Sign in to follow this  
Dante79

NAJBOLJI MESANAC

Recommended Posts

Evo teme koju niko nikako da otvori:

Koje dve rase daju po vama odlicne pse, eksterijerno i po karakteru. Moj jedan stric ima mesanca srednjeaziskog ovcara i pit bula, a drugi mesanca sarplaninca i vuka. Oba stenca su ih kostala ko Sv. Petra kajgana i izgledaju stvarno otkaceno. Jako dobro obavljaju funkciju cuvara, za sta su i kupljeni. Jedan cuva stovariste a drugi veliko dvoriste.

Kakva su vasa iskustva itd?

Slike postavljam uskoro...

Evo teme koju niko nikako da otvori:

Koje dve rase daju po vama odlicne pse, eksterijerno i po karakteru. Moj jedan stric ima mesanca srednjeaziskog ovcara i pit bula, a drugi mesanca sarplaninca i vuka. Oba stenca su ih kostala ko Sv. Petra kajgana i izgledaju stvarno otkaceno. Jako dobro obavljaju funkciju cuvara, za sta su i kupljeni. Jedan cuva stovariste a drugi veliko dvoriste.

Kakva su vasa iskustva itd?

Slike postavljam uskoro...

Šarplaninac-vuk :shock: daj sliku da vidimo kako taj "pas-vuk" izgleda :D

Kad budem otiso do strica napravicu par fotografija, ali samo da znas da usi nosi spusteno. Izuzetnog je karaktera bez bilo kakve dresure ili tzv. socijalizacije, odnosno, kada vidi da ste sa gazdom ok onda je i on sa vama ok. Videcete, izuzetan kucov.

Inace pas je kupljen u Homolju od nekog lovca.

Srednjoazijski ovcar ili alabay nije cuvar osim kada ih netko selekcionira za cuvare,pit bull jos manje,za druge stvari mogli bi biti kao stvoreni.

Sarplaninac vuk,bilo bi to zanimljivo vidjeti,ali ako je to prva generacija onda sigurno mora liviti vuku.Procitaj historiju o stvaranju saarlosa ili lupo italiano(talijanskog vuka) i vidjeces kako se to kriza.

Pozdrav iz Viskova pored Rijeke

pally

Zdravo,ja sam vidio takva ukrstavanja,medjutim nisu se bas pokazali boljima od svojih roditelja.Po meni treba imati cilj u svaranju pasmine ,treba i prilicno znanja kinoloskog da bi imao to sto ti zelis.Imas parenje u srodstvu,pa parenje linijsko,pa strani uzgoj.

Procitaj kako se stvarao dogo argentino,ima da ostaris pored svih tih ukrstanja ,proba,ismijavanja okoline,savjeta od velikih znalaca pasa koji su bili uzgaivaci nekoliko godina.

Ponavljam ti ,procitaj o stvaranju dogo argentina.

pally.

Srednjoazijski ovcar ili alabay nije cuvar osim kada ih netko selekcionira za cuvare

pally

jok nije :D , ajd ti udi azijatu u dvoriste kad nema nikoga pa ces vidit kako nije cuvar... al da je pas bez ikakve obuke bez icega, taj pas ima prirodno cuvarski nagon kao i svi ovcari :!: :!:

Zdravo Lakay!

Ja ti poznam u mojoj okolini 12 sdrednjeazijskih ovcara,ne da sam im usao u dvoriste vec sam ih izvlacio iz kaveza.Rijetko su cuvari,karabasi takodjer.Ja sam ti nekad odvezivao ljute sarplanince sa lanca,moze potvrditi Afrim Mamuti , iz Rijeke.Snimio sam dosta tih pasa jer stalno vec 10 gidina trazim pse cuvare,ali nemam srece naci takve primjerke.Mozes zamisliti,15 azijata nijedan cuvar,200 sarplaninaca 25 cuvara,7 karabasa nijedan cuvar40 tornjaka 1 4 cuvara.U stvari svatko ima svije vidjenje cuvara,po meni pravih pasa cuvara ima 15 posto.Moje misljenje je da je to sve zalosno.Po meni bojli su cuvari mjesanci nego cisti psi,zbog toga me zanima taj Rudat.Nadam se da je bolji cuvar nego ovi sa pedigreom.

