Груја

Mini Bulterijer

Recommended Posts

Pozdrav i tebi Gordan,

bas mi je izuzetno drago, da si i nasao ovaj forum i kazem veliko: DOBRO DOSAO :mrgreen:

kako je mala ljepotica što si je izlagala na Hauck-u?

Curice i muskic su svi dobro, mislim da spomijnes posebno Catie, a i ona je odlicno ;) ponasa se kao "velika" (upoznao si je ;) ) i svi troje nam donose puno smjeha, kad su lopovska banda!

Evo par redaka o onome što je napisano u ovom topic-u.

Minići su rijetka pasmina a naći kvalitetnu jedinku još je teže. Takva jedinka ima svoju cijenu bila uzgajivačnica u SAD ili ovdje negdje kod nas.

Ako bude sreće pa uspijem u svom naumu da počnem sa uzgojem sigurno neću prodavati štence ispod cjene zato što sam iz Hrvatske.

Tko si ne može ili nije spreman priuštiti psa za 2000 Eura ne mora. Azili su puni pasa koji traže dom.

Bravo za ove rjeci :)

No Zorice imam ja jedno pitanje. Jel' ljudi koji pare svoje kuje imalo istražuju i razmišljaju? Kako je krenulo ova dva njemačka mužjaka će za par godina biti

u svim rodovnicima. A to je ako sam u pravu onda linijski uzgoj. :?

Ja mogu samo za sebe pricati, i znam koliko ja sjedim za compjuterom, za stolom, vrtim se oko pedigrejova, iztrazujem i racunam, kalkulisem i raspitujem se, i znam da nama treba skoro uvjek oko pola godine, dok se neodlucimo za muzjaka. I opet ostaju pitanja "jesmo li sve tacno uradili" :|

Mi pokusavamo da idemo van sa linijama, i dalje cemo taj cilj imati i tako uzgajati. Dosta je to tesko, sam znas, kako je tesko naci muzjaka, koji ti se svidja, koji ima sve testove (znaci BAER, srce, bubrezi i oci), da ima sto god manji rizik PLL-a, da je i fenotipicno zadovoljavajuci, i kao sto si nas upoznao: da ima odgovarajuci karakter i temperamenat itd.

Ja nemogu da pricam za druge, i svaki odgajivac mora sam da zna kako pari i sta pari, jer je i rezultat samo u njegovoj odgovornosti.

Sto se tice linijskog uzgoja, imas ga svugdje, dali Engleska, Amerika, Australia ili Evropa.

Uopste receno, ja nisam za linijski uzgoj, dok nema DNA-testa zbog PLL, i zato mi uvjek i radimo "Outcross". Outcross znaci, da barem u prve 4 generacije nema istog psa, i to je vec dosta tesko, kad vidis da su svi minijevi ovog svjeta u relaciji jedan s drugim i u zavisnocsu sa ostalim faktorima, koje sam gore napisala, uf uf uf!

Sreca, pa ima i dovoljno odgajivaca, skojim se moze zajedno raditi, koji imaju iste, barem slicne talasne duzine, filozofije i vizije :)

I mi tebi, Zeljki i Kazzo saljemo srdacne pozdrave i nadamo se, da cemo se vidjeti opet :)

Zoka

Pozdrav,

imam jedno interesovanje, nadam se da mi Mini_Rabel ili jos neki poznavaoci rase, mozeu napisati

nesto o ovome...od kada ste Mini_Rabel dosli na forum malo sam sarao po sajtovima

minica, forumima...i dasao stvarno do loseg zakljucka, pa eto ako

mozete da me razuverite. Koliko jedinki i uopste da li ih ima, koji

nemaju u svome rodovniku pasa koji imaju potvrdjen PPL ili su nosioci

gena za PPL...Pogotovo me je iznenadila ova situacija sa Nemackim

priplodnjacima koji su, cini mi se, povuceni iz priploda, ali su na

zalost posejali mnogo PPL po leglima u Evropi i Svetu...

Jasmo mi je da je teska situacija, ali da li je toliko jako

teska...Nije li mozda vreme da se puste parenja sa standardima,(u

celom svetu), i kao

sto je slucaj sa npr jazavicarima, oni koji ne prerastu odredjenu

visinu ili tezinu ostaju minici, oni koji su vecu ostaju

standardi...Imao sam priliku da vidim ovde na jednoj izlozbi jednu

sjajnu kerusu koja je cist standard, a nije bila veca od 30 cm i

sigurno oko 10-12 kg...Hocu da kazem, ako je rasa pred tolikim

problemom, zar nije moguce pomoci u smislu ubacivanja standarda makar u

nekom periodu!!!

