dragoljub

Srpski Pastirski Pas - Homoljac drugi deo

Recommended Posts

Za *MANGUP PSA*!!!!!!! Brale izvini molim te sto sam te deranzirao. Stvarno nisam video taj post gde si rekao da ne gajis pse. Da sam to video ranije nebih potrsio ni sekundu vremena na tebe.  Izvini nije nista licno, ali ........................................nemogu da verujem. Godinama cuvam pse , i razne zivotinje, to me kosta i vremena i zivaca, a i finansijski.  Pa dali je moguce da sam dozvolio sebi luksuz da se pravdam ljudima koji nemaju veze sa psima , niti su odgajili ili ocuvali nekog psa.

Ljubitelji Srpskog pastirskog psa , nadam se da vam je sada jasnije o cemu se ovde prica. 

Sto se mene tice, za mene je ova prica zavrsena. Ko ima neki predlog, ili neko pitanje moze da mi se obrati na pp. Pozdrav

Za *MANGUP PSA*!!!!!!! Brale izvini molim te sto sam te deranzirao. Stvarno nisam video taj post gde si rekao da ne gajis pse. Da sam to video ranije nebih potrsio ni sekundu vremena na tebe.  Izvini nije nista licno, ali ........................................nemogu da verujem. Godinama cuvam pse , i razne zivotinje, to me kosta i vremena i zivaca, a i finansijski.  Pa dali je moguce da sam dozvolio sebi luksuz da se pravdam ljudima koji nemaju veze sa psima , niti su odgajili ili ocuvali nekog psa.

Ljubitelji Srpskog pastirskog psa , nadam se da vam je sada jasnije o cemu se ovde prica. 

Sto se mene tice, za mene je ova prica zavrsena. Ko ima neki predlog, ili neko pitanje moze da mi se obrati na pp. Pozdrav

Eto mi ga sad.

Vidis, ja sam potrosio vise od

pola sata svog vremena na ovoj strani na tebe iako od tebe u privatnom zivotu

nemam nikakve koristi. I sad ću jos bar 10 minuta. Razlog tome bio  je nada da ces ozbiljnije shvatiti

promociju nacionalnog blaga kao neko ko za to ima mogucnosti, a ti opet

udario po starom. To sto godinama cuvas pse i sto te to kosta svega i

svacega treba da ti bude motivacija da sledecoj izlozbi pristupis

ozbiljnije i ne rasipas snage i da ne proizvodis kontraefekat od

ocekivanog, a ne opravdanje za losu orgaizaciju ove izlozbe niti predmet kojim

ces se uzdici iznad mene i pokusati da me omalovazis kao subjekta koji

zeli da pomogne u promociji. Ja se nikad i ničim nisam pohvalio na ovom forumu niti u jednom svom postu a od angažovanja oko promocije ću imati samo troškove, naravno. Od pravdanja meni niko nema nista, ali od

razmatranja svojih postupaka svako ima korist. To sto si pretpostavljam

vrhunski odgajivac ne znaci da si dobar organizator promocije, sto si i

sam priznao. Sam si rekao da si posramljen svojim rezultatima. A i da nisi priznao opet smo to i bez tebe lako zaključili.

Coveku

koji ti ukaze na greske (kakve god da su) treba biti zahvalan. Ja ne omalovazavam pse

koje si ti odgajio ali smesno je da ti omalovazavas postupke koje cu

preduzeti u promociji rase samo zato sto nisam odgajao pse a pritom ne znas

ni sta cu preduzeti.

Lament ljubiteljima sppa tipa: "...nadam se da vam je sada jasnije o čemu se ovde priča" komentarišem ovako: radi se srpskoj svakodnevnici, čovek bežeći od sopstvene odgovornosti omalovažava druge ljude koji troše svoje vreme na njega da ne bi priznao grešku koju je već priznao. Tuga. 

Šta bi ti falilo da si rekao npr: "ljudi, ispalo je drugačije nego sto sam želeo, napravio sam par grešaka i one su mi se obile o glavu,  ali stvarno sam puno vremena i truda uložio, puno telefonskih poziva, puno obilaženje sela u traženju pasa, animiranje ljudi da dodju na izložbu, zalaganje sopstvenog ugleda da stvar uspe, pregršt dobrih namera,  ali prosto nije uspelo. Sledeći put biće bolje." Šta tu ne bi valjalo?, svi bi ti skinuli kapu i podržali te za sledeći put. Svako može da pogreši.

