Anastasia

Granicarski Koli (Border Collie FCI: 1.1-297)

Recommended Posts

U stanu... hm... ajmo ovako:

Kad biras psa u osnovi izmedju ostalog sagledavas njegove karakeristike, namenu, temperament i nivo prosecne dnevne aktivnosti!

Moze li u stanu? U principu moze (preziveo bi), dal bi bio srecan - ne verujem!

Brat mog muzjaka zivi u stanu i sasvim je zadovoljan i srecan ali treba se znati da je gazda sa njim svako jutro u 4-5 vec napolju na nekom radu, treningu a posle posla opet + vikende redovno provode napolju! Ako je nekom border collie zivotni stil onda je sve moguce...

Za bas tu rasu uopste i ne igra nikakvu ulogu da li zive u stanu ili u kuci jer svejedno gde spavaju

zahtevaju radne zadatke od jutra do sutra. Border koji je postao legenda jer je prepoznavao oko 250

predmeta, ukljucujuci i to da je razlikovao shalove fudbalskih klubova, zivi u stanu, ali je bio bolestan,

nije smeo na ozbiljne radne zatake , tako da je njegova gazdarica s njim vezbala u stanu dodajuci

uvek jedan novi predmet u igru. Sistemom eliminacije prepoznavao je taj novi predmet vrlo brzo.

I tako je otisao u legendu.Sada se i svetski naucnici bave njegovom inteligencijom.

Ko oseca miris psa cim udje u kucu/stan, pa cak i na ulici, taj ne sme nikada da ima psa.

More, ni macku mu ne bih dala.

Deda, kad ti stizu stenad dedaaaaa :lol:

Stenad stizu iduce sedmice - petak - subota ???

Serge je na takmicenju i nemogu dovesti stence u Amsterdam.

Bitno je da su pare poslane i zeljno ih ocekujem.

Srdjane - Aleksandra , hvala na podrsci i pozivu da se ukljucim na sajt ali ovde vlada ZAKON JACEGA i desi ti se KLIK.

Nemogu da verujem da mi se to desava i da mi se tekstovi brisu , limitira broj postova da stavim oglas itd.

Prepustam sajt takovima i neka oni budu djekovi i veliki kinolozi koji sve znaju.

Pozdrav od dede.

Svi koji zele naci dedu i saznati novosti , primiti savet znadu dedinu adresu i dobro dosli ste.

Gledaj sada kada me IZBACE SA SAJTA !!!

Cao prijatelji i drugari.

Hej emmaboss, hvala na odgovoru. Zbilja se vidi da znas sto pises, moram priznat. ; )

Htio bi te jos pitati mislis li da se isplati otici po bordera u srbiju ili madarsku, jesu li tamo znacajno jeftiniji? U Hrvatskoj ih sa rodovnicom prakticki nema ispod 600eura, ... Mislim, nije da trazim sampiona, samo zelim dokaz da je pas cistokrvan.

npr. prijatelj je tako kupio dobermana u srbiji i dobio vrhunsko stene sa papirima dosta jeftinije..

Martine, Border Collie je rasa koju mogu teretiti nekoliko genetskih problema i njihova cena je upravo zato malo paprenije, sto se (barem kod mene) uz stene daje garancija jer su roditelji legla genetski testirani na te bolesti + na displaziju te se sa sigurnoscu od 100% moze reci da pas nece niti oboleti niti uginuti od istih.

Ne predlazem nikom da kupuje jeftinog bordera jer moze vrlo zalosno da prodje! Bolje je skupljati pare i cekati priliku, upoznati se sa odgajivacima, otici u posetu i slicno kako bi bili sigurni da ste na pravom mestu i da dobijate ono sto vase potrebe traze.

Realno, ispod nekih 500 eura tesko da se moze naci stene (i to je jos jeftino)!

Ja sam na svog prvog bordera cekala preko 10 godina, ali nikad necu zaliti!

Displazija nije bas neka boljka koja muci skotske ovcare :D

Uostalom, valjda svaki uzgajivac mora da testira da li su roditelji skloni toj bolesti.