Pozdrav,

PLL se vrlo vjerovatno pojavio kod minija kada su u želji da dobiju što manje jedinke križali miniće sa English Toy Terrier-om. PLL je veliko zlo ali još situacija nije toliko alarmantna.

Uz malo pažnje broj slučajeva PLL se može smanjiti tj. držati pod kontrolom ako su uzgajivači pažljivi. No tu se opet javlja problem pohlepe i želje za zaradom kod uzgajivača koji gledaju kratkoročno i samo misle na svoj interes. Interbreeding koliko ja znam nije dozvoljen u Evropi osim u Švedskoj i UK. Australija ima jako puno interbreeding-a a za SAD ne znam.

No interbreeding vodi povećanju visine kod minića. U ovih godinu, godinu i pol koliko se krećem po izložbama vidio sam vrlo malo malih a kvalitetnih minića. Naročito kod mužjaka, svi mužjaci koji su po meni kvalitetni bliže su 40 cm nego 35 cm. Toliko od mene. Mislim da će Zorica moći dati puno više informacija o tome. Ako sam slučajno napisao nešto što nije točno nije bilo namjerno i molim Zoricu da me ispravi.

Još jednom pozdrav,

Gordan

Pozdrav,

imam jedno interesovanje, nadam se da mi Mini_Rabel ili jos neki poznavaoci rase, mozeu napisati

nesto o ovome...od kada ste Mini_Rabel dosli na forum malo sam sarao po sajtovima

minica, forumima...i dasao stvarno do loseg zakljucka, pa eto ako

mozete da me razuverite. Koliko jedinki i uopste da li ih ima, koji

nemaju u svome rodovniku pasa koji imaju potvrdjen PPL ili su nosioci

gena za PPL...Pogotovo me je iznenadila ova situacija sa Nemackim

priplodnjacima koji su, cini mi se, povuceni iz priploda, ali su na

zalost posejali mnogo PPL po leglima u Evropi i Svetu...

Nepostoji nijedan mini bez PLL u rodovniku! Ili kao oboljeni psi, ili kao nosioci gena.

To mogu reci sigurno, jer imam program gdje su ubaceni svi pedigrejovi, koji idu do 1940ih godina, od pocetka rase, odnosno, od drugog pocetka rase.

Njemacka je jedina zemlja, gdje je pregled na PLL prije parenja obligatoran. Dok se u drugim zemljama moze desiti da se i nepregledani psi koriste.

Koliko god se tu moze naci kritike (koliko se se koriste psi ili ne), zelim da kazem, da su ti njemacki psi, barem testirani na sve! Dvaput godisnje na PLL, i na srce i na bubrege. Sto je jako pozitivno i vazno.

Dosta puta se koriste psi ("Fashion dogs") koji nemaju nijedan test, i na to se mora pomisliti.

Nije tako da ima vise PLL-a po leglima Evrope, nego su ljudi sada poceli biti iskreniji i javljaju ako se desi slucaj PLL-a. Posebno Njemacka je jedna od najinformativnijih zemalja.

Jasmo mi je da je teska situacija, ali da li je toliko jako

teska...Nije li mozda vreme da se puste parenja sa standardima,(u

celom svetu), i kao

sto je slucaj sa npr jazavicarima, oni koji ne prerastu odredjenu

visinu ili tezinu ostaju minici, oni koji su vecu ostaju

standardi...Imao sam priliku da vidim ovde na jednoj izlozbi jednu

sjajnu kerusu koja je cist standard, a nije bila veca od 30 cm i

sigurno oko 10-12 kg...Hocu da kazem, ako je rasa pred tolikim

problemom, zar nije moguce pomoci u smislu ubacivanja standarda makar u

nekom periodu!!!

Greenranedi,

programi vec postoji oduvjek, barem u Engleskoj, u Evropi (osim UK i Svedske) nije dozvoljen interbreeding (parenje mini X standard).

Ako se upari mini i standard, svi stenci samo mogu biti MINI, i nikako standard!

Neces valjda da uvuces standardima sada isto PLL :wink:

Znaci, svi stenci su mini, nema veze koliki su. Interesantno bi i bilo gdje granicu staviti? Do koliko cm je mini?