Ali ne, ti ćeš da prozivaš čika gagu, po drugi ili treći put i  stajes na muku coveku koji je prevaren i častan, da nastavis da se hvalis, da citiraš lovačke časopise iz 49, da nas okrivljujes za prethodnih pedeset godina prošlog veka, da se služiš provokacijama (takodje si sam priznao), da omalovažavaš mene i moje buduće postupke koje ni ne znaš koji će biti... Čemu to? Šta imaš od toga? Dižeš prašinu i ništa više. Preni se, ako nastaviš po starom nanećeš još štete rasi. Što duže nastaviš u ovom stilu sve dublje padaš samom sebi u stomak.

To što ti se uopšte dalje obraćam nakon tvog prethodnog posta koji citiram treba da shvatiš kao moju želju da se sto manje grešaka pravi u situaciji koja je teška i da se ne rasipaju snage i ne čini više štete nego što je već učinjeno od strane mnogih ljudi u prošlosti. Ti kao ličnost me ne zanimaš puno niti želim da te omalovažavam kao ličnost niti da te uopšte kao ličnost vrednujem, jer i nemam puno osnova na kojima bih mogao, ja vrednjujem samo rezultate tvog angažmana u promociji nacionalnog blaga i veruj mi više bih voleo da sam ovolike redove potrošio u hvalospevima o tvom angažmanu negoli na ovo na šta sam potrošio.

Ako sam svojim pisakranjem naneo štetu sppu čim to primetim odmah ću se potruditi da tu štetu popravim, a ako ti budeš taj koji mi na to skrene pažnju tebi ću se prvom zahvaliti. A ako sledeću izložbu dobro odradiš moje pohvale  nećeš čuti samo zato što ne želiš više da komuniciraš na ovoj temi samnom, a njih će sigurn biti ako izložba bude pogodila tamo gde treba.

Da sam ja ti, a ti ja kojim slučajem, ja bih tebi ponudio da ti platim ovoliko uloženog vremena. Opšte je poznato da su ugostitelji svojevrsni psihoanalitičari, a oni u bgu naplaćuju seansu od sat vremena oko 50e. Ja sam na tebe do sada potrošio preko dva sata sve ukupno, tako da dodješ mi 100e (liar)  Šalim se naravno, pokušavam malo da te razveselim nakon svega negativnog što sam rekao o tvom anažmanu u Grzi, jer bih ja stvarno voleo da tvoj angažman na sledećoj izložbi bude uspešan.

Ako ti ni nakon ove pregršti iskrenih zapažanja nije jasno da ti ništa loše ne želim i ostaješ pri odluci da ignorišeš temu i mene onda srećno ti bilo na svakom koraku u životu, mirno ti kinološko more i zbogom.

Citajuci ovaj post o SPP dospeo sam o nedoumici .Da li jos uvek postoji SPP koji zadovoljava sve standarde ? Ako postoji , jedan ili vise njih onda bi trebalo postaviti slike .

Guest Homoljac

Da li ste sigurni da je ovaj crvenkasti pas sa belim sarama muzjak? Ja mislim da je u pitanju zenka, i skotna mesec ipo dana, najmanje.  

Vladice, ima cistih spp, ali kao sto Zorica rece u kinologiji je malo savrsenih pasa. Ako zelis da se boris za opstanak spp moras da budes spreman da puno ucis i da stvari sagledas sa vise strana. Jedino tada ces moci da znas koji psi su pravi spp a koji nisu.

Citajuci ovaj post o SPP dospeo sam o nedoumici .Da li jos uvek postoji SPP koji zadovoljava sve standarde ? Ako postoji , jedan ili vise njih onda bi trebalo postaviti slike .

Vladice samo odvajanjem od bukovine možemo sačuvati čistu rasu bez problema,pasa ima samo do određenog trenutka neće biti ovde na forumu a kad se to dogodi biće oduševljeni i oni sumnjičavi pozzzzzzzz.

