Вељко Маринковић

Nemacki ovcar nekad i sad

Recommended Posts

Ne  (lmao)  sve tri smo test pozvale. Kujici ridza i border koliju su naivno i posteno dale komandu "dodji" kako i rade u vezbaju u skolici a ja lukavo svoje patentirano alternativno "gle, dodji vidi".  Dosao, video (posle i pljunuo slastice) i pobedio.  Da je bilo dodji do danas bi Tunjica Sunjica njuskao  (lmao) .

Sale male i digresije da tema ne predje u one zaostrene. 

Goran ....Ne nisma se uvredio ja da se vredjam ne bih pisao na forumu .Ti mozes da napises sta mislis tvoje pravo ,pas na prvom snimku demonstrira ne poverenje ,teritorijalnu agresiju i spremnost da aktivno brani ,sta zelis dakazes da se plasi jel to ...pas koji ne radi samo na plijen koji radi i na zastitni nagon u velikoj meri eskivira i krece ponovo  kao sto se vidi na snimku ...mislim da ovom psu sportiti spremnost na aktivnu odbranu je smesno  i to se vidi ....da li je savrsen  nije da li sam ja sam kritican jesam ali pises bez ikakvog osnova .....jel znas zasto pas eskivira kad radi sa ovim nagonom ....ali misli sta zelis ponavlajm tvoje pravo sve se u ostalom vidi .....i da imaju moja dva snimka ......ti imas no imas pse sa radnim ispitom jesi to snimao da vidimo .....

Ok pojasnio si mi ... ne slazem se ... po meni taj pas apsolutno nije obucen a imas samo njega i sa njim radis ... ti nemas nikakvu kontrolu nad njim .. ponavljanje komandi nekoliko puta i uz sve to davanje duple komande je apsolutno neprihvatljivo za nekoga za koga se ti izdajes na forumu ... dresera ...

Ja nisam dreser, moji psi nemaju pojma ... ovde sam na forumu da nesto naucim ... na kraju krajeva ovde pricamo ko je merodavniji da prica o rasi ( nemacki-ovcar-nekad-i-sad ) ti ili Atina ... ti si, verujem, pustio najbolji snimak koji imas ... sad da vidimo sta ona zna :)

hehehhe ......pa zar ti nemas kompletne no a kako to da nemaju pojma  ....trazio snimak ja postavio a ti da vidimo tvog psa ili pse ...3 put imas li pse sa ispitom i da li si to snimao .....to svako snima zar ne ....naglasavas da ne radis obuku a znas sta je obucen a sta nije obucen pas ....najbolji snimak heheheheh ....ja mislim da samo skupljas sou peharcice a da sta ono bese treba i radni ispit u samo to ne .......

Edited by Red Nousse

I dok cekamo Atinu da postavi snimak zanima me da cujem sta misle ostali clanovi koji ucestvuju u diskusiji ... sta bi to npr. imao stari NO sto nema novi ili obrnuto kada se govori o radu ... da pojasnim ... jel  nemaju isti njuh ? ne mogu da odbrane vlasnika ? nisu inteligentni ? nisu i onda i sada pas stvoren za vise namena ? ... koji deo u sluzbi je pas mogao nekada da obavlja a sada ne moze i obrnuto i zasto ... mislim da bi odgovori tipa bolesni su vise su nego glupi jer da su bili zdravi ranije ne bi se ni pocelo sa obaveznim snimanjem istih ...

Red, zamolio bih te da dok ne objasnis Tuncay oko one famozne okretnosti ne zapocinjes ni jedno slovo na tu temu kada-ako meni odgovaras na ovo postavljeno pitanje ... zahvaljujem :)

Red, ma nemam kompletne NO ... ali sa tobom cu rado da pokusam da se takmicim ( osim u besomucnom lajanju psa ) kada su u pitanju snimci ... koliko ujutru cu ti postaviti snimak psa koji ima tek 10mes. kako seda i leze na komandu cisto da bi ti video kako to treba da izgleda ;) ... kazi rode sta ces da snimis pa da ja spremim snimak toga istoga ... hoces trag ? hoces preskakanje prepreke ( metrom izmeriti na snimku visinu ) , hoces skok kroz prozor, skok u vodu ... kazi sta da snimamo ? ... sve sto kazes radimo ... snimis ti pa onda snimim ja da uporedimo , moze ?