Ja ne bih nikome preporucivala da kupuje Bordera, svejedno koja je cena, ako mu nije jasno u sta se upusta

sa tom rasom. Mora da mu bude jasno, a to je zadatak uzgajivaca koji prodaju bordere, da objasne eventualnim kupcima,da je to jako zahtevan pas i da sa njim nema sale. Mora da se radi i to 13-14 godina.

Inace, eto belaja.

Nije dovoljno imati kucu,bastu i decu koja vole pse.

Displazija nije bas neka boljka koja muci skotske ovcare :D

Uostalom, valjda svaki uzgajivac mora da testira da li su roditelji skloni toj bolesti.

Ja ne bih nikome preporucivala da kupuje Bordera, svejedno koja je cena, ako mu nije jasno u sta se upusta

sa tom rasom. Mora da mu bude jasno, a to je zadatak uzgajivaca koji prodaju bordere, da objasne eventualnim kupcima,da je to jako zahtevan pas i da sa njim nema sale. Mora da se radi i to 13-14 godina.

Inace, eto belaja.

Nije dovoljno imati kucu,bastu i decu koja vole pse.

______________________________________________________________________________________

Dozvolite da se deda ukljuci u tu diskusiju , moze ???

Da ne pisem dugo , evo skracenih odgovora i komentara ;

- Border je pas kao i svi drugi ali sa izrazenijim temperamentom i radom

- moze kao i svaki drugi pas biti u kuci i dovoljno mu je da ide u setnju ili istrcavanje kao i sve druge pasmine,

- od kuda vam ti podaci da je nervozan itd i da je zahtevan pas ???

- to je pas koji svojom pojavom pleni , svojim temperamentom izaziva divljenje , svojim radom izaziva uzdahe kada ljudi vide kako radi a po svojoj naravi , temperamentu i poslusnosti je pas No1.

- neznam sta vi pod to ZAHTEVAN smatrate ???

- za mene je ZAHTEVAN PAS koji je najpre ; OPASAN , borben , prgavac kao Terijeri i samovoljan kao Haski , Samojed itd.

- kada netko ima takove pse , tada mora dobro proci obuku taj pas i gazda jer takovi psi su u rukama neodgovornih i neobrazovanih ljudi opasni i ZAHTEVNI.

- ovo sto Border trazi aktivnost i setnju , to je za takove ljude koji zele aktivno ziveti i boraviti u prirodi ili se sa jednim psom baviti jednom od psecih - sportskih aktivnosti ; Agility , Flibal , Dansing itd.

UZGOJ ;

- svaki uzgajivac mora da sa rasplodnim psima obavi sledece ;

- po FCI pravilima ; ocena eksterijera , snimak kukova , uzgojna dozvola

- po ISDS pravilima , za radne ; snimak kukova i snimak ociju i normalno da ste clan te kinoloske organizacije.

Po isds pravilima ; dlaka moze biti duga , kratka i srednja , boje uopste nisu vazne , boja ociju nije vazna , najvaznije je da imaju radnu genetiku i da RADE !!!, jer pasmina je i stvorena-odgojena da sluzi coveku u njegovom radu na farmi.

FCI pravila traze ; tamno oko , uzgajivaci se trude da pare sa psima koji imaju dugu lijepu dlaku i smirenu narav.

Eto , ukratko.

Najvaznije je da onaj koji zeli psa , najpre rascisti sam sa sobom sta i zasto zeli psa a onda da prema svom temperamentu , zivotnim navikama , uvjetima koje ima , odabere pasminu koju zeli.

Ako je ispravno odabrao , nece mu pas stvarati probleme ni biti mu smor , vec ce se druziti i zajedno deliti zlo i dobro.

DALI SAM U PRAVU - meni taj odgovor netrebate dati , ali razmislite o tome.

Ja imam beardija ( u avatru stoji),aktivan sam clan u udruzenju skotskih ovcara u Nemackoj

pa ces dozvoliti mogucnost da ne pisem ovde ,barem ne na ovom topiku, iz dosade.

