Recommended Posts

Cao, ljudi nov sam na sajtu, i zelim da nabavim stene malionoe?

Zanima me na sta sve treba da budem spreman kada ga budem kupio, koliki boks njima treba, da li ga drzati na lancu koji je na sajli?

hvala unapred. :)

Da li bi ti to bio prvi pas? Koliko imas godina? Kakve aktivnosti planiras s njim tokom njegovog zivota? Koliko mu vremena planiras posvetiti? Da li imas nekog strucnog u blizini kome bi se mogao obratiti u slucaju problema? Da li ce se psom baviti uglavnom jedna osoba, ili ce biti porodicni pas? 

Nakon odgovaranja na ova neka osnovna pitanja, mozes dobiti realne odgovore, od mene i ostalih ljudi koji imaju ovu rasu, ovako naslijepo tesko da ce ti iko ista pisati. 
Mada, na stranu sva ova pitanja, ako nabavis malinou, budi spreman na sve, jer doosta je zahtijevna rasa, izuzetno brzo uce kako ono sto treba, tako i ono sto ne treba. Znaju biti ogroman zalogaj za nekog ko nema volje i iskustva, problem s iskustvom se nekako i da zaobici (ja sam cisti primjer), ali bez ogromnog ulaganja truda, volje i strpljenja, bice patnja i za tebe i za psa. Izuzetno su destruktivni ukoliko se ne 'potrose' i psihicki i fizicki. A isto tako, ukoliko im se omoguci da budu ono sto oni jesu, i posveti dosta vremena radu s njima, izuzetni su radni psi, kucni ljubimci, pratioci i sve. Ali ako si vise tip za uzivati u slobodnom danu lezeci na kaucu, nemoj uzimati malinou. :)
Pozdrav :)

Ovako, da to bi mi bio prvi rasni pas do sad sam imao jednog mesanca, 14, planiram da se psu posvetim u potpunosti, imam jednu odgajivacnicu radnih no-a i oni se takodje bave dresurom tako da imam par strucnih osoba, pa ja bih se uglavnom bavio njegovom dresurom ali imam i dve male sestre tako da bi se i one igrale sa njim. 

Imam veliko dvoriste u kojem bi provodio najveci deo dana, imace kucicu i boks, u boksu bi bio samo kada su tu gosti. Usput stene je iz vojnih linija(ako je to uopste bitno) i muzjak. Naravno sa njim bih svakog dana izdvojio oko 3 sata za igru i setnju. 

I ako biste mogli da mi kazete koje komande bih obavezno trebao da ga naucim, i da li da mu kao nagradu u toku dresure dam granule ili da se igra sa lopticom?

Koliki boks i kucica njima treba?

To je to za sad odprilike, hvala Vam unapred.☺

Aleksa☺

Malinoa je hiperaktivan radni pas, a to što ste naveli je približno idealnim uslovima za rasu :) tako da slobodno uzmite. Dresura svakog psa je nova avantura, tako da se u radu sa psom vidi šta je njemu najdraža nagrada, da li hrana ili igračka, ili oboje ili nešto treće. 

Malinoa zbog svog temperamenta zahteva intenzivan fizički trening, što znači da bi bilo neophodno svakodnevno istrčavanje po završetku njegovog razvoja, sa oko 12 meseci. Kako do sada niste dresirali pse, najbolje je da se obratite za savet iskusnijima (tu može da pomogne ta odgajivačnica pored) ali i internet, na youtube-u ima dosta veoma korisnih i kvalitetnih video sadržaja na temu dresure. I ključno, ključ za sve je ljubav, tako mora i u dresuri, samo pametno i sa puno ljubavi.

To je ozbiljan pas i jednostavno trazi puno ....jos jednom razmislite dobro .TO su energicni psi i ako se to ne usmeri valjano jako su destruktivni .Pas zahteva socijalizaciju ,pa rad tj skolovanje .....obuka pasa je slozen proces i moj savet je skola za pse tj da vam se uzivo pokaze prakticno vodjenje psa .Ako zelite ljubimca ima dosta rasa koje su za tu svrhu a ne maliono od vojnih pasa .......razmisli jos ......nekao mi je greh psa sa potencijalom imati samo za ljubimca .

Evo da se uključim i ja jer me nije bilo 100 godina na forumu zbog obaveza, posla,...da ne dužim.