I na kraju krajeva ovde uopste nije u pitanju niti moja strucnost niti moji psi .. ovde je u pitanju tvoja strucnost kao dresera i nekoga ko je kompetentan da pise i tvrdi da zna sta je bolje a sta ne tj da daje strucno ( po meni ne strucno ) misljenje zasto i kako se razlikuju NO nekada i sada ... pa ti rodjace jednog jedinog psa kojeg imas nisi uspeo da naucis da sedne a pricas o dresuri i sposobnosti psa ...

I imajm jedno jako vazno pitanje za tebe ... kako ti uopste znas za sta je taj pas sposobna kada ne znas ni da li moze da se nauci da na komandu sedne i legne ? ... ne racuna se davanje petoduplih komandi ...

P.S. Jesam li ti vec napisao da kada psu izdas komandu da sedne nema potrebe da mu kazes da tu ceka ... to se podrazumeva ... valjda to kao dreser znas ? ako znas zasto mu izdajes takve komande ?

Znaci nemas psa sa ispitom tako reci .....ima potrebe da mu se to kaze jer da bi se to razumelo treba razumeti celu sliku i nivelaciju nagona kod jednike .....reakcija mog psa a to je steceno da je nepoverljiv u ostalom sta da ti pisem kad ne razumes to ti je dvostruka komanda ..sedi i  ne radi nista obrati paznju snima ga njemu stran covek ....pas u realno primeni mora da ima dozu samostalnosti a da se ne unisti sa robotizacijom u obuci .......porediti voljivost plijenskog psa i ovog je nebo i zemlja ....jednostavno mesas sve sa brda i dola ........kod pasa realne primene a ti je samo pas koji radi na nagon zastite i ne igra se sa rukavom ono capim i odnesem i to je to nego koji radi iz nagona zastite koriste se dvostruke komande radi osiguranja to ti je osigurac od zavisnosti od situacije .....treba razumeti nagone i onda bi bilo sve lakse....imas li pehare sa izlozbi ..izlazes li pse ----bio sam ubedjen da imas polozene ispite kad ono buc...........

I da samo ga snimi kako reguje na stranca na svojoj teritoriji bez tebe pusten bez tvog ikakvog uticaja evo ti moj snimak za primer ......da bas iza ograde ....stranac miran nista ne radi pa ga smiruje pa simulira napad to nije tesko ....

Znaci svaki put mora 5 puta da se kaze psu i da se pri tome mase rukama kako bi on razumeo i kako bi to bilo ono pravo ... zanimljiva teorija :grin: ... jesi li to sam smislio ili ti je neko rekao ?

Imam psa sa ispitom ... evo ja vec napisah ... postavi bilo koji snimak gde tvoj pas nesto radi i ja cu se rado upustiti sa tobom u jedan video duel :wink: ... kao sto vec napisah : hoces trag ? hoces preskakanje prepreke ( metrom izmeriti na snimku visinu ) , hoces skok kroz prozor, skok u vodu ) i ja koliko sutra se potrudim da napravim isto to ... moze ?

@Atina ... nisam mislio na to ali i tu se vidi koliko i kako pas slusa ... nema lanaca da bi te slusao-la ... nadam se da cemo sutra dobiti snimak kako pas slusa tj. seda i leze na komandu ... onim sto sam video kod Reda apsolutno nisam zadovoljan ... po meni ono nije ni D od dresiranog-obucenog psa ... sanse su ti velike :D

I da samo ga snimi kako reguje na stranca na svojoj teritoriji bez tebe pusten bez tvog ikakvog uticaja evo ti moj snimak za primer ......da bas iza ograde ....stranac miran nista ne radi pa ga smiruje pa simulira napad to nije tesko ....

Cek, polako ... stranac nista ne radi ili treba da radi ... ako si mislio da stranac nista ne radi a da pas pocne da divlja priznajem da si pobedio ... takav snimak ne mogu da napravim ... moji psi su stalozeni i ne laju na slucajne prolaznike :) ... lazem, svi osim jedne keruse ... u principu nije ni to tesko napraviti ali to bi bilo varanje ... pustim nekoga da nadrazi psa kao mladog majmuna i posle napravim snimak kako pas laje na istog dok je on sa druge strane ograde :D ...

Znaci idemo dalje ... u besomucnom lajanju na zvezde i slucajne prolaznike si pobedio ...

Treba li opet da ponovim ... ti se izdajes za strucnjaka a ja kao citaoc teme zelim da znam da li si ti strucnjak ili je to Atina ... cisto da znam kome da verujem ... za sada sam video da ti nisi uspeo da naucis psa apsolutno nicemu osim da na petu komandu uz mlacenje rukama sedne ...

-------------------------

Moram jos nesto da napisem :) ... podseti me ti na jednog ,,BRUTALNOG,, sto je postavljao neki snimak gde pas besomucno laje na nesto iza kamere i tvrdi kako mu je pas ostar ... ja sam sumnjao da je postavio macku iza kamere :D ... kad videh tvoj snimak nekako mi pade na pamet kao to lajanje tvog psa na stranca koji ga je mozda pre toga malo nadrazio ... ne znam zasto mi to pade na pamet al' ne moze da skodi :)

Znaci nemas psa cuvara pa kako to zar to ne spada u komplet no da li ne ili mozda .....pa sto ne stavis, stavio bi ti to ali ne moze ni da ga nadazi  to je zar ne ....a ......da imas dobru nameru palo bi ti na um da nego radi sa psom ulaze vreme i svasta nesto ali posto je ono drugo tj  losa namera zato ti je to i na umu .....

Goran011....a imas a sto ne stavis snimak sa polaganja ....bilo bi super videti to .....a da snimis nesto napisao sam ti sta .....

Sve sto ti postavis da tvoj pas zna odmah za tobom postavljam i ja svoj snimak ;) ... ili ti pokusavas da izbegnes duel ? ... pazi, na forumu nikome osim tebi ne smem da izadjem na duel snimaka ... znaci kreni labude sa snimcima, doduse ne na ovoj temi vec otvori novu i eto me tamo da ne bi gusili ovu temu i pisali mimo nje ... znaci otvoris temu postavis snimak i ja dolazim i postavljam svoj ... sta god zelis ... sa polaganja, trag, skok, preskok, ugriz ... znaci o tome ne zelim ovde vise da pisem jer nije tema ... ovde je tema nesto sasvim drugo i mi moramo znati koga da slusamo, tebe ili Atinu posto se vasi stavovi razlikuju ... to jedino mozemo znati kada vidimo ko je strucnjak a ko trol ...

Goran011....opa gubi nego zivce pa zato i ne obucavas pse ...moras biti smiren ....moj nik je red .....ne nazivaj me drugacije....izbegavas snimak sa polaganja sto .....nisi snimio.....

Edited by Red Nousse

Moram ovde samo generalno onako difuzno u prostor da apelujem povodom obuke odnosno ako iko igde bude postavljao snimke i ako ko bude negde gledao snimke razne...

Molim da ne upadate u staru dobro poznatu klopku procenjivanja obucenosti i same obuke poredeci pse raznih grupa rasa, namerno kazem grupa rasa i to ne FCI podela

i cak i istih rasa a raznih programa (nije tu podela neki realan/nerealan rad i sport ). 

Drugacije se vaspitava, drugacije se obucava, drugacije izgleda kako je obavljen isti zadatak. Jer su grupe rasa selekcionisane drugacije. 

Uzecu pojednostavljeno samo primer snimka koji je postavila Atina.

Dok je takav hod uz nogu primeren NO i nesto signalizira ne samo o onome ko je obucavao vec i neke predispozicije odredjene jedinke - vodljivost i sposobnost da se fokusira, te tako obavljena komanda u delu poslusnost ima mesta i u onom "radnom-test" delu uzgojne smotre (NO mora imati neki precizno nabrojanih ispita da bi isao dalje u uzgoj) ) apsolutno je neprimeren pastircu a o chow-u da ne govorimo. 

Ukoliko bi chow pa cak i uz veliki trud da bez realne situacije, samo vezbe i komande radi, tako hoda uz nogu svog coveka zreo je za izbacivanje iz uzgoja. Kao sto bih licno dala Tunji Sunji sut kartu iz uzgoja ukoliko bi onako veselo, brzo i odmah kao na snimku dolazio na obicnu komandu dodji. Jer bi to znacilo da u njemu nema vise one samostalnosti, one potrebe za sopstvenom procenom, one nezavisnosti koja je tako svojstvena njegovoj rasi a kao zahtev je navedena i u standardu. Svim standardima i FCI i KC i AKC i CKC. 

Znaci isto kao sto neki ne bi trebalo da osudjuju unapred fokusirani hod uz nogu ili odbrane/napade bazirane na plenskom nagonu, jer to ipak nije ubaceno tako samo zbog toga da kao bude efektno za neku publiku, tako ni neki drugi ne bi trebalo da osude kao neobucenog psa nekih drugih rasa ako njihova reakcija na komandu i uopste to kako su odradili koju disciplinu izgleda drugacije i nije onakva na kakvu su navikli kod NO ili dobiske ili rota, ili velikog snucija ili BO. 

Pa cak i rodjak NO, cesko slovacki vucjak koji je potekao od mixa vuka i NO radi drugacije a i obuci se pristupa malo drugacije.  Svakome od vas koji obucavate svoje NO za onaj minimum da dobiju uzgojnu dozvolu dovoljno bi bilo jedno prepodne na poligonu za CV da uocite razlike i nijanse. 

Pastircu (a Redov pas jeste mix pastirca, iako ovo pisem bez veze sa ta dva snimka ne ukljucujuci se u tu polemiku) nije primeren IPO. Zaista nije. Tamo gde su armije imale u velimi kolicinama pastirce i obucavale ih za konkretan zahtevan zadatak uvek su delile poslove i pastirac je dobijao ono sto je primereno njemu, gde je, moram priznati, buduci da se tu zahteva pre svega samostalnost bolji od NO ili bilo koje od sluzbenih evropskih rasa. A ne moze i ne treba da obavlja jedan drugi siroki spektar poslova i zadataka i primena za koje je NO super.

Naravno, moze pastirac ako se bas vlasnik i instruktori zajedno potrude i ovo 

Ali nije mu primereno zaista. Treba ga obucavati tako i pustiti da moze da iskaze ono sto su njegove glavne prednosti.  

Goran011, svaka cast na pravim i konstruktivnim odgovorima. Vase znanje i jos pojedinih je kljucno da mladi shvate sve o rasi i da idu tim pravcem. Nazalost ovde preovladjuju neki kao Red i koji omalovazavaju druge ljude, a njihova obuka pasa je u najmanju ruku smesna i nema nikakvog efekta. Tuncay isto ima odlicne postove, retki su takvi ljudi na ovom forumu jer svi misle ako pas skoci na ogradu i laje da je on pas cuvar. Pravo je pitanje zasto Red mrzi ovu rasu i pise nestrucno o njoj kada nema nikakvih dodirnih tacaka sa njom!