jasmina

Pug, Mops, Carlin, Doguillo, Sekcija 11, FCI 253

Recommended Posts

Gledam ovde slike mopsica i ono sto sam primetio jeste da se bas dosta njih razviju u totalno razlicite pojedince (mislim na njihov izgled) on bas nekako drasticno varira. Ja sam lajk, ne znam nista o tome. O cemu se tu radi?

o rodovniku

Moram se nadovezati...recimo po nekim tj. zvanicnm standardima mopsic nesme da ima preko nekih 8 kg.. moj Chapa ima 8.5kg i dalje ga smatraju mrsavijim. Recimo ovaj stenac na slici je puniji ... pa mi nije jasno kako to ima veze sa rodovnikom...chapica ima vec godinu i 3 meseca!

rodovnik znaci poreklo ... poreklo znaci mama tata babe dede prababe/dede... itd. ... deca lice na nekog od blize ili daljnje rodbine od koje poticu ... to znaci ako je pas "tanak" da mu je neko od familije (ili vecina) tanak pa je na njega/nju "povukao"

standard kaze da je mops pas tezine 6-8 kg, dalje kaze da je mops "mnogo u malom" , to znaci da bi mops sa tih svojih 8 kg trebao izgledati sabijeno i na prvi pogled izgledati kao da ima bar 15, ali nije poanta u jurenju kilaze, tj sto veci to bolji, vec u formi i formatu, u malenom psu bi trebalo biti "sabijeno" oko 8 kg , tezina je jedina konkretna mera navedena u standardu, nema visine od-do kao kod vecine drugih rasa , ali standard nekoliko puta navodi da je mops "kvadratican, kockast", i sa svojih oko 8 kg treba da izgleda "masivno", ali i tvrdo, misicavo, pokretno - ne masno debelo pudingasto pihtijasto (kako god)

dalje, izgled mopsa u mnogome ovisi o svedenosti (zaobljenosti) rebara. grudni kos mopsa treba da ima sirinu, rebra da su dobro zaobljena, recimo kao kod rotvajlera, pogresno je ako ima uzak grudni kos izrazene dubine kao npr. doberman. cim su rebra zaobljenija, ljudima pas izgleda "puniji", ako su rebra tek blago zaobljena, ljudima pas izgleda mrsuljavo, ni jedno ni drugo nije pokazatelj gojnog stanja psa, to je prica za sebe.

itd. itd. itd. ...

mops iako malen rastom, treba vremena da dobije masu i izgled odraslog psa, mlad pas sa 8 meseci moze da izgleda tanak (donekle) i pomalo mrsuljav , a ako mu je u genima zapisano , da se "popuni" do 3ce godine. ali ako nije, mislim zapisano u genima, nece se "popuniti" niti u 9toj (wasntme)

Hvala na lepom objasnjenju! Chapa ipak pripada malko mrsavijoj grupi...ima ga,ali mi se nekako cini da grudi bi trebalo jos malo da mu se rasire...tata mu je bas kao sa crteza...slikacu ga ovih dana pa bi me zanimalo misljenje o mom chapici!

I jos nesto...nova sam sto se tice izlozba.Vodila bi ga na ocenjivanje,pa posto sam iz Bgd,a videh da ide neka izlozba 18 marta,pa me zanima kako ide prijava i sta sve treba...ili je dovoljno da se pojavim tamo sa njegovim papirima. Hvala unapred!

posto ste iz Beograda, a novi ste sto se tice izlozaba, i zakasnili ste sa prijavom, moj savet je da na izlozbu koja se odrzava u Beogradu odete bez psa. izlozbe generalno su velika strka, gomila pasa i ljudi na ogranicenom (skucenom) prostoru, konkretno u Beogradu u hali je veoma kaoticno i bucno, otidjite pogledati izlozbu, da steknete neki uvid u to sta i kakvo ponasanje ljudi i pasa se ocekuje u ocenjivackom ringu, a mozete i popricati sa ljudima pored ringa (i o tome kako se izlozbe prijavljuju i sta je sve potrebno imati i znati pre nego se na izlozbu krene).

u delu foruma "najave izlozbi", naci cete neku koja vam po udaljenosti i terminu odgovara, svakako preporucujem za prvu izlozbu neku koja se odrzava napolju (sto najcesce znaci na travnatom fudbalskom terenu), mislim da ce biti prijatnija i vama i vasem psu.

Da dopunim Poppytown

U standardu kod mopsa je propisana IDEALNA TEZINA 6-8 kg (cirka mislim da je tacna tezina bila 6,3-8,1 kg)

To ne znaci da mops ne moze biti malo tezi, al uvek se treba stremiti biti u idealu.

Pogresno je misljenje da je veci mops bolji mops, naprotiv treba ici ka manjim.

Poppyown je lepo opisao nakratko kako treba izgledati mops.

Pozdrav

Moj problem sa nepostojecim pedigreom je nazalost "resen" pre 5 dana :cry:

Neki "kreten" nam je doneo mesecne racune i nije redovno zatvorio za sobom ulicnu kapiju.Nije nam se javio ili nismo ga culi,samo nam je stavio "paketic" ispred ulaznih vrata (posto nemamo postansko sanduce) i otisao.

S njim zajedno,ili neposredno posle njega nam je "otisao" i nas Djole :? Ili su ga namerno ukrali - ali na to ne smem ni da pomislim!!!!!!!!!!!!!

Cele ove nedelje smo ga trazili(lepili smo i plakate),ali bez rezultata i na kraju smo morali da odustajemo!!!

Videvsi nasu tugu,nasi prijatelji nam savetuju da sto hitnije nabavimo novog ljubimca,jer to kao "pomaze da zaboravimo" :shock:

Jedno je sigurno - ako i budemo nesto "novo" nabavili - bice to nesto stvarno "novo" u vidu Pitbula ili slicno,pa da vidimo da li ce i njega neko "pokupiti" ???????????????? - ako sme!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozdrav Narode

2012-03-10200347-1.jpg

2012-03-10200530.jpg

Ovo je Chapa sada! Sa godinu i 3 meseca! Meni licno je prelep bas ovakav kakav je i ubedjena sam da nema mane. I da odgovara svim standardima koje ste naveli. Bila sam da pogledam izlozbu 18 marta, vecina mopsica mi je deblje,makar po mom ukusu..vise ima mase nego misica...ali i dalje je stvar ukusa,

e

E kada bi se vi pitale mozda se bi promenio standard.....ovako nista

Ako je standard od 6-8kg onda je vise od 10kg debelo i za standard i za moje oko :D

e

E kada bi se vi pitale mozda se bi promenio standard.....ovako nista

Ako je standard od 6-8kg onda je vise od 10kg debelo i za standard i za moje oko :D

neko moje misljenje mora da bude nizi na noge i puno kraci, i deblji i dobices tu kilazu....

mislim da je odgovor isao meni...:) on ima visinu 31, tako da mislim da je taman...mozda bi trebao jos malo u grudima da se rasiri,ali jako je mlad...:) ali ocenu 5 je dobio:)

Da se razumemo

standard kaze da je idealna tezina od 6,3 - 8,1 kg.

Ako pas ima vise kilograma, na primer 10, to ne znaci da je debeo, mozda je veci, a ako hje veci normalno je da je i tezi.

I normalno, uvek se treba stremiti ka standardu.