Iz ličnog iskustva, nekoliko godina sam planirao da uzmem Malinou, ali nisam želeo to da uradim sve dok ne budem imao sve uslove za njeno držanje, i dok definitivno ne spoznam da li je to prava rasa za mene. Ja volim sve životinje, ne plašim ih se i jednostavno imam neko šesto čulo za njih, ali nisam želeo da uzmem rasu koja neće imati adekvatne uslove kod mene, pa tako i ti moraš da razgraničiš ono što ti želiš od onoga što možeš da ispratiš, i vremenski i finansijski. Ne slažem se sa mišljenjem da je šteta da pas iz radne linije ne bude isključivo kod ljudi koji će se baviti time, sve dok ima ispunjen život i dovoljno ljubavi i fizičke aktivnosti koje zahteva rasa. Ja nisam želeo psa iz radnih linija ali sam takvog uzeo, i pokazao se kao sjajan ljubimac i istovremeno odličan čuvar. Pošto će ti to biti prva ozbiljnija rasa i to radna, ukoliko ne planiraš da se baviš time, moja preporuka za tebe je da uzmeš ženku, kao što sam i ja uradio. Upravo iz razloga što su ženke mirnije, lakše za dresuru, i takođe, privrženije kući tj porodici-ukućanima, smatram da bi bila bolja i za tvoje male sestre. Mužjaci su ipak skloniji tome da se stalno nameću kao alfe tj da te ceo život izazivaju i koriste svaki trenutak da preuzmu kontrolu, a tu je i sklonost ka bežanju od kuće kada su ženke u teranju, svađa sa drugim mužjacima opet radi nametanja dominacije, i slično. Sa Astrom sam siguran da će poslušati svaku komandu mojih ukućana kada mene nema kući, i da neće pokušati da bude svojeglava kao što to mužjaci umeju. 

Da se razumemo i da budem iskren, ja sa mojom Astrom ne provodim ni približno vremena koliko ta rasa zaslužuje, ali su zato tu moji keva, sestra i zet koji se igraju sa njom i rade sa njom, tako da i kada nisam tu mogu da budem potpuno siguran da će slušati moje ukućane isto kao mene, i da će imati dovoljno pažnje i fizičke aktivnosti . Što se tiče gostiju, veruj mi da nema potrebe da zatvaraš psa ukoliko ga dobro socijalizuješ i dresiraš, a i same Malinoe se u svom dvorištu potpuno drugačije ponašaju kada je vlasnik tu i kada nije. Apsolutno savršeno znaju ko je prijatelj a ko nije, i koga treba da drže na oku kada je blizu gazde, a koga ne. Astra je puštena non-stop, i samo je noću zatvaram u boks jer je navikla i sama da ide da spava oko 23h. Pošto imam sestrića koji ima godinu dana i nije još prohodao, Astra se sama sklanja kada ide beba u kolicima, i zna da ne sme da je liže ni dodiruje. Inače Astra živi sa dve mačke koje takođe čuva, a zna nekada da ih liže kada spavaju napolju, dok ne dobije par šamara šapicama kada mačkama dosadi. Ja nisam planirao da je parim i najverovatnije ću je sterilisati jer niti imam vremena za odgoj štenaca i skotne kuje, niti želim da prodajem ili poklanjam štence jer je mali broj ljudi koji danas uzmu psa iz ljubavi, a da su pritom spremni na sve izazove tj na odgovornost koju određena rasa nosi. Ukoliko ti imaš uslove, možeš je kasnije upariti i izvesti neko leglo ako nađeš dobru liniju sa dobrom perspektivom.

Ukoliko imaš bilo kakvo pitanje, stojim ti na raspolaganju, piši u inbox, mada i ovde ima mnogo iskusnijih ljudi i vlasnika Malinoa koji će ti takođe pomoći.   

