Sign in to follow this  
Вељко Маринковић

Nemacki ovcar los cuvar

Recommended Posts

Imam No 2 god starog,dozvoljava da ga bilo ko pomazi,sa kakvom obukom da pocnem da to ispravim

Na povodcu prilikom setnje, u tvoristu, na lancu...? (thinking) 

Nije los cuvar ako dozvoli da ga neko pomazi prilikom setnje(licni stav). Imam dosta prijatelja koji imaju odlicne pse koji su dozvoljavali da se pomaze, ali kad su "na zadatku" cuvanja teritorije(citaj dvorista), uci sam na svoju ruku u dvoriste, no-no.  :evil_laugh:

Kada je recimo u boksu,svako ga moze ,,odneti" a kada je pusten laje na onoga ko pokusa da udje.A taj se naravno vrati ako nema nikog kod kuce,nije lud da riskira :grin: Juce je dobio kuju da se pare,kuja ga se neverovatno boji,stalno bezi i rezi,on je vise hladnije glave,ali kad on pokaze zube,onda je tajac

Sto se mene tice - porodicni pas za pozeleti.

Sto se dresure tice, zavisi sta zelite Vas pas da zna? Nekome je to sasvim dovoljno, nekome jnije.. Naravno, predpostavljam da zna komandu dodji. Prvo ucim pse na komandu dodji, zatim na stani i cekaj, one su mi najbitnije tj bar meni. Ako je na primer otvorena kapija, a preko puta macka i Vas pas krene, a kola nailaze, stani je bitna komanda, kao i cekaj. Naravno ako je pas vec preblizu puta bolje je ne vikati, da se ne bi ukopao na sredini puta, vec cim krene gde ne treba, ali to je vec druga tema... Da li zna na primer te komande? 

Da,kada mu kazem Tajson vrati se!Direktno staje i vraca se.Mislio sam na neku obuku kao hod uz nogu.I da losije me slusa na daljinu.Jednom se zaleteo prrdkocio ogradu i krenuo na komsinicu, mislim da nije zeleo da se igra,morao sam 3 puta da ponovim (jako glasno)da se vrati i tek onda je stao.A komsinica se zaledila od straha.Juce sam na slavi video jednog No koji je kao druga rasa od mog.Ne laje,mazi ga ko hoce,nenormalno miran.A prema prici tih ljudi,dresura je bila skoro ista.Ne znam da li je to zbog karaktera samog psa

veljko ...pozdrav ....raylikujemo upotrebu pasa za cuvanje prostora i bodigard pse ....pas da bi bio cuvar prostora mora da se pored odgovarajuce rase koja je namenski selektova ya tu namenu i uci tj dizu mu se nagoni ....osnova psa cuvara je treritorijalna agresija na to se dovezuje nepoverenje ...hrabrost ...budnost ....pas cuva sa aktivnom odbranom ....tj svaki stranac je neprijatelj i uljez i reaguje aktivnom odbranom tj cuva ....posedovanje jedniki koje u uradjenje ya cuvanje je ozbiljana rabota mora se ispostovati niz tehnickih mera velika ograda ...tabla ....yakljucna vrata .....i pored toga mora se otvoriti cetvero ociju .....ynaci pas cuvar je i samoastalac reaguje na svaki strani elemenat i zato jer seforsira i cuvanje kad gayda nije tu mora da je u siroj komandi jer je samostalan ...sta znaci sira komanda nema robotiyivane posluynosti ......jednika mora da je vodlljiva i socijaliyovana ali u nameni ......to je cuvanje i to je pas cuvar .....pas ya bogigard je jednika koja vas stiti kad je sa vama .....raylika iymedju ove dve namene je u vidljivosti ....bodigardpas je u uskoj komandi ...jer i pored samostalnosti koju on ima ona je manja neko kod klasnicni cuvara ........oba tipa pasa u nemani rada ,,rade ,,, na yastitni nagon vise nego na pljijenski nagon ..tj yas. nagon prebacuje pljijenski .to su realno opasni psi ........da bi posoedovao jedinku koja je ili cuvar ili bodigard pas osnova je jedna AGRESIJA se dize teritorijalna i yastitna i plijenska i sustina obuke je kontrola toga ....ako nemas iskustva u obuci takvih pasa NE POKUSAVTI ......srdacno red ....naglasavm NE POKUSAVATI ....I CAK da ti neko uradi psa takvim jako je tesko bey dobrog staza sa psima samo imati ovakvu jedniku ....ove sto sam ti pisao su ono sto mi lokalno na forumu realni psi .....drugi tip su sportiski psi iy raynih program .....njihova sustina gde treba odbrana i napad je plijenska agresija i samim tim su atraktvni ya oko ali .....ni tu vrstu obuke ne preporucijem sem ako nemas iskustva ,,,,,,,,,,slobodno pisi ako nesto treba ili ako je nejasno .....

Edited by Red Nousse

TO sto mali laje ne ynaci nista sem da laje tj javlja .......te osobine moye ali i nemora da ima pas cuvar ...naglasavm sustina cuvara je teritorijlalna agresija a iy toga proilazi aktivna odbrana ......pas laje tj komunicira ......ynaci taj mali koji laje je samo alarm pas ......agresija ima vise tipova ....nisi rayumeo moj post ....

Moze li objasnjenje kako da kod psa podstaknem tu teritorijalnu agresiju,onog malog sam spominjao zbog toga sto mislim da No laje na coveka.U narodu ima izraz da na loseg coveka i pas laje,on je jednom prilikom toliko lajao na prve komsije koje su dosle da je polupao njusku,a iz usta je tekla pena,i morao sam da ga sklonim.A drugog komsiju pusta da mu uvrce usi.

Pa u narodu ima svasta i to je samo jedan mit .....dosta primera gde psi laju a ne da ispoljavaju aktivnu odbranu je u pitanju agresija iz straha ....pas cuvar moye da laje i ja to preferiram ali i lavez treba razumeti ....ali i nemora ......ne moze savet ya dizane agresije to moras da radis sa profesionalcem ...pas mora biti apsolutno vodljiv u nameni ...pa te k onda to ....imati agresivnog psa u poyitivnom smislu je ozbiljan posao ......