Anastasia

Granicarski Koli (Border Collie FCI: 1.1-297)

Recommended Posts

Jeste lep ovaj primerak, pri cemu bih da primetim da su borderi genijalni ne zbog svoje lepote,nego zbog svoje inteligencije. Eto,prvo sto mi je upalo u ochi na ovim slikama je to, da je border zavezan. On nikada ne bi napustio svoje" stado" uopste nema potrebe

da , dok je tu s tobom, bude na lancu. Divna je to, ali i zahtevna rasa.

Ali ako ti se stvarno toliko dopada,onda cesh i imati vremena i zelje da se s tim

psom i bavish. Zahtevan je u smislu da uvek morash da mu zadajesh zadatke

koje ce on genijalno reshavati.

Ja imam birdija ( bearded collie), ti skotski ovcari su moja preokupacija,smatram

ih savrshenstvom pameti,harmonije, ali i poslushnosti ( opet ne tako slepo kao NO

jer u genima imaju zacrtano da sami procenjuju kada je sta uputno).

Bordera ne bih uzela za sebe jer znam da ne bih bila u stanju da udovoljavam njegovoj

nepresushnoj radoznalosti,inteligenciji, ali i potrebmo za akcijom od 24 sata dnevno.

Nije to savrshen porodicni pas,suvishe je individualan, ali ima i takvi ljudi,

pa mozda si ti bash takav covek. :D

Ako ga stvarno budesh i nabavio, rado cu ti pomoci savetima u neodumicama.

Skotski ovcari su za mene savrshenstvo je im je agresija nepoznata.

To je meni bilo presudno da se odluchim za ovog mog bradonju jer

zelim da imam psa drugara za koga savrsheno dobro znam da nikada,ali nikada nece ni zarezati na coveka,psa , ali je susret sa decom bio presudan.

Oni nisu maze ,ne vole da se maze, dolaze kod tebe kad oni hoce,nisu kao retriveri,bokseri ,ali i rotvajleri koji stalno zele da ih mazish. Jako su cudni i neobicni u tom pogledu.Svoju ljubav iskazuju sasvim drugacije.

... Eto,prvo sto mi je upalo u ochi na ovim slikama je to, da je border zavezan.

...

Moram da stanem u "zaštitu" lepe vlasnice, lepe kuce. Koli nije bio zavezan (za nešto), nego držan na povodcu. Što je ipak neophodno na izložbi, gde ima stotine pasa. ;)
Nije to savrshen porodicni pas,suvishe je individualan, ali ima i takvi ljudi,

pa mozda si ti bash takav covek. :D

Ranije sam još napisao da je osnovni razlog za moje duuuugooo premišljanje moja nedoumica da li ću ja moći ispuniti njegove zahteve, a ne on moje! Nadam se da sam ja, kako kažeš, baš takav čovek.
Ako ga stvarno budesh i nabavio, rado cu ti pomoci savetima u neodumicama.
Zahvaljujem se na ponuđenoj pomoći. Pa evo, usudiću se i pre no što ga nabavim, da potražim savet.
Skotski ovcari su za mene savrshenstvo je im je agresija nepoznata.

To je meni bilo presudno da se odluchim za ovog mog bradonju jer

zelim da imam psa drugara za koga savrsheno dobro znam da nikada,ali nikada nece ni zarezati na coveka,psa , ali je susret sa decom bio presudan.

Oni nisu maze ,ne vole da se maze, dolaze kod tebe kad oni hoce,nisu kao retriveri,bokseri ,ali i rotvajleri koji stalno zele da ih mazish. Jako su cudni i neobicni u tom pogledu.Svoju ljubav iskazuju sasvim drugacije.

Nadam se da se ovo gore citirano odnosi na sve škotske ovčare (pa i Bordera), a ne samo na tvog bradonju. :)

I 'teo bi da pitam za tvoje mišljenje mužjak ili ženka?

Prednosti i mane.

Voleo bi i drugi da se jave sa svojim mišljenjem.

Da li moze netko reci nesto o border collie-u u stanu. Naime, imam dosta prijatelja, kod koji cim im udem u stan osjetim miris psa. npr. prijatelj ima snaucera i zbilja je stan uredan, ali cim se ude odmah je jasno da je u stanu pas, cak se i on sam znao osjetiti po psu van stana. Citao sam na netu da BC i pudle navodno nemaju preintenzivan miris, sad koliko je to istina...ne znam. Da li netko od vas kojima je BC u stanu ili u kuci, ima taj problem?

Pomažem u potrazi za novim kucnim mezimcem i trenutno najviše pažnje je usmereno ka Colie - u (Škotski ovchar) i Border Colie - u :mrgreen: Pa bih vas pitao da li neko zna od vas neku dobru odgajivachnicu (iz Srbije) ili odgajivacha koji ima "dobre" pse (zdrave, prave, lepo negovane, sa istim takvim roditeljima) Border Colie - a i koje su njihove cene, okvirno.

Nova kuca bi ponajviše bila kucni ljubimac, a po najmanje izložbeni i radni pas i bio bi mažen i pažen u stanu...

Odgovor može i na PP.

Hvala unapred na pomoci. :D

Hvala, hvala ... :)

Sluchajno sam na njih nabasao posle mog gornjeg posta na jednom forumu koji se odnosi na rad, a chiji sam chlan malo duže vreme, nisam obracao pažnju ranije... :roll: :mrgreen:

Video sam prvo leglo iz njihove odgajivachnice na njihovom sajtu i to njihovo prvo leglo i sami psi su meni kao laiku super :) Sa sajta bih rekao da ljudi baš vode rachuna o svojim psima i da vode rachuna u koje ruke odlaze... Ja delim takodje njihovo mišljenje da je šteta što kod nas ne vlada vece interesovanje za rad sa tom rasom jer mislim da su super za agility ... :)

Na žalost ovoj porodici više treba ljubimac, pa gleda i istražuje. Vole ovcharske pse i vole takav neki izgled i temperament. Ne smeta im živ pas, a vikende bi provodio u Grockoj u dvorištu i u šetnjama po okolini grocke i uz Dunav :)

U stanu... hm... ajmo ovako:

Kad biras psa u osnovi izmedju ostalog sagledavas njegove karakeristike, namenu, temperament i nivo prosecne dnevne aktivnosti!

Moze li u stanu? U principu moze (preziveo bi), dal bi bio srecan - ne verujem!

Kad biras psa u osnovi izmedju ostalog sagledavas njegove karakeristike, namenu, temperament i nivo prosecne dnevne aktivnosti!

vise sam mislila na to da li je destruktivan u stanu, jer sam procitala dosta takvih komentara o njima. mada, ja nijednog psa ne bih drzala samo u dvoristu i da ga imam, ali naravno da je bolje kad neko moze da priusti svom psu da izadje i istrci se kad god pozeli :)

vise sam mislila na to da li je destruktivan u stanu, jer sam procitala dosta takvih komentara o njima. mada, ja nijednog psa ne bih drzala samo u dvoristu i da ga imam, ali naravno da je bolje kad neko moze da priusti svom psu da izadje i istrci se kad god pozeli :)

Ako mu posvetite odredjeno vreme i vaspitate ga onda nemate problema. To što bi pas bio u dvorištu, a Vi ništa n bi radili sa njim, hmmmm. ni to ništa ne znači. Nije problem ako je pas u stanu sve dokle god se vi zanimate i radite sa psom. Naravno da je bolje kada pas ima dovrište ali to ne podrazumeva da se ne zanimate sa istim. Ne znam da li sam bio dovoljno jasan, a ako ne obrazložiću moje razmišljanje potanko. :mrgreen:

Hej emmaboss, hvala na odgovoru. Zbilja se vidi da znas sto pises, moram priznat. ; )

Htio bi te jos pitati mislis li da se isplati otici po bordera u srbiju ili madarsku, jesu li tamo znacajno jeftiniji? U Hrvatskoj ih sa rodovnicom prakticki nema ispod 600eura, ... Mislim, nije da trazim sampiona, samo zelim dokaz da je pas cistokrvan.

npr. prijatelj je tako kupio dobermana u srbiji i dobio vrhunsko stene sa papirima dosta jeftinije..

Martine, Border Collie je rasa koju mogu teretiti nekoliko genetskih problema i njihova cena je upravo zato malo paprenije, sto se (barem kod mene) uz stene daje garancija jer su roditelji legla genetski testirani na te bolesti + na displaziju te se sa sigurnoscu od 100% moze reci da pas nece niti oboleti niti uginuti od istih.

Ne predlazem nikom da kupuje jeftinog bordera jer moze vrlo zalosno da prodje! Bolje je skupljati pare i cekati priliku, upoznati se sa odgajivacima, otici u posetu i slicno kako bi bili sigurni da ste na pravom mestu i da dobijate ono sto vase potrebe traze.

Realno, ispod nekih 500 eura tesko da se moze naci stene (i to je jos jeftino)!

Ja sam na svog prvog bordera cekala preko 10 godina, ali nikad necu zaliti!

A sta za tebe znachi pocetnik?

Pocetnik znaci upravo to, da nema dovoljno iskustva sa psima uopste, jedan pas kakav je Will nije za hobbistu niti za nekog ko nema iskustva sa zahtevnim psima

Eto,prvo sto mi je upalo u ochi na ovim slikama je to, da je border zavezan. On nikada ne bi napustio svoje" stado" uopste nema potrebe

da , dok je tu s tobom, bude na lancu. Divna je to, ali i zahtevna rasa.

Pa kako ne bi bio na povodcu kada je na izlozbi??? Boze, nije da je na lancu pored nekog bureta, svasta....

Da li moze netko reci nesto o border collie-u u stanu. Naime, imam dosta prijatelja, kod koji cim im udem u stan osjetim miris psa. npr. prijatelj ima snaucera i zbilja je stan uredan, ali cim se ude odmah je jasno da je u stanu pas, cak se i on sam znao osjetiti po psu van stana. Citao sam na netu da BC i pudle navodno nemaju preintenzivan miris, sad koliko je to istina...ne znam. Da li netko od vas kojima je BC u stanu ili u kuci, ima taj problem?

Mislim da su to urabe legende da neki si imaju manje miris psa nego drugi... HIGIJENA na prvom mestu i to je to... Mada po mom licnom stavu Border Collie nije bas za stan (jedino ako gazda svoje kompletno slobodno vreme ne provodi napolju)

Brat mog muzjaka zivi u stanu i sasvim je zadovoljan i srecan ali treba se znati da je gazda sa njim svako jutro u 4-5 vec napolju na nekom radu, treningu a posle posla opet + vikende redovno provode napolju! Ako je nekom border collie zivotni stil onda je sve moguce...

Wauuuuuuuuuuu , pa tu se pise o No1 , medju psima , pozdrav Aleksandri.

Evo ukratko i o mojoj uzgajivacnici da se upoznate i sa mojim psima , ako nekoga interesuje ;

http://www.bartolovi-dvori-hr.com

EDIT

ovo je pasminska tema a ne mali oglasi, procitajte pravila foruma

Pozdrav od deda Čampija.