Ирина Марковић

Da li u štencima ostaje gen prethodnog mužjaka koji je upario ženku?

Recommended Posts

Zanimljivo pitanje! :) Pre par meseci mi je ovako nesto spomenuo otac, da je gledao emisiju koja govori o zadrzavanju DNK muskarca kod zene koja je imala seksualnim odnos sa njim. Bunila sam se i rekla mu da sigurno nije dobro razumeo a onda sam malo istrazivala po netu na ovu temu.

Fenomen mikrohimerizma je poznat kod zena koje su rodile ili zacele musku decu. Mikrohimerizam je postojanje malog broja celija u nasem organizmu koje  pripadaju nekom drugom organizmu i imaju drugaciji DNK. Najcesce je to fetomaternalna mikrohimera - DNK ploda preko placente ide u krvotok majke i ostaje u organizmu majke godinama.

Ali istrazivanje na Fred Hutchinson Cancer Centeru  je pokazalo da je zenski organizam u stanju da nosi u sebi Y hromozom i kod zena koje nikad nisu rodile musko dete ili nikada nisu ni bile trudne. Odakle Y hromozom kod ovih zena?! Pretpostavka je od muskarca sa kojim su imale seksualni odnos.

Istrazivanje ne govori o zacecu vec o prisustvu muskog dnk u telu zene. 

Evo linkova gde sam o ovome citala.

http://en.wikipedia.org/wiki/Microchimerism

http://www.collective-evolution.com/2014/03/18/this-study-will-make-you-think-twice-about-who-you-are-getting-into-bed-with/

Da li to znaci da taj DNK moze da ucestvuje u oplodnji kasnije kod ljudi ili kod zivotinja? Na osnovu onoga sto sada znamo o zacecu - NE! 

E sad ako ste nepoverljivi kad su u pitanju naucna saznanja....Pretpostavljam da rasplamsala masta otvara mogucnosti za koje mozemo da kazemo da su jos uvek van naseg saznanja...

Aman, ovo je poslednje što pišem jer počinjem da sumnjam u inteligenciju članova.

Mikrohimerizam nema veze sa mogućnošću oplodnje, već je posledica migracije ćelija iz jednog organizma u drugi. To sa delovima DNK mogu i virusi i bakterije da urade, evolutivno je moguće, pa svašta ispadne, pozitivno, negatvno ili neutralno.

Ali, tvrditi da je ovo iz naslova moguće nije dokazano nigde, niti ima ikakve logike, jer bi potrlo mehanizam rekombinacije gena.

Citiracu sebe:

(lmao)  (thumbup)

Glupost neopevana... Mada, ranije su ljudi OZBILJNO tako mislili (ma mislili su oni i da je Zemlja ravna ploca) pa su jadne devojke tek udate (citaj, decu) silovali pater family ne bi li ostavili svoj pecat.

Zanimljivo pitanje! :smile: Pre par meseci mi je ovako nesto spomenuo otac, da je gledao emisiju koja govori o zadrzavanju DNK muskarca kod zene koja je imala seksualnim odnos sa njim. Bunila sam se i rekla mu da sigurno nije dobro razumeo a onda sam malo istrazivala po netu na ovu temu.

Fenomen mikrohimerizma je poznat kod zena koje su rodile ili zacele musku decu. Mikrohimerizam je postojanje malog broja celija u nasem organizmu koje  pripadaju nekom drugom organizmu i imaju drugaciji DNK. Najcesce je to fetomaternalna mikrohimera - DNK ploda preko placente ide u krvotok majke i ostaje u organizmu majke godinama.

Ali istrazivanje na Fred Hutchinson Cancer Centeru  je pokazalo da je zenski organizam u stanju da nosi u sebi Y hromozom i kod zena koje nikad nisu rodile musko dete ili nikada nisu ni bile trudne. Odakle Y hromozom kod ovih zena?! Pretpostavka je od muskarca sa kojim su imale seksualni odnos.

Istrazivanje ne govori o zacecu vec o prisustvu muskog dnk u telu zene. 

Evo linkova gde sam o ovome citala.

http://en.wikipedia.org/wiki/Microchimerism

http://www.collective-evolution.com/2014/03/18/this-study-will-make-you-think-twice-about-who-you-are-getting-into-bed-with/

Da li to znaci da taj DNK moze da ucestvuje u oplodnji kasnije kod ljudi ili kod zivotinja? Na osnovu onoga sto sada znamo o zacecu - NE! 

E sad ako ste nepoverljivi kad su u pitanju naucna saznanja....Pretpostavljam da rasplamsala masta otvara mogucnosti za koje mozemo da kazemo da su jos uvek van naseg saznanja...

Samo malo, kako mislite y. Ne da mise ssd proučavati te linkove jer nemam vremena, a vi to niste najjasnije objasnili.

Znači ženski organizam nosi y kromoson di i kakva su to bila istraživanja.

Inače na pamet mi pada jedno od rješenja, ali to je tako ritko i genetski složeno da nisam siguran isplati li se to i spominjati.

I odgovor na pitanje. Geni mužjaka od prijašnjih parenja ni na koji način ne mogu utjecati na dnk mapu potomstva kojima je drugi mužjak otac. Drugim rječima mužjak čiji je spermij oplodio jajnu stanicu je jedini odgovoran.

Lycan to sto ste vi napisali napisala sam i ja i to sa znakom uzvicnika, 

samo sto ste bili dovoljno nekulturni da odgovorite a da ne procitate sta sam napisala....

Tor, nisam imala nameru da drzim neko predavanje ovde, da se pravim pametna i objasnim vec da dam informacije koje bi mozda bile zanimljive nekome.

Ukoliko imas vremena procitaj, mozda ces da razumes mnogo bolje od mene.

Ono sto sam ja razumela je upravo tako kao i ti, da zenksi organizam moze da ima Y hromozom iako ne bi trebalo, tj. celije koje pripadaju nekom drugom organizmu.

istraziivanje je sa Fred Hutchinson Cancer Center instituta. 

Južna zvezdo,

Pročitao sam i pregledao linkove , iako vrlo dobro znam još sa predavanja genetike i fiziologije šta je himerizam.

Ne kažem da ne postoji, niti da je istražen, ali nemoj priučenima davati povoda da šire ovakve teorije, pa štancovaće štence kao štrudle, misleći da to pali.

Ako sam ja nekulturan, ti si naivna, a ja mislim da niko od nas nije takav.