Груја

Mini Bulterijer

Recommended Posts

:?: Sad sam malo zbunjena...ko je sad bio sudija?

Pozz

Zoka

PS: Jeli je ta Evica Misic specijalac za terijer tipa bull?

Natali Lenova je sudila III grupu, a Evica Mišić konkretno rase tipa bul. Mislim da je all rounder sudija.

Normalno je da za CACIB izložbu možeš unaprijed naći suce, ringove, raspored itd. Osim valjda u Beogradu. Na starnicam saveza nešto zbrkanih informacija i to je to... Ili ja nisam sposoban naći? :oops: Sorry Zorice na krivoj informaciji ali nije bilo namjerno.

Pozdrav,

Gordan

Normalno je da za CACIB izložbu možeš unaprijed naći suce, ringove, raspored itd. Osim valjda u Beogradu. Na starnicam saveza nešto zbrkanih informacija i to je to... Ili ja nisam sposoban naći? :oops: Sorry Zorice na krivoj informaciji ali nije bilo namjerno.

Pozdrav,

Gordan

Nista ne brini Gordane, to objasnjava sto se svi zale na losoj organizaciji :wink:

Pozz

Zoka

U Srbiji jos uvek ne postoji odgajivacnica mini bulterijera. Psa morate da potrazite u inostranstvu... Prelistajte temu, nacicete linkove nekih odgajivacnica, a pojedini clanovi foruma su odgajivaci, pa kontaktirajte i njih...

Jadna ova rasa ko ce je odgajati.

Molim vas vratite se par stranica u nazad i procitaj te koliko je potrebno savesnog rada da bi ova rasa bila zdrava.Interesuje me dali ce te vi odraditi testove koje rade savesni odgaivaci ,ne daj boze da dodje do problema sa ocima vi bi ste ga lecili (JAKO PUNO KOSTA ).Jos jednom zao mi je minijature ali biz je biz

Vuksavljevic Ognjen

??.??.1975

Konacno sve dogovoreno-uplaceno i ova Bombonica stize krajem Marta kod nas :D

Vec je Prijavljena za Svetsku Izlozbu :wink:

A ovo je Muzjacic koji isto stize kod nas , to joj je buduci Muz :wink:

Jedino se ova Zenka pojavljuje u oba Rodovnika inace je CH Sveta

Pozdrav Kennel von BERCEK :lol:

a imena roditelja su...

neki rodovnik...

Konacno sve dogovoreno-uplaceno i ova Bombonica stize krajem Marta kod nas :D

Vec je Prijavljena za Svetsku Izlozbu :wink:

A ovo je Muzjacic koji isto stize kod nas , to joj je buduci Muz :wink:

Jedino se ova Zenka pojavljuje u oba Rodovnika inace je CH Sveta

Pozdrav Kennel von BERCEK :lol:

a imena roditelja su...

neki rodovnik...

Mužjak je od Kayah Ewimark Rakownia i Lord Bayron Parabellum a ženka je ako ne griješim od Heidy Ewimark Rakownia i Hunter Vom Keiserstuhl. Kuja koju spominje je Serra de Bulcok.

A da je baš čitao dobro Zoričine postove i nije. :(

Ovo za Mareka stoji. Ako će netko odigrati pošteno do kraja onda je to Marek. Cura je sasvim OK ali mužjak i nije baš pas koga bi ja osobno izabrao. Osim toga i Serra de Bullcok tako blizu u oba rodovnika definitivno nije dobar izbor ako ih mislite pariti međusobno. No bez obzira na to želim vam puno sreće sa njima jer ovo gore nije bilo ni malo zlonamjerno napisano.

Tek moje razmišljanje.

Pozdrav,

Gordan

Cestitke na novim minicima!

Zelim im sve najbolje.

Jedino me neke stvari interesuju odnosno imam komentar:

1. Gdje ces i koje ces testove odraditi na minibulicima ako planiras uzgajati?

2. Kome planiras da prodajes stenadi? Odnosno, bojim se da ce se stenadi "bilo kome" prodati i koji ce buduci vlasnici isto opet htjeti obavezno odgajati itd! Takve stvari dovlace jos vise propasti rase, jer koliko njih ima stvarno znanje o toj rasi, o pojedinim psima, o bolestima, o testovima, kako se citaju i koji su stvarno vazeci i koji ne itd!

3. Zanima me, zasto se kupuje odmah i muzjak, bez obzira na to, dali ce on odgovarati toj zenkici kao buduci muz ili ne, i zasto se extra planira ici na liniju, kod bas tog psa u pedigreju "Sera de Bullcok" sa najvecim rizikom za PLL?

4. Samo kao mala opomena, mada se nezelim mjesati u tudji odgovor, ali Sar Pei nema nista sa minijem, i uzalud je druge rase sa minijem usporedjivati.

Mini je rasa koja toliko vremena, znanja i svega toga ekstra treba, da ja recimo i nemogu da se koncentrisem jos i drugu rasu da uzgajam, ali zato mogu da kazem, da sam ekstra informisana o miniju, mada svaki dan sve vise i vise ucim.

Dali je to komplikovano ili ne je jedan stvar, ali ja sam ocekivala odgovor na pitanje dali i kako ce te testirati minije na bolesti.

5. Kao sto sam nekima sa foruma vec odgovorila, koji su me pitali za stene i u istoj recenici takodjer pitali kako ih je uzgajati (I NIJEDAN OD NJIH NIJE MOGAO DA UBJEDI DA TRAZI STENE ZA KUCNOG LJUBIMCA, VEC CISTO SAMO KAO SANSU NEKU EKSKLUZIVNU RASU ODGAJATI O KOJOJ NEMA NIMALO POJMA), pitam se stvarno, kako bilo ko zeli i misli da je sposoban rasu ozbiljno i sa odgovornscu uzgajati sto i ne poznaje! (Ovo je za svakoga ko ce me u buduce pitati za stene, koji nema ni pojma kako se pise toj rasi ime, a razmislja o nekom uzgoju iste! Tako da znaju, stedite vrjeme i nepitajte kod mene za stenadi!)

Takodjer se nezelim hvaliti jezicima (jer nisam perfektna ni u jednom osim Njemackog) ali ko zeli da uzgaja minije, trebao bi biti mocan razumjeti, razgovarati, pisati i citati Engleski jezik, ako stvarno ima cilj da se informise o rasi! Toliko toga nema ni na Njemackom, a kamoli na Srpskom jeziku, pa se pitam kako se dodje do informacije i svega toga?

Pozz

Zoka

PS: Inace se slazem sa Sanetom, treba gledati na vise stvari kad se kupuje mini, a ne samo na dzep.

PPS: Gordane, razocarana sam od Mareka, da u isto vrjeme prodaje zenku i muzjaka, sa takoreci iste linije, jer mora da zna, da je plan tu da se upare njih dvoje.

Ili Marek nezna za to, ili mu je svejedno. :|

Cestitke na novim minicima!

Zelim im sve najbolje.

Jedino me neke stvari interesuju odnosno imam komentar:

2. Kome planiras da prodajes stenadi? Odnosno, bojim se da ce se stenadi "bilo kome" prodati i koji ce buduci vlasnici isto opet htjeti obavezno odgajati itd! Takve stvari dovlace jos vise propasti rase, jer koliko njih ima stvarno znanje o toj rasi, o pojedinim psima, o bolestima, o testovima, kako se citaju i koji su stvarno vazeci i koji ne itd!

3. Zanima me, zasto se kupuje odmah i muzjak, bez obzira na to, dali ce on odgovarati toj zenkici kao buduci muz ili ne, i zasto se extra planira ici na liniju, kod bas tog psa u pedigreju "Sera de Bullcok" sa najvecim rizikom za PLL?

4. Samo kao mala opomena, mada se nezelim mjesati u tudji odgovor, ali Sar Pei nema nista sa minijem, i uzalud je druge rase sa minijem usporedjivati.

Mini je rasa koja toliko vremena, znanja i svega toga ekstra treba, da ja recimo i nemogu da se koncentrisem jos i drugu rasu da uzgajam, ali zato mogu da kazem, da sam ekstra informisana o miniju, mada svaki dan sve vise i vise ucim.

Dali je to komplikovano ili ne je jedan stvar, ali ja sam ocekivala odgovor na pitanje dali i kako ce te testirati minije na bolesti.

5. Kao sto sam nekima sa foruma vec odgovorila, koji su me pitali za stene i u istoj recenici takodjer pitali kako ih je uzgajati (I NIJEDAN OD NJIH NIJE MOGAO DA UBJEDI DA TRAZI STENE ZA KUCNOG LJUBIMCA, VEC CISTO SAMO KAO SANSU NEKU EKSKLUZIVNU RASU ODGAJATI O KOJOJ NEMA NIMALO POJMA), pitam se stvarno, kako bilo ko zeli i misli da je sposoban rasu ozbiljno i sa odgovornscu uzgajati sto i ne poznaje! (Ovo je za svakoga ko ce me u buduce pitati za stene, koji nema ni pojma kako se pise toj rasi ime, a razmislja o nekom uzgoju iste! Tako da znaju, stedite vrjeme i nepitajte kod mene za stenadi!)

Takodjer se nezelim hvaliti jezicima (jer nisam perfektna ni u jednom osim Njemackog) ali ko zeli da uzgaja minije, trebao bi biti mocan razumjeti, razgovarati, pisati i citati Engleski jezik, ako stvarno ima cilj da se informise o rasi! Toliko toga nema ni na Njemackom, a kamoli na Srpskom jeziku, pa se pitam kako se dodje do informacije i svega toga?

Pozz

Zoka

PS: Inace se slazem sa Sanetom, treba gledati na vise stvari kad se kupuje mini, a ne samo na dzep.

PPS: Gordane, razocarana sam od Mareka, da u isto vrjeme prodaje zenku i muzjaka, sa takoreci iste linije, jer mora da zna, da je plan tu da se upare njih dvoje.

Ili Marek nezna za to, ili mu je svejedno. :|

Zorice,

Koliko ja poznajem Mareka a poznajem ga dosta dobro, pazi samo da pas u budućem domu ima dobre uvjete. Također, vrlo dobro pazi kod odabira mužjaka i ženke koje će on spariti.

Ako pogledaš njegov uzgoj u protekle dvije godine vidjećeš da je paženo na krvne linije. Ali on nije entuzijasta kao ti. Nemoj se molim te uvrijediti ali tvoji su kriteriji vrlo vrlo visoki.

Kod nas je u Hrvatsku nedavno stigao mini iz Engleske čiji se uzgajivač hvali da već 10 godina uzgaja u istoj krvnoj liniji pa da nema problema sa PLL-om. Ali pas je katastrofa. Kasnije sam dobio slike još nekih pasa iz te uzgajivačnice i čini mi se da je situacija jednaka. Također, sudac na onoj izložbi gdje smo se vidjeli je na večeri poslje meni osobno rekao da ni jedan pas na izložbi nebi imao prođu u Engleskoj. I da ako hoću dobrog psa da doćem slobodno k njemu. :shock: Valjda po PLL... Marek pazi na ono što radi ali i ima stav da pas nakon odlaska iz njegove uzgajivačnice je briga i odgovornost vlasnika. Prevelika je to uzgajivačnica da bi se moglo brinuti o svakom štenetu pojedinačno. Nažalost, to je surova stvarnost.

A što se tiče novog vlasnika i ako ih ima namjeru međusobno pariti onda nije trebao isticati da je već 40 godina u kinologiji. Jer ne znam što je u njoj radio te sve godine. Učio nije sigurno... :(

Pozdrav,

Gordan

Jako ljepe slike Gordane :)

Hvala za odgovor, to o Mareku je isto sam i ja pomislila. Steta ipak!

Za psa iz Engleske:

Ako se radi o psu iz kennela "Justeph", isporuci njegovom vlasniku, da ni odgajivac sam na javnom forumu se neusudjuje da kaze, da ima ciste linije od PLL-a.

A sta Lynn izmedju 4 oka prica da bi prodala svoju masovnu produkciju stenadi, to niko nezna, odnosno se cuje onda kao od tebe sada. Steta, da ona kad javno pise, nepise ono sto prica drugima dok prodaje stene. Prema tome pravi svog kupca "budalom" na takav nacin!

Pozz

Zoka

Postavljam ponovo isto pitanje:

Gdje ces i koje ces testove odraditi na minibulicima ako planiras uzgajati?

Nadam se, da cu i dobiti odgovor? :wink:

Pozz

Zoka

Jako ljepe slike Gordane :)

Hvala za odgovor, to o Mareku je isto sam i ja pomislila. Steta ipak!

Za psa iz Engleske:

Ako se radi o psu iz kennela "Justeph", isporuci njegovom vlasniku, da ni odgajivac sam na javnom forumu se neusudjuje da kaze, da ima ciste linije od PLL-a.

A sta Lynn izmedju 4 oka prica da bi prodala svoju masovnu produkciju stenadi, to niko nezna, odnosno se cuje onda kao od tebe sada. Steta, da ona kad javno pise, nepise ono sto prica drugima dok prodaje stene. Prema tome pravi svog kupca "budalom" na takav nacin!

Pozz

Zoka

Prava si... :D Sve znaš. Nije to rekla Lynn nego njen muž. Pio je sa nama pa ga je malo prevarilo i previše je pričao. Znaš kakvi su Englezi bahati. Misle da su u svemu superiorniji od nas pa i u piću. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.

Nego, gledam slike mužjaka Wladimir von der Alten Veste. Jesi li mu vidjela zube? Baš me zanima kakav ima zagriz.

Imaš li kakvih informacija?

Pozdrav,

Gordan

Pozdrav forumasi...

Evo pisacu ovde oko teme koja se povela na topiku Stadnardnih BT ...

Potpuno se slazem da bi Standardni Bt koji se uvode u parenja sa minicima moraju biti potpuno istestirani psi(kao i ostali)....

Ali pitam cisto informativno da li mislite da je moguce napraviti linije standardnih bulterijera koji ce biti

potpuno cisti sto se tice Pll i naravno drugih genetskih bolesti, jer sam misljenja da je mnogo veci izbor

genetski zdravih standarda nego minica....

I evo ovo pitanje ako bi jedan odgajivac napravio linije standarda

koji su potpuno zdravi sto se tice Pll i sto se tice drugih genetskih bolesti, a istovremeno jako lepi izlozbeni

psi da li bi razmisljali o nabavci takvih "minica" ...Naravno sve ovo podrazumeva ozbiljan i odgovoran rad ali

mislim da se u nekom vremenskom periodu 7-8godina, moze napraviti dosta dobrih primeraka pasa koji bi genetski

bili potpuno slobodni od PLL...

Sve ovo vam pisem kao interesovanje za neke mogucnosti a ne kao tvrdnja za bilo sta...Evo kao prilog postavicu

sliku jednog standardnog Bt koji je malji od 15 kg, a video sam i kujicu iz toga legla koja je jos manja od njega a jako lepo izgleda...

Kao standardni Bt on enema nikakve sanse za priplod jer je toliko mali da bi ga retko ko zeleo u svojim linijama.. Sa druge strane sa

kujama takodje minijaturnim moglo bi se dobiti interesantnih pasa minijaturnog formata...

mini.jpg

Jako interesantna tema.

Moje misljenje o tome:

Iako je taj pas ljep, sto si ga postavio, bio bi sigurno interesantan za interbreed-program, ali ne da se vodi kao mini.

Mini je drugacija rasa od SBT-a, postoji takozvani "minitype", a najace se primjeti po ponasanju.

To, da se ponekad uvedu linije standarda nije lose. Odgajati male standarde, da bi se zvali mini nije isto, i u tom momentu nista nepomaze, kad se opet upari mini sa njima.

Stvar je i u tome, da iako je mali taj pas na slici, on je genetski 100% SBT, kao sto postoji i mini koji ima 45cm, i ipak je mini, a nije SBT.

Prosto receno: i kinez od dva metra ce uvjek ostati kinez, kao i Crno Gorac od 1,50m uvjek ostaje Crno Gorac :)

Posebno Englezi, koji rade interbreed-program imaju cilj, da se neizgubi genetika minija, prema tome, cim se takav mali standard upari sa minijem, opet je rizik za PLL tu!

Bolest ta se neda razcistiti sa SBT-om. Vec kao sto sam u SBT-temi napisala, kada pogledas istoriju, cini se da se PLL-gen tek onda cak i jace prenosi, ako se umjesa standard.

A sto se tice zubala ima isto problem.

Kao sto jedna moja poznanica iz Engleske kaze:

"Citav litar nemoze stati u bocu od pola litra"

Znaci, problemi sa zubalom kod minija, najvise dodju zbog ukrizanja standarda.

Slazem se i sa Gordanom, da je jako rizicno ubaciti premale standarde, jer ako oni ispadaju tako iz "prosjeka" velicinom, i ako se to cak i fiksiralo u genetskim linijama, onda tu ima neki proces mutacije, ili "nedorasti", koju takodjer nebi trebalo uvesti kod minija.

U glavnom, licno ja, nebi razmisljala o nabavku takvog "mini standarda", jer nije mini.

AHT (Animal Health Trust) radi na genetskom testu. Bolje da se brinemo i dalje kako ce donacije doci do njih (do sada smo uspjeli nasim radom da skupimo skoro 4 hiljade evra)!

Ko god zeli da pomogne donacijom, neka mi se javi, i ja cu mu sve objasniti kako funkcionise!

Mozda ima i drugih misljenja o tome.

Pozz

Zoka

PS: Kad vec imate takvih pasa, posebno zenki, postavi vise informacija o njima, imena, pedigrejove, polozene testove, itd. Kao sto sam rekla, za interbreed-program su sigurno jako interesantni.

Izgleda nisi samom sebi po cefu! :lol:

Salim se!

Slike su izbrisane, jer si ih ti licno u svom racunaru ili pomerio sa mesta sa kojeg si ih postavio na ovaj topic ili si ih odatle izbrisao. Jednostavno, ako postavljas slike, one moraju ostatiti na istom mestu u racunaru. Nadam se da je sad malo jasnije! :roll:

Opal, nije na racunaru, vec na serveru :)

ali za ostalo si u pravu.

Slike niko nije skinu sa foruma, vec su uklonjene sa ImageShacka. Otuda i prazno polje gde pise 'slika'.