Edited by beli82

Što se tiče dimenzija kućice, ja sam pravio veću kućicu gde može pas normalno da se uspravi tj da ima mesta da lepo ulazi, izlazi i okrene se u kućici. Spoljni zidovi su od OSB ploča, u sredini je stiropor 5-ica, sa unutrašnje strane je smeđi lesonit, u podu je takođe stiropor 5-ica i preko toga laminat. Na pod (preko laminata) sam joj zimus stavljao krupnu piljevinu-strugotinu iz obližnje stolarske radionice(to će vam bilo koji stolar dati za džabe), i bilo joj je i više nego dovoljno jer je sve ostalo(krpe i tepisone) sama izbacivala napolje. Dimenzije kućice su sledeće: visina sa prednje strane je 90cm, sa zadnje 80cm(krov na "jednu vodu" sa padom na zadnji deo). Širina kućice je 80cm, dužina 120cm. To su spoljne mere, i od toga se odbija OSB+stiropor+lesonit. Krov i deo zadnje strane je pokriven ter-papirom kao privremeno rešenje, planiram da kupim onaj tanki aluminijumski sito-štamparski lim i da sa njim opšijem celu kućicu i krov. Jedna tabla tog lima 1m x 0,8m košta smešnih 80 ili 100 dinara na oglasima, a lak je za krojenje i savijanje(savija se rukama kao papir) i pritom je večan jer ne korodira.  

Kada je boks u pitanju, ja sam iskoristio prostor ispod terase u prizemlju moje kuće, pošto Astra ionako boks koristi samo za spavanje. Sa zadnje strane je kućica, dok je sa dve strane ograđen armaturnom mrežom, a gore je betonska ploča od terase. Površina boksa je otprilike 3,5x1,5m plus kućica. 

Edited by beli82

Boks i malino jao .....pre se razmislja na kojem se terenu radi zar ne beli ...i da ja sam izrazito protiv toga da se radni psi ili nesto sto nalikuje tome da laiku i da bude ono ljubimac il ista vec .....greh je talenat potraciti onako na to .......

Red, prvi deo za boks te nisam skapirao uopšte, šta, kao, boks nije za Malinou?   Što se tiče drugog dela, gledaj to kao kod svih ostalih rasa: neće svako štene iz svakog radnog legla biti radni pas, pogotovo ne šampion u radu, kao što neće ni svako štene iz svakog legla eksterijerca biti šampion u lepoti. Ako sve počnemo gledati sa aspekta originalne namene, vratićemo se u kameno doba. Upravo kombinacija naslednih osobina i osobina koje praktično stvaramo dresurom psa se dobijaju sjajni ljubimci. Ukoliko pas ima dovoljno brige i fizičke aktivnosti, zašto ne bi bio srećan kao ljubimac? Pogotovo u Srbiji gde svaka peta kuća štancuje pse...imali bi milione "šampiona"  mada ih ionako imamo više nego bilo ko na svetu. Po oglasima i na izložbama sve sami "šampioni". Ima brate i nas, ljudi, sa ogromnim talentima pa ih traćimo na ovoj glupoj planeti jer ne mogu svi biti najbolji i najuspešniji.

Edited by beli82

43 minutes ago, beli82 said:

Red, prvi deo za boks te nisam skapirao uopšte, šta, kao, boks nije za Malinou?   Što se tiče drugog dela, gledaj to kao kod svih ostalih rasa: neće svako štene iz svakog radnog legla biti radni pas, pogotovo ne šampion u radu, kao što neće ni svako štene iz svakog legla eksterijerca biti šampion u lepoti. Ako sve počnemo gledati sa aspekta originalne namene, vratićemo se u kameno doba. Upravo kombinacija naslednih osobina i osobina koje praktično stvaramo dresurom psa se dobijaju sjajni ljubimci. Ukoliko pas ima dovoljno brige i fizičke aktivnosti, zašto ne bi bio srećan kao ljubimac? Pogotovo u Srbiji gde svaka peta kuća štancuje pse...imali bi milione "šampiona"  mada ih ionako imamo više nego bilo ko na svetu. Po oglasima i na izložbama sve sami "šampioni". Ima brate i nas, ljudi, sa ogromnim talentima pa ih traćimo na ovoj glupoj planeti jer ne mogu svi biti najbolji i najuspešniji.

Vrlo smisleno i generalno odgovor n drzanje mnogih tyv. specijalnih rasa. Jedan od boljih postova uopste.

1 hour ago, beli82 said:

Aludirao sam da ako vec uzimas radnu rasu da se trazi pre teren za rad ...jednostavno ....treba i box naravno ali sam ih imas ,doticnu rasu pa znas sta pisem ....treba tu puno vremena ....jednostavno i ne mora biti ni sampion ali takvi psi traze puno i ja ih ne preporucujem za ljubimca ...pogotovu nekome ko ima 14 godina ........

Edited by Red Nousse

BELI ,,,kombinacija naslednih osobina i dresure je sta ....selekcija tih pasa je radna namena i tacka nema dalje ....nije selekcija pravila porodicnog psa no radnog ........

