Anastasia

Granicarski Koli (Border Collie FCI: 1.1-297)

Recommended Posts

Jedno pitanje!

Bila sam danas kod perijateljice ona ima kolija.

Prisla sam mu (bio je u kavezu) da ga pomazim. Samo sto sam pruzila ruku skocio je i poceo uzasno rezati i lajati na mene(prvi put sam ga vidjela) . Uzasno sam se prepala.

Da li je koli stvarno tako opasan i agresivan pas?

Jedno pitanje!

Prisla sam mu (bio je u kavezu) da ga pomazim. Samo sto sam pruzila ruku skocio je i poceo uzasno rezati i lajati na mene(prvi put sam ga vidjela) . Uzasno sam se prepala.

Radi se o border collie-u ili o rought collie-u/skotski ovcar/?

Imam jedno pitanje za vlasnika\cu kuje Aya..Da li cete imati leglo gotovo oko meseca marta i aprila??zainteresovana sam za muzjaka,recite mi nesto wise o tome..npr.cena muskog steneta,odakle ste,kakva je po naravi Aya??ocekujem vas odgovor uskoro!! :D

Pozdrav svima, evo ja novi na forumu..inace nisam nesto aktivan na tim forumima, ali o border colliju se zbilja svasta pise, pa vise ne znam ni sam sto da mislim.. stoga par pitanja, ako ima netko tko smatra da moze dati objektivan odgovor, i da je zbilja vlasnik ili je bio vlasnik granicarskog kolija.

Uglavnom, planiram kroz nekih godinu dvije kupnju psa, naravno, ne zelim napraviti pogresku, pa stoga molim za sto vise vasih misljenja. Srce me nekako vuce prema border colliju, ali sam na sve strane okruzen silnim upozorenjima, da su ekstremno hiperaktivni, netko ih je cak nazvao "mali nuklearni reaktor" ; ), zatim, da mogu biti problematicni sa malom djecom i drugim psima, da su destruktivni dosta u stanu, da traze sate i sate aktivnosti svaki dan.

Uglavnom, ja sam trenutno student i naravno, imam puno vremena, kasnije cu imati puno manje. Htio bi imati aktivnog psa, s kojim cu ici u duge setnje i voditi ga na vecinu mjesta sa sobom, ukoliko je to moguce, ali bas da se cijeli dan mogu posvetiti psu - ne znam tko to moze, osim uzgajivaca i profesionalaca, odn. onih koji zive od toga - po toj logici nitko ne bi niti mogao imati kolija, ili?!

Uglavnom, moze li taj pas opstati u sredini u kojoj bi imao svaki dan veliku setnju, igracke tipa frizbi i slicno, plus dvoriste, nesto mentalnih izazova i zadataka, i prosao tecaj socijalizacije i osnovne dresure, mozda i vise. Dakle, namjena bi mu bila - aktivni obiteljski kucni pas, ljubimac. Rijetko bi bio sam doma, obzirom da nas je cetvero, a i uskoro ce starci u penziju. ; )

Zanima me, da li su ta upozorenja za kolija, nesto tipa upozorenje i kojekakva pretjerivanja i price za dobermane, pitt bulla, ili rotvajlera, tipa agresivni su uzasno.. naraste im kost u glavi pa polude, ..mojoj frendici su ruku odgrizli, i slicne gluposti. Ili, je naprosto istina da su nesto pojacani u smislu aktivnosti i inteligencije u odnosu na druge pse, ali da su to i dalje psi, pogodni za kucne ljubimce, a koji traze nesto vise aktivnosti, a ponasanje im se svodi na odgoj, koje je normalano uz normalan odgoj i razumno posvecivanje psu - da li je moja predodzba ispravna?

Puno hvala

Ja sam se još pre par godina virtuelno (jer ih u stvarnosti još nisam sreo) zaljubio u tu rasu. U zadnje vreme čitam sve što mogu o Border Kolijima, jer već dugo planiram da nabavim psa. Deca me bukvalno proganjaju i zaista je krajnje vreme da im to učinim.

Znam već sve hvalospeve o BK, pa i njihove mane, odnosno mane njihovih vlasnika koji nemaju dovoljno vremena ili mogućnosti da im se posvete. Najmanje bi voleo da unesrećim neku životinju svojim nemarom i pogrešnom odlukom.

I baš zbog toga taman odlučih da ću nabaviti neku drugu rasu, kad pročitah tvoj post. Napisan je upravo onako kako bi ga i ja sročio. I iz tog razloga sam promenio odluku i odlučio da još malo sačekam.

Možda neko uspe da ti (nam) jasno odgovori.

Ja bi samo dodao još dva pitanjca:

Da li neko zna da će na nekoj skorašnjoj izložbi da se pojavi Border Koli?

Ima li u Srbiji odgajivačnica ili leglo Border Kolija?

"Vita jela zelen bor, čekam brzi odgovor."

Zaista bi voleo što pre da saznam kakvu informaciju, jer će deca da me udave, pa ću morati i da promenim željenu rasu.

Ja sam se još pre par godina virtuelno (jer ih u stvarnosti još nisam sreo) zaljubio u tu rasu. U zadnje vreme čitam sve što mogu o Border Kolijima, jer već dugo planiram da nabavim psa. Deca me bukvalno proganjaju i zaista je krajnje vreme da im to učinim.

Znam već sve hvalospeve o BK, pa i njihove mane, odnosno mane njihovih vlasnika koji nemaju dovoljno vremena ili mogućnosti da im se posvete. Najmanje bi voleo da unesrećim neku životinju svojim nemarom i pogrešnom odlukom.

I baš zbog toga taman odlučih da ću nabaviti neku drugu rasu, kad pročitah tvoj post. Napisan je upravo onako kako bi ga i ja sročio. I iz tog razloga sam promenio odluku i odlučio da još malo sačekam.

Zaista bi voleo što pre da saznam kakvu informaciju, jer će deca da me udave, pa ću morati i da promenim željenu rasu.

Heh dilber drago mi je da si se predomislio, ali mi je i zao sto si i dalje u istom sosu..cuj, nadam se da ti djeca nisu odrasla, jer bi te zbilja mogli udaviti ; )) Ma tocno znam sto si mislis, ja sam na istim mukama. Ne bi se zelio zeznut, jer psa ipak imas 10 godina, nije to mala stvar. Ali opet, obzirom da nisi klinac svjestan si rizika, pa te frka nabavljati takvog psa s kojim ne znas tocno na cemu si. Ista stvar samnom..ma mislim da je najbolje da odes do nekog uzgajivaca u srbiji i fino se uvjeris sam..to je barem moj plan.

Vezano za uzgajivace u srbiji, znam da sam nesto procitao..pogledaj stranicu bartolovi-dvori.hr mislim da ces tamo, vrlo vjerojatno, naci neki link za uzgajivaca u srbiji.

Nego, da se vratim na temu..cini se da i nije bas nesto posjecena, tako da tko zna kada cemo naici na neki odgovor. Uglavnom, evo ja bas prije par dana sreo neku gospodju u Zagrebu kako seta sa kolijem i jednim mjesancem pticara i labradora, pa reko kud puklo puklo, idem je malo ugnjaviti sa par pitanja.

Nisam je nista pitao o ovim opcim stvarima, tipa kako su pametni i spretni, nego sam stavio fokus na ponasanje. Kaze mi ona, da je njezin muzjak, star dvije godine, zivi u stanu, nije bio na nikakvoj dresuri i tome slicno. Kaze da je u stanu odlican, miran i poslusan, te da je ujutro uopce ne pozuruje van, za razliku od ovog drugog koji je dosta zajeban ; ) Seta ih par puta dnevno, njezin sin ih dva puta tjedno istrci u nekoj sumi ili nasipu na Savi. Kaze da je border jako ekonomican u smislu hrane, da malo jede. Jedina kritika je sto je muski u naponu snage pa ga je nemoguce setati bez uzice jer cim nanjusi kuju doslovno poludi, ode i ne dode doma dva dana ; ))

Moram ti priznat da sam se iznenadio kad sam ga vidio uzivo. Njezin je klasicni crno bijeli sa mrvicu smede oko ociju, ali vrlo malen i kompaktan, sto meni odgovoara. Ima jako lijepu dlaku. Uglavnom, zbilja mali veliki pas. ; )

Uglavnom da ne duljim, ako jos sto saznam, javim.. a isto molim i tebe. Dilber sretno!!

Pozdrav svima, evo ja novi na forumu..inace nisam nesto aktivan na tim forumima, ali o border colliju se zbilja svasta pise, pa vise ne znam ni sam sto da mislim.. stoga par pitanja, ako ima netko tko smatra da moze dati objektivan odgovor, i da je zbilja vlasnik ili je bio vlasnik granicarskog kolija.

Uglavnom, planiram kroz nekih godinu dvije kupnju psa, naravno, ne zelim napraviti pogresku, pa stoga molim za sto vise vasih misljenja. Srce me nekako vuce prema border colliju, ali sam na sve strane okruzen silnim upozorenjima, da su ekstremno hiperaktivni, netko ih je cak nazvao "mali nuklearni reaktor" ; ), zatim, da mogu biti problematicni sa malom djecom i drugim psima, da su destruktivni dosta u stanu, da traze sate i sate aktivnosti svaki dan.

Uglavnom, ja sam trenutno student i naravno, imam puno vremena, kasnije cu imati puno manje. Htio bi imati aktivnog psa, s kojim cu ici u duge setnje i voditi ga na vecinu mjesta sa sobom, ukoliko je to moguce, ali bas da se cijeli dan mogu posvetiti psu - ne znam tko to moze, osim uzgajivaca i profesionalaca, odn. onih koji zive od toga - po toj logici nitko ne bi niti mogao imati kolija, ili?!

Uglavnom, moze li taj pas opstati u sredini u kojoj bi imao svaki dan veliku setnju, igracke tipa frizbi i slicno, plus dvoriste, nesto mentalnih izazova i zadataka, i prosao tecaj socijalizacije i osnovne dresure, mozda i vise. Dakle, namjena bi mu bila - aktivni obiteljski kucni pas, ljubimac. Rijetko bi bio sam doma, obzirom da nas je cetvero, a i uskoro ce starci u penziju. ; )

Zanima me, da li su ta upozorenja za kolija, nesto tipa upozorenje i kojekakva pretjerivanja i price za dobermane, pitt bulla, ili rotvajlera, tipa agresivni su uzasno.. naraste im kost u glavi pa polude, ..mojoj frendici su ruku odgrizli, i slicne gluposti. Ili, je naprosto istina da su nesto pojacani u smislu aktivnosti i inteligencije u odnosu na druge pse, ali da su to i dalje psi, pogodni za kucne ljubimce, a koji traze nesto vise aktivnosti, a ponasanje im se svodi na odgoj, koje je normalano uz normalan odgoj i razumno posvecivanje psu - da li je moja predodzba ispravna?

Puno hvala

Matine

Gore navedeni problemi su realni, ali pretezno izlaze samo u slucaju da pas nije u odgovarajucim rukama, i ne dobija dovoljno paznje, zaataka, kretanja. Usled dosade i visoke inteligencije, border ce sebi naci zanimanje, sto se vlasniku verovatno nece bas toliko svideti.

Ako je pas u pravim rukama, stekne socijalizaciju i osnovnu dresuru poslusnosti, plus puno setnje, nesto sporta (frizbi, agility, ovce - pa makar i samo u vidu hobija) i dosta mozgalica, ucenje trikova i vezbanje istih, pas ce biti zadovoljan i udovoljen mentalno i fizicki. U tom slucaju je border pravi blagoslo i radost za vlasnika. Ali dobro se treba razmisliti, stvarno iziskuju dosta verema, ali daleko bilo da je to tipa CEO DAN... Vazno je raditi prave stvari... Kvalitet ispred kvantiteta... Mozda mu vise vredi 15 minuta mozgalica, nego 3 sata setnje gde ga mentalno ne mozete malo umoriti.

Obicno se border ne predlaze porodicama sa malom decom ispod 5-6 godina, jer ponekad imaju naviku da teraju (kao ovce) i ponekad se desi da gricnu, ali to je opet nesto sto je rizik ako se sa psom ne radi dovoljno.

Govorim iz licnog iskustva, imam odgajivacnicu i trenutno 4 psa (dva steneta na prodaju, njihova majka i mladi muzjak).

Posedovati bordera je zivotni stil! :)

E da, i ako cu se odluciti za kolija, uzet cu zenku. Ima li razlike nesto u ponasanju?

Karakter pre svega zavisi od individue... Kod mene je npr. muzjak vise voljan da se mazi :D

Kod mene je rodjeno prvo leglo pod registrovanom odgajivacnicom "Bordertreowe"... :wink:

Heh dilber drago mi je da si se predomislio, ali mi je i zao sto si i dalje u istom sosu..cuj, nadam se da ti djeca nisu odrasla, jer bi te zbilja mogli udaviti ; )) Ma tocno znam sto si mislis, ja sam na istim mukama. Ne bi se zelio zeznut, jer psa ipak imas 10 godina, nije to mala stvar. Ali opet, obzirom da nisi klinac svjestan si rizika, pa te frka nabavljati takvog psa s kojim ne znas tocno na cemu si. Ista stvar samnom..ma mislim da je najbolje da odes do nekog uzgajivaca u srbiji i fino se uvjeris sam..to je barem moj plan.

Vezano za uzgajivace u srbiji, znam da sam nesto procitao..pogledaj stranicu bartolovi-dvori.hr mislim da ces tamo, vrlo vjerojatno, naci neki link za uzgajivaca u srbiji.

Nego, da se vratim na temu..cini se da i nije bas nesto posjecena, tako da tko zna kada cemo naici na neki odgovor. Uglavnom, evo ja bas prije par dana sreo neku gospodju u Zagrebu kako seta sa kolijem i jednim mjesancem pticara i labradora, pa reko kud puklo puklo, idem je malo ugnjaviti sa par pitanja.

Nisam je nista pitao o ovim opcim stvarima, tipa kako su pametni i spretni, nego sam stavio fokus na ponasanje. Kaze mi ona, da je njezin muzjak, star dvije godine, zivi u stanu, nije bio na nikakvoj dresuri i tome slicno. Kaze da je u stanu odlican, miran i poslusan, te da je ujutro uopce ne pozuruje van, za razliku od ovog drugog koji je dosta zajeban ; ) Seta ih par puta dnevno, njezin sin ih dva puta tjedno istrci u nekoj sumi ili nasipu na Savi. Kaze da je border jako ekonomican u smislu hrane, da malo jede. Jedina kritika je sto je muski u naponu snage pa ga je nemoguce setati bez uzice jer cim nanjusi kuju doslovno poludi, ode i ne dode doma dva dana ; ))

Moram ti priznat da sam se iznenadio kad sam ga vidio uzivo. Njezin je klasicni crno bijeli sa mrvicu smede oko ociju, ali vrlo malen i kompaktan, sto meni odgovoara. Ima jako lijepu dlaku. Uglavnom, zbilja mali veliki pas. ; )

Uglavnom da ne duljim, ako jos sto saznam, javim.. a isto molim i tebe. Dilber sretno!!

Mi se nalazimo u Senti, i bilo ko je dobrodosao da dodje u posetu i vidi bordere uzivo u radu, svakodnevnici i da postavi ma koliko pitanja :)

Ja sa mojim psima radim dosta stvari, vise iz hobija, da im ugodim, jer ima dosta malo mogucnosti za takmicenja... Mi radimo za svoju dusu agility, frizbi, obedience, k9 freestyle i IPO... Psi uzivaju u svemu. Kad imamo mogucnosti, onda idemo i na pasnju ovaca :)

Hej emmaboss, hvala na odgovoru. Zbilja se vidi da znas sto pises, moram priznat. ; )

Htio bi te jos pitati mislis li da se isplati otici po bordera u srbiju ili madarsku, jesu li tamo znacajno jeftiniji? U Hrvatskoj ih sa rodovnicom prakticki nema ispod 600eura, ... Mislim, nije da trazim sampiona, samo zelim dokaz da je pas cistokrvan.

npr. prijatelj je tako kupio dobermana u srbiji i dobio vrhunsko stene sa papirima dosta jeftinije..

Jedno pitanje!

Collie u kavezu?