Da li ste sigurni da je ovaj crvenkasti pas sa belim sarama muzjak? Ja mislim da je u pitanju zenka, i skotna mesec ipo dana, najmanje.  

Ako je po onome što sam uporedio sa snimkom sa velikom sigurnošću je šumadija u pravu,a u Suvom Dolu je mali broj ljudi sa čistim pastircima tako da je velika verovatnoća da je ovo Draškov pas Badja.

Na početku nekada davno postojao je čovek i njegov najbolji prijatelj pas....

Vremenom je čovek želeći da pojedine osobine pasa pojača počeo da pari slične pse i tako je dobio RASU.

Skoro sam čuo veoma jednostavnu definiciju rasog psa koju su mnogi zaboravili..

Rasni pas je onaj koji umnogome liči na svoje roditelje, a njegovi potomci su slični njemu.

Svakog dana se stvaraju  nove osobine  svih pasa, razni kinolozi svuda u svetu konstantno rade na usavršavanju nekih osobina svojih pasa ubacivanjem neke drge rase koja ima izraženu datu osobinu...

Moj bernski pas je dobar primer jer su odgajivači ubacivanjem "Njufa" dobijali pse sa boljom dlakom, zatupastom njuškom ali i sa smanjenim radnim osobinama........

Ljudi Šarplaninaca ima u sedam priznatih tipova ej .................. a gde je SPP

Mislite li da je homoljski pas bogom dan kao takav.... NIJE   naši preci su ukrštanjem dobijali pse koji su im se činili najpodesniji za potrebe koje su imali i logično je da zbog blizine postoje sličnosti sa Bukovinom i sasvim normalno je da u Bukovini ima krvi Homoljca i u Homoljcu Bukovine TO JE NEIZBEŽNO....... samim tim i nevažno sa stanovišta rase VAŽAN je STANDARD i odgajivači koji će prateći standard gajiti pse....  npr u leglu će dva psa odgovarati standardu a šest neće samo će ova dva ići u dalju produkciju ostali bi trebalo da se odstrane i tako će se željene osobine vremenom iskristalisati i neće biti bitno da li mu je neki azijat ili bukovina predak jer ionako svi vode zajedničko poreklo... dakle ljudi željene osobine tj.  S T A N D A R D je pretča svega   

Ovde je neko pitao šta sa  psima koji ne odgovaraju standardu jer će neko kupiti psa želeći SPP a dobiti škart.... to će svakako ići na dušu nesavesnim odgajivačima i da zato bi trebalo oformiti popis svih pasa koji odgovaraju(ili su približni )standardu kao i KLUB gde bi ušli svi odgajivači, a kada bi došlo do pritužbe od strane kupca i to se ustanovilo kao osnovano, odgajivača zauvek izbaciti iz kluba ..... e tada bi ova priča dobila ozbiljan tok , a sve ovo bi trebalo da povedu ljudi kao Šumadija, Neša, Dr Drobnjak, Gaga i svi drugi kojima je ova rasa u srcu ŠTO PRE!!!!!!!!!! (čekanje je i dovelo do ovoga da smo rasu skoro izubili)

Da rezimiramo  neki Standard imamo(ako treba malo ga doraditi i osavremniti ), entuzijaste takođe, elem samo da se Srblji slože i da porade na oformljavanju kluba i afirmaciji same rase

Ima donekle smisla ovo sto pricas, ali samo donekle. Nije problem kad se ukrsta, ako to radi ozbiljan covek i kinolog koji ce biti savestan. Koliko je takvih medju nama. Svako ko uzme spp sa bilo kakvim pedigreom uparice ga sa prvim na koga naidje. Sto se tice blizine bukovine ne bih se slozio. Ima mnogo blizih goegrafski i kinoloski. Karpatski ovcar na primer...

Prvo sto bih primetio je da  kada se govori o ukrstanju  u kontestu razvoja  autohtonih rasa, konkretno spp-a, znajuci da je time do sada spp bio prvenstveno ostecen, ukrstanje nije tema u smislu da li ga treba primeniti, vec kako ukloniti njegove negativne posledice koje su nastale ukrstanjem do sada?