Onda nijedna rasa nije za ljubimce...ako se vratimo izvornim rasama i namenama, ni labradori nisu za ljubimce, ni mačke nisu za ljubimce, ni hrčci, ni činčile,...po toj logici onda kod ljudi- deca vojnih lica mogu samo da budu vojna lica, deca frizera-frizeri, itd...a tačku stavljaš na svoje mišljenje, a ne na mišljenja svih ostalih ljudi na svetu.Onda bi ti i ja trebali da se bavimo stočarstvom jer imamo izvorne pastirce, i inače ne znam o kojoj selekciji pričaš kada se 90% takozvanih stručnjaka u Srbiji bavi štancovanjem, a u rasne karakteristike i namene se razumeju koliko ja u raketnu fiziku. Ko vrši selekciju u Srbiji, oni koji na CACIB dovedu Nemačke ovčare koji izgledaju kao da im je neko polomio kičmu štanglom? Nema više selekcije ni kod jedne rase u Srbiji jer jedan ćovek radi dobro dok njih 100 uništava rasu, to je borba sa vetrenjačama...

Edited by beli82

Kod pasa tj pasmina imas selekciju kod ljudi nemas ,kakvo je to poredjenje sa ljudima ,to nema nikakvog osnova .Ne moramo da se bavimo stocarstvom da bi imali pastirce jer pastirac ima parametre kao se ponasa, kad bi imali pastirce samo ih treba drzati u skladu sa tim ...jedno od glavnih po meni uzroka napada pasa je bas to ne postovanje selektivnog puta pasmine tj sve je za sve .....pa onda uzmu sarca i zale se sto je teritorijalan i u ostar pas ....popularizacija pasmina je losa po radne karakteristike istih i to za rezultat ima sou kinologiju koja se prema svima odnosi isto ,ista socijalizacija ,isti rad ,ne , to je pogresno ....ti no koje navodis su podukt toga ...sou kinologije .........modifikacija izvornih namena ima ,npr pastirac ne cuva ovce ali cuva kucu , belgijaner ih ne tera no je sluzbenjak i sl ....ali sarac cuva i tamo i ovde ista je to kinoloska disciplina .....jednostavno je ako neko sa 14 godina pita da hoce belgijanera ja kazem ne , to je losa ideja ...............stvari su jednostavne sta ce ti tegovi ako ne treniras ili auto ako ne vozis ......sta ce nekom radna rasa sadasnja ili nekadasnja ako nece sa istom radi sto je u opisu pasmine e to smo druze svidja mu se izgled .......e tu je veliki problem ....onda ti nastupi na scenu sou kinologija i selekcija se poremeti tj reper joj je nesto drugo .....sto se tice pasa kod nas za rase koje pratim uvek se moze naci karakterna jednika za ono sto mene zanima.....ko zna da trazi nadje .....za ljubimaca da moze sve sem pasmina kojima je seketivno dizana bilo koja agresija ....imas ih cela 9 fci .....i plus pasmine kojima je to postala svrha ....da je ljubimac nekadsnji lovni psi npr .......kako ide to ce biti i 2 fci nazalost .........

Sa 14 godina sam dobila svog prvog radnog NO, sa kojim sam se druzila narednih 12 godina njegovog života. Hranila, brinula, dresirala, sve uglavnom sama. Uz finansijsko izdržavanje roditelja, podrazumeva se, do 24 kada sam se zaposlila. Uskraćivanje odgovornosti deci,mladim ljudima upravo nas vodi u "rijaliti" stvarnost, i ja upravo pozdravljam ozbiljnost i iskrenu želju ovog mladog čoveka koju je pokazao kada se radi o nabavci kućnog ljubimca. On postupa mnogo zrelije od nekih odraslih ljudi, nije uzeo psa na brzinu, razmišlja, pribavlja informacije, pita sve što ga zanima iskusnije od sebe, ne odustaje (što je bitno) i priprema unapred okolinu u koju će dovesti štene. Po meni je to za svaka čast i biće od tebe ozbiljan kinolog. Dakle podrška, svaka čast i otvori temu kada on/ona (mislim da je kuja ipak bolja za početnika) da bismo mogli da pratimo kako napredujete.

PS. Beli je napisao najkorisnije savete, sa kojima se u potpunosti slažem.

Ovde ti je link sa korisnim video savetima za pravljenje kućice , a imaš na internetu gomilu sajtova sa savetima, pa ih pogledaj

http://www.kucastil.rs/uradi-sam/kako-da-napravite-kucicu-za-pse

Postavio sam u odgovarajućoj temi slike i opis kako sam ja pravio kućicu za moju Astru, a pošto sam išao na maksimalne gabarite, slobono se može primeniti i za nešto veće rase:

@Red: Neću da idem više u off i da još jedne teme pravim raspravu o tome šta bi i kako izvorno trebalo da izgleda jer ti prvi nisi objektivan u raspravi. ne možeš svoje gledište da zasnivaš samo na jednoj FCI grupi, a da sve ostalo zanemariš. Neću više učestvovati u takvoj diskusiji u ovakvim temama.

Edited by beli82

Beli ...tvoje pravo ,kakva objektivnost ...ja ti pisem svoj stav ...i ne zasniva se na jednoj fci grupi ili nekom soju pasa no generalno .                             

sophy

To je pogresna poruka ,jednostavno da se ima pas treba da se ima i godina ...pas u porodici da ali da je dete vlasnik psa to ne .....tako danas vidjamo klince od 10 godina da sami setaju velike pse ---kako dete da kontrolise takvog psa ...kako .....ljudi sta vam je ..........kako to u praksi bude ...dobije dete na poklon za rodjendan psa ,bude zanimljiv malo i posle....pas nije igracka ......

Slažem se da je 14 godina malo da bi bio samostalni vlasnik psa tj da bi se sam starao o njemu, osim ako nema debelu podršku roditelja koji će da se brinu o tom psu kada on nije tu, i koji će morati da se prihvate obaveza. Možda bi bilo dobro da uzmeš neku da kažem jednostavniju rasu za početak, pa kasnije uzmeš i Malinou. Pošto imaš uslove, uzmeš prvo psa koji je lakši za dresuru tj koji trpi greške više nego Malinoa, a izvesno je da ćeš ih praviti jer ih i mi, odrasli, pravimo. Nemoj pogrešno da shvatiš, znam da TI HOĆEŠ Malinou, da je to fantastična rasa psa, ali moraš shvatiti kolika je to odgovornost i obaveza. Ljubav prema ljubimcu je dvosmerna ulica jer ljubimac mora biti stvarno srećan sa tobom. Ja imam 34 godine i kada šetam Astru, ume ponekada kada vidi svog čupavog drugara za igru tako da povuče, da prosto ne poveruješ da je to samo pas a ne buldožer. Mlad si, doćiće ti danas-sutra devojčice i izlasci u fokus, i onda ćeš bit rastrzan između obaveza obaveznog trošenja njegove energije, svakodnevnog čišćenja dvorišta za njim, pranja posuda, nabavljanja igračaka koje će neminovno uništavati redovno,.. Ukoliko roditelji nisu ti koji će nositi glavni teret oko psa i ukoliko oni nisu svesni ili 100% spremni da odvoje dobar deo svog vremena za ovakvog psa, Malinoa može biti mač sa dve oštrice, pogotovo mužjak, i pogotovo iz radnog legla. Najbolje bi bilo da ti sa roditeljima posetiš nekog vlasnika Malinoe, ili da odeš negde gde možeš sresti dva-tri vlasnika te rase. To nije običan pas ni u kom slučaju, jer radi na "trofaznu struju". Da ja živim sam, ne verujem da bih mogao da držim Malinou, ovako imam kevu, sestru i zeta u kući, tako da Astra nikada nije sama i uvek ima neko da joj "prazni baterije" kada ja nisam tu. Video sam nažalost, nekoliko slučajeva gde su ljudi upropastili Malinoe koje su sada nepoverljive i agresivne prema svima, nesocijalizovane i nestabilne(jedna je uništavala sve po dvorištu i čak iskopala plastične cevi sve do septičke jame i izgrizla sih sve). Znači, dobro razmislite i ti i tvoji roditelji, kako biste shvatili koliko obaveza ima oko jednog takvog psa, i shvatite moguće posledice ukoliko ne budete umeli da izađete na kraj sa njegovom inteligencijom ili potencijalnim problemima u ponašanju.

Hvala na odgovorima mnogo ste mi pomogli.

