Marko Miki Maus

AMERICKI TIP LABRADORA NA IZLOZBAMA....

Recommended Posts

Dobar dan, postovani. Dobio sam Labrador Retrivera starog 6 mijeseci. Ja sam iz Banjaluke ali smo psa uzeli iz Beograda. Radi se o kuji( zenki) zvana Sia. Ona je labrador tzv. americkog tipa to jeste ima duze noge i ima vise atletsko tijelo. Ovde u Banjaluci ima ih malo. Ali ja sam veoma zainteresovani da idem na izlozbe sa njom. Uskoro nam i dolazi i rodovnik i zdravstvena knjizica iz Beograda. Mene je zanimalo da li ona moze da osvaja lijepe nagrade i ako je lovnog, americkog tipa. Zelim je i pariti, a to cemo obaviti isto u Beogradu i naravno prijavicu leglo i stencima izvaditi rodovnike. Naravno, trazicu odgovrne vlasnike i ljubotelje ove predivne rase, i necu ih prodavati bez rodovnika jer moje misljenje jeste ako ce neko kupovati stene bez rodovnika isto tako mogao je udomiti psa bez rodovnika.

Hvala puno unaprijed na savjetima. Pozdrav

P.S bice prilozene i fotografije

Koliko je stara kuja? Daj neku malo bolju sliku nje u stavu slikanu sa strane. 

Uzgred, sta znaci "americkog tipa"? Ako joj roditelji imaju rodovnike, ako su pozitivno ocenjeni na izlozbama, pre ce biti da imas psa koji nije "izlozbenog kvaliteta". Odakle je pas kupljen? 

Kuja ima 6 mijeseci. Kupljenja je u Beogradu, i uskoro nam dolazi rodovnik postom u Banjaluku gdje i zivimo. Stene je iz odgajivacnice long-step. Labrador je nastao na Njufandleru i odatle su neki bili odvedeni u Britaniju. U Britaniji ti labradori su bili uzgajani za izlozbe. I ti ,,britanski" labradori su deblji, krupniji, sa kracim nogama i krupnijom glavom i vecim i krupnijim repom i bili su uzgajani za izlozbu i drustvo. Dok su labradori koji su ostali u Americi bili drugaciji. Ti ,,americki" labradori imaju atletsko tijelo, manju i izduzeniju glavu, tanji rep, i prvobitno su bili uzgajani za lov.

Za fotografije, ne mogu da ih posaljem jer su prevelike, stavio sam ih sve zajedno ali ni to ne uspjeva.

5 hours ago, Marko Miki Maus said:

Kuja ima 6 mijeseci. Kupljenja je u Beogradu, i uskoro nam dolazi rodovnik postom u Banjaluku gdje i zivimo. Stene je iz odgajivacnice long-step. Labrador je nastao na Njufandleru i odatle su neki bili odvedeni u Britaniju. U Britaniji ti labradori su bili uzgajani za izlozbe. I ti ,,britanski" labradori su deblji, krupniji, sa kracim nogama i krupnijom glavom i vecim i krupnijim repom i bili su uzgajani za izlozbu i drustvo. Dok su labradori koji su ostali u Americi bili drugaciji. Ti ,,americki" labradori imaju atletsko tijelo, manju i izduzeniju glavu, tanji rep, i prvobitno su bili uzgajani za lov.

Za fotografije, ne mogu da ih posaljem jer su prevelike, stavio sam ih sve zajedno ali ni to ne uspjeva.

Prvo i Berna, a i svi ostali poznavaoci rase znaju gde je i kako nastao lab tako da ne moras da objasnjavas, drugo mislim da nisi bas najbolje protumacio istoriju labradora. Jesu nastali na Newfoundland-u i to od newfoundland-era, ali je tamo njihov "posao" bio da vade mreze pune riba iz ledene vode sto je i razlog onakve dlake i repa. Kada su ih odveli u Britaniju poceli su da ih odgajaju za lov. Izlozbe dolaze malo kasnije. Evo pogledaj i sam.

Na prvoj fotografiji je pas uvezen u Srbiju iz SAD-a Big Sky's Remington, na drugoj pas iz Britanije koji je iz verovatno jedne od najboljih odgajivacnica na svetu Rocheby Gamekeeper. To na sta ti mislis su field labradori, ne show.

13082675_10207405448272246_8744124485876

134056222.31e9J4Hf.20110416_7_webweb_zps

Ovako izgledaju ti field labradori. 

fish-3-Medium_zpsqssts04t.jpg

Meni je jako krivo sto se rasa deli ovako jer postoje psi koji su odlicni i na terenu i u ringu. Nazalost tako je i sa mnogim drugim rasama.

Edited by Ben_Bella

Kuja je jos jako mlada. Labradori do nekih 12 meseci idu u visinu, a do 24. u sirinu. Trenutno ti je kuja u tzv "glista fazi" i meni iskreno ne deluje da je slabog kostura. 

