Вељко Маринковић

Nemacki ovcar nekad i sad

Recommended Posts

Jako je kompleksno. Nije crno belo. Nekad i nije ono sto bi se cinilo na prvi pogled. 

Duboko sam uverena da kod nemackog ovcara kao TOP radne rase ausvajs za uzgoj sme da daje pre svega to da li je sposoban za rad. 

Pitala sam uctivo vise puta i na forumu da neko to detaljnije analizira, pricala ovde sa ljudima koji su NO-vcardzije (realni rad, utakmice) iz stare garde, od tinejdzerskih dana 70-tih godina proslog veka...i iskreno receno nisam pametna. 

Ja licno kao covek u cijem kuckarskom delu porodice su bili uvek NO sa rodovnikom, premda su sluzili kao cuvari i ljubimci, nisu vodjeni na izlozbe, pocev od kasnih 1920-tih pa preko onih koje su bili deo mog detinjstva do danasnjih drugara NO-ara ali opet da se ogradim, to su sve psi uzeti za rad, ukopala sam se i zastala u tipu 60-te sa ovog prvog klipa. Ali to je nesto cisto emotivno, nema racionalnu osnovu niti neka temeljnija znanja zasto je to tako. 

Ono sto znam, objektivno i racionalno po statistikama da je i dalje No 1 za policiju i vojsku. Znam i zasto tesko moze da ga potpuno istisne BO ili koji drugi rival za taj radni presto u sluzbama. Mozda bi mogao VEO ali on je na uzem prostoru bivseg SSSR. 

https://www.youtube.com/watch?v=twJwhDoUu5E

Znaci rasa kao takva nije unistena. 

Mozda neko stavi na ovu temu neke relevantne studije, neka detaljnija za i protiv. Pozdravila bih to, pa da se prvo malo edukujemo i onda da diskutujemo mirno i trezveno. 

chowfully...

Ne postoje nemacki ovcari pravih i krivih ledja! Ne postoje radne i paradne linije, koliko puta to treba da se napise ???

Nemoj da mislis, nego uzmi standard i dobro ga prouci sta pise u njemu.

Na izlozbama kod pastirskih pasa,daju losu ocenu zbog nadgradjenosti,koja je po meni sasvim u redu,ali to je neka druga tema.Mislim da kod No nije bitan izgled ako je pas sposoban za rad

Nadgradjenost, uglovi ovakvi uglovi onakvi kod pastirskih pasa kako gde kako za koji teren i kako kod kojeg.

I kod pastirskih pasa, onih sa ródovnikom, ne one velike landrace, populacije izvornih, dakle kod pasa sa rodovnikom je bitan izgled. Itekako.

Moze on biti super sposoban za rad, ma vrhunski TOP radni pas, ako mu izgled, odnosno anatomske karakteristike ne odgovaraju onome sto je po standardu, sto je standard zacrtao a kod nekih standarda i zvanicni komentari i tumacenja precizirali i dodatno objasnili, onda je to i dalje super radni pas ali nije NO, ili sarko ili SAO. Nema rodovnika ni dozvole za uzgoj ako pas nije anatomski tipican, naravno uz manja ii veca odstupanja a za to ide ocena ili uzgojna klasa nize, ali mora biti u okviru tolerisanog standardom. 

Ne postoje nemacki ovcari pravih i krivih ledja! Ne postoje radne i paradne linije, koliko puta to treba da se napise ???

Axentije, mislice i pitace ljudi ponovo i iznova, dok neko ne nadje zericu strpljenja da im odgovori mirno i kompetentno. Ili ako takvih postova ima ovde, da ih izbunari i ponovo postavi. 

Legitimno je pitati. 

Ja kao totalni laik tvrdim dea postoji danas samo jedna linija, a ta je nazalost NO sa velikim zdravstvenim

problemima, a nije za to kriv pas nego covek koji je zamislio da NO mora da ima neku liniju ( valjda

"aerodinamicnu" kao Porsche)

Otuda ih je sve manje medju radnim psima jer je njihov vek skracen, zadnje godine njihovog zivota

povezane su sa bolovima, displazijom , tako da njihov stvaran radni vek traje samo nekoliko godinja,

obuka je skupa, a i traje nekoliko godina. Tu ne moze nista da se promeni, NO lobi je jak kao ne daj Boze

i Vatikan recimo ( preterujem i salim se, ali ne bas i mnogo (lmao) ).

