Sign in to follow this  
Buco

Istarski oštrodlaki gonic (FCI: 6.1.2-152)

Recommended Posts

Istarski Ostrodlaki Gonic

Istrijský hrubosrstý durič

Number of entries in the breed / Počet prihlásených psov z plemena: 3

Judge / Rozhodca: Skok Damir, CRO DOG

- Intermediate class

- Open class

BITCH

- Working class

Best Of Breed - BOB

8533 CANA

Owner / majiteľ: Modrušan Emil Excelent 1, CAC, CACIB, BOB

World Winner / Svetový víťaz - Dog / Pes

8531 BRIK

Owner / majiteľ: Borina Edi Excelent 1, CAC, CACIB

World Winner / Svetový víťaz - Bitch / Suka

8533 CANA

Owner / majiteľ: Modrušan Emil Excelent 1, CAC, CACIB, BOB

DOGS/PSI: 2

Intermediate class / trieda stredná

8531 BRIK

Owner / majiteľ: Borina Edi Excelent 1, CAC, CACIB, World Winner

Open class / trieda otvorená

8532 RENO OD MADONA DI CAMPO

Owner / majiteľ: Rauch Claudio Excelent 1, CAC

BITCHES/ SUKY: 1

Working class / trieda pracovná

8533 CANA

Owner / majiteľ: Modrušan Emil Excelent 1, CAC, CACIB, BOB, World Winner

cESTITKE SVETSKIM PRVACIMA!!!

Malo da osvježimo temu s napisima dipl.ing.Borisa Špoljarića iz rada o istarskim goničima:

Istarski ostrodlaki gonici

Prvoupisani ostrodlaki istarski gonic Burin Podgorski JRB 3 koji je ostenjen 24. 07. 1921.g. uzgajivag i vlasnik dr. I. Lovrencic. Pas je dobiven iz kombinacije Barin JRB 1 (koji je upisan kao keltski brak) i Braka Podgorska (bez upisa u rodovnu knjigu).

Slijedeci upisani pas Ingo Podgorski JRB 4 ostenjen 14. 03. 1924.g. koji je dobiven iz kombinacije Burin Podgorski JRB 3 (otac mu je upisan kao keltski gonic) i Bistra Podgorska JRB 5 koja je rodena sestra Burina Podgorskog JRB 3 - ciji je otac keltski gonic).

Trece upisani pas Bistra Podgorska JRB 5 ostenjena 24. 07. 1921.g. iz iste kombinacije kao i Burin Podgorski JRB 3; cudi da je ova zenka upisana iza svog sina Inga Podgorskog JRB 4.

Slijedeci upis Jasna Podgorska JRB 6 ostenjena 20. 04. 1923.g. iz kombinacije Barin JRB 1 (keltski brak) i Riste Podgorske JRB 2 (keltski brak), dakle parena dva keltska gonica (danasnji baraci), a potomstvo upisano kao istarski ostrodlaki gonici.

Petoupisani pas zenka Krasna JRB 7 ostenjena 26. 04. 1923.g. iz kombinacije Burin Podgorski JRB 3 (koji je upisan kao istarski ostrodlaki gonic, a preci su mu keltski gonici) i Ljube JRB 109 (upisana u istarske kratkodlake gonice).

Slijedi upis Iskre Podgorske JRB 8 ostenjene 27. 08. 1922.g. iz kombinacije Zorin JRB 129 (kratkodlaki istarski gonic ciji su preci doneseni iz Istre) i Bistre Podgorske JRB 5 (ciji je otac keltski brak).

Muzjak Barci JRB 53 ostenjen 19. 05. 1922. iz kombinacije Barin i Barica (roditelji nisu upisani), uzgajivac Josip Loncaric iz Skrada (Gorski kotar), a vlasnik Radivoj M. Jankovic iz Beograda.

Reks JRB 54 ostenjen 23. 05. 1923. od roditelja Vitez - Silva (roditelji nisu upisani), uzgajivac ponovo Josip Loncaric iz Skrada (Gorski kotar), a vlasnik Vence Jakil uzgajivacnica Krmelj (Slovenija).

Dara Podgorska JRB 119 (djedovi upisani kao keltski braki) ostenjena 14. 03. 1924.g. bila je rodena sestra od Inga Podgorskog JRB 4; ona je dosta kasnije upisana u rodovnu knjigu.

Istoka Podgorskog JRB 120 (brat od Inga Podgorskog JRB 4) ostenjenog 14. 03. 1924.g. iz kombinacije Burin Podgorski JRB 3 i Bistre Podgorske JRB 5 slovenska kinoloska literatura navodi tada kao jednog od najboljih pasa, a on je potomak keltskih gonica (djed je Barin JRB 1) i dobiven u incestu brata i sestre.

