Sign in to follow this  
simskg

NKP (Deut. Kurz. Vor. FCI: 7.1.1-232) - 2. dio

Recommended Posts

Pozdrav svim ljubiteljima ove rase.Imam stene koje je staro 4,5 meseci i treba polako da ga uvedem u neku pocetnu dresuru.Inace oas je izuzetno inteligentan i poslusan i steta je ne iskoristiti to na pravi naci.Potrebna mi je dresura na CD ili DVD-u.Molio bih da ako ima neko neka se javi da se dogovorimo.Inace zanima me osnovna i lovna dresura.

Ja sam nasao nesto na http://www.pas.co.yu , pogledaj, cini mi se dosta dobro! Isto toliko ima i moja kujica, ja pokusavam polako sa njom, inace nije do sada nista ucena, pitanje je kako ce sve to da ispadne!!!

Ja sam nasao nesto na http://www.pas.co.yu , pogledaj, cini mi se dosta dobro! Isto toliko ima i moja kujica, ja pokusavam polako sa njom, inace nije do sada nista ucena, pitanje je kako ce sve to da ispadne!!!

Da odavno sam ja natom sajtu samo do skoro nije hteo da radi nije los mada mu forum ne radi kako treba

evo da vam se javim, i dobili ste još jednog korisnika na forumu kratkodlakih njemaca :D !

e sad da vidim kako ovo šljaka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...pa napišem nešto pametno :roll:

Dragi ljubitelji NKP - otvaram 2-go poglavlje za diskusije o ovoj rasi.

Ugodno druzenje.

:D

PRAVILA I SAVETI ZA KORISTENJE FORUMA BALKAN KINOLOGY

1. Upoznajte se sa forumom. Procitajte sto veci broj starih tema koje su trenutno dostupne na odredenom forumu. Posecujte forum jednu ili dve nedelje da biste stekli utisak o cemu je uopste rec i koja su sve misljenja zastupljena.

2. Ne ponavljajte teme. Pre nego sto postavite pitanje, proverite da li je o tome vec bilo reci na forumu! Cest je slucaj da novi korisnici, odmah nakon registracije, postave pitanje koje je ranije cesto postavljano. Zbog toga im poruka biva obrisana, ili budu izlozѕeni gnevu korisnika koji ne vole takvu vrstu poruka. Upotrebite sistem pretrage po kljucnim terminima da biste proverili da li je neka tema vec obradena na BK podforumima. Proverite da li pretrazujete ispravan podforum, ili pretrazite sve podforume odjedanput. Sistem za pretrazivanje je brz i lak za koriscenje!

3. Dajte smisleni naslov temi. Pod tim se ne ubrajaju naslovi poput "Hitno", "Pomoc" ili "Molim procenu". Naslov teme treba da odgovara njenom sadrzaju i da ga barem delimicno opisuje.

4. Ukoliko trazite pomoc oko nekog problema, molimo Vas da ucinite sve sto je u Vasoj moci kako biste olaksali posao ljudima ciju pomoc ocekujete. To cete uciniti na sledeci nacin: iz poruke iskljucite sve sto nema veze sa problemom, a detaljno objasnite sve sto je direktno ili posredno povezano sa istim!

5. Pisite kvalitetno i ozbiljno. Ne pisite poruke nepovezano, tek da i Vi nesto kazete! Ako trazite pomoc, budite precizni. Izlozite tacno sta ocekujete da se dogodi, sta se u stvari desilo i iznesite sve relevantne detalje. Ukoliko odgovarate na neciju temu ili pitanje, odvojte nekoliko minuta i dobro razmislite sta cete napisati, proverite da li ste zaista u pravu i imate li dokaza za svoju tvrdnju. Ne zbijajte sale kada tome nije mesto na ozbiljnoj diskusiji (a najcesce nije). Budite spremni da stojite iza svoje tvrdnje.

