Вељко Маринковић

Nemacki ovcar nekad i sad

Recommended Posts

42 minutes ago, Tuncay said:

Uravo to. Ovako generalno o rasama gde postoje radni. A nisam mislila na stan kao takav, vec na psa kao ljubimca. 

Kad kazem usunjavljen, utunjavljen, mislim na ono ublazavanje u genotipu, ne ono sto smo mi ucinili svojim vaspitanjem.

Milina jedna u tom segmentu od moje Sabe kojoj je bolest iskljucila ono dugme za lov divljaci. Pa i Tunjica je daleko od onog lovca kakvi su mi bili svi ostali a znas isto kao i ja da taj lovacki nagon i potreba mora da se kod psa kanalise. Lakse je kad ga nema ili kad je slabiji. 

Da ostavimo sada po strani milice lovacke pse, nego uzmi pastirca, uzmi moje. Gde pas te neke rase mora da ima predispozicije za aktivnu odbranu, dobra cuvarska svojstva, nepoverljivost, teritorijalnost, samopouzdanje, samostalnu procenu. Pa vidi da li je za pocetnika u urbanom prostoru lakse izaci na kraj sa stenetom koje sve to u sebi nosi ili jednim stenetom koje ce izrasti daleko od tog ostrog psa koji zahteva standard? 

Mislim ja volim u tom okrugu rasa bas te pse sa tim radnim predispozicijama, jer su stabilni i ako covek uspe da se kroz vaspitavanje i socijalizaciju izdogovora sa njima pouzdani su da pouzdaniji ne mogu biti. Medjutim, takvo jedno stene ce biti tvrd orah za pocetnika, pa cak i za nekoga ko je imao psa iste rase ali onu tunjaviju manje ostru varijantu gde su radne predispozicije u selekciji negde zrtvovane i ublazene zarad eksterijera.

Tuncay molim te, govorimo isključivo o rečenici "Bio sam u dilemi da li sam trebao uzeti izložbenog jer bi mi sa njim bilo lakše u stanu..." koju je neko napisao. Reč znači isključivo o ponašanju radnog ili izložbenog primerka u stanu i samo sam i isključivo na to reagovao.

2 hours ago, Sava said:

Nemam vremena da pratim forum pa ću samo kratko da ti odgovorim na tvoju podršku stava da je lakše u stanu držati izložbenog od radnog psa. To naprosto nije tačno i nema podršku u praksi. Svi moji psi su bili izložbeni, a neki i radni. Razlika je u tome što sa radnim ne može da se dupe zabije u fotelju ceo dan i izvede pas na pola sata, sa njim mora da se radi svakodnevno. U stanu su mirni onoliko koliko su vaspitani, a tunjavi i ubijeni mogu biti u obe kategorije. Ako bude potrebe kada budem imao vremena mogu detaljnije da pišem.

@Red
Složio bih se sa tobom da NO nema čisto show selekciju jer su posebni i po načinu ocenjivanja, to znaš. Na izložbama ne znam ko se više umori da li hendleri ili psi! Radni ispit za NO nisam nikada gledao u celosti, nije me dovoljno zanimalo.

Mislim da me nisi razumeo ,tj procitao si post gde nisam, naglasio da citiram Tuncay .Ja dapace bas i imam stav da je SOU NO bas to samo izlozbena selekcija ,nema tu rada .Ono trcanje za psima je nevidjena glupost ,i to nije nikakav rad .Radni ispit je mrtvo slovo na papiru .

Nemam vremena da pratim forum pa ću samo kratko da ti odgovorim na tvoju podršku stava da je lakše u stanu držati izložbenog od radnog psa. To naprosto nije tačno i nema podršku u praksi. Svi moji psi su bili izložbeni, a neki i radni. Razlika je u tome što sa radnim ne može da se dupe zabije u fotelju ceo dan i izvede pas na pola sata, sa njim mora da se radi svakodnevno.

Ako sam dobro razumeo, pisac ovog komentara kaže da nije tačno , pa nakon kaže da ipak postoji razlika  u tome što sa radnim ne može da se zabije dupe u fotelju (znači da se  sa izložbenim može dupe zabiti u fotelju?)

6 hours ago, Red Nousse said:

Mislim da me nisi razumeo ,tj procitao si post gde nisam, naglasio da citiram Tuncay .Ja dapace bas i imam stav da je SOU NO bas to samo izlozbena selekcija ,nema tu rada .Ono trcanje za psima je nevidjena glupost ,i to nije nikakav rad .Radni ispit je mrtvo slovo na papiru .

Ma ne, naravno da to nije rad iako je ocenjivanje različito o svih drugih rasa. Kada god sam imao slobodno na izložbama voleo sam da čučim pored ringa NO i da se upišavam od smeha (zloban sam, naravno :giggle:) gledajući debele ljude koji samo što ne padnu u nesvest od napora trčeći u krug sa svojim ljubimcima.

Zakasnio sam nekoliko godina na ovu temu I na ovaj forum. Nema vise diskusije a stari članovi nisu aktivni.....dosadilo ima valjda.

Pa mislim da nisi zakasnio ima ovdje svasta napisano .Nekoliko je razloga sto nema ljudi u materiji sto se kaze je sto forum nije uskostrucni no je za sto se kaze za siroke narodne mase ,dosta je stvari napisano pa da se ljudi ne i vrteli u krug ,ceste svadje i prepucavanja ,jednostavno ekspanzija neta je bila pre pa je ljudima bilo i novo i zanimljivo ,za forum treba i vreme i zivci ali pravilo je uvek nesto naucis .A vezno za rad pa ovde ima super textova ,jedna struja je pri stavu da je sve to nista jer psa ucis prakticno a jedna je da je jako pozeljno i da jako pomaze teorijski samo pisati ,moj stav je ono negde na pola .I ova tema je dobar pokazatelj kad  je neko procita i pored svih sranje doce do novih i poucnih informacija.Ja bi licno voleo da je forum vise ,,strucni ,, a ne za ljubimimac varijantu ali to je stvar administracije .

Edited by Red Nousse

Forum nije samo za stručnjake. Treba I početnici da se uče. Ne samo čitanjem, tako se zaboravlja, treba interaktivno uz učešće u diskusiji,  onda se zapamti. Stručnjaci neka nastupe kao edukatori ili kao provokatori.

Nego, Rede, šta misliš, da li bi možda mogla da se pokrene tema komparacija NO ? makar samo i po njihovoj boji klasični, crni, gvezdeno sivi , pa zašto da tu ne bude i njihov rođak švajcarski beli a I njima srodni psi .

Kako mi se čini gvozdeno sivi I crni imaju ravna leđa a I beli takođe.

Ako postoji tema komparacija pastiraca u FCI II grupi, možda bi mogla I analogna tema da bude u FCI I  grupi. Jeste da pastirce čini vise rasa ali ako se npr. šarplaninci dele na čak 7 anatomski različitih : murdž, karabaš, merdžan, tiger, medovan, zelenduh, zlatan  a pri tome im se I karakter različito opisuje mogli bi I NO da se klasifikuju na isti način I da se povede diskusija o njihovim razlikama po karakternom smislu (ako postoje) a ne samo po boji dlake. Da li o tome može da se piše u nastavku ove ili da se otvori nova tema ?

Pa ja ipak mislim da je forum trebao da bude poluprofi a ne usko laicki ,,lepe kuci ,mili psici ,ali nije ,jednostavno kad imas coveka sa iskustvom u radu sa psima 30 godina samo citas ga ,tesko tu ima mesta diskusiji,tu samo pitas.Sto se tice teme na volju ti mada ........