dragoljub

Srpski Pastirski Pas - Homoljac drugi deo

Recommended Posts

Obzirom da nije bilo dobre slike sumadijinog psa bakija gde bi se lepota psa mogla realno videti, hocu da iskoristim priliku da to sad ispravimo tako sto cu okaciti slike koje je sumadija nedavno napravio. Vazno je reci da je pas isposcen losom hranom i da ga je sumadija zbog toga oduzeo vlasniku, tako da znate da pas zbog toga izgleda mrsavo i sitno, ali nakon nekih dva meseca okacicemo nove slike kada se baki oporavi.

http--,,--//baki2.jpg

Ovaj stav sam pomenuo na temi gde smo razgovarali oko linijskog parenja, pa da ponovim ovde:

Recept za uspeh= pouzdana baza pasa + redovno prijavljivanje i praćenje svih pasa + ubacivanje sveže krvi + saveti veterinara + saveti biologa + saveti odgajivača.

Od 6 varijabli mi posedujemo 4, radimo na 5. uskoro i 6 će doći kroz rezultate koje napravimo - tako smo planirali.

Kakav? Tj. koje je pitanje?

Na temi "Incest" sam preveo jedan dobro odabran članak, koji se bavi temom parenja u srodstvu. To je, recimo, česta jabuka razdora među odgajivačima i izuzetna opasnost po rasu, naročito rasu koja ima mali broj primeraka. Zato standardi i predviđaju visinske razlike, težinske i razlike u boji, nažalost čest slučaj su same sudije krive, jer puštaju da se forsira trend "veliko i debelo"- ja sam lično tokom suđenja čuo da se takmičaru smeju što mu je pas sitan, dok pas potpuno zadovoljava standarde, odličan odnos proporcija visine, težine, obima grudi i sl.

Zato je bitno da se sistematično obiđu sela i gradovi, da se srpski pastirski pas obeleži, unese u bazu i da neki savet (recimo, ne znaju svi da im je pas rasan, ja sam kao planinar često naletao na takve pse i vlasnici i ne znaju da se to vodi kao rasa, oni su samo parili dobre pse, pa su ih zadržali - s njima je najbolje dogovoriti da im priplodnjake mi obezbeđujemo).

Dakle, da sumiramo. Incest samo ako mora, ali bolje ne?!

Uvoz pasa drugih rasa, decidno NE!
Obilazak Srbije, OBAVEZAN! (mada je svakako ne mali deo istrazen)

Formiranje baze podataka, POD HITNO!

Zdravstveno ispitivanje pasa, DA!

Organizacija specijalizovanih smotri ili izlozbi, DA!

Imam samo jos jedno pitanje jel zeli neko da stane iza toga, npr savez, ili ce ledja ipak da se lome pojedincima koji ce se kasnije osudjivati zbog ``prisvajanja rase``?

Za sad naša leđa (nas nekoliko), niko drugi za sada ne pokazuje znake interesovanja, ni članovi ovde, ni savezi.

Ako sve prođe kao planirano, imaćemo rezultate brzo.

Incest je nužda, ne potreba, da je dobar ne bi bića imala ugrađene mehanizme da ga spreče.

Nisam pomenuo druge rase, već širi spektar pasa - recimo ja bih potpuno zanemario boju, usađenost ušiju, nošenje repa i sl. Ako je neophodno iz estetike, to kasnije može da se isključi iz parenja, ali ne vidim zašto. Najveća mi je glupost da se radnom psu sudi na osnovu detalja.

Za druge rase sam ja dodao posto ima takvih slucajeva podosta. Sto se estetike tice, normalno je da se za nesto sudi strozije za nesto da moze da se pogleda kroz prste i zato u standardu mora da pise koja mana izaziva koju kaznu. Ne mogu svi psi imati 5, a u Srbiji svi psi na izlozbama imaju 5, da bi i sledece godine platili prijavu za izlozbu. ( Tako je i u drugim drzavama, da ne bude da smo najgori)

Све је то "ко не плати на мосту, платиће на ћуприји".

Људска сујета и треба да буде сведена на минимум. Човек јесте створио пса, али је њему пас и дан данас потребан. Ми псу нисмо. Ја у стандарду сем генетичких дефеката (спуштање тестиса, број зуба, углованост костију, мекоћа зглобова...) не бих кажњавао било шта што нема везе са здрављем и радом.

Многе радне расе (нпр. Американци воле велике псе, ротвајлери и добермани код њих су приметно већи) су тако изгубиле употребну вредност.

2 питања.

• има ли неко да ми позајми рукав/одело за тестирање паса?
  • да ли је неко наручивао рукав(одело из Кине, каква је квалитет генерално?

Све је то "ко не плати на мосту, платиће на ћуприји".

Људска сујета и треба да буде сведена на минимум. Човек јесте створио пса, али је њему пас и дан данас потребан. Ми псу нисмо. Ја у стандарду сем генетичких дефеката (спуштање тестиса, број зуба, углованост костију, мекоћа зглобова...) не бих кажњавао било шта што нема везе са здрављем и радом.

Многе радне расе (нпр. Американци воле велике псе, ротвајлери и добермани код њих су приметно већи) су тако изгубиле употребну вредност.

2 питања.

• има ли неко да ми позајми рукав/одело за тестирање паса?
  • да ли је неко наручивао рукав(одело из Кине, каква је квалитет генерално?

Ne znam da li je isplativo narucivati odelo ili rukav iz Kine.Cena odela/rukava plus troskovi transporta.Kod nas ima covek iz Loznice radi rukave i odela,a mislim da ima i Novi Sad ili Subotica.Verovatno su pristupacniji sa cenom,a kvalitet je ok.

imas li neki kontakt ?

Coveka iz Loznice ne.Ovog drugog smo imali,bila je grupa na fejsbuku,ali ne mogu ponovo da je nadjem.Nadao sam se da ce ako ima ljudi iz okoline i Loznice i Novog Sada ili Subotice(tako nesto mi se vrti po glavi,ali je vojvodjansko mesto) to znati pa napisati kontakt.Kako god za odelo smo se raspitivali kod ovog drgog prosle godine,cinimi se da je bilo oko 700-800 eura.Pokusacu da nabavim kontakte tih ljudi,pa cu vam proslediti.

@wroy poslat kontakt na pp

@lycan kaze da ne mogu da ti posaljem poruku,tacnije izbacuje gresku da " clan lycan ne moze primati nove poruke".