Sign in to follow this  
Anastasia

Bolonjezer (Bolognese FCI: 9.1.1-196)

Recommended Posts

bolognb02.jpg

Bolonjezer je je jedna od starih bichon rasa pasa pratioca. Ova rasa naziva se i Italijanskim bichonom od Bolonje, odakle i potice ime Bolonjezer. Bolonjezer je pas ogromnog sarma i veoma drustven. Danas su jako rijetki cak i u Italiji. Nesto su povuceniji i vise rezervisano nego njohovi "rodjaci" Bichon Frise. Uzivaju biti u drustvu ljudi i jako su vezani za svoje vlasnike, a sa drugim psima se jako dobro slazu.

Oni imaju dugu dlaku koja se gotovo ne linja, te su jako pogodni za ljude sa alergijama. Njihova dlaka zahtijeva cesto iscesljavanje. Imaju dug zivotni vijek, i prilicno su zdrava rasa.

bolognb.jpg

Izuzetno tesko podnose samocu, znatno teze nego vecina ostalih rasa, laju i postaju destruktivni, te ih ne bi trebali nabavljati ljudi koji bi ih morali ostavljati veci dio dana same u stanu. Stidljivi su i nepovjerljivi prema strancima ukoliko nisu dobro socializovani. Lavezom reaguju na sve novo, svaki nepoznat zvuk.

achille_from_italy.jpg

Standard: FCI (prevod JKS)

Bolonjezer (Bolognese)

FCI Klasifikacija: 9.1.1-196

Zemlja porijekla: Italija

Upotreba: Pas za pratnju

Istorijat: Poreklo mu se povezuje sa maltezerom, čiji su preci bili mali psi koje je pominjao Aristotel (384 - 322 p.n.e.) pod latinskim nazivom "Canis melitenses". Poznat još u rimsko vreme, bolonjezer je spadao u visoko cenjene poklone, koje su moćnici ovog sveta negovali tokom jedne cele epohe. Tako je Cosimo de Medici (1389-1464) sa čak osam njih otišao u Brisel i tamo ih darivao mnogim plemićima. Filip II, od 1556 do 1598. kralj Španije, zahvaljivao je vojvodi od Este, od koga je na poklon dobio dva psa, rečima da su ova dva mala psa kraljevski poklon, ali da se mogu dati i caru. Bolonjezer je predstavljen na slikama Ticijana, Pitera Brojgela i Goje.

bolognese.jpg

OpЕЎti izgled: Mali pas, kompaktnog izgleda, prekriven potpuno belom, dugom i mekanom dlakom.

Proporcije: Pas je kvadratiДЌan, tako da je duЕѕina tela jednaka visini grebena.

PonaЕЎanje i narav: Veoma ozbiljan, ДЌeЕЎД‡e je miran. Preduzimljiv, lako uДЌi, privrЕѕen vlasniku i okolini.

Glava: Srednje duga, dostiЕѕe 1/3 visine grebena. Е irina merena u visini zigomatiДЌnih kvrga, jednaka je duЕѕini.

Stop: PriliДЌno naglaЕЎen.

Lobanja: U sagitalnom smeru je blago jajolika i u gornjem delu pre je ravna, ali ima i konveksne strane. Dobro izraЕѕena ДЌeona izboДЌina. Gornje graniДЌne linije lobanje i nosnika su paralelne. ДЊeona brazda je blago naglaЕЎena, potiljaДЌna kvrga je slabo izraЕѕena. DuЕѕina lobanje blago prelazi duЕѕinu njuЕЎke.

bolognese.gif

LiДЌni deo

Nosna peДЌurka: Nalazi se u istoj liniji sa nosnikom. Posmatrano iz profila, prednja strana je vertikalna. Velika je i neizostavno mora biti crne boje.

NjuЕЎka: DuЕѕina joj je 2/5 glave. Nosnik je ravan i strane njuЕЎke su paralelne, tako da je, posmatrano od napred, njuЕЎka gotovo kvadratiДЌna. Predeo ispod oДЌiju dobro isklesan.

Usne: Gornja usna je slabo razvijena, ne prekriva donju, tako da je izgled sa strane ograniДЌen najviЕЎe kostima donje vilice.

Vilice: Normalno razvijene. Gornji i donji viliДЌni ugao savrЕЎeno odgovaraju jedan drugom.

Zubi: Beli, pravilno usmereni. Zubalo je jako i potpuno. Makazasto, a toleriЕЎe se i kljeЕЎtasto zubalo.

Oči:Leže ka napred gotovo u jednoj ravni, dobro otvorene, veće nego što je uobičajeno. Otvor kapaka je okrugao. Očna jabučica ne sme biti isturena napred. Beonjača nije vidljiva. Rub kapaka bezuslovno mora biti crn. Boja irisa je tamno oker.

Uši: Visoko usađene, duge i opuštene, ali u osnovi su pre ukrućene nego pomične, tao da je gornji deo ušne školjke uzdignut od lobanje pa glava deluje šire nego što zaista jeste.

Vrat: Bez podguЕЎnjaka. DuЕѕina odgovara duЕѕini glave.

BOLOGNESE.jpg

Telo: KvadratiДЌno. DuЕѕina tela, mereno izmeД‘u vrhova lopatice i sedne kvrge, odgovara visini grebena.

Gornja linija: Ravna linija leД‘a i blago konveksne slabine, harmoniДЌno se stapaju u sapi.

Greben: NeЕЎto uzdignutiji od linije leД‘a.

Grudni koЕЎ: Prostran, dopire do visine laktova, sa zaobljenim rebrima. Dubina je gotovo polovina visine grebena.

Grudi: Vrh grudne kosti je blago isturen.

Sapi: Blago nagnute. Veoma su ЕЎiroke.

Donja linija: Sledi profil grudne kosti i blago se podiЕѕe ka trbuhu.

dolly.jpg

Rep: UsaД‘en u produЕѕetku linije sapi. Savijen iznad leД‘a.

Prednje noge: U celosti vertikalne i meД‘usobno paralelne, i paralelne srediЕЎnjoj ravni tela.

Plećke: Dužina im je 1/4 visine grebena. Nagnuta je ka horizontali i približava se središnjoj ravni tela. Njihovo kretanje je slobodno.

Nadlaktica: Dobro priljubljena uz telo, gotovo iste dužine kao plećka, ali ne tako kosa.

Lakat: Nalazi se u ravni paralelnoj srediЕЎnjoj ravni tela.

Podlaktica: DuЕѕina odgovara nadlaktici. Stoji potpuno vertikalno.

Е aplje/doЕЎaplje: Posmatrano od napred, produЕѕava vertikalu podlaktice. Posmatrano sa strane doЕЎaplje je blago koso.

Šape: Ovalne sa tamnim, elastičnim jastučićima i crnim, veoma čvrstim noktima.

Zadnje noge: Posmatrane od pozadi, moraju biti potpuno vertikalne od sedne kvrge do zemlje. MeД‘usobno su paralelne.

Butina: DuЕѕina je 1/3 visine grebena. Odozdo ka gore, i od nazad ka napred ona je kosa i potpuno paralelna srediЕЎnjoj ravni tela.

Potkolenica: DuЕѕa od butine.

bolognese.JPG

SkoДЌni zglob: Ugao skoДЌnog zgloba nije suviЕЎe zatvoren.

DoЕЎaplje: Rastojanje od skoДЌnog zgloba do vrha prstiju je neЕЎto manje od 1/3 visine grebena.

Е ape: Iste osobine kao kod prednjih, ali manje ovalne.

Kretanje: Slobodno, energiДЌno, glava noЕЎena ponosno i napred.

Koža: Po celom telu veoma napeta i priležuća. Vidljive sluzokože i treći očni kapak bezuslovno crno pigmentisani.

Dlaka: Duga na celom telu, od glave do repa, od leđne linije do šapa. Na nosniku kraća. Pre je mekana, ali ne prileže uz telo, pramenasta (pahuljičasta). Ne gradi rese.

Bologneser.jpg

Dlaka: Potpuno bela, bez bilo koje fleke ili druge nijanse boje.

VeliДЌina/masa: Visina grebena muЕѕjaka 27-30 cm, Еѕenke 25-28 cm. Masa 2,5-4 kg.

GreЕЎke: Svako odstupanje od gore navedenog smatra se greЕЎkom, i ocenjuje se srazmerno stepenu izraЕѕnosti. Isto vaЕѕi i za razrokost.

TeЕЎke greЕЎke: NaglaЕЎena konvergencija ili divergencija graniДЌnih linija lobanje i njuЕЎke. IspupДЌen nosnik. Predgriz ili podgriz, kada je time izmenjen izgled vilice. VeliДЌina ispod 25 cm ili iznad 32 cm kod muЕѕjaka, ispod 23 cm i iznad 32 cm kod Еѕenki.

Diskvalifikacione greЕЎke: Predgriz. Depigmentisana nosna peДЌurka ili druge boje osim crne. Obostrano depigmentisan oДЌni kapak. OДЌi razliДЌite boje. Bezrepost. UroД‘eni ili steДЌeni repni krnjuta. Svaka druga boja osim bele, flekav ili prskan.

N.B. MuЕѕjaci moraju imati dva normalno razvijena testisa, potpuno spuЕЎtena u skrotum.

welpe3.jpg

Guest bolonjezer

Ja sam odusevljena!Od skoro sam clan na ovom sajtu, i odmah sam proverila da li ima nesto o bolonjezerima, medjutim....Al eto tebe!Hvala

P.S. Jel znas gde ima u Srbiji da se kupe ove kuce, posto ih trazim godinu dana, toliko stvari se iskomplikovalo kod onih koji ih imaju....Pa pomogni! :D :aha: =D>

Zdravo :)...

Koliko je meni poznato u Beogradu postoji jedna jako dobra uzgajivacica Bolonjezera Marija Majkić (aldarien@sezampro.yu). Pogledaj njen sajt (Mrvicin Cyber Dom) i pronaci ces jako mnogo lijepih i korisnih informacija o ovoj prelijepoj, ali dosta rijetkoj kod nas, rasi.

Pogledaj ovu stranicu, gdje ona najavljuje iduce leglo za janura 2005: Stenad, no bila bi dobra ideja da je kontaktiras i zamolis da ti ona preporuci nekoga, ukoliko ne mozes cekati do tada :). Ona ima i jako lijepo uradjen uzgajivacki servis, sto ces takodje tamo moci da procitas.

Hajde, pa nam se javi sa novostima :).

Guest bolonjezer

Upoznala sam se sa Marijom!Sajt redovno posecujem, medjutim meni bi odgovarala stene u toku letnjeg raspusta jer tada mogu da mu pruzim najvise paznje!Interesuj me tvoje misljenje o tome da uzmem kucu bez naplate, a kasnije da vratim stene?!Kakve su eventualne komplikacije i sta u tom slucaju mogu da radim?P.S. Da li si znala da je Mrvici u rodovniku ime glasi Anastasia?

Guest bolonjezer

E dobro!Pronasla sam stene Bolonjezera za mene(zenkicu)!Trebalo bi da dodje kod mene sredinom juna...A do tada....jedva cekam!

I da napisem nekoliko reci o karakteru ove (za mene) najlepse rase:

prijatan, smiren, poslusan, rad za ucenje, vole decu i igru sa njima, uprkos neznom izgledu mogu(uz adekvatnu brigu) da dozive duboku starost, zbog svoje dlake(koja ne izaziva alergije, nemaju poddlaku pa se gotovo ne linjaju) idealni su za drzanje u stanu, pokorni su, privrzeni obicno jednom clanu porodice najvise, ne voli da bude ostavljen sam neko vreme,kada je njegov vlasnik zauzet i ne moze da mu se posveti oglasava se tuznim jaukom, slaze se sa ostalim zivotinjama u domacinstvu....

Eto!To je nesto sto sam ja nasla, a o mojim iskustvima tek cete citati!

Pozdrav

Pozdrav svim clanovima foruma koi drze BOLONJEZERE. Ovom prilikom obavestavam da sam uvezao stene rase bolonjezer , muzjak koi je star tri meseca i potice od extra pasa. Deda steneta VILIK koi je bio svetski prvak 2008 god.baba steneta je iz najbolje engleske odgaivacnice.roditelji su otac sampion ceske , majka takodje.uskoro slike steneta.pozdrav NIKOLIC MIROSLAV.

B R E E D & C L A S S R E S U L T S

Bolognese

Judge(s): MRS S DESSERNE [FRANCE]

BEST OF BREED

SIMO APHAIA OF STANHOME (IMP SK)

Dog

Owner: MRS J STANLEY

BEST PUPPY

MOORHEY SPRING FLOWER

Bitch

Owner: MRS S HEWITSON

BEST DOG

SIMO APHAIA OF STANHOME (IMP SK)

Dog

Owner: MRS J STANLEY

BEST BITCH

DEVONIA'S LA VITA E'BELLA

Bitch

Owner: B T & C THATCHER

RESERVE BEST DOG

ZANY DENAJWEN EUJW [ATC AL01069CZE]

Dog

Owner: MR TOSELLI GABRIELE

RESERVE BEST BITCH

MOORHEY SPRING FLOWER

Bitch

Owner: MRS S HEWITSON

Classes

Veteran - Dog

Entries: 1 Abs: 0

1st QUIRINO WITH DEVONIA (IT IMP) (B T & C THATCHER)

Special Junior - Dog

Entries: 3 Abs: 0

1st ZANY DENAJWEN EUJW [ATC AL01069CZE] (MR TOSELLI GABRIELE)

2nd BUONCASA BRUICHLADDICH (MRS D-L WATSON)

3rd CLYNYMONA HERCULES MORSE AT INGERDORM (MRS M, MRS V & MR A BOULCOTT, DOWTY & STEWART)

Post Graduate - Dog

Entries: 7 Abs: 0

1st STROPHAIR LUIGI (MRS B R HOPKINS)

2nd SEBASTIAN APHAIA OF STANHOME (IMP USA) (MRS J STANLEY)

3rd TUMBRIL TEDORIK (MRS C & MISS K SHILLINGS)

Res STROPHAIR JOESEPIE (MRS J D HOUGH)

VHC DEVONIA'S CERRUTI (MR A & MRS L, MRS C HOLLIS & THATCHER)

Open - Dog

Entries: 6 Abs: 0

1st SIMO APHAIA OF STANHOME (IMP SK) (MRS J STANLEY)

2nd INT/IT/CZ/SM/SI/HR/AT CH PETER DENAJWEN [ATC AJ00729CZE] (MR TOSELLI GABRIELE)

3rd DEVONIA'S ALTIVITA (B T & C THATCHER)

Res INT/ IT/ CZ/ SM/ SI/ HR/ AT CH VIRGIL DENAJWEN [ATC AJ00728CZE] (MR TOSELLI GABRIELE)

Veteran - Bitch

Entries: 1 Abs: 0

1st CHAZARD FONTINA AT STROPHAIR (MRS J D HOUGH)

Special Junior - Bitch

Entries: 6 Abs: 1

1st MOORHEY SPRING FLOWER (MRS S HEWITSON)

2nd CLYNYMONA MY FRIEND FLICKA (MRS G, MS V & MRS K FRANKLIN, DOWTY & BEGG)

3rd STANHOME KSENIA (MRS J STANLEY)

Res MOORHEY FLOWER OF THE VALLEY (MRS S HEWITSON)

VHC VERSAILLES DONATELLA (MISS D M FOX)

Post Graduate - Bitch

Entries: 7 Abs: 1

1st BUONCASA UPSY DAISY OF BLOOTOON (MR G & MRS E LOVIE)

2nd SHIARITA SPRINGTIME DREAM AT BELLABLAKE (MS H BLAKEWAY)

3rd FREGAYNER MOLLY MAY OF BLOOTOON (MR G & MRS E LOVIE)

Res PICCOLA ROSA BELLA OF BLOOTOON (MR G & MRS E LOVIE)

Open - Bitch

Entries: 8 Abs: 2

1st DEVONIA'S LA VITA E'BELLA (B T & C THATCHER)

2nd INT/IR/SWISS/SP CH BOLOGNESE STAR AUDREY AT HAVANESE STARS [ATC AH00585CHE] (MS V A & MME M DOWTY & SEEBERGER)

3rd CLEEVIEW POSH TOTTY (MS V & MRS K DOWTY & BEGG)

Res AEMILIA LADY VITTORIA VON CHARLOTTE (MRS F WALKER)

VHC BUONCASA CHIAMARMI SIGNORA OF BLOOTOON (MR G & MRS E LOVIE)

Nadam se da je tema jos uvek aktuelna ..

U Italiji sam se, pre par godina, prvi put srela sa bolonjezerima i zaljubila se u njih :wub:  . Od kada sam odlucila da nabavim psa, zelela sam njih, ali su bili jako retki i skupi u Srbiji. Razmisljala sam i o slicnim rasama ali je bolonjezer ipak taj po svim svojim karakteristikama. Prateci oglase vec neko vreme primetila sam da koloko-toliko vise nisu tako retki kao nekada. Ima oglasa da se prodaju tu i tamo. Nazalost, ne poznajem nikoga licno ko ima bolonjezera pa da moze da mi pomogne. Zaista bih volela da ga nabavim po nekoj razumnoj ceni. Bio bi iskljucivo kucni ljubimac, prijatelj, bez zeljom za izlaganjem, samo da je zdrav i veseo. Doslo je dotle da razmisljam da odem u susednu zemlju da bih ga kupila jer ih prodaju po nizim cenama, koliko mi se cini, sasvim pristojne predstavnike svoje rase.

E sad, posle ovog romana :giggle:   , nadam se da neko ko posecuje ovu temu ima informacije o prodaji stenaca bolonjezera u Srbiji. I da je kucno leglo, ne mora odgaivacnica. Volela bih odgovor. Hvala unapred!