Border nije "obican" pas, cak je jako neobican,nema to veze sa temperantom, a izraz "zahtevan"

nikako sa lenjim rotvajlerima ili drugim pasminama koji cuvaju avliju od lopova ili nezeljenih

posetioca.

On zeli zedatke i to od jutra do sutra, a zadaci naravno u danasnje vreme nemaju vise veze

ni sa ovcama ili guskama, nego pas zeli da bude stalno aktivan, ovako ili onako.

Ko to ne ume i ne moze da mu pruzi, ali i da se bavi sa njegovom hiperaktivnoscu i inteligencijom

taj ne treba ni da ga uzima.

Inace, taj pas ume da bude i neprijatan,ako se "zapusti" i zivot mu se svede kao kod maltezera

da ide tri puta dnevno na 15 minuta napolje da piski i kaki.

Inace, taj pas ume da bude i neprijatan,ako se "zapusti" i zivot mu se svede kao kod maltezera

Svaki pas koji se zapusti u vaspitanju i koji radi šta mu je po volji zna da bude neprijatan. Recimo video sam i Haskija koji reži i grize gazde jer ga nisu vaspitali na odgovarajuci nachin, nisu mu pokazali njegovo mesto u hijerarhiji čopora.

Pomenuto je da se pas bira shodno svom karakteru, tako da onaj ko je sportski orjentisan njemu šetnja duga sa psom ne smeta, ko vodi takav način života. To je i pomenuto u nekoj od gore navedenih tačaka. :)

Ako pogldate iz našeg ugla, za nas koji imamo pse i koji se bavimo na neki način njima, nama pas nije obaveza i rad sa njim nam nije neštošto nas opterećuje. Tako da se po meni pas prvo bira po karakteru, a OVAJ pas je za sportski orjentisane ljude.

Ja Boksera držim u stanu koji je živ kao da ima nuklearni reaktor u guzi, ali posle šetnje napolju i rada na poligonu on je samo za maženje i umiljavanje. Moj život, posao mi to omoguuju, a takav pas odgovara mom karakteru :)

Mada razumem šta želite da kažete potpuno :)

Svaki pas koji se zapusti u vaspitanju i koji radi šta mu je po volji zna da bude neprijatan. Recimo video sam i Haskija koji reži i grize gazde jer ga nisu vaspitali na odgovarajuci nachin, nisu mu pokazali njegovo mesto u hijerarhiji čopora.

Pomenuto je da se pas bira shodno svom karakteru, tako da onaj ko je sportski orjentisan njemu šetnja duga sa psom ne smeta, ko vodi takav način života. To je i pomenuto u nekoj od gore navedenih tačaka. :)

Ako pogldate iz našeg ugla, za nas koji imamo pse i koji se bavimo na neki način njima, nama pas nije obaveza i rad sa njim nam nije neštošto nas opterećuje. Tako da se po meni pas prvo bira po karakteru, a OVAJ pas je za sportski orjentisane ljude.

Ja Boksera držim u stanu koji je živ kao da ima nuklearni reaktor u guzi, ali posle šetnje napolju i rada na poligonu on je samo za maženje i umiljavanje. Moj život, posao mi to omoguuju, a takav pas odgovara mom karakteru :)

Mada razumem šta želite da kažete potpuno :)

Bokseri su ipak psi koji znaju kada je vreme za odmor, a kada za razonodu :D

Ja imam pravog ovcara, iz iste je serije kao i border, ali i Lesi,cuveni,

nemaju oni taj reaktor u guzi, na protiv, jako su mirni,cini ti se da ih nista

i ne zanima, ali taj mir traje 2-3 sata i onda nastupa "akcija".

To su geni jer cuvanje stada i ne zahteva neprestanu akciju nego samo kada gazda kaze ili oni sami

vide da stado ide van zacrtanih putanja. Onda skoce, brzi su kao munja, srede stvar i opet mir i tisina.

Necu da se bavim teoriziranjem i pametovanjem , Border je pas No1 a to je dokazano hiljade puta.

Tko voli tu pasminu nece nikad pisati slicne tekstove vec ce se potruditi da taj njegov temperament i narav usmeri u neku od aktivnosti i uzivati u njegov drustvu.