U „tom uzgoju“ koristi se Burin Podgorski JRB 3 (otac mu je keltski brak), koji ima sedam parenja, uz nega se u ugoju koristi njegov sin Istok Podgorski JRB 120, koji ima jedno parenje, te muzjak Ito JRB 159 koji je upisan kao keltski gonic kojemu su roditelji nepoznati.

Iz tako provodenog uzgoju dr. I. Lovrencic i ostali uzgajivaci Kluba ljubitelja brakov ne dobivaju pse ciji ih kvalitet zadovoljava, jer je preuska uzgojna osnova, pa je uzgoj ovog tipa pasa (keltskih gonica) od 1927.g. u krizi.

Medutim, dr. I. Lovrencic kupuje tada od svog poznanika lovca i ugajivaca istarskih kratkodlakih i ostrodlakih gonica iz Karlovca Milivoja Krasovica muzjaka Dalmata JRB 151 koji je ostenjen 27. 04. 1923.g. dobivenog iz kombinacije Decko i Dana (ovi psi nisu upisani u JRB, ali iz hrvatskog registra vidi se da Dana potjece iz kombinacije otac - Zvon, mati - Bjela koji oba imaju porijeklo od iskarskih ostrodlakih gonica koji su uzgajani u Gorskom kotaru). Taj pas Dalmata JRB 151 nije nigdje zvanicno naveden u uzgoju, ali je tesko pretpostaviti da nije koristen u uzgoju jer je neshvatljivo da bi ga dr. I. Lovrencic kupio, a da ga ne koristi u uzgoju.

Kod uzgoja istarskih ostrodlakih gonica cesto se u literaturi navodi da je dr. I. Lovrencic pario vendejskog baseta sa ostrodlakim istarskim gonicem. Tocni podaci o tome nisu poznati. Medjutim, u rodovnoj knjizi je podatak kada se u uzgoj uvelo vendejske basete. Zenka vendejskog baseta (Bassets griffon vendèens) Y Bellone-RCGV JRB 197 ostenjena 15. 07. 1924.g iz uzgoja M. H. Batard, Saint Gervais, Vendèe iz Francuske, vlasnistvo dr. Zore Lovrencic parena je sa muzjakom Azorom Podgorskim JRB 158 (roditelji Burin Podgorski JRB 3 - kojemu je otac keltski brak i Jasna Podgorska JRB 6 - otac i mati keltski brak). Leglo je ostenjeno 6. 01. 1929.g. u uzgajivacnici Podgora ciji je vlasnik dr. Ivan Lovrencic. Iz tog legla kao vendejski baseti upisani su muzjaci Ezav Podgorski JRB 198 i Emir Podgorski JRB 199.

Uzgajanje (tog novog tipa) je dalje nastavljeno sa potomcima tako da je Ezav Podgorski JRB 198 (koji je zaveden kao vendejski baset, u vlasnistvu uzgajivacnice Podgore) pario ponovo Jasnu Podgorsku JRB 6 (koja je mati od Azora Podgorskog JRB 158) i dobiveno je leglo iz kojeg je u rodovnu knjigu upisana ovog puta kao ostrodlaki istarski gonic samo Floska Podgorska JRB 222, koja je dalje parena sa muzjakom Zarkom JRB 246 i ima leglo 16. 05. 1936.g. Iz tog legla je u rodovnu knjigu upisan Lumpi JRB 248 kao istarski ostrodlaki gonic. On je na izlozbi u Becu 1937. godine odlicno ocjenjen kao istarski ostrodlaki gonic.

U Sloveniji tada istarske ostrodlake gonice uzgajaju uz uzgajivacnicu Podgora jos uzgajivacnice Smledmik, Gradac, koje imaju svega po jedno leglo u 1924.g.

U rodovnu knjigu je do 1938.g.upisano 75 istarskih ostrodlakih gonica, a od tog broja ima 18,6 % prvoupisanih pasa bez da se poznaju preci.

Izvan Slovenije u rodovnu knjigu upisani su sljedeci psi:

Bistra Podgorska JRB 5 uzgajivac dr. I. Lovrencic, vlasnik Radivoj Jankovic iz Beograda,

Barci JRB 53 uzgajivac Josip Loncaric iz Skrada (Hrvatska), vlasnik Radivoj Jankovic iz Beograda,

Reks JRB 54 uzgajivac Josip Loncaric iz Skrada (Hrvatska), vlasnik uzgajivacnica „Krmelj“ (Slovenija),

Dalmat JRB 151 uzgajivac Milivoj Krasovic iz Karlovca (Hrvatska), vlasnik dr. I. Lovrencic (Slovenija),

Aza Poddgorska JRB 156 uzgajivac dr. I. Lovrencic, vlasnik N. Böhm Ogulin (Hrvatska),

Drina Podgorska JRB 174 uzgajivac dr. I. Lovrencic, vlasnik dr. Rizo Dubinovic iz Brckog (Bosna i Hercegovina),

Doboj Podgorski JRB 175 uzgajivac dr. I. Lovrencic, vlasnik dr. Rizo Dubinovic iz Brckog (Bosna i Hercegovina).