6. Ne citirajte bez potrebe. Korisnici cesto bespotrebno citiraju poruku i umnozavaju tekst i slike koji se vec nekoliko puta pojavljuje na istoj stranici. Brisite delove citata i ostavite samo ono sto je zaista neophodno. Ukoliko se poruka na koju odgovarate nalazi odmah iznad vase, gotovo je sigurno da nema NIKAKVE potrebe za citiranjem jer je jedan pogled na gore dovoljan da se vidi na sta tacno odgovarate. Ako odgovarate na neku poruku u nizu ili na vise njih, koristite umerene quote tagove kako biste dali ostalima do znanja na koji deo teksta se vas odgovor odnosi, ali NIKAKO nemojte dozvoliti da citat predstavlja veci deo poruke koju pisete.

7. Navedite izvor. Ukoliko prenosite tude misljenje, deo tudeg teksta ili drugog autorskog sadrzaja, navedite izvor i ukoliko je moguce ostavite link.

8. Izaberite odgovarajuci podforum za svoju temu. Ne postavljajte pitanja u pogresnim podforumima. To je stvar koja verovatno najvise izluduje korisnike, koji su uglavnom opredeljeni za nekoliko specificnih podforuma koje iskljucivo prate na celom sajtu. Npr. pitanju o ishrani je mesto u podforumu 'Zdrava ishrana'. Postoji dovoljan broj foruma za svaki Vas problem, i citanjem njihovih opisa lako je odrediti gde pripada Vas problem. Ukoliko ste sigurni da ne postoji specifican podforum za stvar o kojoj zelite da pisete, predlozite da takav bude kreiran.

9. Ne postavljajte istu temu na vise podforuma istovremeno. Crossposting (postavljanje iste teme u vise podforuma) je zabranjen.

10. Pazite kome verujete. Ne verujte prvom odgovoru koji dobijete. Sacekajte nekoliko dana dok se vise upucenih osoba ne ukljuci u diskusiju i da svoje misljenje o problemu. Vrlo je moguce da cete sami morati da izaberete pravu opciju iz spektra ponudenih odgovora, nakon sto razmotrite sve iznete argumente. Potrebno je da nekoliko dana pratite poruke osoba koje nude odgovore na Vas problem, i tako cete steci pravi uvid u to koga treba poslusati, a ko prica bez veze.

11. Bez politickih i verskih tema i komentara! Strogo je zabranjeno pokretati politicke i verske teme! Svaka rasprava na nacionalnoj, verskoj i politickoj osnovi bice momentalno obrisana, a njihov autor sankcionisan! Ovo je strucni forum i molimo Vas da to postujete, a svoje emocije iskaljujte na nekom drugom mestu.

12. Ovaj forum je namenjen iskljucivo ljubiteljima pasa i zivotinja. Svaka tema ili post u kojoj se propagiraju borbe pasa ili njihovo nehumano koriscenje i drzanje bice izbrisan, a autor sankcionisan. Isto vazi za sve poruke u kojima se propagira nasilje bilo koje vrste.

13. Reklamiranje je zabranjeno osim na za to predvidjenim mestima (Oglasi i Predstavite svoje pse).

14. Pisanje teksta ili delova teksta ALL CAPS (Caps Lock) nije dozvoljno jer se taj nacin prema internet bontonu smatra vikanjem, a to ovde nije dobrodoslo. ALL CAPS je naziv koji se koristi za pisanje celog teksta velikim slovima.

15. Nije dozvoljena javna razmena misljenja i ideja kojima se krse vazeci zakoni Republike Srbije, ukljucujuci i pitanja vezana za piratizovani software i drugu intelektualnu svojinu, razmenu informacija do kojih se doslo nelegalnim putem i predstavljaju necije privatne podatke, poput informacija o bankovnim racunima, internet nalozima, broju telefona, licnom imenu, adresi stanovanja i sl.

16. Nije dozvoljeno koriscenje neprikladnih i uvredljivih tekstova i slika kojim se vreda javni moral, necija pripadnost odredenoj drustvenoj grupi, naciji, veri i sl.

17. Nije dozvoljeno lazѕno predstavljanje ili koriscenje visestrukih naloga na forumu od strane iste osobe, u cilju varanja i vredanja drugih korisnika ili miniranje normalnog toka diskusije, cak iako poruke same po sebi ne krse direktno ni jednu stavku ovog pravilnika.

18. Nije dozvoljeno voditi privatne rasprave na javnim mestima. Privatna diskusija se odnosi na slucaj kada dva korisnika vode licni razgovor koji se ne tice drugih korisnika. Za privatne diskusije postoje 'Privatne poruke'.

19. Nije dozvoljeno slanje nezeljenih informacija i uznemiravanje clanova putem privatnih poruka. U slucaju da dobijete privatnu poruku takvog sadrzaja, koristite opciju 'Prijavi privatnu poruku administrator' koja se nalazi u okviru svake privatne poruke.

20. Svaka poruka koja se objavi na forumu postaje vlasnistvo ovog foruma. Korisnici nemaju prava da brisu svoj celokupan ucinak na forumu jer se time remeti tok diskusije i atmosfera na forumu i to ce biti spreceno i sankcionisano od strane moderatora i administratora. Korisnici nemaju pravo da traze da se njihov nalog obrise. Ako ne zelite dolaziti - nemojte, ako ne zelite pisati - nemojte.

Sve poruke na ovom forumu izrazavaju misljenja njihovih autora, shodno cemu administracija i moderacija foruma ne mogu i nece odgovarati za sadrzaj postova (osim vlastitih).

Moderatori ce u najkracem mogucem roku izbrisati postove uvredljivog ili nedozvoljenog sadrzaja, ali treba imati na umu da je gotovo nemoguce pogledati svaki post, pa postoji mogucnost da neki od postova takvog sadrzaja ne bude izbrisan. Iz ovog razloga se se ne ustrucavajte obavestiti moderatore o postojanju takvih poruka.

Pri obracanju moderatorima sa zeljom da se pojedina tema ili post izmene/obrisu, obavezno posaljite i link na tu stranicu. Moderatori nemaju vremena da po forumu traze temu u kojoj zelite intervenciju.

Moderatori foruma svoja prava koriste prema vlastitoj proceni i svoje postupke nisu duzni pravdati niti obrazlagati. Ukoliko imate primedbe na rad pojedinih moderatora, uputite ih administratoru (DogMan) privatnom porukom. Ne iznosite ih na forumu jer ce takvi postovi biti uklonjeni.

Nemacki Kratkodlaki Ovcar - Deutscher Stichelhaariger Vorstehhund

FCI: 7.1.1-232

Iako je poreklo nemackog kratkodlakog pticara veoma kontraverzno, smatra se da je ova rasa potekla od zajednickog pretka svih pticara tzv. psa za mreze. Rasi je kasnije dodavana krv drugih pasa (ukrstanja sa spanskim pticarima, poenterima, italijanskim pticarima...)

Kao presudna podloga za izgradnju i razvoj uzgoja bila je rodovna knjiga nemackog kratkodlakog pticara izdata 1897.g.Princ Albrecth zu Solms-Braunfeld, postavio je pravila za ocenjivanje oblika tela, jednostavna pravila za rad i standard rase. Danas, nemacki kratkodlaki pticar prolazi kroz filter uzgojnih i ispitnih pravilnika. U standardu je predstavljeno kako on treba da bude izrazen. On je sposoban da ispunjava sve zahteve u lovistu do duboke starosti.

To je plemenit, harmonican pas, cija gradja tela omogucava snagu, izdrzljivost i brzinu. Uspravno drzanje, -tecna-spoljna linija, suva glava, dobro nosen rep, sjajna dlaka, harmonicno kretanje sa osvajanjem prostora, podvlace njegovu plemenitost. Duzina tela treba da je nesto veca od visine grebena. Narav je ujednacena, cvrsta, pouzdan je, obuzdanog temperamenta, niti nervozan, niti plasljiv.

Glava je suva, markantna, ni prelaka ni preteska. Snagom i duzinom odgovara polu i obliku tela. Lobanja je ravno zaobljena, slabo izrazena potiljna kvrga, ceona brazda nije duboka, nadocni lukovi primetno vidljivi. Stop je srednje izrazen. Nos je u osnovi braon, samo kod pasa bele boje dozvoljena je nosna pecurka boje mesa ili tackasta. Njuska je siroka, duboka i snazna, psu omogucava pravilno nosenje divljaci. Posmatrano sa strane, nosnik ima blago uzdignuce u svim prelazima od plemenitog -ovnujskog- nosnika, do neznatnog uzvisenja iznad ravne linije. Kod muzjaka je jace izrazen. Prihvatljiv je i potpuno ravan nosnik, dok je ulegnut teska greska. Usne su prilezuce, ne prejako preklapajuce, dobro pigmentisane. Zubalo je makazasto, pri cemu sekutici gornje vilice treba bez razmaka nalezu na donje. Obrazi su snazni, dobro misicavi. Oci su srednje velike, idealna boja je braon. Kapci dobro nalezu. Usi su srednje duge, visoko i siroko usadjene, ravne i bez uvrtanja cvrsto visece uz glavu. Na donjem delu tupo zaobljene, nisu mesnate a ni tanke. Treba da su napred polozene, dopiru priblizno do ugla usana.