Morate malo vise uciti pre nego sta se prepustite u parenju. A prva lekcija je da se medju odgajivacima retko koristi ,,americki,, i ,,engleski,, tip. Labrador ako je pravi labrador mora da ispuni standard, da ispuni kriterijum za rad i da ima karakter koji se ocekuje. U suprotom, ne znam dali pricamo za labrador. Ne postoji zasebne standarde za razlicitih tipova, niti pa standard pise za njih kao zasebni.

Standard je jedan i pas može biti u standardu ili van njega.U koliko je pas atipičan to je greška odgajivača u izboru roditeljske kombinacije.

Drugi češći problem je kondiciono stanje koje se viđa na izložbama.

Kao što znamo postoji više kondicionih stanja u kojima pas može biti,tako na primer: radna,izložbena, priplodna,tovna kao i još neke podvarijante kondicionih stanja.

Trenutni problem,kako ja to vidim je da se većina pasa prikazuje na izlozbama u nekom kondicionom stanju koji nije izložbeni već bliži tovnoj kondiciji i to se predstavlja kao izložbeno kondiciono stanje.Nekim psima to usled jake muskulature odgovara,psi lakše muskulature,teško nose balast i sigurno im to ne prija.

3 hours ago, arandjelovic said:

Standard je jedan i pas može biti u standardu ili van njega.U koliko je pas atipičan to je greška odgajivača u izboru roditeljske kombinacije.

Drugi češći problem je kondiciono stanje koje se viđa na izložbama.

Kao što znamo postoji više kondicionih stanja u kojima pas može biti,tako na primer: radna,izložbena, priplodna,tovna kao i još neke podvarijante kondicionih stanja.

Trenutni problem,kako ja to vidim je da se većina pasa prikazuje na izlozbama u nekom kondicionom stanju koji nije izložbeni već bliži tovnoj kondiciji i to se predstavlja kao izložbeno kondiciono stanje.Nekim psima to usled jake muskulature odgovara,psi lakše muskulature,teško nose balast i sigurno im to ne prija.

To ja mislim da je vec greska sudije, koje nisu ocenili i opipali jel pas debeo ili to je pas koji je jace konstitucije pa moze da nosi tu misicnu masu. Ma da ima i psi koji su jace konsitucije, ali takodje su debeli. Takodje, sudije koje ne prate pasminu i nisu dobro razumeli standard, za pse koje imaju bacvasti grudni kos i jacu konstituciju kazu da je pas debeo. To se meni nekoliko puta dogodilo na all breed izlozbe.

Edited by Nade_dvm

Trenutni problem na izlozbama je sto se jak kostur potencira do apsurda i imamo pse sa rotovskim glavama i kratkim nogicama. Drugi problem na izlozbama je sto titule dobijaju psi sa HD C, a jos veci problem su takvi odgajivaci koji takve pse pustaju u priplod. 

Ako za naš šampionat pas mora da ima 3 titule CAC i POLOŽENU UTAKMICU U RADU , ako za internacionalni šampionat pored caciba mora da ima položenu utakmicu u radu (po FCI) i ako je svrstan u radne tj lovne psa, čemu onda podela na radne i "paradne" ? Sta svaki odgajivač treba, radi, ili ne radi je već za priču na nekoliko strana, ali već godinama kada je zdravlje u pitanju daleko se više vodi računa nego ranije što opet ima i do toga što se ranije nisu snimali kukovi, što se do pre par godina nije ni znalo za genetske testove... Ali ono što ova rasi najviše gubi je karakter i upotrebljivost. Labrador je lovni pas svidelo se nama to ili ne , takav je standard... 

7 hours ago, ivana j said:

Ako za naš šampionat pas mora da ima 3 titule CAC i POLOŽENU UTAKMICU U RADU , ako za internacionalni šampionat pored caciba mora da ima položenu utakmicu u radu (po FCI) i ako je svrstan u radne tj lovne psa, čemu onda podela na radne i "paradne" ? Sta svaki odgajivač treba, radi, ili ne radi je već za priču na nekoliko strana, ali već godinama kada je zdravlje u pitanju daleko se više vodi računa nego ranije što opet ima i do toga što se ranije nisu snimali kukovi, što se do pre par godina nije ni znalo za genetske testove... Ali ono što ova rasi najviše gubi je karakter i upotrebljivost. Labrador je lovni pas svidelo se nama to ili ne , takav je standard... 

Ok drustvo, ponavljam se, u Americi je to malo drugacije organizovano, tamo je to stvarno odvojeno a dual sampioni (ne polozena utakmica u radu, nego bas titula Field Trial Champion) su jako retki i mislim da ih i nije bilo u poslednjih nekoliko godina. 

U Evropi je to malo drugacije organizovano ali to nije problem, po meni je problem sto se svaki pas koji je iz loseg odgoja ili van tipa svrstava automatski u "labradora americkog tipa" a to nije bas tako.