Za mene je licno  NO simbol psa, kad neko samo izgovori rec pas ja odmah pomislim na njega, nikada ga nisam

imala, necu ga ni imati, ali ostaje kao simbol za savrsenog psa.

Savrsen je i zbog svoje fizicke lepote, ali i svojih radnih osobina, o vernosti i istrajnosti i da ne govorim.

Edited by Justina

Zdravstvenih problema a i displazija imas kod rasa kod koji su ledja ravna da ravnija ne mogu biti. Viz tunje sunje u SAD u jednom periodu, a uglovi otvoreni, susta suprotnost NO. A neke boljke iste  :giggle:

Ne bi vojska i policaje koje moraju da vode racuna o budzetu kupovali NO kada bi morali samo nakon nekoliko godina da ih rashoduju. Posebno one kod kojih je obuka onaj specijalisticki vrh. To nema veze ni sa kakvim sa NO lobijem.

A eno, kod onog "mog" policaje, ona :inlove: bombasica kojoj su i Ameri skinuli kapu i dopustili da obezbedjuje sefa njihove drzave tokom posete, oslonili se na njen nos sto iskreno receno ne vole a jos manje u Evropi iza nekadasnje gvozdene zavese, pozivela dugih 17 godina. Upoznala sam je kada je imala 8 a izgledala i radila ko vojcica i produzavali su joj i dalje rad, iako je vec tada mogla da ide u penziju kod svog policaje kao porodicni pas. 

Zdravstvenih problema a i displazija imas kod rasa kod koji su ledja ravna da ravnija ne mogu biti. Viz tunje sunje u SAD u jednom periodu, a uglovi otvoreni, susta suprotnost NO. A neke boljke iste  :giggle:

Ne bi vojska i policaje koje moraju da vode racuna o budzetu kupovali NO kada bi morali samo nakon nekoliko godina da ih rashoduju. Posebno one kod kojih je obuka onaj specijalisticki vrh. To nema veze ni sa kakvim sa NO lobijem.

A eno, kod onog "mog" policaje, ona :inlove: bombasica kojoj su i Ameri skinuli kapu i dopustili da obezbedjuje sefa njihove drzave tokom posete, oslonili se na njen nos sto iskreno receno ne vole a jos manje u Evropi iza nekadasnje gvozdene zavese, pozivela dugih 17 godina. Upoznala sam je kada je imala 8 a izgledala i radila ko vojcica i produzavali su joj i dalje rad, iako je vec tada mogla da ide u penziju kod svog policaje kao porodicni pas. 

Ja sam od njih ( korektnije iz nemackih medija) i saznala da nemacka policija prelazi na Malino jer su NO bolesljivi,

obuka je jako skupa, a i nabavka, bolesti jako ceste.

Mala digresija:

U Parizu ( teroristicki napad) poginula je Diesel ( Malino stara 7 godina). Njen vlasnike je skoro pa na psihijatriji

jer ne moze da je prezali ( policajac), ljude po Evropi je njena smrt stvarno potresla, a jutros ( doduse i juce)

vidi vesto da ruski ministar unutrasnjih poslova poklanja policijacu koji je izgubio svoju Diesel jednog medenjaka

od 8 nedelja ( NO). Zaravo je medenica jer je devojcica sa imenom Dobrinja (heart)

Ovo je Diesel:

23788247ob.jpg

a ovo je Dobrinja:))

A ovo je Dobrinja koja je pametnica i sa svojih valjda 6 nedelja.

Tako bih je ugnjavila (heart)

http://images.google.de/imgres?imgurl=http://bilder.bild.de/fotos-skaliert/polizeihund-welpe-dobrynja-49303803-43502868/3,w%3D650,c%3D0.bild.jpg&imgrefurl=http://www.bild.de/news/ausland/terror-paris/polizeihund-nach-paris-fuer-tote-diesel-43502706.bild.html&h=772&w=650&tbnid=_U5xos-kNlx0FM:&tbnh=90&tbnw=76&usg=__L9KilGNnSKnGMGdaD8op-EP34YQ%3D&docid=HiEIuI9uAjqazM&itg=1&sa=X&ved=0ahUKEwj684ORyqbJAhUBRBQKHVweCFAQ9QEIMTAF

23788268ig.jpg

Mnoge rase da ne kayem sve su se u odredjenom smislu promenile ....mastitfoidi ..molosi ...dogoligi psi .....selekcija se menja jer se menja namena ....no je i siroka pasmina sa jednim standardom ali siroka....sustinsa je podela na sou pse i radnu liniju koju nasi drugari sa no teme na forumu negiraju ali ta podela je ocigledna ......raylike kod sou no ima velike u odnosu na pse 70 80 godina a sustina je u kasu tj preforsiranju kasa pa su ledja kakva jesu ....stabilnost pojedinih pasa tog soja je po meni upitna pri promeni smera veyano ya odbranu napad i td ....kad je i taj sou pas bio sluybenjak na prvom mestu sad nije ipak su ga preskolicla njegova braca iy belgije i holandije ....ynaci druga marka lupoidnih ovcara i naravno radna linija no i na na to da se doda jos u yemljama svojetskog bloka istocni ovcar koja je yasbena rasa ali to je samo malo modifikovani no ........

Moram reci da No nije radni pas po izgledu nego po radu ...dal imao liniju iz 70-ih il 2010 g. ....Neki misle da No koji izgleda iz vremena 70 godina je radni pas ,a dal zna da radi to nema veze, Dragi  moji da bi No bio radan on mora da radi a izgled mora odgovarati standardu....A da bi radio s njim treba dosta  vremena ,volje ,strpljenja,znanja.....

Slazem se sa Axsentije i Tuncay....

Ja sam od njih ( korektnije iz nemackih medija) i saznala da nemacka policija prelazi na Malino jer su NO bolesljivi,

obuka je jako skupa, a i nabavka, bolesti jako ceste.

Mala digresija:

Znas kako, mediji...Ne oni strucni za kuckare. Ta vest se redovno pojavljuje jer je lepjiva za medijsku paznju : ijaooo strava uzas, i Nemci prestaju da koriste Nemackog Ovcara. Odmah privuce paznju.

Nekako u vreme slicne polemike na pasminskoj temi broj ceskog Svet pasa bio je posvecen BO a u svetlu toga dali statistike i napravili solidnu anketu medju Cesima koji bas rade sa sluzbenim rasama. Ma kako ceski dnevni listovi ili magazini objavljivali ode NO u proslost kod policije, opet ih je oho ho vise nego svih ostalih. Pitalo tamo i sefa nemacke carinske sluzbe u nekom od landova i on je rekao da kupuju BO zato sto su jeftiniji i ima ih vise u ponudi. Da im nisu skresali budzet, kupovali bi i dalje NO. Pa ti vidi onda.

Zato sam odmah u prvom postu na ovoj temi rekla da je kompleksno, nije crno belo, nekada nije to sto se cini na prvi pogled a ja ne mogu u to da se udubljujem nesto iz prostog razloga sto ne znam nemacki jezik i nije mi zato dostupno ono relevantno sto pisu Nemci.  A oni su maticna zemlja i sigurno je da oni negde odgovaraju na ova pitanja. Smireno i podacima.  

A Dobrinja je naravno puslica svih puslica, vrh je mala (dog) , otela bih je i ja da je unistim mazeci je pazeci i tepajuci joj Djole (lmao) ali primecujes, sto ne poklonise malu BO, ili malu VEO, imaju i oni, Rusi sve to, nego malu NO??? 

Drugo, sto se Lukasenko lupio po dzepu da za svoje granicare sada pokupuje u Austriji NO? Stavljala sam na pasminsku temu i posetu onog Grise  (funny) sto po planeti uzduz i popreko ide i ljubi sve pse u njuske upravo tom granicarskom beloruskom centru.  Mislim Grisa kao Grisa, treba da bude lepo, poucno, zabavno i slatko, ne mora bas da bude skroz tacno i istinito. malo je i bajkovito, ali to da su isli u Austriju da kupuju NO rekao je usput sasvim ozbiljno Belorus sef tog centra. A mogao je da kupuje BO za manje novce i u najblizem istocnoevropskom susedstvu a sigurno je da ima iz vremena SSSR-a i svoje VEO. Ili je mogao da kupi VEO, koji su ako nista drugo bolje adaptirani na surovu rusku i belorusku zimu. 