Duzina vrata je u harmoniji prema opstem izgledu.Potiljak veoma misicav,blago zaobljen.

Gornja linija tela je ravna i blago padajuca. Greben je jasan, ledja cvrsta i dobro misicava. Vrhovi kicmenih prsljenova moraju biti dobro prekriveni misicima. Slabine su kratke, siroke, misicave, ravne ili blago zaobljene. Prelaz od ledja ka slabinama je napet i dobro zatvoren. Sapi su siroke i dovoljno duge, nisu kratko odsecene i blago padaju ka repu. Dobro su misicave. Grudi su vise duge nego siroke, sa dobro izrazenim predprsjem i po mogucstvu daleko unazad pruzenom grudnom kosti. Ona treba da lezi na istoj visini kao i lakat. Rebra dobro zaobljena, ni ravna ni bacvasta,zadnja rebra dobro nadole pruzena.

Rep je visoko usadjen, snazan u korenu, suzava se, srednje dug. Za upotrebu u lovu skracen na oko polovinu. U mirovanju opusten, u kretanju nosen vodoravno i ne visoko iznad ledjne linije ili ajko savijen.

Prednje noge su ravne i paralelne, plecke koso i unazad ravno prilezuce. Snazna suva muskulatura. Dobar ugao izmedju plecke i nadlaktice. Nadlaktica je po mogucstvu duga, dobro i suvo misicava. Laktovi su prilezuci uz telo, postavljeni daleko unazad. Podlaktica je snazna, misicava, saplje snazno. Sape su okrugle do kasikaste, sa dobro zatvorenim i zaobljenim prstima, nokti snazni. Zadnje noge su paralelne i ravne, dobro uglovane. Butine su duge,misicave i siroke. Dobar ugao izmedju karlice i butine. Dosaplje snazno i vertikalno postavljeno. Skocno zglob snazan.

Dlaka je kratka i gusta, treba da je jedra i cvrsta. Na glavi i usima treba da je deblja i kraca.

Boja: braon bez oznaka, braon sa neznatnim belim ili prskanim oznakama na grudima i nogama, tamno braon melirano sa braon glavom, braon plocama ili tackama, svetlo braon meliran sa braon glavom, braon plocama, tackama ili bez ploca, bela sa braon oznakama na glavi, belim plocama ili tackama, crna boja u istim nijansama kao braon. Dozvoljen je zuti palez, lisa, prskane usne.

Visina grebena muzjaka je 62-66cm, a zenki 58-63cm.

Evo nas "vec" u drugom delu :D

@Plant

Marka stvarno lepo izgleda, dobro drzi glavu u marci.

@Borob

Fila dobro napreduje, hoces li voditi i nju u lov. Je l' Dona spremna za sezonu?

@briv

Svaka cast za ovo sa ovom kujom, mada nisam siguran da je "ukrala", ono stene izgleda kao da je ciste rase?

DSG :arrow: Zaista i sam mislim da je cista rasa;

Bilo ih je tri; Jedno je ostenila mrtvo, a jedno je jako ne razvijeno i ne znam moze li preziveti; No, sva tri su kao 100% braon melirani Nkd, tj. nemaju nikakve naznake ne pozeljnih ili ne dozvoljenih boja, niti duzu dlaku...

Videcemo :)

Ako budu dobri, mozda ih pozeli neko sa ovog foruma :wink:

Mada kuju niko nije zeleo (sem Maria- svaka cast momce) i to ne shvatam :?:

Ocito, ako se nesto jeftino nudi, koliko god da valja, niko ne zeli.

Vise bih voleo tako, nego da poklonim nekom ko nije za pse.

del sandis grande :arrow: hvala. da je bar uvjek tako.

već sam pitao ali nisam dobil odg. od nikog , kako da postignem da mi uvjek nosi visoko glavu, međutim on jedno vrjeme ide savršeno a onda najednom spusti nos i trči ko kreten po tragu, kako da ga odviknem od tog?

Pardon, htedoh reci kada se nudi na poklon tj. gratis, svi sumnjaju, iako im kazem da sam

probao kuju i da je dobra za lov :wink:

Plant :arrow: Ako zelis da lepo nosi glavu, probaj na terenu bez fazanske divljaci i

puno tragova zeceva...

Idi na jarebice i staticniju divljac i vodi ga krace vremenski, dosta mu je pola sata (ako primetis znake umora, vezi ga i posle 15 min;

Umoran ce i zastajkivati, detaljisati i koristiti svaki nacin da zastane, te i glava ide dole).

I uvek ga vodi na vetar, pa javi ima li poboljsanja :wink:

hvala briv :!:

ali imam mali problem nemam u lovištu nigdje blizu jarebice , probat ću u lovištu gdje ima zečeva.

hvala i javim kako je

del sandis grande :arrow: hvala na komplimentima za Filu!

Naravno, Fila je oslonac za ovu sezonu!! Licno mislim da je vec "stasala" za lov, samo ima jedan mali? nedostatak! Onog momenta kada podigne zeca ili srnecu divljac, jednostavno zaboravi na sve "dogovore" do tada i nema je po celih 5 minuta!! Bojim se da tako moze i da se izgubi, pogotovu kada loviste bude puno lovaca! Pokusavam i dalje da to eleminisemo............. videcemo, za sada mi ne uspeva!!! Mislim da bi bilo dobro da neko sa iskustvom napise neko svoje misljenje........ inace, sve ostalo kod nje je za 10!! Cvrsta marka, aport, ulazak u vodu bez razmisljanja..........

A Dona............ Dona je tu ali od lova nista!! Pocela je da se plasi pucnja, pisao sam to ovde, sve vise i vise, uostalom, pocinje da se plasi bukvalno svega i svacega,cak i kada vidi dete, bilo koje i cije, jedino neograniceno poverenje ima u mene! verovatno da je nesto prelezala sto nije zapazeno............... , nasa mezimica i prvi NKD, ........... nema veze, to i ostaje!!

Pozdrav svima!!!

Boro :arrow: bas mi je krivo to za Donu, steta. Sto se File tice i gonjenja, nemoj to da te brine, nacice te uvek, normalno ti je dozivaj. Ako hoces to da korigujes mozes na vise nacina, prvi je da kad krene da goni da joj das komandu zabrane NE, FUJ ili kako si je vec naucio, ali efektno to da ucinis.Tako sam ja sredio moju ostrodlaku, ali ako ne odreagujes pravovremeno ode mast u propast. Mozes i teletakt, mada to moze biti i opasno. Ovo bi trebalo da da rezultat. Nikako nemoj da odstrelis divljac koju goni jer onda "dzaba ste krecili" :!:

Briv :arrow: Sve pohvale za ovo sa kujom. Cinjenica je da kad kazes da je poklanjas skoro svi sumnjaju da je u pitanju neki skart i podvala. Lepo stavi cenu i oglas i da vidis... Inace ljudi drugacije tretiraju ono sto plate (vode racuna i paze jer ipak su dali novac za to) i ono sto dobiju za dzabe.

super kako vidim dobili smo vise prostora evo da odmah pokazem moju malu keti stene iz ovog drugog legla koje sam ostavio za sebe skika bas nije nesto jos uvek nije raspolozena za slikanje

thPicture001-11.jpg

Pozdrav ljudi,vidim da se svi uveliko spremaju za pocetak po meni najzanimljivijeg lova koji nam sledi od sledeceg vikenda :)

evo i nas malo u terenu :D

View My Video

pokusao sam postaviti video,ali izgleda da to ne funkcionise :cry:

ali evo slicica :)

inace za par dana Ajk ce napuniti sedam meseci,a trenutna visina je 63cm 8)

qs8rja.jpg

2a7zin9.jpg

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this