U ovim danima, gdje jos nije sigurno kako se prenosi ta bolest, nije recepat uzeti standarda i problem je rjesen. Jer, tacno je da interbreed-stenci nemogu da obole, ali ako ih uparis opet sa minijem, ili cak i sa drugim interbreedom, opet moze izaci PLL.

A, ako se radi interbreeding, onda:

-Nije samo vazno koliki je standard kao partner. Ako je standard bullterrier 30cm!!! onda za mene on nikada nebi usao u interbreed-programm, jer rizik od "Verzwergung" je previsok. Neznam nalazost tu rjec na nasem, sigurno Danijela zna prevesti. :)

- Vazno je kako je prosao na testovima, znaci sluh, srce i bubrezi. U Engleskoj postoji pasosi za interbreed-programm za pse, koji samo moze dobiti, ako napravi sve testove.

-Nije fora u tome uzeti bilo koji standard, vec eto, kao sto sam i napisala, postoje i tu regulacije.

Na kraju krajeva, i interbreed nije pomogao, jos uvjek ima PLL i bice ga sve dok ne zavrse DNA-test.

Pozz

Zoka

Pozdrav,

PLL se vrlo vjerovatno pojavio kod minija kada su u želji da dobiju što manje jedinke križali miniće sa English Toy Terrier-om. PLL je veliko zlo ali još situacija nije toliko alarmantna.

Uz malo pažnje broj slučajeva PLL se može smanjiti tj. držati pod kontrolom ako su uzgajivači pažljivi. No tu se opet javlja problem pohlepe i želje za zaradom kod uzgajivača koji gledaju kratkoročno i samo misle na svoj interes. Interbreeding koliko ja znam nije dozvoljen u Evropi osim u Švedskoj i UK. Australija ima jako puno interbreeding-a a za SAD ne znam.

No interbreeding vodi povećanju visine kod minića. U ovih godinu, godinu i pol koliko se krećem po izložbama vidio sam vrlo malo malih a kvalitetnih minića. Naročito kod mužjaka, svi mužjaci koji su po meni kvalitetni bliže su 40 cm nego 35 cm. Toliko od mene. Mislim da će Zorica moći dati puno više informacija o tome. Ako sam slučajno napisao nešto što nije točno nije bilo namjerno i molim Zoricu da me ispravi.

Još jednom pozdrav,

Gordan

Cao Gordane,

ja mislim, da situacija jest alarmantna, jer kao sto si rekao, postoji previse odgoja gdje je samo para ili samo "glave, glave, glave" vazne.

Alarmantna je i zbog toga, jer je jako tesko naci muzjaka za parenje, jer je jako tesko odrzati kvalitet ako se recimo ide na "outcross", jer je jako tesko dobiti sve, i zdravlje i fenotip itd.

U mojim ocima je odgoj kod minija uvjek velika dilema! :wink:

I na kraju nikad nemas garanciju na PLL. Uvjek se moze da desi, nema veze koliko je se gledalo na to, racunalo itd.

Jedini nacin smanjiti brojeve PLLa i drzati ih pod kontrolom bi bili redovni testovi minija na citavom svjetu, iskreno javljanje ako se desi slucaj PLL-a, itd.

Onda bi se moglo kalkulisati, ali ovako, gdje imas jos uvjek dosta slucajeva, gdje kriju testove ili slucaje, kao zmija noge, nece se moci doci na stabilan nivo.

Pozz

Zoka

Nastavimo o PLL-u. Zanima me gdje se najbliže Zagrebu može obaviti testiranje na PLL? Ja sam sa Kazom obavio sve oftamološke pretrage na Univerzi u Ljubljani ali oni nisu licencirani za izdavanje nalaza o PLL-u. Znam da se testiranje može obaviti u Beču, ali ne znam za Bratislavu i Budimpeštu. Zanima me koja je procedura a i koja je okvirno cijena pregleda?

Pozdrav,

Gordan

Nastavimo o PLL-u. Zanima me gdje se najbliže Zagrebu može obaviti testiranje na PLL? Ja sam sa Kazom obavio sve oftamološke pretrage na Univerzi u Ljubljani ali oni nisu licencirani za izdavanje nalaza o PLL-u. Znam da se testiranje može obaviti u Beču, ali ne znam za Bratislavu i Budimpeštu. Zanima me koja je procedura a i koja je okvirno cijena pregleda?

Pozdrav,

Gordan

da li vi imate minija ili standardnog bt...

Pogledaj za temu procedure ovaj link: http://www.balkankinology.net/pricaonica/viewtopic.php?f=35&t=2017&st=0&sk=t&sd=a&start=225 Tu sam pisala o proceduri pregleda za PLL.

Ovo je link o European College of Veterinary Ophthalmologists (ECVO).

Oni su uveli jednu formu/list (ECVO Eye scheme certificate), koji je univerzelan za specijalizovane veterinare i klubove iz bilo koje zemlje.

http://www.ecvo.org/public/index.htm

Ovdje je lista veterinara u Evropi, koji koriste ECVO Eye Scheme:

http://www.ecvo.org/public/eye_panel_map_unten.htm

U blizini Hrvatske su samo Austrija i Italija. Kliknes na zemlju i otvori se lista veterinara.

Zemlje koje su do sada u saradnji sa ECVO-om i gdje se mogu napraviti "pravi" PLL-pregledi su:

Engleska, Portugal, Spanija, Francuska, Belgija, Holandija, Njemacke, Danska, Norweska, Svedska, Finska, Svjacarska, Austrija i Italija.

Forma (ECVO Eye Scheme) izgleda ovako:

form05nljd9.jpg

Pozz

Zoka

Inace u madjarsku ima mini stenadi za 300-400 evara koliko oces ali ima svasta,zadnji put sam video dva lepa primerka na cac Senta prodaju stenad za 400 evara tako da ne nasedajte na preprodavce i njihove bajke.Mozda nije tema za ovaj post ali nedavno mi se desila totalno glupa stvar dao sam oglas za bulterijer stenad imao sam muzjacica za 250 evra ,nazvao me je tip iz bg i pitao za cenu ,preksutra taj isti tip dolazi sa preprodavcem i kupuje tog istog muzjacica zs 330 evra,nisam mogao da verujem,izvinjavam se sto sam malo oduzio jos jednom sretni praznici :lol:

Fotke su vam prelepe,posebno prva strana! Sve najbolje

Ako mislite na Kazzinu stranicu, drago mi je da vam se sviđa. Moj prvi a za sada i posljednji web design. :wink:

Vidim da ste iz NS pa dođite na Panonia Terrier Show ako možete. Malo druženja i novih poznanstava nikada dosta. :mrgreen:

Pozdrav

Pozdrav :!:

Kako to da se nije Pojavio ni jedan Minic na CACIB BG :?: Koliko mi je poznato ima ih i u Srbiji a znam da ih ima u Madjarskoj i Hrvatskoj :cry: steta da se nije ni jedan pojavio a ja se naostrio da ga malo bolje osmotrim jer hocu-razmisljam uzeti jednu zenkicu :oops: znam da jedan gospodin ima prelepog muzjacica pa ako hoce da mi se javi :(

Pozdrav Kennel von BERCEK :wink:

Jeste li pročitali osvrte na izložbu? To je jedan od razloga. Hoteli ne primaju pse, loša organizacija itd... I uz to još hrpica Eura...

Radije idem na Panonija Terrier Show koji će biti na otvorenom i ako nas posluži vrijeme sigurno će biti super.

Pozdrav,

Gordan

sve je licilo na neku seosku izlobu vise nego na cacib i to jos u glavnom gradu... o smradu, prljavstini i losim uslovima ne treba ni pricati... toga je jedino bilo koliko covek pozeli... izlagaci u prljavim trenerkama, prljavim patikama i odrpanim jaknama (pricam o ringu sa bt, ast i sbt)... tuga i sramota...

slazem se, panonija terijer show ce biti nesto vredno paznje...

Ko je bio sudija na CACIBu?

Specijalac ili "general judge"?

Pozz

Zoka

Sudila je NATALIA LEONOVA (RUS). Mislim da ona uzgaja škotske terijere ali nisam siguran. Ako sudi sudi FCI III pa je onda u neku ruku "specijalac" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:. Osobito ako kao jedan sudac mjeri pse zidarskim metrom bez saginjanja. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.

Pozdrav,

Gordan

Sudila je NATALIA LEONOVA (RUS). Mislim da ona uzgaja škotske terijere ali nisam siguran. Ako sudi sudi FCI III pa je onda u neku ruku "specijalac" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:. Osobito ako kao jedan sudac mjeri pse zidarskim metrom bez saginjanja. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.

Pozdrav,

Gordan

Nepoznajem tu sudiju i nezelim da kvalitet sudjenja smanjivam, ali kao sto sam ja specijalac za skotske terijere, toliko je i ona za bulove i za minije.

Steta stvarno da se nemogu naci specijalci za tako "velike" izlozbe.

Pozz

Zoka