Dakle, govorim o konkretnoj situaciju u kojoj se spp nalazi sada. Da nije bilo ukrstanja ovoj rasi bi sada bilo mnogo lakse da se izbori za opstanak. Takodje u davna vremena kinologija nije ni postojala kao takva. Psi su se uglavnom parili sami, ne verujem da je vise od 5 posto populacije pasa pareno namenski od strane coveka, a i to vecinom medj radnim psima, manje obracajuci paznju na izgled a vise na radne osobine.

"Nadovezao" bih se na Bizara. Onaj koji ukrsta mora prvo da zna sta ima pred sobom i treba tu rasu da poznaje u prste. Dakle, ne moze svako da ukrsta cak i ako je kinolog. To sto je neko kinolog ne znaci da je dobar kinolog.  Standard je ugovoreni tekst u koji se ponekad ubaci i malo ljudskih želja. Osim Drobnjaka i Urosevica, sumnjam da je vise od par kinologa videlo vise od nekoliko sppova, a verujem da vecina nije videla nijednog. Ukrstanje se sprovodi onda kad za tim ima potrebe. Ja trenutno ne vidim potrebu da se bilo koja rasa ukrsta sa spp-om. Takodje ne verujem bas da kinolozi koji nisu uspesni odgajivaci odredjene rase mogu znati vise o toj rasi od odgajivaca koji je drzi godinama. Mislim da garant uspeha nisu cak ni kinolozi i odgajivaci koji dobro saradjuju, vec samo posteni kinolozi i posteni odgajivaci koji dobro saradjuju. Pokvaren kinolog i pokvaren odgajivac=SMRT ili krajnja degeneracija.

Takodje, ako se ukrstanje  i radi mora osim sto je strogo vodjeno da traje kroz generacije i generacije pasa. Dakle, to je vec projekat koji traje godinama i koji mora biti strogo nadgledan. Znajuci neuredjenost naseg drustva u svim sferama, a kinologija je u ocajnom stanju u nas, pitam se sto bismo uopste razmatrali ukrstanje kada govorimo o sppu kada je realnost ukrstanja sppova do sada dovela rasu u ovo stanje.

Kada znamo sledece:

1. Spp je ugrozena vrsta

2. Spp zadovoljava svoju cuvarsku namenu takav kakav je

3. Sve je manji procenat cistokrvnih pasa u odnosu na meleze bas zbog ukrstanja

4. Srbinu ne treba verovati ni kad se kune u majku akamoli srbinu koji je sluzbeno lice i ima pecat u ruci

5. Jos uvek postoji zelja medju ljudima da se gaji spp. Ovo je lako dokazivo jer stanceri nisu umrli od gladi ili promenili posao vec i dalje fino rade i zaradjuju...

...onda je logicno da zakljucimo da sppa nikako ne smemo ukrstati. Ja bih bio za ukrstanje da ne postoji dovoljan broj cistokrnih pasa i da je to jedini nacin da povratimo rasu koja skoro da ne postoji, ali sitaucija nije bas toliko tesko iako je alarmantna. Medjutim, alarmirali smo se, konacan dogovor oko kluba samo sto nije pao i nema vise potrebe za panikom i srljanjem. Ovo malo srbalja sa foruma slozilo se bez problema i idemo dalje. Dakle, navikli smo na lose vesti, oguglali, sada cemo mic po mic da krenemo da se navikavamo na dobre (dance) (sto volim ovog smajlija)

pozzz

Kada su u Suvom Dolu dva čoveka selektirala i stvarala spp radili su to iz ljubavi prema tim psima i nijednim drugima sačuvali im osobine koje su imali još iz davnih vremena i doveli ih do savršenstva na čemu su se uverili i naši poznati kinolozi na licu mesta.taj gen u okvirima iste rase postojaće i biće izražen, mešanjem sa drugim rasama taj gen se gubi i nestaje.Čovek koliko god se trudio da bude bolji od prirode samo je štetu naneo,zato mani te se ljudi ćorava posla ne držite se mrtvog slova na papiru budite ljudi i nedirajte u ono što je čisto naše srpsko.Ova je rasa postigla svoje na nama koji je stvarno volimo je da bude očuvana čista i umnožena tako da svako pravdanje ukrštanja od bilo koga nevodi očuvanju rase.

