Sign in to follow this  
momir

vojvodjanski belov

Recommended Posts

Grome razumeo sam ja dobro sta je Buco hteo reci,

mada si ti to jasnije preveo,

a jos bolje je Deki dodao,

razlike postoje, samo nece svi da ih vide ili se prave da ih ne vide.

Pozdrav za sve na ovoj temi.

nadam se da ćete uspit u planovima. jer te pasmine su već stotinama god uz ljude i bilo bi glupo da nestanu što trenutno nisu u modi.

o razlikama neću, jer ne poznajem ih dovoljno dobro da bi moga ozbiljnije komentirat.

u svakom slučaju vi najbolje znate šta želite, znate koje su poželjne osobine i zato samo naprid.

Meni nije jasno zašto sve što netko drugi kaže odmah doživljavate kao nešto čime želimo naškoditi vašem trudu? Niti jednog trena meni to nije palo na pamet

Ovo sad pišem zadnji put jer ispada da se isoričavam za napisano a to nije tako. Uvijek stojim iza svojih riječi i djela.

U temi npr. o pulinima ili hrvatskim ovčarima koje sam ja pokrenio, prikazao sam idealne primjerke mudia, hrvata i pulina i volio bi da mi neko kaže razlike tih pasa. Ja tvrdim da je pulin i dalje kopija ove dvije pasmine i da bi se priznala mora imati daleko više razlika a on to sada nema. Na stranici vojvođanskih pasmina pasa http://klubvojvodjanskihpasa.blogspot.com/2009/10/pocetak.html pod pulinima postavljena je slika moga psa hrvatskog ovčara ACO SLAVONSKI BROD što sasvim dovoljno govori da čak ni sam kreator standarda pulina Jovica Plačkić ne razlikuje puline od drugih pasmina!

Ne znam da li shvaćate o čemu govorim? Na takav način sigurno pulin neće biti priznat a ako neće on koji je najbliže standardizaciji, tek belov i tekin neće, barem još jako jako dugo vremena

Možda bi najbolje bilo da kao što se predlagalo u slučaju srpskog pastorskog psa ide na to da se sve slične rase(tornjak,bugarski pastirski psi,idt...)priznaju pod jednu zajedničku rasu ali sa različitim varijatetima(slično kao kod belgijskih ovčara).Možda je takvo rešenje bilo primenjivo i u slučaju pulina i u slučaju belova ali,to bi verovatno opet bilo protumačeno kao pokušaj da se tako izrazim "srbovanja".Tako da ostaje da da imamo niz sličnih rasa sa vrlo malo razlika.

Belgijski ovčari se ne mogu uporedjivati s ovim pasminama nikako ma koliko god to netko želi, prije bi se moglo svrstati kao po lajke pa eto primjera, samo gdje će im biti domicil? U Srbniji? Bugarskoj? Rumunjskoj? Hrvatskoj sigurno, barem zasad - ne!

ja i nisam baš za to.

jer to su slične pasmine, ali postoje očigledne razlike( u temperamentu i izgledu)

kad bi se te pasmine spojile u jednu morala bi se nać neka sredina, a to je teško. osim toga sigurno bi iz pojedinih pasmina radi promine standarda ispali neki psi koji su ok.

ko bi propisiva standard? to bi bila pasmina sa puno gospodara, a svi znamo šta to znači.

osim toga pojedine pasmine, iako sliče jedna drugoj su nastajale u specifičnim uvjetima i različiti narodi su ih uzgajali po nekim svojim zamislima. po meni su te pasmine i kulturno blago.

zbog toga mislim da se treba pomoć zemljama koje misle standardizirat svoje pasmine. ali spojit sve pasmine u jednu balkansku-to ne

Nisi razumeo bit :wink: Bili bi oni sto jesu ,varijateti.Znaci varijateti od Grcke pa do Hrvatske,preko Vojvodine,Crne Gore i Makedonije.

Hrvatski varijatitet Balkanskog ovcara lepo zvuci,isto Vojvodjanski itd.,a na kraj krajeva i jeste tako :wink:

Mislim da bi to bilo najbolje rešenje,jer mislim da će FCI biti teško da sve te rase prizna,a i kad bi bili priznati kao varijateti jedne rase mislim da bi bilo izbegnuto stapanje je jedne rase u drugu(mada će mešanja uvek biti).Mada i kod svih tih varijateta postoje tkz"sojevi" koji će po meni neizbežno nestati(biti utopljeni u neki brojniji "soj")kao u primeru srpskog pastirskog psa gde se homoljski,kopaonički,idt.utapaju u jednu rasu.Tu bi po meni trebalo sačuvati čistotu "sojeva"u okviru jedne rase.

Ukoliko je varijetet u HR i SRB dva potpuno različita varijeteta, onda se govori o pasmini s dovoljno velikom populacijom pretpostavljam.

A šta će nam onda varijeteti?

Primjer što je Urošević pokušao s balkanskim pastirskim psom da sve tipove pastiraca strpa pod Balkanskog pastirskog s domicilom u Srbiji (što nevalja pa je zato takav plasn i propao.