Pa i ja bih svakoga smazala ( al u dva zalogaja ko me stavi u kavez,kao da sam

nesrecna ptica slavuj)

Dodushe ,mogla sam da postavim i pitanje:

Pas u kavezu( ali je ove tema border collie,najinteligentniji pas na svetu, vec godinama

na nekakvim testovima na prvom mestu, i ti kazesh tvoja drugarica ga stavila u kavez)

za mene je toliko strashno kao kad bi i dete,coveka stavila u kavez, usput pametno

dete.Nego ti ne pita svoju drugaricu zasto ga je stavljala u u kavez, da ll je taj

pas neki ulicni cirkuzant?

Eto to su moje dileme oko serioznih odgajivacha koji se i ne potrude da buduce vlasnike

eventualno i odbiju ili odgovore od kupovine kada ovi pricaju da ce jednog "bordera"

drzati u kavezu.

mozes pogledati na www.darkfall.rs na stranici our dogs pa odaberi Will Bartolovi Dvori

Sjajan je, ali nikako ne pogodan za pocetnike 8)

A sta za tebe znachi pocetnik?

Border jeste super pas za hiperaktivne ljude koji pre podne voze bicikl satima,

po podne4 idu s njim na agility,stalno mu zadaju zadatke, ali i on njima, border nije

agresivan,s amo prepametan, u vecini slucajeva i mnogo pametniji od svojih

vlasnika , a narocito onih koji ga drze u kavezu.

Ne mogu nekako da dodjem k sebi,od kad procitah da neko drzi bordera u kavezu.

Pošto desetak dana posle mog javljanja nije bilo postova na ovoj temi, nekako sam odustao od virkanja i očekivanja da ću nešto korisno pročitati. I evo danas, onako slučajno u fejvoritsima kliknem na link i iznenadim se. Hvala svima koji su mi odgovorili. Moram i da vam ispričam šta mi se u međuvremenu desilo, a vezano je za Border Kolije.

Nisam planirao da posetim CACIB u Novom Sadu 26. septembra, ali vrag mi nije dao mira, sednem familiju u auto i odjezdimo. Da ne zamaram sa utiscima, ali poseta je ličila na klasičnu šetnju onih koji nisu doveli svog psa na izložbu. Slikanje, zapitkivanje i slično. Obiđemo dva kompletna kruga. Sve hale i spoljni prostor smo pregledali, ali ja nisam osećao zadovoljstvo. Glad nas je navela da krenemo kući. I tako, polurazočaran povedem familiju ka izlazu kad, kraičkom oka, nekih sedamdesetak metara daleko, na nekom podestu, stoje dva tipa i ženska i kraj njih neko crno belo čudo.

Kako sam trgao Biljanu za ruku!?!

- Brzo. (Kao da će negde da nam pobegnu.) Čini mi se da je ono... Ma nije. Ne moguće da je to...

Priđosmo. I ja u neverici, za svaki slučaj, priupitah:

- Da li je to...?

- Igen! - Msm, mađari doveli kuče na izložbu.

I tada sam prvi put u životu video u živo BORDER KOLIJA. Divnooooooooo! Kako sam se osećao. Nestvarno. Evo još i sada drhtim, kada se setim. Sve ostale varijante i razmišljanja o drugim rasama su pale u vodu. Ne postoji ništa više. To je to. Kocka je bačena!

Već godinama, a intenzivno tri godine, razmišljam o toj rasi. A nikada je u živo ne videh. Veoma sam se bojao prvog susreta. Da me nešto ne razočara. Da me opet ne snađe mimoilaženje srca i razuma. Ali ne. Savršenstvo! Bukvalno predivan i negovan pas je bio pred nama.

Dobro sad, možda će neko od vas iskusnih odgajivača naći i koju manu, ali meni je zaista taj pas izgledao savršeno. I zauvek ću se sećati Groga i prvog susreta sa Border Kolijem. I srećan sam što sam baš na njega naišao. Evo da ga i vidite u društvu Biljane i Dunje.

443d776f66.jpg

2686bcf9a3.jpg

Ako on, kao prvi i za sada jedini, Border Koli kojeg sam video i nije reprezentativan primerak, mogu da mislim samo kakvi su oni koji jesu.

Ovako bi i da se najavim komšijama u Bačkoj Palanci i Senti da ću ih, kad uspem da se organizujem, kontaktirati i posetiti da bi se i iz prve ruke posavetovao u vezi nabavke i držanja psa.