Tko ima neku drugu pasminu nebi smeo i nije fer da pise o njemu i da to bude ; rekla-kazala ili bla-bla.

Evo za one koji zele videti , nauciti i doneti svoje misljenje sami o toj divnoj rasi pasa , pogledajte i uzivajte.

- http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/granicarski_koli/rad_na_farmi/rad_na_farmi.html

- http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/granicarski_koli/takmicenja/takmicenja.html

- http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/granicarski_koli/bc_agility/bc_agility.html

- http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/granicarski_koli/bc_spasioci/bc_spasioci.html

- http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/granicarski_koli/bc_u_zracnim_lukama/bc_u_zracnim_lukama.html

- http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/granicarski_koli/bc_u_umjetnosti/bc_u_umjetnosti.html

Mislim da svi ovi tekstovi , video materijali i obradjene teme mogu pocetniku ali i ljudima koji ga nepoznaju dovoljno , pomoci da dobiju sliku o toj pasmini i da stvore vlastito misljenje o rasi a ne da ga stvaraju iz diskusija po forumima od ljudi koji nemaju tu rasu vec su , kao culi , negde !!!!

Vidim da si ovde samo da bi prodao svoju stenad,drugi psi te ne zanimaju, jer bi u protivnom

razumeo da svako od nas, svejedno kakvog psa ima,na forume ovakvog tipa dolazi zbog svoje

beskrajne ljubavi prema psima. Uostalom , od kud ti ideja da ja, koja posedujem bradatog kolija

ne smem da kazem svoje misljenje o nekoj drugoj rasi, narocito ne o borderu, a oni su iz

iste familije, ista su udruzenja za njih nadlezna ,poticu sa istih prostora, a i imaju slicne

zadatke, temperament ali i pamet.

Nisam ni primetila da ti je na pamet palo da pomognes nekome odavde,barem malim savetom.

Nego, znas,kako se u Srbiji kaze: Svaki Ciga svoga konja hvali, a ja opet volim sve konje

( kao i pse) :D

Vidim da si ovde samo da bi prodao svoju stenad,drugi psi te ne zanimaju, jer bi u protivnom

razumeo da svako od nas, svejedno kakvog psa ima,na forume ovakvog tipa dolazi zbog svoje

beskrajne ljubavi prema psima. Uostalom , od kud ti ideja da ja, koja posedujem bradatog kolija

ne smem da kazem svoje misljenje o nekoj drugoj rasi, narocito ne o borderu, a oni su iz

iste familije, ista su udruzenja za njih nadlezna ,poticu sa istih prostora, a i imaju slicne

zadatke, temperament ali i pamet.

Nisam ni primetila da ti je na pamet palo da pomognes nekome odavde,barem malim savetom.

Nego, znas,kako se u Srbiji kaze: Svaki Ciga svoga konja hvali, a ja opet volim sve konje

( kao i pse) :D

Hihihihiiiiii

Nisam na forumu radi EPP , vec su me zamolili da nesto napisem o Borderu.

Kao sto vidis o Borderu i pisem i sve sam stavio na moju stranicu da se ljubitelji upoznaju bolje sa tom pasminom.

Nisam najpametniji i ne zelim diskutovati o drugim pasminama jer ih nepoznam toliko i bilo bi mi glupo da o njima i pisem. To trebaju i pisu ljudi koji ih uzgajaju i poznaju bolje od mene.

Medjutim ti si dozvoljavas da o Borderu pises svasta i bez argumenata.

Tacno je da su te pomenute pasmine u istoj grupi pasa u FCI1 grupi ali kad vec pises dali znas da je Border najstarija ovcarska pasmina i da je sto kazes Lesi - Skotski ovcar, krizanjem i nastao od Bordera koji je u to vreme bio u drugacijem tipu i obliku.

Osim toga ove pasmine koje si nabrojala su ovcarske, i Border je takodjer , ali on je - OKRETAČ STADA .