28511025.jpg

Razlike u tipu dlake oštrodlakog istarca

28511017.jpg

28511037.jpg

Istarci jače dlake (dva različita psa, krvno nepovezani)

28511066.jpg

28511043.jpg

Istarci nešto slabije dlake (također krvno nepovezani)

28511046.jpg

Vjerojatno idealna odlakanost

Imam par kratkodlakih istrijanaca.Extra lijepi i dosta dobri na terenu,posebno na zeca i lisicu.Posle nove godine se koti biza i zelio bi da zamijenim par stenadi za stenad ostrodlakog istrijanca.Po mogucnosti od kerova svinjara.

Molim vas da mi pomognete .Moj kolega lovac ima oštrodlaku istrijanerku koja je u teranju,ako neko zna mužjaka IOD u zapad.Srbiji,istočnoj BOsni ili bliža destinacija u Hrvatskoj,molio bih ime,adresu.kontakt telefon ili e-mail adresu.Zanimaju ga prvenstveno dobri radni mužjaci.

Pozdrav ljubiteljima ostrodlakih Istaraca.

Molio bi moderatore da mi ne brisu temu iz mojih postova kako bih mogao da je pratim a i nevidim razlog brisanja

Ima li neko da bi prodao ostrodlaku istrijanku koja goni iskljucivo divlju svinju i da hoce da oblajava u mjestu.

Ako neko ima ponudu molim da pise na pp.

Što se oštrodlakih istaraca tiče opet isto: kad se slavonci pojave titula ide sigurno u Slavoniju

Na europskoj izložbi u Celju, 01. 10 2010.

CAC, CACIB, Prvak Europe ženka: UTA SEMELJAČKA

CAC, CACIB, BOB, Prvak Europe mužjak, ASTOR SEMELJAČKI

Oboje su oštenjeni i nalaze se u istoj uzgajačnici Semeljačka, Ivice Boškovića iz Osijeka, u Hrvatskoj

treće plasirani Astorov unuk.

Tri muhe jednim udarcem, trostruka pobjeda.

Što se oštrodlakih istaraca tiče opet isto: kad se slavonci pojave titula ide sigurno u Slavoniju

Na europskoj izložbi u Celju, 01. 10 2010.

CAC, CACIB, Prvak Europe ženka: UTA SEMELJAČKA

CAC, CACIB, BOB, Prvak Europe mužjak, ASTOR SEMELJAČKI

Oboje su oštenjeni i nalaze se u istoj uzgajačnici Semeljačka, Ivice Boškovića iz Osijeka, u Hrvatskoj

treće plasirani Astorov unuk.

Tri muhe jednim udarcem, trostruka pobjeda.

Moje čestitke svima, prije svega uzgajaču potom vodiču pa svima odreda ali ipak sam pas je najvažniji.

Dobar dan,

obraćam Vam se sa jednom molbom. Veliki sam ljubitelj i poznavalac rasnih pasa i već godinama iz hobija skupljam razglednice istih. Do sada sam skupila razglednice od preko 400 različitih rasa, neke od njih su jako retke. Mnoga kinološka društva širom sveta su me podržala i poslala mi razglednice od rasa koje oni uzgajaju.

Mojoj kolekciji nedostaje nekoliko razglednica rasnih pasa sa Balkana, između ostalog i razglednica istarskog oštrodlakog goniča ? Ukoliko da, da li možete da mi pošaljete jedan primerak (moguće na adresu u Srbiji ili u Nemačkoj)? Ukoliko je odgovor negativan, da li možete da me uputite na neke druge osobe i društva koja bi mogla da mi pomognu u vezi sa tim?

Ukoliko se razglednica plaća ili zbog slanja nastaju neki troškovi, plaćanje nije problem.

Pisala sam kinološkim savezima u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni, ali nisam dobila nijedan odgovor.

Meni bi to puno značilo i zahvaljujem se unapred svima na informacijama!

Srdačan pozdrav iz Nemačke,

Brigitte

Imao sam dugo ostrodlake istarce. Jako su privrzeni vlasniku, cesto kod pretrage navrate samo da vide gde je vlasnik, nos im je fantastican (njuh) u uglavnom ne gone predugo.