Edited by Tuncay

Moram reci da No nije radni pas po izgledu nego po radu ...dal imao liniju iz 70-ih il 2010 g. ....Neki misle da No koji izgleda iz vremena 70 godina je radni pas ,a dal zna da radi to nema veze, Dragi  moji da bi No bio radan on mora da radi a izgled mora odgovarati standardu....A da bi radio s njim treba dosta  vremena ,volje ,strpljenja,znanja.....

Slazem se sa Axsentije i Tuncay....

Nije akcenat na tome da   ako je npr pas radnih linija da je radni po definiciji ....akcenat na anatomiji koja radi ...o tome sam pisao ......o stecenom nemda smisla pisati to se podrayumeva .....radni pas nije pas sa ispitom to je pas sa ispitom radni pas je onaj koj ise koristi u nameni .........standard je samo dokovoreni teks koji bi trebao da sa savojim merama dajje bolje radne osobine kako fiyicke tako i mentalne ....to je selekcija ............pitanje se postavlja yasto taj npr iy 80  i radni i  sou pas koji je bio paket biila ih puna jna dosao do toga da ga vise nema u sluybama sada u sluybama je ostala radna linija i cak onaj tip nije poyeljan na izloybi ....e to je tema no nekad i sad yasto su pala radna upotreba pasa koji su extrerijeni sampioni .....yasto rasa koja je po definiciji radna ima radne i sta neradne pse ...yasto u sluybama nema sou no ......a glavni raylog popularizacije bo i ho je pad radnih vrednosti no u tome jer se yastranilio u selekciji .....

Kada neko kaze da je No ,,krivih ledja" bolesniji od radnih pasa on zaboravlja da radne pse kupuje vojska i policija iz elitnih odgajivacnica,gde se vrsi pazljiva selekcija,da nema naslednih bolesti.Izlozbene No drze i pare svi,vecinom to nisu odgajivacnice,vec obicni ljudi,pa se tu ni ne vodi racuna o bolestima.Dosta tih pasa ni nema snimak kukova.Kao sto je tvorac rase rekao izgled i boja nisu bitni bitno je da je pas sposoban za rad.Treba kupiti pse iz proverenih odgajivacnica.Ja sam psa kupio kod Milosa Djukanovica sa Uba i vise sam nego zadovoljan

Nije akcenat na tome da   ako je npr pas radnih linija da je radni po definiciji ....akcenat na anatomiji koja radi ...o tome sam pisao ......o stecenom nemda smisla pisati to se podrayumeva .....radni pas nije pas sa ispitom to je pas sa ispitom radni pas je onaj koj ise koristi u nameni .........standard je samo dokovoreni teks koji bi trebao da sa savojim merama dajje bolje radne osobine kako fiyicke tako i mentalne ....to je selekcija ............pitanje se postavlja yasto taj npr iy 80  i radni i  sou pas koji je bio paket biila ih puna jna dosao do toga da ga vise nema u sluybama sada u sluybama je ostala radna linija i cak onaj tip nije poyeljan na izloybi ....e to je tema no nekad i sad yasto su pala radna upotreba pasa koji su extrerijeni sampioni .....yasto rasa koja je po definiciji radna ima radne i sta neradne pse ...yasto u sluybama nema sou no ......a glavni raylog popularizacije bo i ho je pad radnih vrednosti no u tome jer se yastranilio u selekciji .....

A ko tebi kaze da se psi sa ispitom ne koriste u nameni? Je li ti namena nije cuvanje dvorista? Meni jeste, itekako. 

Drugo, pas sa ispitom, bez obzira na upliv vestine instruktora u obuci ipak govori da predispozicije neke za rad ima. Nije totalni neupotrebljivi duduk. Ne mogu svi ama bas svi da poloze ispit, posebno one vise zahtevnije. 

Ako cemo o zalopojkama da je unisten, postavljala sam negde na nekoj od tema zalopojke odgajivaca pred pocetak osmisljavanja CV. U Cehoslovackoj tadasnjoj, gvozdenom zavesom odvojenom od bilo kakvih da ih zovemo hajde show linija.  Zasto uzimas 80-te godine? Sta te navodi na tu granicu a ne 90-te ili 50-te ? 

BO i drugi srodni ovcari su takodje malo i pitanje mode i globalizacije. Idu rase razne nove u talasima, ne samo kod ljudi koji bi jedino da izlazu ili ljubimca, vec i kod onih koji sa psima rade. 