Pally

U komsiluku imam mesanca Bul matifa i vucijaka,i komsija iz ulice ima ta dva psa.Ima u planu da prodaje te mesance.Treba videti koliko je to snazan i pametan pas.

Obzirom da dosta hodam po terenu i tražim izvjesne oblike pasa, naišao sam na puno "čuvara" od njemačkih ovčara, šaraca, tornjaka, hrvatskih ovčara, kojekakvih pitova i pasa u bull tipu, rotova, doda, boksera, . . .

Najbolji čuvar mi se pokazao upravo HO, ne zato što ga ja uzgajam već zato što je mali pas velikog srca i nikog se ne boji, dok su ostali veliki psi svjesni svoje snage i nereagiraju tako burno poput HO.

Jedna firma koja se bavi raznoraznim poslovima nabavila je rotove za čuvare. Rješila se njih nakon par mjeseci pa uzela šarce, rješila se i njih pa uzela njemačke i opet se njih rješila, uzela tornjake pa opet isto, . . .

Javili se meni i ja kažem - uzmite bilo koju veliku pasminu (npr. dogu) i uz nju HO (hrvatskog ovčara) i volio bi vidjeti tko će ući.

HO nikad ne spava, uvijek je budan i aktivan. Kad se netko približi i mrtve bi probudio lavežom, ali nije velik pa nije zastrašujući. Tu sad dolazi do izražaja taj veliki pas, njega HO animira i on uskoro postaje jako dobar čuvar.

Nakon ovog mog pojašnjenja, čovjek je nabavio opet NJO i HO (kojeg sam mu ja poklonio) i odonda ih nije mjenjao. Sad su to psi od 10-ak godina i NJO mora zamjeniti a HO je još jako aktivan. Nedavno mi je rekao da će nabaviti zamjenu za tog starog NJO

Dakle, čemu mješanci kad imamo dovoljno čistokrvnih pasa za određene namjene, svima govorim da pas nije programiran raditi kao veš mašina, on je biće koje griješi a mi smo tu da ga iuspravljamo

ps. od mješanca ja kao i Vi skrenuli na rasne!

Zdravo Lakay!

Ja ti poznam u mojoj okolini 12 sdrednjeazijskih ovcara,ne da sam im usao u dvoriste vec sam ih izvlacio iz kaveza.Rijetko su cuvari,karabasi takodjer.Ja sam ti nekad odvezivao ljute sarplanince sa lanca,moze potvrditi Afrim Mamuti , iz Rijeke.Snimio sam dosta tih pasa jer stalno vec 10 gidina trazim pse cuvare,ali nemam srece naci takve primjerke.Mozes zamisliti,15 azijata nijedan cuvar,200 sarplaninaca 25 cuvara,7 karabasa nijedan cuvar40 tornjaka 1 4 cuvara.U stvari svatko ima svije vidjenje cuvara,po meni pravih pasa cuvara ima 15 posto.Moje misljenje je da je to sve zalosno.Po meni bojli su cuvari mjesanci nego cisti psi,zbog toga me zanima taj Rudat.Nadam se da je bolji cuvar nego ovi sa pedigreom.

Pally

volio bi da udjes u dvoriste kod mog druga da viidis kako bi te iskidao njegov SAO te SAO-e sto si ti video su klasicne dzukele jer je SAO odlican cuvar

kad se izaberu dobra ženka sao i dobar pit bul znaju potrefit zanimljivi štenci(i izgledom i ponašanjem)

što se tiče ovog crno-bijelog psa ovako s slika, ne izgleda mi nešto posebno. ko zna možda bolje izgleda uživo i možda je temperament za 5, ali ako ćemo sudit s slika to je se moglo bolje uradit.

temperament mu je zasvarno za 5,pas se nalazi u jednom pansionu za pse, u kom je inace i jedini cuvar,kad je gazda tu mozes mu raditi sta hoces mozes ga jahati ,al kad ga pusti u dvoriste jao ti onom ko udje bez prisustva gazde inace pas ima vec 10 god

kad se izaberu dobra ženka sao i dobar pit bul znaju potrefit zanimljivi štenci(i izgledom i ponašanjem)

što se tiče ovog crno-bijelog psa ovako s slika, ne izgleda mi nešto posebno. ko zna možda bolje izgleda uživo i možda je temperament za 5, ali ako ćemo sudit s slika to je se moglo bolje uradit.

nema tu nista bez pravog SAO-a :wink: