Вељко Маринковић

Nemacki ovcar nekad i sad

Recommended Posts

ode ova tema u off, ali i onako je prezvakana na pasminskoj.. 

Sto se tice radnih pasa. Pas pripada razredu radnih kada polozi radni ispit. Pravilo kinologije ako se ne varam? 

Sto se tice psece "etnografije" pravila vise ne postoje. Cak nasi siromasni ljudi koji imaju potrebu da poseduju pse koji ce braniti stado, nemaju para da kupe psa. Sve je vise mesanaca. Pre neku godinu, clanak u hrvatskoj stado odbranio mesanac KO i SAO (ako me sluzi secanje), prilog emisije iz Srbije ili CG, stado brani mesanac NO i KO. Nabave ljudi sta mogu kad se podkrade neko nezeljeno parenje, uzmu stene, nema se.

Bilo takodje, prilog iz bosne SAO (ovoga puta cistokrvan) odbranio stado od vukova. Nema vise pravila. Naravno, sarci ce ostati u vecini na ovim prostorima, ali druge rase (ili cak mesanci) nisu retkost.

Sto se tice NO stvarno nemam komentar. I dalje se raspravlja o tome http://prntscr.com/96htb8 ovo je slika sa teme Radni v. Izlozbeni. Kakva su ova dva psa? Da li su dobri? Po cemu se razlikuju (po onome sto moze na slici da se vidi)

Sto se tice same teme, bilo bi dobro da se deo postova prebaci na temu poredjenje pastiraca (jer itekako ima materijala), a drugi deo na pasminsku ili radni vs. izlozbeni. pa kljuc

Mislim da se ti vidi iz aviona.Ledja su kriva

Los sam sto se tice anatomija, ali ne forsiraju se kriva ledja, nego kosina sapi. Pretpostavljam da ce neko dati bolje objasnjenje posto je ovo moje sturo i okvirno. 

Mislim da se ti vidi iz aviona.Ledja su kriva

To reci Milosu Djukanovicu odgajivacu ovog psa, on ga je stvorio a svet ga je priznao pre neku godinu i na Zigeru je osvojio SG1 i time postao svetski prvak......

Tyson Fixfruta legenda srpske kinologije, nezabelezen uspeh u istoriji srpske kinologije!!!!

Smem se kladiti da nemas vise od petnaestak godina, po postovima sa druge teme, pa mi se cini da se ovde pokusavas malo zabavljati na forumu.

P.S. ti si napisao da si psa kupio kod Milosa i da se pas zove TAJSON :smile:  tesko da ce on dati dva ista imena u roku od godinu dana :smile:  tesko tesko.....

Edited by Axentije

Specijalisticka obuka = obuka za specijalnosti razne. IPO pa njuskac tragac - oruzje, eksploziv. Sta ti tu predstavlja problem? 

IPO pa gorska sluzba. Sta tu ne moze da se sklopi i ukomponuje? 

Ili pas gorske sluzbe nije radnik? Ili ona moja  (heart) Brita bombasica sto dozive 17 ljeta a otisla u drzavnu, policijsku penziju? Ona nije radni pas? 

Tezu razradi malo preciznije, ako neces mogu da stavim ovamo onog Vlasenka, ali verovatno tek kada neko nadje da postavi ovamo neki relevantiji odgovor onih, strucnih sad mislim, ne mene tebe nego ljudi kojima je to bas posao na tu tezu. Da imamo strane razne.

Ja ti pustila nekoliko minuta klime  (rain) . Smrzla sam se vec kad sam prvi put gledala film kad se pojavio a bilo leto, Losu rasu pastirca si uzeo za primer, podnose oni surovu kontinentalnu klimu od - 40 do +40. Da si rekao da ovi sa planina lose rade leti u specenoj Anadoliji hajde de, to moze. Ali da kangal ne moze po snegu, to idi obavesti cobane na licu mesta kada napada sneg. 

HEHHEHE sad se vadis jasno i glasno sam napisao ......oko termina .....pas jednika je radni u odbrani i napadu ako to stvarno radi a ako to radi po progamu tako ga zvati .....ali ono bistrimo prazno nema ni to sad neke veza ali ajde ...bitno je sledece ....radna upotreba pasmine i promena antomije to je tema i u uskoj je vezi sa padom radne upotrebe .....zasto je to tako ...primer ....kretanje ,stabilnost na nogama ,stabilnost pri promeni smera ......ja stalno provlacim agresiju kroz sve to tj namenu jer to je moja sfera kinologije ......pitanje gde su psi sou linije u sluzbama ....da da neko ce reci koristi se no ali kakav no i kako bi taj prosao na izlozbi ...to je teza ......oko pastiraca pa da sama sebe demantujes ......da da radi on i na plus i minus ali ako je samo minus e sta onda ......shvati klima priroda oblikuje ....primeri kod sao pasa i duzine dlake i svasta nesto .......i da koji je tvoj stav po svemu ovem sem da nije crno belo .....

Lepo, lepo, ali NO je radni u vrlo sirokoj oblasti specijalizacija raznih i ko god bi ga selekcijom suzavao na odbrana/napad kopa mu grom. To sam rekla i na pasminskoj temi. 

Pa ponovo pitam, hoce li neko malo detaljnije ovde da mi/nam razradi : kakve promene, sta se promenilo, kako je uticalo? Kazes nestabilni pri promeni smera? Ima neki snimak NO pre 80-tih kad si uzeo tu granicu,  menja smer i danasnji NO menja smer?  Da vidimo.  A mozda i NO iz 50-tih ili 60-tih menja smer.

Nije bitno kako bi prosao na izlozbi, da li bi se okitio plekcicima, bitno je da prodje sa ocenom koja je najniza koju je klub propisao da moze da dobije uzgojnu dozvolu. I to na specki, ako se ne varam, ne vazi mu sa CAC ili CACIB izlozbi. 

Daj, molim te, gde je samo minus? Na Sari? U nasim planinama? 

Shvati da svi psi iz klimatskih zona gde je normalno  leti +40 zimi -40 i tona snega mogu da rade u sirem spektru vremenskih uslova. Ali kad spustis psa sa planina, gde su  leti prijatne temperature u ravnicu gde zvezda upece, teze mu je da radi. To se nista nigde ne demantuje. Isto kao kada uzmes kanaanskog psa koji je isto ponikao delimicno od cobanskih pa odvedi ga na Saru zimi i smrzlo se jadno pasce. 

Moj stav je da hocu da saznam, malo detaljnije da saznam ali da se ne mucim da ja trazim  (lmao)  (lmao)  (lmao) .

Imam ja svasta nesto negde - i tog Vlasenka koji objasnjava to sto ti pricas o izmenama anatomije i uticaju na rad i sta se gleda kod NO na VET pregledu BOB-ova kod Britanaca, one kriticne rase i neke engleske varijacije na istu temu, ali nemam sta su rekli relevantni oni koji imaju kontraargumente i polemisu sa time, braneci NO danasnjeg. 

I to mi treba, zato sto kod svoji tunja sunja koji su isto u 15 velicanstvenih kriticnih na Kraftsu imam obe strane i na primeru njih znam da oni koji su se uhvatili nekih ekstrema u anatomiji (otvoreni uglovi) nisu na kraju ispali u pravu a odbranili su se ekstremni uglovi (ekstremno otvoreni). 

Zato ti i trazim da preciziras ili ako imas link da se prosvetlim malo, stavi. Taj koji ti ide u kontru. 

ode ova tema u off, ali i onako je prezvakana na pasminskoj.. 

Sto se tice radnih pasa. Pas pripada razredu radnih kada polozi radni ispit. Pravilo kinologije ako se ne varam? 

Sto se tice psece "etnografije" pravila vise ne postoje. Cak nasi siromasni ljudi koji imaju potrebu da poseduju pse koji ce braniti stado, nemaju para da kupe psa. Sve je vise mesanaca. Pre neku godinu, clanak u hrvatskoj stado odbranio mesanac KO i SAO (ako me sluzi secanje), prilog emisije iz Srbije ili CG, stado brani mesanac NO i KO. Nabave ljudi sta mogu kad se podkrade neko nezeljeno parenje, uzmu stene, nema se.

Bilo takodje, prilog iz bosne SAO (ovoga puta cistokrvan) odbranio stado od vukova. Nema vise pravila. Naravno, sarci ce ostati u vecini na ovim prostorima, ali druge rase (ili cak mesanci) nisu retkost.

Sto se tice NO stvarno nemam komentar. I dalje se raspravlja o tome http://prntscr.com/96htb8 ovo je slika sa teme Radni v. Izlozbeni. Kakva su ova dva psa? Da li su dobri? Po cemu se razlikuju (po onome sto moze na slici da se vidi)

Sto se tice same teme, bilo bi dobro da se deo postova prebaci na temu poredjenje pastiraca (jer itekako ima materijala), a drugi deo na pasminsku ili radni vs. izlozbeni. pa kljuc

Hm a mozda da ostane ova tema da ta prezvakana polemika ne zagadjuje pasminsku temu?

Svako malo neko tamo dodje sa tezom rasa je unistena NO=frog dog. 

A pitati je legitimno pa ako se ova zakljuca onda ce ponovo neko otici da pita tamo. 

Edited by Tuncay

Lepo, lepo, ali NO je radni u vrlo sirokoj oblasti specijalizacija raznih i ko god bi ga selekcijom suzavao na odbrana/napad kopa mu grom. To sam rekla i na pasminskoj temi. 

Pa ponovo pitam, hoce li neko malo detaljnije ovde da mi/nam razradi : kakve promene, sta se promenilo, kako je uticalo? Kazes nestabilni pri promeni smera? Ima neki snimak NO pre 80-tih kad si uzeo tu granicu,  menja smer i danasnji NO menja smer?  Da vidimo.  A mozda i NO iz 50-tih ili 60-tih menja smer.

Nije bitno kako bi prosao na izlozbi, da li bi se okitio plekcicima, bitno je da prodje sa ocenom koja je najniza koju je klub propisao da moze da dobije uzgojnu dozvolu. I to na specki, ako se ne varam, ne vazi mu sa CAC ili CACIB izlozbi. 

Daj, molim te, gde je samo minus? Na Sari? U nasim planinama? 

Shvati da svi psi iz klimatskih zona gde je normalno  leti +40 zimi -40 i tona snega mogu da rade u sirem spektru vremenskih uslova. Ali kad spustis psa sa planina, gde su  leti prijatne temperature u ravnicu gde zvezda upece, teze mu je da radi. To se nista nigde ne demantuje. Isto kao kada uzmes kanaanskog psa koji je isto ponikao delimicno od cobanskih pa odvedi ga na Saru zimi i smrzlo se jadno pasce. 

Moj stav je da hocu da saznam, malo detaljnije da saznam ali da se ne mucim da ja trazim  (lmao)  (lmao)  (lmao) .

Imam ja svasta nesto negde - i tog Vlasenka koji objasnjava to sto ti pricas o izmenama anatomije i uticaju na rad i sta se gleda kod NO na VET pregledu BOB-ova kod Britanaca, one kriticne rase i neke engleske varijacije na istu temu, ali nemam sta su rekli relevantni oni koji imaju kontraargumente i polemisu sa time, braneci NO danasnjeg. 

I to mi treba, zato sto kod svoji tunja sunja koji su isto u 15 velicanstvenih kriticnih na Kraftsu imam obe strane i na primeru njih znam da oni koji su se uhvatili nekih ekstrema u anatomiji (otvoreni uglovi) nisu na kraju ispali u pravu a odbranili su se ekstremni uglovi (ekstremno otvoreni). 

Zato ti i trazim da preciziras ili ako imas link da se prosvetlim malo, stavi. Taj koji ti ide u kontru. 

Ne treba snimak za kinoloski pismene ljude ,naravno svi se dogradjujemo u kinologiji ali ti poznajes istu i imas stav o tome ali sto ga ne napises stvarno ne znam .Zbrka je na delu ako imamo jednu rasu i kojoj je smisao supermacija na polju radne kinologije to je valjda svrha i standarda antomskih mera a u stvarnosti u sluzbama ima pasa koji nose naziv no ali se ne uklapaju u taj standard koju su ta radna linija rase koja je po svojoj definici radna eeee nesto ne stima zar ne .......ljudi danas 2015 sou liniju no niko ne shvata ozbiljno u sport kinologiji i realnoj primeni ...mozda je grubo ali da li je ne tacno ....da ne generalizujem ima i sou pasa u nameni ali ali .....kad sam pitao bilo kod odgajivaca cemu toliko spustanje u odnosu na nekadsnje pse svi kazu ...jbg tako treba pa i na forumu su pisali e sta mi znamo maticni klub cine super ljudi valjda oni znaju .....evo ti jos jedan argument za moju tezu kad je no bio na vrhuncu pocistio je ostale sluzbenjake njihva selekcija je pobedila drugu pre svega i to sto naglasavas njihva univerzalnost upotrebe i to je ok i to je prirodno .....danas ga je preskocio belgijaner a da li je ta selekcija pobedila drugu mislim da ne samo je ova kod no zastranila ......selekcija i kod holand i belg pasa je jako stara tu je 100 godina .....ne bih voelo da se uvrede odgajivaci no ali ako ste posteni prema sebi i ako ste dovljno stari da ste imali pse pre 25  30 godina znate da to nije isto ...........

Imam stav. Ali nije dovoljno utemeljen. Zato sto imam argumente pretezno jedne strane a ne i kontraargumente i obrazlozenja i vizije druge. Pusti sada ovo nase forumasko i eventualno odgajivacko "to je tako" ili "valjda su ljudi u maticnom klubu...". ili nase laicko odokativno. 

Nije da ne mogu da nadjem ako se potrudim. Nije da ne mogu iako sam iz sasvim desete rase i sasvim drugog "radnog" tacnije neradnog pristupa da suocim contra i pro pa da utemeljim nekakav svoj stav. 

Ali odbijam da ga utemeljujem na osnovu izjava tipa (bilo takvih i od ljudi gde bi ocekivao strucniji, objektivnih razradjeniji pristup) "...sta ce nama ovakvi ili onakvi... uglavnom ekstremni uglovi ili koja druga anatomska odlika..." a bez relevantnih arugmenata samo u stilu "...pa svi znaju, svi vide...".

Zato ti i kazem : daj makar snimak. Ja ne radim pa ne znam koliko je u cemu stabilan i kako menja smer. Znam kako koja nemacka doga menja smer, znam kako menja smer barzoj ili koji drugi hrt. Znam kako menja smer tunja sunja. Ne znam kako menja smer i koliko je stabilan NO iz 60-tih, 80-tih i danasnji.

Ovako mozemo do sutra: "pa svi vide", "pa svi kazu".  ovo ili ono. Necu tako. Vrati mi moje krpice  (lmao) . Daj i ovu drugu stranu, da vidimo sta ima da kaze. A izvini, sigurno ima. Nije mi uopste smisleno da gradim svoj stav tako sto cu nesto kao covek sa strane kao primetiti, izvesti iz toga zakljucak i onda krenuti da ga utvrdjujem odlazeci na mesta na netu gde se okupljaju oni sto misle kao ja, bez korektiva neistomisjenika.  :lolsign:

P.S. NO nije pocistio ostale sluzbenjake zato sto bi bio ekstremno super i neooboriv u odbrani i napadu. Uvek je bilo boljih u toj uskoj specijalnosti. Niti sto je bio najbolji i najefektiniji u sportu. Uvek je bilo boljih. Pocistio je zato sto ima sve u optimumu a ovi ostali imaju ponesto u maksimumu + njegova blagorodnost prema greskama vodica.  To, izvini nema niko ni od onih koje su de facto pravili od starih nemackih ovcarskih pasa i kasnije. Uzmi hodskog psa. Obozavam, ali nema to. 

Edited by Tuncay

I mene zanima ta stabilnost pri promeni smera koju nemaju No...Bas me bacise pojedini  u bedak,pa  ja ih drzim a ne primecujem da su nestabilni pri promeni smera  (banghead) ......

Al najacai Hit je ono:  "Kriva ledja  zbog krivih nogu,,......dal da se smejem il placem? (pray)

Pa atina sta vi primecujete je bas za debatu ...elemetarno znanje tacnije ne znaje ste pokazali na temi no .....pa kad vam se skrene na to pisanje ide kao u stilu baba na pijaci to ce biti drugi post .....ljudi ja sam vam dao tezu ...evo oborite je ....da vidim .......

Sad cu da ti kazem sta ja primecujem a to je da TI nemas pojma o KINOLOGIJI trpas se u sve teme ,prestavljas sebe za nekog dresera ,solis pamet drugima, to mozes klincima al ozbiljnim ljudima JOK...Ti pricas o NO a nemas pojma o rasi....Postavljas pitanja i neko ti ljubazno odgovori ti na to dajes svoj odgovor...kad si tako pametan sto pitas......Ti samo pricas o  agresiji ....Otvori bre temu AGRESIVNI PSI pa uzivaj ...agresija ,agresija ...to ti moze biti i maltezer..... cemu se ti divis agresiji?  I znas drago mi je da Ti takav mene smatras da ne znam nista ...jer od takvih kao ti nikom ne znaci tvoja paznja .....mene bi bio blam da me taki kao ti uvazavaju ......Ja sam uvazena od  ljudi koji znaju sta je kinologija  a ti si dovoljno reko ..zato me zaobidji i ne truj  decu po forumu !!!

