mb011

Izlaganje pasa sa kupiranim usima/repom?

Recommended Posts

Iako sam trazio po forumu, video sam da ima slabo informacija o ovoj temi, tacnije nisam naisao na temu posvecenu ovoj problematici. Dugo nisam bio u izlagackoj kinologiji pa sam preskocio sva pravila vezano za ovu problematiku, tacnije, mislio sam da je to zabranjeno i tacka. onda sam dosao u situaciju da dodjem do psa koji ima kupirane usi i rep (patuljasti snaucer sa slike), i tek onda pomislio da se pozbavim ovom temom. uprkos pretrazi po internetu, shvatio sam da su pravila poprilicno nejasna. ok, svog psa sam izlagao u Srbiji, dobijao je i titule, iako je jos mlad, ali me vise zanima stanje na inostranim izlobama u pojedinim zemljama, jos bolje iskustva iskusnih izlagaca/uzgajivaca koji su upoznati sa pravilima na terenu... recimo, cuo sam da je 2014 na svetskoj izlozbi u Finskoj, privremeno suspendovan zakon o zabrani kupiranja kako bi i ti psi mogli da se izlazu? onda sam cuo da je u Sloveniji recimo do sada moglo, ali da ce od 01.01.2017 doneti zakon po kome je to apsolutno zabranjeno, osim uz potvrdu veterinara, i to samo za kupiran rep.... 

voleo bih da cujem iskustva/misljenja - nekoga ko ima vise informacija. ako vec postoji ovakva tema, onda molim mod da ovu zakljuca...

Na puno izlozbi WW i EW prave izuzetak samo za  EW ili WW izlozbu iako  u datoj zemlji vazi zabrana, ali na nekima i ne prave. Sve zavisi od zemlje do zemlje i trenutne politike . 

Na spisku sa gornjeg linka nisam sigurna za Sloveniju, u 2016 je moglo, u 2017 mislim da ne moze. I za Spaniju nisam sigurna.

evo izmene za Sloveniju '' Decision KSV 8/11-2016 (changed by decision of the Board UO KZS 3/18-2016): It is not allowed to show croped and docked dogs, born after 1.1.2015, on Dogshows in Slovenia, except for docked dogs (TAIL ONLY) that have a veterinary confirmation that the docking was made by a veterinarian for health reasons. Exhibitor must send the veterinary certificate with the entry and present it to the judge in the ring. ''

pazljivije gledajucu , nije u tabeli dobar info ni za Hrvatsku ''  Kupirani  psi oštenjeni nakon 01.01.2013.  godine ne  mogu sudjelovati na kinološkim manifestacijama na području Republike Hrvatske.

Izuzeci su  propisani Zakonom o zaštiti životinja.  ''

Guest
This topic is now closed to further replies.