Ne odobravam ukrstanje. Samo sam spomenuo da u slucaju nuzde(u bilo kojoj rasi) takva ukrstanja mogu da vode samo savesni i dokazani iskusni ljudi, koji znaju sta zele i sta ce dobiti. Rekoh to ne da bih odobrio vec da ljudi vide da medju ljudima koji to rade nema takvih ( sada mislim samo na ljude koji ukrstaju spp). 

Bizar - Bukovinu sam uzeo kao primer pošto se mogo dovodi u kontekst sa SPP, a ozbiljost ljudi je skoro uvek vezana sa finansiskom stabilnošću istog što je kod nas umnogome dovedeno u pitanje. Samim tim bi morali da se uzdamo u dobru volju i entuzijazam..

Ja imam 3 Bernska psa i jednog mešanca koštaju me oko 1oo e mesečno ne računajući izložbe na koje idem,a plata mi je 400 e i drugih primanja nemamo u kući ali za njih mora da ima... i sam se pitam da li sam normalan  (doh) (ja volim ovog )

Mangupe slažemo se dakle da je situacija alarmanta   a kinologija je nauka i kinolozi su ljudi od struke, nemoraju da upoznaju psa u prste dovoljni su kao što kažeš Drobnjak, Urošević i još poneko da se rasa standardizuje a oni će na osnovu toga i kroz neke seminare više ili manje biti upućeniji od nas (da se odmah razumemo ja kinolog nisam samo sam zaljubljenik u planinske pse)

Jednostavno moraju u ovo da se uključe ljudi od struke, a savez je tu ključan(bez obzira što milsim da sadašnje stanje u savezu neodrživo i da nas vode na margine svetske kinologije u nazajažljivoj želji za parama(možda se nešto i promeni))

OK ima dovoljno čistokrvnih jediki (ozbiljno sumnjam u to) hajde onda u incijativu da se popišu, dobiju broj, rodovnike i da se krene u rad na formiranju kluba... Parenje u srodstvu je legitimno i to se radi i kod mnogo razvijenijih rasa kako bi se pojedine osobine naglasile, ali to se radi strogo kontrolisano jer dolazi i do degeneracije naravno. Što se tiče dogovora oko kluba svedoci smo da se dva brata, kuma ili tome slično za čas i za bambadava posvađaju, tako da nebih voleo da (kao što imamo slučajeve u drugim oblastima) nešto propadne i pre nego što zaživi i stane na noge...... zato treba pun koncenzus svih da bi bilo što manje onih koji bi stavljali klipove u točkove. 

Ima dovoljno pasa a na planinama se moze naci i jos. Vecina pasa je popisana, problem je u tome sto su u istom kosu kao i mesanci i cisti bukovinci. Sada ih treba razdvojiti i ima vise nacina za to. Treba naci bezbolniji nacin. Da li raditi iz pocetka ili nekako procistiti rasu. Ne znam koliko je moguce nekom psu oduzeti rodovnik. Savez ima veliku i bitnu ulogu i bez njihove podrske ce tesko ici. 

I da umalo da zaboravim taj klub bi trebalo da bude institucija da se njegovo postojanje ne vezuje za branka, marka, vuka ili borisa (namerno malim slovima) nego da bude iznad pojedinaca a u cilju dobrobiti rase...

Svi  psu su kombinacija sličnih gena niti smo mi Srbi božiji narod, niti je neznam šta Homoljski pas superiorniji od drugih Kao što je dobro da očuvamo nacionalni identitiet, tako teba da očuvamo i Homoljskog psa ali svakako bez predrasuda (tipa pošto slovenski narodi po genotipu imaju svetle oči (kao i drugi severni narodi) svi sa tamnim očima to nisu) hoću reći da nismo baš u situaciji da tražimo dlaku u jajetu .