Kakav gazda takav i pas ..

Pa atina sta vi primecujete je bas za debatu ...elemetarno znanje tacnije ne znaje ste pokazali na temi no .....pa kad vam se skrene na to pisanje ide kao u stilu baba na pijaci to ce biti drugi post .....ljudi ja sam vam dao tezu ...evo oborite je ....da vidim .......

Evo  ja dajem tezu da je tunja sunja najvodljivija rasa pasa na svetu a ti me demantuj  (funny)

Dajes tezu, OK prvo je potkrepi, konkretnije.

Dao si tezu o kangalima i snegu, ja sam ti je oborila za njih konkretno pukom cinjenicom sa kakvom klimom su souceni u radu u postojbini. I inserom iz postojbine u zimsko doba godine sam ti potkreplia, nis se ne vidi sve belo od belog snega. 

Evo malo priloga raspravi i nedoumicama 

http://siriusdog.com/arguing-about-the-gsd-standard

http://siriusdog.com/type-style-variability-german-shepherd-dog

A ovo za tebe posebno  (dog)

http://siriusdog.com/difference-police-and-protection-dogs

One cannot fully expound on the exciting, thoroughly-satisfying, and useful sport of Schutzhund (translation: “protection dog”) in a short article, but I shall summarize some of the differences between that and the techniques used in police work. Cross-training is possible and often practiced, and police officers frequently purchase SchH-titled dogs and add specialized training for their work, and frequently are active in local Schutzhund clubs. Military dogs, on the other hand, are usually obtained without any advanced training because of the military’s emphasis on uniformity and regimentation, and their own training techniques and specialized needs

(dog6)

Edited by Tuncay

Sad cu da ti kazem sta ja primecujem a to je da TI nemas pojma o KINOLOGIJI trpas se u sve teme ,prestavljas sebe za nekog dresera ,solis pamet drugima, to mozes klincima al ozbiljnim ljudima JOK...Ti pricas o NO a nemas pojma o rasi....Postavljas pitanja i neko ti ljubazno odgovori ti na to dajes svoj odgovor...kad si tako pametan sto pitas......Ti samo pricas o  agresiji ....Otvori bre temu AGRESIVNI PSI pa uzivaj ...agresija ,agresija ...to ti moze biti i maltezer..... cemu se ti divis agresiji?  I znas drago mi je da Ti takav mene smatras da ne znam nista ...jer od takvih kao ti nikom ne znaci tvoja paznja .....mene bi bio blam da me taki kao ti uvazavaju ......Ja sam uvazena od  ljudi koji znaju sta je kinologija  a ti si dovoljno reko ..zato me zaobidji i ne truj  decu po forumu !!!

Kakav gazda takav i pas ..

Pa ocekivano kako baba na pijaci ......kako ono bese sedlalasta ledja ....e pa nalupala si se na temi no za sve pare ......a ti odgajivac ...35 iskustva u rasi e mislim da ti solis pamet ......a ne ja ....neko ko je sa psima toliko a ne zna osnove ...e nece da moze ......zaobici ti mene ......da nesto znas o agresiji kao nagonu kod pasa shvatila bi.... ovako lupas .....ajd sad ....

Tuncay...ovako uhvatis se jedne recenice pa ono .....oko kangala akcent je bio na tome da se ukaze da pasa tu formiraju i klimatski uslovi ......da moze i kangal na vlasicu a sto je onda tornjak oblikovn tamo tako e ..toliko  o tome na to sam alutirao jel tesko shavtiti .....da bi samnom pisala o psima u nameni moras imati i osetiti psa koji je realan na povodinu jer sve drugo je teorijsko naklapanje ........pa oko no nisam izmislio ja nestablilnost na zadnjim nogama i oko promene smera ljudi nije to od mene .......najbolji argument ti je obuci odelo i isprobaj 50 pasa i medju njima te sou no i bez obzira na nagon ...cak ajd da teorijski svi rade steceno isto obrati paznju na kretenje rece ti se samo ......