Nedam ti za pravo iz jos par razloga ;

- isds - kinoloska organizacija prati uzgoj i sve krvne linije od 1906 godine

- u celom svetu postoje savezi koji su pod ingerencijom ISDS a

- organizuju se takmicenja itd

- vodi rigorozna briga oko parenja

- odabir rasplodnih pasa je uvek vrhunski

- engleske pasmine su sve strucno i fenomenalno odgojene/selektirane i sve imaju odlicne karakteristike rase koju predstavljaju - pedantni su i rigorozni kada je u pitanju njihova pasmina

- Border je uz caj , lulu i stap , statusni simbol u UK. i imaju dobar razlog da se ponose sa njim.

Na koncu , ja se uzgojem Bordera bavim vec 10 godina i jos ucim o temperamentu , skolovanju , izboru stenadi dobrih za rad , krvnim linijama , testiranu steneta , itd.

Ja osobno sam iskolovao desetak pasa koji odlicno rade sa ovcama i mislim da imam sta napisati ali , NISI NIKAD POSTAVILA STRUCNO PITANJE vec nameces svoje pausalno misljenje.

I kako da se onda razvije dobra i korisna diskusija kada nitko nista nezna osim tebe.

Pisi o svojoj pasmini a ako te nesto zanima o Borderu - PITAJ.

Ako znam odgovorit cu ako ne pitat cemo nekog pametnijeg od nas dvoje , tu je poanta a ne skretanje paznje na sebe.

Na koncu i jos jedan razlog imam zasto reklamiram svoje pse i stence - od odlicnih roditelja su koji su i dvojno registrovani.

U ovom momentu uplatio sam dva steneta od sampiona sveta - muzjaka i zenku iz dva legla , a to ulaganje u stence od 2 meseca je 3000 eura i stizu u moju uzgajivacnicu u subotu ili nedelju.

Da , dobro si procitala , to je moje ulaganje u genetiku da ju imamo na ovim prostorima a to trebaju otplatiti moji stenci koji imaju cijenu dva puta manju od ovog kojeg uvozim.

Molim boga da budu dobri po naravi , temperamentu , da ih dobro iskolujem i da se onda pravim vazan.

Netrebam nista pisati , oni ce svojim radom sve reci onima koji shvataju koliko je vremena , truda i volje ulozeno u te pse , znat ce to prepoznati.

I sta da se onda ne ponosim sobom i njima ???

Pustimo ljude da pitaju a ne da samo nas dvoje pisemo , dajmo i drugima sansu da nesto napisu da i od njih nesto naucimo.

A ono o Cigi i njegovom konju , hihihiiiii , mene hvali rad moga Chipa , Bessy , Cal , Gael , Wicky , Amy , Nicka .........

Meni je na Novosadskom sajmu pljeskalo 5000 ljudi kada smo zavrsili prezentaciju , to je meni zadovoljstina i dokaz da radim dobro ;

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/novosadski_sajam/novosadski_sajam.html

Lepo je cuti ovakav komentar ; Campi , burazeru , pa kako te razume , nemogu da verujem .

Pošto je tema mrtva bila dugo ja sam predložio gospodinu kao uzgajivachu da napiše nešto više o pasmini.

Ja shvatam da dosta "obichnih" vlasnika pasa gleda na odgajivache kao samo prodavce i oe koji žele da zarade na psima Recimo u Srbiji postoji jedna odgajivachnica koja Vam nece prodati Granicharskog kolija ako ne nameravate ozbiljno da se bavite RADOM sa psom. Nije im cilj samo da prodaju psa. U jednopj drugoj temi se pričalo koja je realna cena psa.

Gospodin drži kvalitetne pse za rad, ne prodaje svakompsa, to možete videti na sajtu. Ne bih da ispadne da branim gospodina lai mislim da možemo svi dosta da naučimo od njega o pasmini i o radu sa datom pasminom. :)

Pošto je tema mrtva bila dugo ja sam predložio gospodinu kao uzgajivachu da napiše nešto više o pasmini.