Beli ti si mi najvise pomogao hvala ti na svim savetima. Naravno da bih sto se tice psa imao pomoc roditelja meni je keva uvek kuci tako da bi ona imala uvek vremena za njega, naravno kao i ja. Sto se tice finansija to je najmanji problem. Ja se malo vise od pola godine bavim dresurom u toj obliznjoj odgajivacnici i uvek imam nekog na raspolaganju za socijalizaciju. Malinou bih prvo kupio zato sto mi treba pas cuvar, drugo lep je exterijerno... 

Sophy hvala na podrsci!!!

Evo da i ja odgovorim na temu, s obzirom da sam ti postavila tonu nekih pitanja, pa me nije bilo. Iskreno zaboravila sam skroz na ovu temu. Ali citam sad evo, beli ti je dao super savjete.

Ja sam nabavila Dvajta kada sam imala 15,5 godina, znaci nisam bila puno starija od tebe sad. Moja majka se uzasno boji pasa i svih ostalih zivotinja (ne smije cak ni nahraniti ribe u akvarijumu ako mene nema kuci), otac mnogo radi, brat i sestra su mali. Dogovor s mojima je bio, moze pas, moze rasa po mom izboru, ali pod uslovom da je samo moja odgovornost, i nicija druga, s tim da ce oni pomoci finansijski svakako. Ja sam naravno pristala, i stvarno z ove njegove 4,5 godine, moj otac ga je 3-put mozda izveo u setnju, i par puta nahranio i to je to.  Eh sad, sve je to bajno, krasno, ja volim svog psa najvise na svijetu, bla, bla i tako to. Ali, tad mi nije palo na pamet, da ce taj pas traziti isto toliko vremena i onog momenta kada ja pocnem da studiram i sve to. Sada je meni malo frka, ja trenutno studiram medicinu, i nemam vise slobodnog vremena kao u srednjoj skoli. Treba ipak uklopiti i predavanja, i praksu, i ucenje, i obaveze u kuci sto imam, i psa, i socijalni zivot, puno tu stvari igra ulogu. X puta sam se vratila s izlaska kuci da nahranim Dvajta, pa ponovo nazad (hranim ga oko 12 uvece), x puta sam propustila neku zurku, kafu, druzenje, jer sam morala posvetiti Dvajtu vremena, svaki rostilj koji idemo s drustvom gledam mogu li uklopiti psa, svaki odmor koji idem trudim se da ga vodim, ili ako ne ganjam nekog od svog drustva da ga seta, hrani, cisti (mozda najnezgodnija stvar koju trebas pitati nekog drugog), ako ne nadjes nikog da to radi, ili vodis psa sa sobom, ili zrtvujes odmor. Pa kad i nadjes, malinoa i nije bas pas kojeg svako moze kontrolisati, treba i na to obratiti paznju. Da ne pominjem to, ako mi je predavanje npr. u 8 ujutro, u 6 se ustaje, ide s psom vani (ja uglavnom pola sata-sat ujutro, loptica ili tako nesto), dodjem u 1 popodne kuci, prvo izvodim psa, pa onda sve ostalo, odem na praksu, ucim, ponovo pas, i na kraju malo vremena ostane za druzenje, i spavanje. Ja sam to nekako uklopila jer inace malo spavam, a imam i srecu da mi svi u drustvu vole pse, a i Dvajta, pa ga uglavnom svuda vodim sa sobom. 

Tako da moj savjet ti je, prvo razmisli dobro o svom buducem planu sto se skolovanja tice, ukoliko planiras studirati, raspitaj se s nekim ko vec studira to sto ti zelis koliko imaju slobodnog vremena i slicno, ako planiras u drugi grad, razmotri sa svojima sta bi bilo s psom u tom slucaju, i svakako razmisli dobro da li si spreman da zrtvujes dosta stvari zbog tog psa. Meni Dvajt zivi u dvoristu, i u boksu je samo kad imam goste ili tako nesto, ali opet nije to to. Treba mu posvetiti mnooogo vremena, jer ako ces uzeti psa koji ce citav zivot provesti sam u dvoristu (pa makar i pusten non stop), bolje ga nemoj uzimati. 