Dve laste ne čine proleće - bilo bi mi strašno drago da grešim i da nisam u pravu  da su homoljci čista i razgranata rasa ali se plašim da to nije slučaj

Verujte ljudi bez sumnje imamo dovoljan broj jedinki,standard je pravljen za spp i taj je standard uredu,kada su kretali na Homolju sa selekcijom krenuli su od dva psa o tome je pisao i šumadija a sada šta mislite koliko ima pasa ako nisu na forumu ili jutubu to ne znači da nepostoje i klub nije problem naravno da to nebismo radili bez kss i nekog od kinologa koji je voljan da pomogne,samo nemojmo više pesimizma gledajmo na to kao na nešto što će našoj deci ostati u amanet,nek ostanemo u sećanju kao ljudi koji su uradili to da smo očuvali spp kao jedinstvenu rasu čistu kao suza dečija,i nije važan ni mika ni đoka ni kurta ni murta samo je važan naš SPP.

Pravo da vam kazem mislim da svi znamo za pregrst demoralisucih situacija i da ne moramo da mislimo puno o tome, posao je pred nama a ne iza nas, tako da je pesimizam poslednje sto nam treba na ovom poslu, ako cemo stalno da mislio o tome kako cemo i kad cemo zapasti u glib bolje da nista i ne pocinjemo.

Ima dovoljno pasa a na planinama se moze naci i jos. Vecina pasa je popisana, problem je u tome sto su u istom kosu kao i mesanci i cisti bukovinci. Sada ih treba razdvojiti i ima vise nacina za to. Treba naci bezbolniji nacin. Da li raditi iz pocetka ili nekako procistiti rasu. Ne znam koliko je moguce nekom psu oduzeti rodovnik. Savez ima veliku i bitnu ulogu i bez njihove podrske ce tesko ici. 

Ne mozete psu oduzeti rodovnik.

Ja sam vec vise puta napisala da ce se u buducnosti pojavljivati i bukovina u SPP leglima i SPP u leglima bukovine. Vidim da vam je tesko da to prihvatite, ali to je realnost. Vazno je da se odrzi patronat nad bukovinom takodje, da bi SPP imao gde da se "cisti" tj. da ti psi koji vise odgovaraju bukovini imaju gde da odu i ne ostanu SPP.

Ako pas savrseno odgovara standardu SPP, ne znaci automatski da je cist i da niko od njegovih potomaka nece biti vise nalik bukovini. Odlicno je i za SPP sto srbija (jos uvek) ima patronat nad bukovinom jer ce moci da se psi koji nisu SPP a imaju taj rodovnik po rodjenju tj. po roditeljima koji ga takodje imaju, preimenuju u bukovinu.

Taj veliki fond pasa SPP koji pominjete, koliko ima pasa? Pominjete neke cifre od 100 i 200 pasa .... To je jako malo. Samo iz mog uzgoja npr. ima 86 pasa kineskih cubastih (broji ih program Database gde su upisani, pa zato znam tacan broj).... Patuljastih pincera bar duplo vise... ali to ne moze biti rasa, to je samo jedna kap u moru pasa te dve rase, koliko ih ima u npr. Evropi.....

Klub, koliko god vi pokusavali, ne moze biti iznad Saveza. Ne mozete ni jednom psu oduzeti rodovnik, ako ga ima.

Klub sluzi da se rasa promovise, odgajivaci edukuju i medjusobno upoznaju na sastancima kluba, radi lakse komunikacije i zajednickog cilja - ocuvanja rase SPP. nikoga ne mozete da naterate da bude clan kluba. Ako neki odgajivac bude uzgajao SPP a nije clan kluba, ne mozete ga sankcionisati ni na koji nacin. Clanstvo u klubu je iskljucivo dobra volja. Ako poplasite odgajivace, bicete sami u tom klubu.

Svaki odgajivac uzgaja pse u skladu sa standardom. mozda se vama cini da to radite bolje od nekih drugih, drugima se mozda opet cini, da oni to rade bolje. Bojno polje su izlozbe.

Stenad treba da ima rodovnike! Jos kad sam cula da su rodovnici besplatni, prosto ne mogu da verujem da ih odgajivaci ne vade samo zato sto ih mrzi.

Stenad nemojte poklanjati osim bas bas pouzdanim ljudima. Ljudi se ne ophode prema poklonjenim psima dobro. Smatraju ih bezvrednim, jer ih nisu platili, koliko god oni bili ciste rase....

Klub moze imati samo i iskljucivo edukativnu ulogu. Ne moze nikog i ni za sta sankcionisati u smislu oduzimanja rodovnika ili zabrane uzgoja ili..... Pazite zato kome prodajete stenad.

Rasa SPP nije licno vasa i ne mozete nikome da govorite sta ce sa psom da radi i sa kime i da li ce da pari. Bice situacije da se misljenja ne sloze, sve je to ok...

Od mene toliko, znam da vam vecina stvari ne odgovara ali, ....

Edited by Zorica-MaliZmaj

Klub sluzi da se rasa promovise, odgajivaci edukuju i medjusobno upoznaju na sastancima kluba, radi lakse komunikacije i zajednickog cilja - ocuvanja rase SPP. nikoga ne mozete da naterate da bude clan kluba. Ako neki odgajivac bude uzgajao SPP a nije clan kluba, ne mozete ga sankcionisati ni na koji nacin. Clanstvo u klubu je iskljucivo dobra volja.

Ovo jesu osnovne funkcije kluba ali bi u našim uslovima za početak usled loše informisanosti klub bio i posrednik između kupaca i prodavaca gde bi kupci koji bi želeli da dobiju pravog spp mogli preko kluba da dobiju listu odgajivača koji se drže pravila. To bi moglo koliko toliko da stimuliše članstvo u klubu.... naravno da druge sankcije ne postoje

Drugo svuda u svetu su klupske izložbe primarno mesto gde će se odgajivači izmeriti - pandam naših specijalki 

U ostalom se manje više slažemo 

Da naravno, i za prodaju ali to je poslednje o cemu sam mislila - tj. nisam o tome ni mislila :razz:

klubske izlozbe su naravno bojno polje gde se treba pokazati i dokazati. ali to sam vec napisala uopsteno, tj. izlozbe su bojno polje :smile: Klubske su tu najviseg ranga jer se po pravilu zovu vrhunski strucnjaci za rasu (a to su, opet, po pravilu odgajivaci doticne rase jer, ko bolje zna rasu od njih???) Jedan klub uglavnom ima jednu izlozbu godisnje tako da se nadam da se odgajivaci nece usmeriti samo na tu jednu, godisnju izlozbu.

Edited by Zorica-MaliZmaj

Ovo jesu osnovne funkcije kluba ali bi u našim uslovima za početak usled loše informisanosti klub bio i posrednik između kupaca i prodavaca gde bi kupci koji bi želeli da dobiju pravog spp mogli preko kluba da dobiju listu odgajivača koji se drže pravila. To bi moglo koliko toliko da stimuliše članstvo u klubu.... naravno da druge sankcije ne postoje

Drugo svuda u svetu su klupske izložbe primarno mesto gde će se odgajivači izmeriti - pandam naših specijalki 

U ostalom se manje više slažemo 

U uzem smislu ovo i ja mislim. Samo je moj predlog i da uzgajivaci prodaju i poklanjaju stence uz ugovore o prodaji u kojima su jasno odredjeni uslovi parenja pasa koji ce biti kupljeni ili poklonjeni, moze se i bez ugovora ljudima koji se poznaju i uopste ljudima u cije se postenje po tom pitanju moze pouzdati. Nepostovanje kupoporodajnog ugovora u tom slucaju povlaci zakonsku odgovornost i mnogo smanjuje zelju za krsenjem istog. Tekst tipskog ugovora sroci advokat, mi ga kopiramo u onoliko primeraka koliko nam treba, da se ne bi islo u opstinu ili u sud po pecat potpisu se i dva svedoka sa podacima iz licne karte (to mogu biti ukucani ili prvi komsija...)i to je to, nema nikakvog cimatanja. Ugovor izgleda onako kako advokat pravno formulise  dogovorene ciljeve kluba o parenju jedinki. Ko ne zeli da potpise ovakav ugovor, taj ne zeli ni da ugovor postuje, to je odlicna filtracija. Nema sta da procenjujemo necije namere i pravimo u svojoj glavi psiholoski profil kupca steneta, on ce se sam deklarisati time hoce li ugovor da potpise ili nece. Vrlo zgodno. Sta vi mislite o ovome?