Ja shvatam da dosta "obichnih" vlasnika pasa gleda na odgajivache kao samo prodavce i oe koji žele da zarade na psima Recimo u Srbiji postoji jedna odgajivachnica koja Vam nece prodati Granicharskog kolija ako ne nameravate ozbiljno da se bavite RADOM sa psom. Nije im cilj samo da prodaju psa. U jednopj drugoj temi se pričalo koja je realna cena psa.

Gospodin drži kvalitetne pse za rad, ne prodaje svakompsa, to možete videti na sajtu. Ne bih da ispadne da branim gospodina lai mislim da možemo svi dosta da naučimo od njega o pasmini i o radu sa datom pasminom. :)

Dobro bre, sta ste navalili na mene , i ti i gospon :D

A raspisala sam se o borderu jer ga i ja obozavam,divim mu se (deki svaka cast na divnim psima,

i moj muz i ja smo pogledali i sajt i youtube fajlove),uvek gledam neke tv emisije o borderima i

savrseno dobro znam da su odgajivaci bordera ( ali i ovog mog) specijalni ljudi koji to ne rade zbog zarade,

nego iz hobija pri cemu naravno mora nekako da dodju i na pozitivnu nulu.

Aj za druga Campija jedno pitanje,strucno :D

Ima veze i sa Borderima, ali i sa ovim mojim.

Primetila sam zadnjih (recimo deset) godina da psi

postaju sve veci, pa i borderi. Imam ovde u Nemackoj kontakte

sa poznatim odgajivacima beardija ,druzim se tu i tamo s njima

i oni uvek pare jako velike primerke tako da su iz generacije u generaciju

sve veci. Da li je to trend koji namecu sudije na izlozbama ili se

odgajivacima cini da su veliki primerci lepsi. Isto vazi i za dlaku, ali kod Bordera

verovatno ne, zato kod colija to vec sve dobija uzasne razmere.

Aj Deko,, prepustam ti pozornicu i scenu.

Ovo me stvarno zanima.

Ko bre mrtav , nijeeeeeeeeeeeeeee

Nastavismo mi privatnim porukama ali prijateljski.

Taki je red.

Da svaki ugledni uzgajivac vodi brigu kuda i kome ce da ode stene jer pasmina nije zasluzila da ga dobije- kupi seljacina koja ce ga unistiti i kome ce posluziti da se pravi vazan a ni povodac nezna da drzi u ruci ni zasto ker laje sa ; AV-AV

Kod svetskih uzgajivaca je posebno tesko dobiti kvalitetno stene , jer jednostavno ga nedaju.

Oni imaju izvore prihoda od svojih biznisa a psi su im hoby ili porodicna tradicija uzgoja.

Ja cekam ove stence koji mi dolaze vec dvije godine.

Molio sam za te velike pare da mi odaberu stene i testiraju i da umanjim rizik koji je uvijek kod kupnje stenaca prisutan.

Da nemam ugled i da me ne poznaju . nebi stene dobio za nikakove pare a ovako mi kaze Serge van der Zweep koji ima pse koji su prvaci Europe i Internacionalni ; Gospodine Šimić , bit ce mi casta da vam odaberem stene , jer znam zasto vam treba.

Eto , tako to ide. Drugo je kod nas i u ovom delu Europe , drugi mentalitet , navike , love nema i svi smo u krizi i onda pocinje sverc i laganje , samo da se prodaju.

Radi svoje vece cijene prema nasem standardu , ljudi su poceli masovno da ih uzgajaju.

Bordera imate od 100-500 eura , kod takovih TAKOZVANIH uzgajivaca.

I ja sam mogao tako da ih stancujem , ali covek mora biti posten prema pasmini , kupcu a i imati uzgajivacku etiku koju na koncu propisuje i pravilnik o uzgoju pasa.

Psi koje ja uvozim su po 1200 eura + avio karta , veterinarski certifikat , transportni boks , cargo troskovi , carina i put kolegi koji ide po njih u Amsterdam , jer iz Skotske su doleteli do tamo.

Eto , tako to ide.

BORDER U SRBIJI !!!

Interesantno je da nema ni jedan radne linije !!!!

Bio je jedan kod mog prijatelja Veljka - Will Bartolovi dvori , ali prodan je nakon obuke , trazi eksploziv na stadionu jednog nogometnog kluba.

Da , imate mnogo ovaca u Vojvodini i juznom delu Srbije ali nitko nece ili nezna sta ti psi mogu.

Ja kazem - BALKANCI !!!

Nitko nezna vise od nas a ceo svet ih koristi u radu na farmama krava , ovac i koza.

I kako ja da to protumacim ???

Ja u sali kazem ; Pametan ker trazi i pametnog gazdu !!!

To je tako , jer jednostavno mi nije jasno da medju vama nema nitko petlju ili kinoloski izazov da ima i skoluje jednog Bordera.

Znam da nemamo pare ali ne verujem da bas nema ni jednoga.

Zahvaljujuci Aleksandri imate jednu dobru uzgajivacnicu izlozbenih Bordera ali za rad trebate radnu liniju pasa.

Kaze gospodja u predhodnim tekstovima , da svojima radim reklamu.

Da radim , jer znam da imam genetiku i zelim da te pse i vi imate a ne neke skartove kojih ima na kile.

Eto , pitajte , imate dedu na raspolaganju.

Tko ce da donese pivo i cevape ????

hihihiiiiii

Aj za druga Campija jedno pitanje,strucno :D

Ima veze i sa Borderima, ali i sa ovim mojim.

Primetila sam zadnjih (recimo deset) godina da psi

postaju sve veci, pa i borderi. Imam ovde u Nemackoj kontakte

sa poznatim odgajivacima beardija ,druzim se tu i tamo s njima

i oni uvek pare jako velike primerke tako da su iz generacije u generaciju

sve veci. Da li je to trend koji namecu sudije na izlozbama ili se

odgajivacima cini da su veliki primerci lepsi. Isto vazi i za dlaku, ali kod Bordera

verovatno ne, zato kod colija to vec sve dobija uzasne razmere.

Aj Deko,, prepustam ti pozornicu i scenu.

Ovo me stvarno zanima.

Ljubi te DEKO !!!

Uzgajivacima u UK i ISDS u je najvaznije da Borderi zadrze svoje genetsko nasljedje - plijenski nagon , od kojega se skolovanjem dobivaju radni psi - OKRETACI STADA.

Kod radnih nista vise nije vazno ; boja , visina , boja oka , dlake - bitan je rad.

Uzgajivaci koji imaju izlozbene Bordere u zelji da dobiju vece i atraktivnije pse igraju se genetikom te kod odabira pre parenja visoke kuje ne idu nizem muzjaku da stenci budu u normali 45-50 cm , vec odvedu kuju atletskom psu i onda se prave vazni kako imaju lepe pse.

Kupac pocetnik to nezna i kupi stene.

Visina je atraktivna ali nije po standardu i ako se takav pas koristi u radu brzo se zamara i kukovi mu od tezine brzo odu , narocito u Agility takmicenju.

Najbolje je kupovati stence sa 4-6 meseci !!!!

Reci ce netko ; ovaj nije normala , ali razmislite o ovome ;

Kada kupujete stene od 2 meseca dali vidite ovo ;

- zubalo

- dlaku

- kukove

- boju ociju

- dali su testisi vani ili je jedno u nutra

- dali vidite dali je to stene - ALFA

- prgavo

- plasljivo

- i ako je radna linija dali ima interes i pogled - EYE , znaci koncentraciju na ovce ispred sebe

To sve se mora vidjeti i imati na umu kod kupnje steneta.

A te deformacije u pasmini , krivi su uzgajivaci.

Ista vam je stvar kod Njemackih ovcara , tog prekrasnog psa su unakazili sa kutevima zadnjih nogu , to je nestvarno.

Kazu kasacki pas , OK , ali takovi padovi/kutevi nogu i ledja nisu normalni.

I Njemacki savez zeli to popraviti ali kako , kada su tu generacije pasa sa tim kutem i iako zele da vrate uzgojem u normalu taj stav , trebat ce sto godina , jer tko ce sada pobiti toliko zivotinja koje nisu ni krive ni duzne jer covek je zeleo bas tako da izgleda.

LUDOST

dali sam malo uspio pojasniti neke stvari ???

Imam utisak da je ova tema živnula i da će uskoro porasti broj Bordera u Srbiji.

Suupeer! :)

Hihihihiiiiii , nije zivnula !!!

Bilo je pokusaja ali to je samo pisanje jedne gospodje koja je pocela negativno komentirati o Border collie a onda izazvala moju reakciju.

U mojim tekstovima sam joj pokusao objasniti , a i ostalima , o toj izvanredno inteligentnoj pasmini.

Ne shvacam da se ljudima pasmina dopada jer to svojim karakteristikama zasluzuje i dokazana je njihova inteligencija i poslusnost , a da nitko ne postavi pitanje , da u Srbiji nema ni jedna uzgajivacnica radnih Bordera.

Imate Agility klubove , imate puno ovaca i na koncu imate i ljubitelje pasmine ali nemate pse.

Neshvatljivo.

Postavio sam si to pitanje ali nisam mogao dobiti odgovor.

Cijene Bordera su kao i cijene drugih pasmina , medjutim nema ljudi koji sa njima zele odraditi nesto da ih mogu pokazati i tako prezentirati pasminu.

Skolovanje psa je kinoloski izazov a tko ima psa za ljubimca to mu je dodatna aktivnost da se vise druze ali korisno.

Medjutim kod vas je izrazena zelja da imate vise lovacke , borbene i sluzbene pse.

Steta , dali to znaci da se nitko nece poceti baviti nekim od psecih sportova ili je to mentalitet , stvarno neznam

Moj pokusaj je bio da se ukljucim na forum jer me je jedan covek pozvao i da dadem svoje komentare i objasnim koliko znam , sto sam i uradio u najboljoj nameri.

Medjutim kada sam dao oglas da prodajem pse i stence , odmah sam dobio zabranu i oglas mi je obrisan.

Pa molim te lepo , sta da kazem , nudim saradnju , zelim vam pomoci , zelim vam ponuditi kvalitetne stence , zelim i mogu ljudima pomoci da ne idu u Europu po te pse i informacije a onda se pojavi jedan lik i klikne mi oglas , jer ON ima takova pravila da JA moram imati odredjen broj postova da bi dobio to pravo postavljanja oglasa.

SMESNO

Onda neka on pise o Border collie ako ume da nesto samostalno napise ili ce prepisati negde.

Moj rad od 11 godina je garancija da ipak nesto i znam o pasmini , pa koga interesuje , taj mi se javi.

Sto da JA nekoga molim da mi pise i postavlja pitanja na forumu , koga zanima pogleda moju web stranicu ili dodje do mene da se osobno uveri i nesto nauci kod mene .

Taj lik bi dedi trebao da plati moje znanje i iskustvo i da me zamoli da se ukljucim a ne da ON mene blokira i da se ponasa kao seoski SERIF koji odredjuje ; TKO , KADA i STA.

Eto , sta da pisem , kome , o cemu ??

Glupi su i tekstovi gde napisu tudje misljenje , samo da se jave a nisu tim tekstom bas nista rekli , ali ucestvovali su u raspravi a neznaju zasto pas kaze ; AW AW

To je - TO

Pitajte , ako nekoga nesto interesuje.

Da i prodajem pse i stence !!!!

Pozdrav od dede.

Na žalost veliki poznavalac ove rase deda Campi nas je napustio, nije više medju nama da deli znanje o ovoj rasi i da je promoviše na pravi način.

Nek počiva u miru. :(

Na žalost veliki poznavalac ove rase deda Campi nas je napustio, nije više medju nama da deli znanje o ovoj rasi i da je promoviše na pravi način.

Nek počiva u miru. :(

Nek mu je laka zemlja :(

Joj,kako se meni sviđa ova rasa...Da li ima neko štene na prodaju,a da je jefitno?Ovde,u Srbiji?Ja sam videla negde da prodaju za 450-700 evra,meni je to previše!

Nek počiva u miru.

Auff...Baš mi je žao. :cry: :(