Dom

Epanjel breton - 17.deo

Recommended Posts

Kod nas nije normalno  i retko se meri visina pasa

Znam da imamo strasne sudije ali pas koji je visok na nogama , nesto uzi u grudima uvek ostavlja utisak da je vislji nego sto jeste. Evo i ovde smo skoro procitali Micin post gde je slobodnom procenom ocenio da Grom ima celih 52, ne sumnjam u kvalitet njegovog sudjenja jednostavno tesko je golim okom realno oceniti visinu kad ispred sebe imamo 20 pasa razlicito gradjenih.

Bilo bi dobro za rasu da sudije ispred sebe imaju 20 pasa  ali je na nasim izlozbama to retkost bar sto se bretona tice.Ako sam dobro obavesten na pominjanoj izlozbi je bilo 28 pasa sto je za nase pojmove solidan broj ali za rasu o kojoj pisemo je malo kada se taj broj podeli po razredima  u razredu nema ni po 3 psa sto tesko da je zadovoljavajuce  ovo nije kritika vec rezime  stanja u  nasoj rasi Misljenja sam da iskusan sudija odgajivac pa cak i ljubitelj  moze odlicno da proceni visinu.Na zalost ta procena moze da bude subjektivna kao i sudjenje u pojedinim slucajevima  Kada se pas premeri  to treba upisati i u radnu knjizicu da bi se na svakom sledecem premeravanju visina uporedila  tada bi i oni koji mere vodili racuna Misljenja sam da je napredak i da sudiji treba odati priznanje za upotrebu sprave za merenje visine.Tu postoji jedan drugi problem sto ce kada u ringu vide magicnu spravu pojedinci odustati kao sto je bio slucaj na izlozbi u BG ne u konkurenciji bretona

Mozda ja nisam dovoljno strucan ali nisam u stanju da ocenim sa sigurnoscu da li je pas visok 51 ili 52. Probao sam vise puta ne bi mogao da se pohvalim stopostotnim uspehom, verovatno je manjak iskustva.

Imas ti dovoljno iskustva to je bar sigurno za vecinu diskutabilno visokih pasa je mera bila 51.5 sto je smesno i to su tvrdili oni koji su ih kao merili.Sa sigurnoscu se od oka to ne moze odrediti ali se za pse za koje se sumnja da su preko, upotrebi merilo i zna se.Na pojedinim izlozbama se jedan pas meri par puta da bi se ukalupio u standard sto ispadne malo smesno Psi koji su na merenju 51.5 takodje nisu za titulu U standardu pise idealna visina  pre nekog vremena sam cuo da je jedan nas sudija pricao da je na nekom seminaru  predavac dao uputstvo prisutnima da se od dva priblizna psa uvek favorizuje krupniji a ne onaj idealan po visini sto je meni smesno jer u standardu kaze idealna visina za muzjaka je 49 ,50 nema ni 50,5 ni 51 kao ideal.Gartner je na izlozbi u Grckoj koristio merilo ne zato sto nije stucan ili sto nema iskustva  vec da bi sve sto se visine tice bilo ok Ja tacno znam koliko  su mi visoki psi u dvoristu i to moze uvek i pred svakim da se proveri

Prijem mirisan nacin markiranja i vodjenje kulea je vrh vrhova.

Bretonsko od prve do poslednje sekunde.

Hvala Mico, ali verovatno da slabo znas bretone, gospon Mmin se ne bi slozio sa tvojim vidjenjem, po njegovoj teoriji i metak je skup za moju dzukelu. Nije da mi ne prija pohvala ali ipak prednost dajem misljenju NAJVECEG STRUCNJAKA ZA LOVNU KINOLOGIJU BALKANA gospon MMIN-U.

Lepo Andol ,  pohvale i od mene. Ipak Gigan radi i divljac , ja mislio samo hoce da laje lame i da markira pacice u kanalu , kad ono bice izgleda lovac od njega.  (granpa)

Darko lepe fotografije iz lova , ja sam nazalost propustio dve nedelje , jednu zbog privatnih obaveza , drugu zbog izlozbe. Jedva cekam ovu nedelju da dam sebi malo oduska i da uzivam u lovu na prepelice. To je za moj pojam lova najatraktivniji i najuzbudljiviji lov . Ovo zahladjenje i kisa koja je padala par dana ucinice, nadam se da lov bude uspesniji i sa vise prepelica . Dobar pogled svim lovcima !

Hvala Tokos. Lep ambijent, lepo druzenje, adrenalin, cesto pucanje, lepe marke sve je to car pravog lova na prepelicu. Koji je po meni kada ima divljaci jedan od najlepsih lovova ! 
A zahladjenje puno znaci, pogotovu za broj divljaci, i za rad pasa ... Dosta rose u odnosu na suvo vreme je ogroman + ! 

Tokos ima i onih sto cene pse koji samo markiraju pacice po kanalima, pa upare kuju pod Gigom, prvo parenje pa mu zapadne kuja kojoj u radnoj knjizici pise CHP, CHA, CHGS, CHIT. ..

83au.jpg

Al se ovaj iz Vrsca nalupa kao niko . Pa kule cist poenterski kao vrata :) Strucni kadrovi da nema dalje

Promakao mi ovaj tvoj komentar. ....

Po cemu poenterski?? Pas lepo markira, mada su njegovi najveci kvaliteti brzina i mentalitet

nije za potcenjivanje ni na poenu. ..

Petre od svega sto se ovde prikazuje ,od svih slika sto sam uspeo videti na brzaka ker ti je ubedljivo naj pozeljniji barem meni i radno i genetski ali ako je nesto u stilu to je tako a kad nije nije . Nije sporan pas uopste i veruj da jako zelim moju kuju da uparimo sa njim iz nekih mojih razloga . Sporan je onaj nadri neznalac sto prodaje maglu ovde ;)

Janko

uopste me ne ljuti tvoje vidjenje  Giginog  markiranja , mada  ne vidim u kom segmentu to nije bretonsko markiranje ,

ako mozes da pojasnis ili bar nadjes neki snimak na netu gde se  vidi tipicno bretonsko markiranje pa da prodiskutujemo  (handshake).