Zasto kangal ili SAO da cuva ovce po Srbiji kad imas SPP? Ili sarca? 

Omasovilo se, komercijalizovalo se sve oko pasa a uz to ide cesto i PR nova, neunistena rasa versus stara unistena. 

Edited by Tuncay

Kada neko kaze da je No ,,krivih ledja" bolesniji od radnih pasa on zaboravlja da radne pse kupuje vojska i policija iz elitnih odgajivacnica,gde se vrsi pazljiva selekcija,da nema naslednih bolesti.Izlozbene No drze i pare svi,vecinom to nisu odgajivacnice,vec obicni ljudi,pa se tu ni ne vodi racuna o bolestima.Dosta tih pasa ni nema snimak kukova.Kao sto je tvorac rase rekao izgled i boja nisu bitni bitno je da je pas sposoban za rad.Treba kupiti pse iz proverenih odgajivacnica.Ja sam psa kupio kod Milosa Djukanovica sa Uba i vise sam nego zadovoljan

Reci mi kakvih je ledja ovaj pas na slici, pravih ili krivih kako vec ti pravis podele....

SG1-5113-Tyson%20Fixfrutta.jpg

A ko tebi kaze da se psi sa ispitom ne koriste u nameni? Je li ti namena nije cuvanje dvorista? Meni jeste, itekako. 

Drugo, pas sa ispitom, bez obzira na upliv vestine instruktora u obuci ipak govori da predispozicije neke za rad ima. Nije totalni neupotrebljivi duduk. Ne mogu svi ama bas svi da poloze ispit, posebno one vise zahtevnije. 

Ako cemo o zalopojkama da je unisten, postavljala sam negde na nekoj od tema zalopojke odgajivaca pred pocetak osmisljavanja CV. U Cehoslovackoj tadasnjoj, gvozdenom zavesom odvojenom od bilo kakvih da ih zovemo hajde show linija.  Zasto uzimas 80-te godine? Sta te navodi na tu granicu a ne 90-te ili 50-te ? 

BO i drugi srodni ovcari su takodje malo i pitanje mode i globalizacije. Idu rase razne nove u talasima, ne samo kod ljudi koji bi jedino da izlazu ili ljubimca, vec i kod onih koji sa psima rade. 

Zasto kangal ili SAO da cuva ovce po Srbiji kad imas SPP? Ili sarca? 

Omasovilo se, komercijalizovalo se sve oko pasa a uz to ide cesto i PR nova, neunistena rasa versus stara unistena. 

Ne razumes moje pisanje ......radni pas je pas koji se koristi u nameni ....oko cuvanja nemoj nema tog programa koji na zapadu radi stacionarno cuvanje zaobidji .....na sta aludiram .......pas moze da polozi ispit ali to ne znaci da je radni pas radni pas je onaj koji prakticno radi cuva radi zastitu ili radi trag......to su radni psi i psi namene ..........zasto uzimam godine razlog prost pogledaj sv pse i samo ti se kaze ......promena antomije kod sou no je usko vezana sa primenom u radu ....sto je dobro ne menja se nego nadogradjuje to se i pokusalo ali se otislo u aut .....radna linija je bila uvek prisutna ali procvat je dosao bas tad kada se malo otislo u aut ....naravno nije sve crno belo ali ocikledno je da psi se razlikuju od onih iy 80 90 tu i tamo i hoas je od 2000 -----tezu vezujem za promenu tj spusanje no i kao rezultat pad upotrebne vrednosti ......u radnoj primeni nema popularno ili ne ili radi ili dobar nagon i to prati antomija .......preskocilih su ih belgiajneri i ho psi i u sport kinologiji i u realnoj primeni u sluzbama ......poredjenje ti sa pastircima pada u vodu .....sta mislis ko cuva ovce na vlasicu ....tornjak naravno ....na sari sarko znas zasto ......to je vekovna selekcija odredila kakav tip za kakvu klimu .....i tako ti je na homolju ......pogledaj samo sarske izvorne pse i metohijske ...tako blizo a razlikuju se malo dr klima sve to ima uticaja .....ne mozes ti tek tako dovesti kangala i baciti ga na planinu mozes ali je gotov .....nema opremu  kangalce za to .......iskustva pastira goveore da su kangali na planini jako lose prolazili jer su sa kratkom i karcom dalkom kisa sneg ...priroda je tu vec selektirala .......

Razumem ja tebe u potpunosti...samo pitanjima bistrim vodu i rasplicem terminoloski zbrku. i pokusavam da dodjemo do neceg konkretnog. 

Sta je namena? Je li samo ono u vojsci i policiji i sluzbama ili je namena da bude i obicni pas cuvar porodicnog dvorista. Za evropske uslove, pitomina ziva, sredjeni gradici, sredjena dvorista, policija delotvorna, kriminalaca minimum, samo sitne kradje na dnevnom redu.  Izvini, ali to je rad. Itekakav rad. Izvini, ako zapatim dvoje tunja sunja e da mi cuvaju dvoriste i ako su vaspitani da to rade i rade to, onda su to radne tunje sunje. Ako ga obucim kao lajkicu na medjeda  (lmao)  onda je to lovacki tunja sunja. 

Rekla sam da ako je polozio ispit da to ipak nesto govori o sposobnosti za rad. Sta mislis, je li oni psi spasioci iz rusevina stalno rade ili vecinom uvezbavaju, ovi nasi evropski, vezbaju, vezbaju, vezbaju a minimum je da zaista idu u potragu ne teren, jer nema. Nije svaki dan zemljotres. Polozio je ispit, vezbao je vezbao je i saljes ga jednom, dva puta u zivotu nekuda da zaista pomaze u spasavanju ljudi pod rusevinama. 

80-te, 90-te....meni oci kazu nesto malo drugo ali hajde, malo ranije, ali opticka varka moze biti - probaj da meni laiku precizno opises sta se to desilo i kako to utice na rad. Pocev od onog mog rada porodicnog cuvara dvorista pa dalje...

Jesu preskocili belgijaneri u sportskoj primeni, ziva vatra atraktivno za videti...ali stoji da BO ima neke mane, hajde ne mane nego osobine koje malo komplikuju zivot i rad kerovododji, ogranicavaju krug onih koji ce ga uzeti za rad i u sluzbama a koje pa NO nema.  Bez obzira na sve popularnijeg BO u sportu na utakmicama Ceska policija i dalje ima i imace masu NO a znatno manje svih ostalih. 

Kako nema u radu popularno? Daj ne zezaj. Ima itekako prostora za izbor izmedju raznih rasa slicnih katakteristika i radne primene. Ali NO ce opet ostati TOP 1 jer je spram ostalih idealni univerzalac po predispozicijama. 

Mislis da kod radnih za vojsku i sluzbe nema ko za kakvu klimu? Pitaj one sto idu sa svojim psima u Avganistan ili policiju na Bliskom istoku. Pa opet idu oni vrhunski obuceni a nisu za takvu klimu.   

Ha, haaaa, ha haaaa dozovoli da se nasmejem da kangalce ne moze po snegu  (lmao)

The majority of Sivas Province shares the climate of the Central Anatolian Region in which the summer seasons are hot and dry while winter seasons are cold and snowy.

Nego nije poenta to, pustimo nekadasnje cobane. Kako smo se globalizovali tako i farmeri nabavljaju za svoja stada razne pastirce. E a da bi im bilo pametnije da ostanu pri lokalnim pastircima, to i ja tvrdim, ali ne.Ne ostaju. 

p.s. znaci, razumem ja sta ti pises (sto ne znaci da cu se sa svim sloziti), samo se igram malo djavoljeg advokata  (dance)

Edited by Tuncay

Ipak ne razumes .....zasto ja naglasavm radni je koji radi ....moram da ogranicim pricu na pse gde treba agresija ....nije isto radni ipo pas sa plijenom i radni pas u policiji ,,,,to su dve kategorije ....zato je radni pas taj u policiji a ovoga zovimo ipo pas ....ima tu tona stvari ....atrakcije ima u sportu a imali je kod realnih pasa tih radnika, ne bas ,,,,,e to je to.... radni i psi sa ispitima .....aj da ublazim ako je ispit deo selekcije selekcija mora i da ima stepenik vise realna primena e tu su oni realni e to su radni psi ......nema poredjenja rasa suludo je ali ako je sustina da se kod lupoida dobije i snaga i brzina to je imam ono i moj nekadsnji no iz jna a u tipu sou linije ...stabilan je bio i brz i jak ......malino je brz snaga je upitna .....ima tu sam svasta da neduzimo .....stvari je lose  usko posmarati crno i belo unistena rasa i bla bla ...ali mora se priznati i ukazati na promenu pa nismo mi to na forumu izmislili ...ja ponavljam tezu vezujem na modifikaciju kod no sou soja i pad upotrebne vrednosti ...nestabilnost pri promeni smera ne kad svih ali je primentna .....procenat pasa tih radnih u sluzbama kaze da tak no takav iz sou linija nije prisutan znacajno .....zasto ...popularanost ....nema toga kod rada i radnih pasa ....kod sport da kod radnih neeeeeeee.....oko pastiraca e koleginice pa nije samo kangal jedni t urski pastirac ...pa cemu im dugodlaki kars psi ako kangal sve moze ....sve ima smisla i dlaka i konstitucija i glava sve je podredjeno nameni ....i klimi ......

Edited by Red Nousse

Eee, vidis Rede, pa ti svodis NO samo na odbrana/napad. A to je jeres, upravo tako suzavati kod NO i naglasavati bas to. Znas dobro da policijski pas ne radi sve nego su razni psi obuceni da izadju u susret potrebama raznih tipa akcija i intervencija. 

NO kad cuva svoje dvoriste ako je ispolagao IPO bazira na plenskom nagonu? 

Kad radi trag ? Kada  njuska bombiculjke? Trazi oruzje? Vodi slepe? Trazi zatrpane pod lavinama i izgubljene turiste po planinama? To ti isto tako nije rad? A tu jedan IPO sportski pas i posle visi specijalisticki ispiti kada se pokaze dobro daju itekako osnove i garancije da ako ga upotrebis radno namenski za to da ce raditi dobro. To.

Ne smes NO da svodis samo na drz ga....na froncleeeee.  Ako hoces taj segment uzmi nekog drugog  :twisted: . Pusti Dzija :razz:  ii Varlaya, okreni ledja i zvizdi u vetar. 

Podredjeno nameni kod pastiraca, naravno. Jedino prvo moras malo da pogledas odlike te klime i karakteristike terena i naravno nije na odmet i malo etnografije pa i politike tj. istorije.  Pa vidis gde je Kars. A za kangala evo ti malo :joy: snega iz postojbine

https://www.youtube.com/watch?v=DlUzYX4Hgs8 

Edited by Tuncay

Ne ne ...ali sam izvodio segment gde je velika razlika ...nema tu nadogradnje vec je suprotno .....a vezano za agresiju ..........pas ipo i posle specijalisticka obuka e pa ti mene zezas ....ako je odbrana i napad ako je agresija sve je suprotno to su drugi nagoni zato kazem pas sa ispitom i pas radnik ....ne odgovori mi za moju tezu dva puta je pisem sta mislis ........pusti pastirce i ja cu heheheh .....evo ti premier sao pasa i razlika ....a i pitanje sta je kangal ....jedno ti je pravilo da klima oblikuje , .....to ti je to nema tu da se neko slaze ili ne ......nije dazbe kod pastiraca negde dlaka 10 negde 4 cm ....nije to tek tako .....

Specijalisticka obuka = obuka za specijalnosti razne. IPO pa njuskac tragac - oruzje, eksploziv. Sta ti tu predstavlja problem? 

IPO pa gorska sluzba. Sta tu ne moze da se sklopi i ukomponuje? 

Ili pas gorske sluzbe nije radnik? Ili ona moja  (heart) Brita bombasica sto dozive 17 ljeta a otisla u drzavnu, policijsku penziju? Ona nije radni pas? 

Tezu razradi malo preciznije, ako neces mogu da stavim ovamo onog Vlasenka, ali verovatno tek kada neko nadje da postavi ovamo neki relevantiji odgovor onih, strucnih sad mislim, ne mene tebe nego ljudi kojima je to bas posao na tu tezu. Da imamo strane razne.

Ja ti pustila nekoliko minuta klime  (rain) . Smrzla sam se vec kad sam prvi put gledala film kad se pojavio a bilo leto, Losu rasu pastirca si uzeo za primer, podnose oni surovu kontinentalnu klimu od - 40 do +40. Da si rekao da ovi sa planina lose rade leti u specenoj Anadoliji hajde de, to moze. Ali da kangal ne moze po snegu, to idi obavesti cobane na licu mesta kada napada sneg. 

Edited by Tuncay