I jos nesto, pas iz vojnih linija, nije nimalo naivan zalogaj, dobro obrati paznju na to. Ta odgajivacnica, ako su ti spremni pomoci, ce ti mnogo dobro doci. Prije nego nabavis psa, pitaj i njih i te strucne osobe, da li su ti zainteresovani pomoci oko psa, da ne bude poslije zabune. Ako si spreman na to sve, onda malinoa jeste pas za tebe, mada ti ja licno preporucujem neku malo mirniju rasu, iskreno, da ponovo imam 15 godina i da biram rasu, ne bih uzela malinou, jer fakultet ti sam dosta zakomplikuje zivot, jos kad imas ovakvog psa, zna biti izuzetno tesko.
Pozdrav :)

Edit - Na ovom linku mozes skinuti dosta literature o psima, nadam se da ce ti pomoci :D 
https://1drv.ms/f/s!AmUH8hkSlFdaj5dcDca_Yb9D1VArlQ

Edited by Ghandi_bl

Ja bih samo ponovio moju najtopliju preporuku da ukoliko zaista odlučiš da uzmeš Malinou-uzmeš ženku. I zbog dresure, i zbog privrženosti kući, ali i zbog toga što će ženka mnogo bolje slušati i ostale ukućane za razliku od mužjaka koji je u stanju da proceni ko ga se plaši ili ko ne ume sa psima, a tu nastaju problemi kada pravi gazda nije kući. Moja Astra kao i svaka Malinoa može da preskoči ogradu ali znam da to nikada neće raditi, dok za mužjaka ne bih smeo da garantujem kada bi se zaleteo na nekog stranca ili kuju u teranju. Evo, ja pre pola sata zaradih nove otiske zuba na ruci posle igranja sa Astrom, i to ne od ujeda nego od mlataranja i skakanja, a jednom prilikom je u igri skočila iz zaleta i razbila mi bradu-bukvalno. Ipak treba i snage za takvog psa jer ja Astru ne mogu da uhvatim i da je savladam fizički kada je na zemlji jer je jaka kao bik a bacaka se i migolji kao riba na suvom :). Ja bih na tvom mestu uzeo prvo nešto poput labradora, pa onda posle nekoliko godina Malinou, i imaćeš sjajan tandem ljubimaca. Ukoliko shvataš apsolutno sve rizike i obaveze, odricanja i potencijalne probleme, i ako to tvoji roditelji shvataju, onda uzmite to što želite, samo budite objektivni u proceni i zajedno pročitajte nekoliko tekstova na netu o recimo problemima u odgoju Malinoe sa kojima se svaki vlasnik može suočiti. Pročitajte o nekoliko težih slučajeva, procenite možete li da se izborite sa takvim stvarima a da se ne odreknete psa posle nekog vremena ukoliko naiđete na probleme, i onda donesite odluku. Puno sreće u odlučivanju i nabavci ljubimca, i svakako ti želim da postaneš redovan član sa temom o svom ljubimcu.

1 hour ago, Aron0216 said:

Hvala na odgovorima mnogo ste mi pomogli.

Beli ti si mi najvise pomogao hvala ti na svim savetima. Naravno da bih sto se tice psa imao pomoc roditelja meni je keva uvek kuci tako da bi ona imala uvek vremena za njega, naravno kao i ja. Sto se tice finansija to je najmanji problem. Ja se malo vise od pola godine bavim dresurom u toj obliznjoj odgajivacnici i uvek imam nekog na raspolaganju za socijalizaciju. Malinou bih prvo kupio zato sto mi treba pas cuvar, drugo lep je exterijerno... 

Sophy hvala na podrsci!!!

Kupi ga samo ako ces sam da se brines o njemu.Pusti to da racunas na kevu da ce ona da provodi vreme sa njim.

Uzmi psa tek kad sam budes bio sa sobom nacisto da ces ti da ga setas,da ces ti da ga hranis i da ces ti da cistis za njim.Ja imam sina tvojih godina i dobro mi je jasno o cemu pricam.Tako i on hoce psa pa mu ja uzmem psa i onda se mi matori brinemo o njemu.

Ako si spreman na sve ovo onda neka ti je svaka cast i izaberi psa koj ti se naj vise svidja,uzmi ga kao stene i sam ga uci da te slusa.Naj bolji pas ce ti biti onaj koga si sam izabrao.Ne bitno koja je rasa.Malinoa je OK jer moze lepo da se dresira da slusa i nije previse krupan tako da i u tvojim godinama mozes normalno da ga setas.

@kubanski buldog: Nisi ti šetao pravu Malinou kada vidi drugara i slično, pa kada cimne povodac, zapitaš se gde beše stoji ključna kost kod ljudi i da li si je uopšte imao pre šetnje Malinoe. (rofl)  Ako ništa drugo, dečko će imati jedan razlog više da vežba ramena i bicepse...kada povede Malinu u pubertetu u pseći park. :flex: