Sign in to follow this  
Zodiak

Upoznajte Yoshi-a, Japanska Akita Inu

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Novi sam clan na forumu pa je red da predstavim i svoje štene. Ponosni sam vlasnik japanske akite, u nastavku sledi par slika Yoshi-a  :)

Yoshi je dosao u dom kao drugi clan, a njegov stariji prijatelj je zmija pod imenom Neo, koju posedujem dve godine, a kupio sam je kad je imala 4 meseca. Molim vas da ukoliko niste informisani ne pisete neprimerne komentare za slike u nastavku, ujedno stojim vam na raspolaganju ukoliko imate pitanja. Kao odgovorni vlasnik nikada ne bih doveo u opasnost stene ili zmiju. Jeste nerverovatno za poverovati ali njih dvoje se slazu odlicno. Zmija kao i pas su socijalizovani od malih nogu, a kraljevski piton (rasa sa slike) je zmija koja se lako pripitomi i koristi se kao vid edukacije u skolskim ustanovama sirom Amerike, Kanade, Evrope itd...

20161123147989693361088.jpg

20161123147989699737619.jpg

20161123147989699739366.jpg

20161123147989702166521.jpg

20161123147989703678978.jpg

20161123147989703140792.jpg

20161123147989706214111.jpg

20161123147989706161138.jpg

20161123147989706201155.jpg

20161123147989709164895.jpg

U sustini zmija sa slike spada u grupu udava. Sto znaci da svoj plen davi. Takodje kraljevski piton nikada nece zrtvu prvo da udavi pa da napadne. Prvo nadapa(ujeda) pa zatim krece instiktivno davljenje oko plena. Tako da ne moze da dodje do slucajnih povreda u dodiru zmije sa psom, jer zmija po prirodi nece da udavi sem ako psa/coveka ili drugi objekat ne smatra hranom.

Kao i svaka zivotinja i zmija ima svoj govor tela i gestikulciju, kada provodis puno vremena sa njom jednostavno naucis, sto se moze uporediti i sa odnosom coveka i psa. Na osnovu govora tela kod psa mi znamo da li je tuzan, srecan, zedan, gladan, kada rezi na drugog psa itd... Kod pasa je to lakse ustanoviti, nego kod zmija, ali jednostavno vreme ucini svoje i neminovno je da se pokreti i govor tela nauce, tako da ti kao vlasnik jednostavno znas kada je zmija gladna, da li te upozorava, da li se uplasila itd...  

Prirodni plen zmiji su glodari i ptice. Najvise voli da jede miseve i pacove (a znamo da oni imaju karakteristican jak miris glodara, sto psi kao i ljudi nemaju). Zmija obicno pocne da oseca glad nakon 3 nedelje ili vise. A po pravilu da bi se pravilno razvila, ostala zdrava vlasnici zmija ove vrste zmiju u mladosti treba da hrane na 7 do 10 dana, a kada dostigne zrelost na svake 2 nedelje.

Miris je glavni okidac kod zmija sto se tice hrane. Takodje zmija kada je sita, ako joj ponudis pacova u vecini slucajeva zna da se desi da ga jednostavno odbije jer zna da nije gladna, znaci zmije nisu opasne i krvolocne zivotnje zeljne ubijanja :D  Takodje zmiju mozes da na neki nacin kao i psa naucis nekoj rutini kada je hranis. Na primer, ustaljen vremenski period hranjenja (jednom u denelju dana), zatim nikad je ne hranim u terarijumu jer kada zelis da je izvadis ne zelis da tvoju ili ruku od prijatelja zameni plenom jer ocekuje hranu. Hranim je u odvojenoj kartonskoj kutiji koja sluzi samo za to, te se ruke pre i nakon hranjenja  operu, da miris pacova ne bi ostao. U sustini ona je naucila da cim je stavim u kartonsku kutiju ona zna da ce dobiti hranu i vec tad vrsi gestikulaciju i namesta se u polozaj za napad. Sledece sto sledi je naravno gozba za nju :) 

Zmija rodjena u zatocenistvu pa cak i u prirodi ako je od malena u dodiru sa ljudima jednostavno nauci da su ljudi normalna pojava za nju i njeno okruzenje. Da se ne bi otudjila potrebno je minimum jednom nedeljno da se zanimas / igras sa njom i da joj posvetis paznju.

Dakle zakljucak, zmija zna ko/sta joj je prirodna hrana. Pas je za nju velik kao i covek te ona zna da to nesto nije za jelo. Pitoni kao rasa, generalno su mirne zivotinje koje nikada nece prve napasti bez razloga. Kraljevski pitoni se u americi jos zovu loptasti, iz razloga sto su plasljivi te kada se uplase obicno se sklupcaju u loptu, umesto da napadaju. Otrovnice su agresivnije i to je zasebna prica... 

Da ne bi skrenuli sa teme, evo slika Yoshia sa danasnje igre u parku, Nea nismo poveli :D

20161124147999534105904.jpg

Zdravooo! (rofl) Jako interesantna tema. Prvo moram da kazem da je malac presladak! :inlove: A ovo neobicno prijateljstvo mi je predivno i od sada pa nadalje vas non stop pratimo ovde na BK. (heart) Meni je prelepo kada vidim da zivotinje razlicite vrste zive zajedno i da se druze. Zato sam svoje pse od malena navikavala na sve zivotinje, jedino labradori bas i ne vole ptice, ali s obzirom da su lovacki psi, to i nije toliko cudno (izuzetak su rode). Medjutijm sve ostalo, od morskih prasica i kuna pa do konja i krava sa svima se odlicno slazu. :wink: Jedva cekamo nove fotkice lepotana, pozdrav! (king)