Drugi primjer, kad bi stopili hrvatskog ovčara i mudia u jednu pasminu s dva varijeteta, možemo uključiti i pulina, mada imam malo drugačije mišljenje o njemu dok ne postane pasmine, i da domicil dobije Hrvatska dali bi Mađari to prihvatili?

Ili da recimo srpskog goniča stopimo u jednu pasminu s grčkim goničem s dva varijeteta i domicil damo Grcima da li bi srpski kinolozi to odobravali?

Sigurno da svaka strana koja gubi to ne bi odobrila.

Upravo zbog toga, mislim da varijetet može biti samo unutar jedne pasmine koji se razlikuje u minimalnim stvarima ovisno o regiji gdje se uzgaja (selekcionira) tako da npr. posavski gonič u Slavoniji i posavski gonič u Istri nikad neće biti konstitucijski jednaki jer teški uvjeti lova u Istri (Bijela Istra - kamenita) uvjetuje lakši tip psa a Slavonija teži tip psa. Tako je nekad postojao i manji i veći tip istarskih goniča koji se još danas može naći ali rjeđe . . .

Uf . . . ja se raspisao

Kad smo kod belova njegova slicnost sa madjarskim kuvasom,je po meni ravna sliocnosti izmedju mudija i hrvatskog ovcara pa su to opet dve pasebno priznate rase.Belov ima jace izrazeniji stop od kuvasa robusniju gradju,visi je na nogama,itd.Sto se tice obojenosti tu moze doci do podela,da li ce u prvobitan standard uci i oni koji imaju minimalanu obojenost u vidu braon i crnih ploca(posledica ukrstanja sa tornjacima koji su dosli sa doseljenicima u toku kolonizacije posle drugog svetskog rata)uz tedenciju da seda ta obojenost u kasnijem periodu se iskoreni selekcijom,to cemo jos videti.Misljenja sam da belov moze biti priznat kao rasa,ali treba jos mnogo ozbiljnog rada,prvo da se pocne sa maticenjima da se vidi kolika je opste populacija,pa bi stoga molio da svi koji imaju neka saznanja o belovu iznesu svoja iskustva i informacije na ovaj forum.

Mudi i hrvatski ovčar nemaju skoro nikakvih razlika, a po ovome što ti pišeš a vjerujem da pišeš iskreno i bez emocija (jer emocije unište pravi uzgoj), da je točno pa prema tome razlike su očite i pasmina može biti vjerojatno kao takva priznata.

Čuo sam da u Inđiji postoji čovek koji ima i puline i belove(1 mužijaka I 2 ženke),pa me interesuje da li neko zna nešto o tome?

Evo da malo osvezimo temu tekst je inace preuzet sa sajta Molosser dogs:

hroughout history, there were at least two Neoplantaner breeds, both officially extinct. The original Neoplanta Dog was to be found in Roman times, when it was used primarily as a watchdog. Whether it was an indegenous Pannonian breed or it was developed by crossing the Italian Abruzzo dogs with the Balkan Molossers is not entirely clear. Aside from it being enormous and pure white in colour, there isn't much information on the ancient Neoplantaner. The Sheepdog name came with the 2nd incarnation of the Neoplanta Dog. Believed to be a result of crossing the old Pannonian Herders with the Hungarian Kuvasz and the Bosnian Tornjak brought over by the early Bosnian settlers to Voivodina, the Neoplanta Sheepdog survived up until the 2nd World War. There is also a bearded variant, thought to be the influence of the Komondor.

Although there are still some dogs to be found in the Novi Sad area, nobody calls them Neoplantaners anymore nor is officially breeding them. Most of these dogs are usually presented as Sarplaninac, Kuvasz or Tornjak crosses. However, stories of the still-pure large white dogs of Voivodina can occasionally be heard in some rural parts of the region. Broad-shouldered, deep-chested and long-legged, this is a strong and resilient Molosser, posessing a fairly sharp temperament and unfriendly attitude towards other dogs, although it usually works with a few smaller Pulins as a team. It is docile and playful with its owner, but can be unpleasant towards strangers.

The richly coated Neoplanta Sheepdog is always white with or without darker markings, used as a herder, livestock guardian an

Oni psi iz Memedovicevog priloga, meni licno, najvise podsecaju na rumunske Mioritik ovcare sa kracom dlakom. Secam se da sam jos kao dete gledao neku emisiju o pastirima iz deliblatske pescare koji su imali pse cuvare stada koje bih najbolje opisao kao "krecave" kuvase, a koji su predstavljeni kao tamosnja autohtona rasa (isti prilog sam video i u reprizi pre jedno godinu dana iz "Trezor" edicije RTSa...). Znaci: mislim da nije rec ni o kuvasima ni o komondorima, niti o bilo kakvim drugim rasama vec o "famoznom" belovu :P

Zašto ga Plačkić ne uvrštava u Vojvođanske pasmine pasa na svom sajtu vojvođanskih rasa pasa? Sad je ubacio govedara koji u potpunosti odudara od ovog Belova a dosad ga nije ni slovom spominjao!!!

sa ovog snimka su mesani psi nisu cisti mesani sa rumunskim ovcarem kuvasem i sarplanincem.

Legendo , ovo su mjesanci Komodora i Kuvasa .

Neko je o njima skoro pisao , da su mnogo dobri

za cuvanje ovaca .