toga su ispunjeni, poslušni i mirni.

Malinoa je preozbiljan pas i preporučio bih ga jedino vrlo iskusnom vodiču koji ima mnogo volje i dosta slobodnog vremena koje može da posveti obuci i držanju takvog psa. Viđam ih i kod početnika i tada obavezno završe na povocu čitav život.  Moj drugar ima pola veka iskustva isključivo sa službenim psima, a poslednja dva su mu malinoe. Prethodni je bio odbrambeno nastrojen pa je stalno morao da ga koči tokom običnih šetnji. Ovaj sadašnji je iz izrazito radne selekcije i vrlo skupo plaćen. Sadašnji je toliko željan rada da vas ne pušta na miru ni sekunde. Konstantno mora da ima zadatak, ali konstantno. Prošao je i kvalitetnu profesionalnu obuku, a obučava ga i drugar. Zapitajte se da li ste spremni na sve to?

Ono što mene zbunjuje je da hoćete psa iz azila, ali rasnog!? Pitam se onda a što ne napravite izbor među rasnim i raspitate se ko je zaista dobar odgajivač!?

Sava, hvala na odgovoru. Ajde da pocnem od onog sto Vas zbunjuje. Ovaj pas mi je zapao za oko, zbog ljepote, a i na prvu loptu zbog naravi. Naravno, to oko naravi je vrlo diskutabilno sa nepoznatim psom, to mi je jasno. A i njegov boks je treci od ulaza, a krenuli smo redom. Ostali psi su u najvecem broju slucajeva, mali mjesanci ili veliki rasni psi tipa kangal, cane corso, sarplaninci... Ni ja ni moji ukucani nisu bas ljubitelji malih pasa, a ovi drugi su bas preveliki i daleko od toga da bih ja bio sposoban da se nosim sa njima. Ne tvrdim ni da mogu sa malinoom. Svakako je rizik uzeti odraslog (zrelog) psa, pogotovo kad mu se ne zna istorija, sve mi je to jasno. E sad sto se tice toga da uzmem nekog rasnog od odgajivaca u razgovoru sa jednim kolegom, koji je kerovodja rekao mi je ovako "Da ja znam kod nas nema niko da bih ti ga mogao preporuciti"  Ja mu vjerujem, ali nekako to gledam sa druge strane, svaki profesionalni dreser pasa, pogotovo kadradni vijek provodi sa sluzbenim psima ima drugacije misljenje od obicnih gradjana o tome sto je dobar pas sto nije. Za mene je dovoljno da lijepo izgleda, da je mirne naravi, da oce da slusa osnovne komande. Profesionalci ipak traze mnoooogo vise. Nedje procitah po forumu kad je nek pitao za neka stenad, ne sjecam se koje rase, odgovor je bio "a to su crnogorci, spremi dobro novcanik" sto je ziva istina. Kod nas je svaki vrhunski, svaki je sampion,svi nejmacki ovcari su iz Njemacke stigli, sve malinoe iz Belgije...prizor sto se cini...i cijene ga kao da oce da te namjerno odbiju. Nisam ja jos nista odlucio, jos uvjek trazim misljenja iskusnijih, pravim neku racunicu, ne samo ekonomsku. Ja sam prilicno odgovoran i ako, kad sve saberem i oduzmem, to u teoriji nije ono sto ja mislim da treba, od svega nece biti nista. Ne zelim da uzimam nikakvog psa ako nisam siguran da nece imati sve uslove za zivot i potrebno vrijeme od moje strane da mu se posvetim. 

12 hours ago, mexiko said:

E sad sto se tice toga da uzmem nekog rasnog od odgajivaca u razgovoru sa jednim kolegom, koji je kerovodja rekao mi je ovako "Da ja znam kod nas nema niko da bih ti ga mogao preporuciti"  Ja mu vjerujem, ali nekako to gledam sa druge strane, svaki profesionalni dreser pasa, pogotovo kadradni vijek provodi sa sluzbenim psima ima drugacije misljenje od obicnih gradjana o tome sto je dobar pas sto nije. Za mene je dovoljno da lijepo izgleda, da je mirne naravi, da oce da slusa osnovne komande. Profesionalci ipak traze mnoooogo vise.

Ako govorimo o malinoa boldovano se odnosi samo na tog vašeg kolegu!
Viđam te pse na oglasima za vrlo male pare reda 50-150 e, verovatno toliko i vrede. Postoji par odgajivača koji imaju vrlo lepe primerke proverene naravi, a da li su za profesionalce ne znam. Ako želite vrhunske radne malinoe ima i to kod nas, to je uzeo moj drugar, ali cene su 800 i više euro. Svi štenci neegzotičnih rasa koji zaista vrede i ovde kod nas su od 600 pa i preko 1.000 e. Gledao sam i bordere i moje setere i u tom cenovnom razredu su oni koji zaista vrede, imaju genetske testove itd. U suštini to i nije skupo, ali to znaju samo oni koji odgajaju takve pse, koji znaju šta znači dobro odabrati parnjaka, ići u inostranstvo na parenje, izgurati nosenje keruse uz pojačanu visokokvalitetnu ishranu, suplemente, veterinarske preglede i sve ostalo što to prati i vrhunski podići leglo. Samo oni koji su imali legla znaju koliki je to posao i fizički i materijalno. Recimo da mi je jedna odgajivačica bordera poslala sliku tek oštenjenih pasa i ja sam bio opčinjen jer se već tog prvog dana i to na fotografiji videlo koliko je pažnje posvećeno tom događaju i keruši i štencima. Takvi psi ne mogu da koštaju 50-150 e nikako. Ako imate sreću mogu dobro odgojeni primerci da se nađu po povoljnoj ceni kod ljubitelja koji su slučajni odgajivači da tako kažem. Još nešto, najjeftinije je kupiti psa bez obzira na cenu, ono najskuplje dolazi tek kasnije.

Ja ne zelim vrhunskog radnog psa, nemam objektivnu potrebu za njim. Cak i da ga dobijem na poklon, grijeh bi bio  jer ne bi bio iskoristen njegov potencijal. Mozda ni ovaj u azilu nije cistokrvni, mozda je mjesanac njemackog ovcara i malinoe, posto to cesto zna da bude praksa pojedinaca, ali ako je njegova narav kako treba, nije mi bitno toliko.

Jasno je meni koji se rad i sredstva ulaze od strane uzgajivaca za vrhunske radne pse, pa i izlozbene. Imam prijetelja koji to radi, i znam da su cijene paprene. Ali, kao sto rekoh, nista jos nije gotovo....vidjecemo sto i kako. 

Edited by mexiko

ova tema i mene zanima.  Naime, pre tri meseca nadjemo devojka i ja psa, odraslog muzjaka starog izmedju godinu ipo i dve godine  najverovatnije mesanac Pita i stafa. 

Posto nemamo iskustva sa odraslim psima, sve pse koje smo imali i imamo (imam u selu Akitu muzjaka i dve zenke sa ulice sklonjene ) smo cuvali od kad su bili stenci. 

E sada ovaj konj je odlican sa decom, bebama i ljudima ali sa mackama katatrofa(imamo macora koji je doveo tri amceta i obitavaju po dvoristu) sa drugim psima takodje. U pocetku prvih mesec dana samo je nasrtao na pse koji obracaju paznju na nejga, sve ostale pse koji ga ignorisu i on je ignorisao, medjutim sada ide na sve, nas tene, na malo veliko, srednje, pogotovo na pse koji su z aispod misku koji  uglavnom ga provociraju i idu na njega. 

Morao sam da mu kupim davilicu metalnu sa siljcima, za sada reaguje na nju ali je kratkog pamcenja, ono sto sam primetio pre dva dana je da kada se setamo nas dvojica on odlicno reaguje ali kada se setamo sa devojkom on poludi, proslog petka sam dva puta morao da ga korigujem ali flasicom za vodu posto uopste nije reagovao na ogrlicu, na cimanje. Bukvalno u dva navrata kad je krenuo na male bele mora sam da ga hvatam za gusu podignem sa zemlje polijem vodom aonda flasicom po guzici da se smiri. 

U pocetku je izlazio iz dvorista begao, za sada kao reaguje na komandu da ne izlazi ali tek sto sam mora da ga nosim sa ulice i okupao ga ladnom vodom i normalno dobio je par vaspitnih za to. Ova tri pas sam ucio da pre setnje tj.izlaska iz dvorista sednu, namestim povodac ,  sacekaju da izadjem prvo ja iz dvorista pa onda oni, prvo sam naucio akitu jer je on stariji i jedno vreme sam bio u dvoristu  a onda ove dve su to videle od njega pa tako rade.

Medjutim, konj :) to uopste ne konstantuje, on kad vidi povodac poludi od srece ne mogu da ga smirim, kad ga nekako smirim stavim povodac jedva ceka da izadje, tu mozda ima malog pomaka jer pre nekoliko dana devojka htela da ga sea emdjutim on se parkira ispred kapije i nije hteo da izadje  bez mene. 

Ne smem da otvorim kapiju i drzim je otvorenu sa ovim psima na selu ceo dan je ootvorena kapija oni ne smeju da sitrce, desi se najmladjoj zenki da istrci ali reaguje na komandu a akita ko akita izadje i legne ispred kapije ali ne sme na ulicu. 

da li je potrebno da samo budem uporan sa ovim konjem ili da primenim neke meni nepoznate metode?

Pogledaj malo na AST i PitBull temi o karakteru.

Ne znam nekog ko svog psa navedenih pasmina drži sa otvorenim dvorišnim vratima. Čak je i protivzakonito i može da bude preskupo po vas.

Ne drzim otvoreno dvoriste, znam dosta o pitovima i ASTu zelja kada mi je uginuo pas 2015, mi je bila pit ili AST, igrom slucaja sam dobio stene Akite tada ... Kada ulazim u dvoriste pas ne sme van bez mog odobrenja, kada izlazim iz dvorista pas ne sme van, kada ulazi  komsija pas ne sme van.  Kada je istrcao iz dvorista, ode na glavni put, vidi me i ode od mene, pa se okrene vidi tu sam idem za njim i opet ode pretrci ulicu punu automobila pukom srecom nije zavrsio pod autobusom, e onda kada je ukapirao da sam oziljan i ozbilno ljut doso je do mene a onda je video ...

On ima boks i u njemu je kada dodje neko ko ne voli da se druzi sa psima i kada ga hranim jer idiot punim ustima ide i juri macice po dvoristu. 

Pas koji je uginuo 2014. je bio Skotski ovcar naucen kao stene da ne sme da izadje iz dvorista medjutim sestra ga jednom na silu  izvuce iz dvorista  i on je od tada a imao je oko godinu dana pa sve dok je mogao da trci godinu dana pre smrti (ziveo je 16godina) je bezao. Gluv a jos uvek vidi onako staracki izadje iz dvorista.

Zbog posledica koje moze da napravi , sam morao dva puta da ga podignem od zemlje i da dobije flasicom po dupetu jer on sa svojih 30kga u jednom potezu moze da povredi pa cak i usmrti pse za ipod misku  onda sam ga ja naebo.  

Znam sa cim imam posla sto se tice gabarita, ujeda, snage, on ne seca i vuce dok ne vidi drugog psa,  akita seca i vuce sve vreme ali njemu znam karakter i tacno ponasanje kada vidi psa koji se njemu ne pokori ali i slusa na komandu. Ovaj pas je imao susret sajednim malim psom, mali doso onjusili s einista svako svojim putem, dlazim u kafic ulicni pas dolazi bez ikavog straha ali nije nakostresen, ne brani teritoriju njuska ga , ja ga drzim na povodac ulicni dolazi do glave nista, ovaj moj op pa ga zaskoci ali ne da ga davi nego da ebe :). U ovakvim situacijama akita na prvu odmah ide na vrat.  

Meni je fascinantno koliko je ovaj pas ili tvrdoglav ili glup. Akite su tvrdoglave to znam iz ikustva i dan danas posle 5 godina on mene testira , za ovog psa jos uvek ne znam, kod mene je tri meseca, vidim da kapira kada udje u kucu da krade macki hranu, samo kazem  papuca on kao metak istrci, ali sa drugim psima je fascinantno kako uospte ne reaguje.