Tuncay...ovako uhvatis se jedne recenice pa ono .....oko kangala akcent je bio na tome da se ukaze da pasa tu formiraju i klimatski uslovi ......da moze i kangal na vlasicu a sto je onda tornjak oblikovn tamo tako e ..toliko  o tome na to sam alutirao jel tesko shavtiti .....da bi samnom pisala o psima u nameni moras imati i osetiti psa koji je realan na povodinu jer sve drugo je teorijsko naklapanje ........pa oko no nisam izmislio ja nestablilnost na zadnjim nogama i oko promene smera ljudi nije to od mene .......najbolji argument ti je obuci odelo i isprobaj 50 pasa i medju njima te sou no i bez obzira na nagon ...cak ajd da teorijski svi rade steceno isto obrati paznju na kretenje rece ti se samo ......

Svakako formiraju, ali tvrdio si da kangal ne moze a to nije tacno. Znaci, prvo pogledam kakvi uslovi su formirali kangala pa onda odlucim da li cu bas njega uzeti za primer.

Isto tako sa sportom/radom.

Ponovo, pas u nameni nije samo pas koji radi odbranu i napad. Procitaj ga pazljivo celog. Taj tekst, vidi ko je pisao, pa eto ti inspiracije da kazes sta mislis na temi radni psi. Inace znas dobro da ja za razliku od mnogih "realni rad" onaj na koji ti mislis podrzavam.  Ali covek strucan a nije da nije strucan ti u principu tvrdi isto ono sto i ja - razna policijska odeljenja razne potrebe, razne discipline, razni psi.  Da bi sa tobom pisala o psima u nameni, dovoljno mi je da pocnem da ucim Tunjajka trag. :lolsign: A nije da nema predispozicije za to. Ima super. 

Ako nije to o nestabilnosti od tebe, onda daj na koga se pozivas, gde je to izneocime obrazlozio i naravno za vecinu na temi, mene prvu, postavi prikaz. Nemoj da me teras, preklinjem, da ja idem da gledam takmicenja razna i policijski rad.  (lmao)

Edited by Tuncay

Svakako formiraju, ali tvrdio si da kangal ne moze a to nije tacno. Znaci, prvo pogledam kakvi uslovi su formirali kangala pa onda odlucim da li cu bas njega uzeti za primer.

Isto tako sa sportom/radom.

Ponovo, pas u nameni nije samo pas koji radi odbranu i napad. Procitaj ga pazljivo celog. Taj tekst, vidi ko je pisao, pa eto ti inspiracije da kazes sta mislis na temi radni psi. Inace znas dobro da ja za razliku od mnogih "realni rad" onaj na koji ti mislis podrzavam.  Ali covek strucan a nije da nije strucan ti u principu tvrdi isto ono sto i ja - razna policijska odeljenja razne potrebe, razne discipline, razni psi.  Da bi sa tobom pisala o psima u nameni, dovoljno mi je da pocnem da ucim Tunjajka trag. :lolsign: A nije da nema predispozicije za to. Ima super. 

Ako nije to o nestabilnosti od tebe, onda daj na koga se pozivas, gde je to izneocime obrazlozio i naravno za vecinu na temi, mene prvu, postavi prikaz. Nemoj da me teras, preklinjem, da ja idem da gledam takmicenja razna i policijski rad.  (lmao)

NE da gledas nego da ucestujes e onda bi ti bilo jasnije moje pisanje .....onda oko teorije i prakse nadjes spoj to je sto fali koleginice po teoriji (lmao)  (lmao)  (lmao) ....jel sad jasan red.....pa naravno da ima more disciplina kod  radne upotrebe......sta je sporno ne razumem ....namena pravi psa ......radni pas npr nop je onaj koji je u lovu koji lovi u stavrnosti ....ista rasa koja ide da se takmici u utamicama je sport pas jer jedno je lov jedno utakmica npr ....tek ako isti prakiticno ide u lov moze se zvati radnim po nameni pasmine ........pa zar ti nije jasno zasto u segmetu odbrana i napad kod ipo npr to nije radni pas u nemeni za to ...eeeeeee

nego samo ipo pas ......i jos mi kazes da razumes i podrzavas realni rad ..... (headbang)

(lmao) ......videces psa na lancu   zategnutog dok ga komsija napada ,mlati sa rukama nogama a pas se zesti ,rezi  ,laje uuuuu mozda se pokida sa lanca....i to je umece to je poenta??? ..ja sam se smrzla  :lol:

Za takve stvari moj savet : idite kod profesionalaca a mante se laika koji se dive agresiji a ne znaju je iskontrolisati i usmeriti  dalje i tako iskompleksirani sebe smatraju znalcima ... kao neki ovde

..