Recommended Posts

Dionaea ti kad kazes nesto kazes malo ali glupo. Prekinite te glupe predrasude. Ne pravite galamu bez potrebe. Nema razlike izmedju pita i ostalih rasa povodom agresivnosti na coveka.

Otkad se različitist mišljenja definiše kao glupost?

Ne vidim ni buku, ni predrasude, a ne vidim ni gde sam to poredila agresivnost pitova i drugih rasa prema ljudima.

Dionea? Ne trci ko tele pred rudu. Koliko si puta u stampi mogla videti naslove tipa:Pitbul ujeo,napao,rastrgo! Ne samo pit nego i mala 'grupica pasa (doberman,rot,Sarac i da nenabrajam dalje). Kada si videla naslov tipa ;pekinezer,pudla ,shi-cu,...:. Zna se da je daleko veci broj napada na coveka bas kod tih patuljastih rasa nego kod gore navedenih! Mada radi se o disciplini,socializaciji, i naravno najvise o LJUBAVI prema psima.

Osudjivati neku rasu na osnovu predrasuda ili (rekla kazala) je glupo. Suditi vlasnicima zanemarenih,zapostavljenih,mucenih i zlostavljanih pasa eeee to vec nesto.

Buldozer, ja samo lagano kaskam. :)

Zapravo, u Evropi su najčešći ujedi nemačkih ovčara, jazavičara i kokera (nezvanična statistika). :wink: Ono što ljude zapravo plaši, je ogromna snaga pitova (na primer), nego tamo nekog prcoljka od pekinezera. No to nije ni predmet diskusije.

Nisam osudila rasu, već neodgovorne i nadobudne vlasnike i odgajivače. To ne proizilazi iz predrasuda ili praznih glasina, već iz iskustva.

Da ne bih ponavljala:

I ja mislim da uciti pita ( a i sve ostale terijere tipa bull) da krecu na coveka nije bas preporucljivo... Ipak to nije u duhu rase, ako se zna da je u 19. veku selekcija isla u pravcu odstranjivanja (citaj ubijanja) pasa koji su pored agresivnosti prema drugim psima bili agresivni i na ljude. Ovi psi su u velikoj meri izgubili i teritorijalne nagone, retko se medju njima nadje dobar cuvar jer su uglavnom prijateljski nastrojeni prema svim ljudima, a podsticanje ovih nagona vestackim putem ne moze nikako da bude dobro.

Ne treba traziti ni od jedne rase da bude bas univerzalna, i da moze za sve da se koristi, iako se pit tom modelu u nekim slucajevima dosta priblizava.

Hvala Bogu da je neko shvatio poentu onoga što sam pisala. :D

Sve to lepo zvuci ali nije bas tako. Pit moze da bude i jeste odlican cuvar. Nekazem da svaki mora da bude ali koliko ja znam i kliko sam gledao pitova cuvara u potpunosti su obavljali takvu duznost koja im je data. Sad ako hocemo da kazemo dali je pit opasan po coveka kao neki veci pas recimo sarac itd onda normalno da zbog tezine nije ali sto se tice cuvanja poseda to odradjuje maksimalno(sto kolko citam po stranici za sarca nije bas pohvalno) i stoti put kazem ko vise moze da isprati sta se desava u poslednjih 20,30god(sta se sve ubacuje u rasu) a kamoli od 19veka.

Slažem se sa većinom navedenog, ali šta je to "čuvar": da li je to pas koji fizički napadne uljeza ili samo lajanjem oglašava njegovo prisustvo?

Ukoliko je prvi slučaj u pitanju kod pitova, i ako se uzme u obzir selekcija za čuvarske sposobnosti kao i ubacivanje razno-razne strane krvi (što opet sa sobom povlači menjanje fizičkog i psihičkog sklopa rase), da li je to onda američki pit bul terijer ili samo "pit" kao neki rasni tip psa...? Zanima me vaše mišljenje.

Slučajno naletio na nešto zanimljivo

Pa ko ovim magarcima dade pita da sa njim rade na rukavu?!?!?! :shock:

Svakog pita koji hoće na čoveka (a i vlasnika koji ga na to bodri) treba uštrojiti.

:?

Ne ovo nije bilo misljenje ovo je predrasuda. Svakog pita i gazdu treba stroijiti! Polako sa strojenjem! Ja kazem da nema razlike izmedju rukuava sa recimo rotom i rukava sa pitom(ajde da stroimo rotove i njihove gazde :!: :!: )

Ovo drugo sto kazes je razumnije znaci pitas i to je ok. Ko cuva duze vreme pita(proslo mu je kroz ruku vise linija) on zna koliko je nezahvalno donositi odluku za neku stvar za bukvalno celu rasu. Drugo kazes "ogromna snaga pitova" dali znas koja je to ogromna snaga? Razmisli. Nema on tu ogromnu snagu na coveka(pit je u osnovi gladijator ali sa drugim psima) nema ni priblizno jak ugriz kao rot a kamo li njegovu tezinu. Zato je i nastao bandog jer se videlo da je pit jako dobar cuvar ali da nije zbog njegove tezine opasan po coveka tj.nemoze da mu nanese povrede kao recimo rot. E sad to vuce nesto sasvim drugo njegovim uvecanjem on gubi game(to je velika snaga pita koju nema ni jedan pas)

Sto se tice pita kao rase to je jedno komplikovano pitanje! Komplikovano zato sto svako ko cuva neku odredjenu liniju prica pricu koja njemu odgovara.To je jedan biznis (koji retko da je koja rasa napravila) Najbitnije od svega da je pit bull pas gladijator koji se neretko bori do smrti i spreman je da se bori i preko 4sata(deep deep game) i da se tako i kroz njegovu istoriju formirao(gledalo se samo to kod njega i nista drugo) tako da sta je i kako je tacno nastala rasa moze samo da se pretpostavlja(recimo svaki pas koji zadavi sto vise pacova u odredjeno vreme dobijao je naziv terier) znaci zbog okretnosti i brizine a uz to da je ostar morao je da bude mali pas a dal je dugodlaki ili kratkodlaki sa usima ili bez nije ni bilo bitno.Kad se uzmu linije kao Hamonds, Sorell(nova linija) psi i do 40kg sa dugim nogama i jakim glavama sa recimo Jeep,Snooty itd koji idu od 15kg do 30 koji su drugacijeg oblika tela od hamondsa i sorella i kad se setimo da je i staford od pita postao pa i sad ova nagrdja american bulli vucu ime pit dali uopste treba da se opterecujemo nekom daljom istorijom rase. Zato je ovaj momak i otvorio ovu stranicu pitanjem kako i koji pit je pravi. Velika konfuzija vlada u ovoj rasi zbog raznih okolnosti. I da zavrsim zapoceto pit moze da bude odlican cuvar i moze da bude odlican radni pas(sto je vec u SAD pokazano)

Hm...pravi pit? Neko je to ranije dobro napisao, moze da ima 8 nogu, roze tufnice, da ima cvetic umesto repa, ali ako ima SRCANOST da u borbi nikad ne popusti i ne postoji sila koja ce da ga natera da pusti protivnika e onda je to pravi pit, onaj koji izlazi kao pobednik. Mnogi ljudi beze od toga, tj od borbi pasa, daleko od toga da ih ja volim, ali pitovi su tako nastali svidjalo se to nama ili ne. Uzgajane su jedinke koje nemaju agresivnost prema coveku, ali su netrpeljive prema drugim psima. Sada postoje drugi nacini za selekciju, ali sve je pocelo borbama.

Takodje, neko je gore napisao da su misljenja ljudi podeljena. Mislim da su i mnogo izdeljenija, tj da nema samo dve suprotstavljenje strane, ali mislim da to nije samo do onih koji ih vole ili ne, vec i do same rase. Posto nema standarda puno je najrazlicitijih pitova i gore pomenutih linija, od kojih svaka ima neku svoju karakteristicnu crtu, npr srcanost jedna, inteligenciju druga, misicavost treca itd, itd. I normalno je da ljudi za svaku od njih imaju razlicito misljenje. Druga stvar, tj cinjenica koja ovu rasu ozloglasava je da je uglavnom setaju kompleksasi i to VELIKI kompleksasi, sa recenecicama: moj pit je najaci, ne smem da ga pustam sa drugim psima i slicne gluposti. Slozicete se da se dosta njih i pari bez ikakve selekcije i tako se dobijaju najrazlicitije jedinke. Od onih plasljivih, do onih koji su toliko nervozni da ih treba odmah uspavati. Secam se slucaja kada je neki par izveo dva pit bull-a u park. Seli oni na klupu i pricaju, a njihovi kerovi razigrani, samo masu repom, igrali bi se sa drugim psima, a ovo dvoje ni da ih puste da se metar udalje. Ja nekako dozvao zenkicu ona umiljata, samo bi da se mazi, ali je ovi odmah dozivaju da mi se nesto ne desi. Dzaba dobri psi, kad su losi vlasnici. Svaka cast izuzecima.

Hm...pravi pit? Neko je to ranije dobro napisao, moze da ima 8 nogu, roze tufnice, da ima cvetic umesto repa, ali ako ima SRCANOST da u borbi nikad ne popusti i ne postoji sila koja ce da ga natera da pusti protivnika e onda je to pravi pit, onaj koji izlazi kao pobednik. Mnogi ljudi beze od toga, tj od borbi pasa, daleko od toga da ih ja volim, ali pitovi su tako nastali svidjalo se to nama ili ne. Uzgajane su jedinke koje nemaju agresivnost prema coveku, ali su netrpeljive prema drugim psima. Sada postoje drugi nacini za selekciju, ali sve je pocelo borbama.

Takodje, neko je gore napisao da su misljenja ljudi podeljena. Mislim da su i mnogo izdeljenija, tj da nema samo dve suprotstavljenje strane, ali mislim da to nije samo do onih koji ih vole ili ne, vec i do same rase. Posto nema standarda puno je najrazlicitijih pitova i gore pomenutih linija, od kojih svaka ima neku svoju karakteristicnu crtu, npr srcanost jedna, inteligenciju druga, misicavost treca itd, itd. I normalno je da ljudi za svaku od njih imaju razlicito misljenje. Druga stvar, tj cinjenica koja ovu rasu ozloglasava je da je uglavnom setaju kompleksasi i to VELIKI kompleksasi, sa recenecicama: moj pit je najaci, ne smem da ga pustam sa drugim psima i slicne gluposti. Slozicete se da se dosta njih i pari bez ikakve selekcije i tako se dobijaju najrazlicitije jedinke. Od onih plasljivih, do onih koji su toliko nervozni da ih treba odmah uspavati. Secam se slucaja kada je neki par izveo dva pit bull-a u park. Seli oni na klupu i pricaju, a njihovi kerovi razigrani, samo masu repom, igrali bi se sa drugim psima, a ovo dvoje ni da ih puste da se metar udalje. Ja nekako dozvao zenkicu ona umiljata, samo bi da se mazi, ali je ovi odmah dozivaju da mi se nesto ne desi. Dzaba dobri psi, kad su losi vlasnici. Svaka cast izuzecima.

slazem se! i neverovatno kako uvek kad zensko ima pita on ispadne najveca maza... :mrgreen:

Nemora pit uopste da izadje kao pobednik niti je to merilo dal je pit ili ne ali ono sto pita odvaja od "ne pita" je izdrzljivost (nenormalna)uz hrabrost. Pas koji je takav on se po izgledu razlikuje od staforda,am bulija jer njihova anatomija nemoze da izdrzi vise satna naprezanja. A ako se uzme u obzir kakve tretmane psi imaju pred borbe( izgladnjivanja, zatvaranja u mracne podrume,maltretiranja ..)pa koja rase nece da pobesni :?: Znaci prvo ljudski faktor pa velika praznina pa tek onda rasa :!: (kod drugih rasa ovakva maltretira izazivaju drugaciju reakciju nego kod bul i terijera koja ih tera na agresivnost)

Nemora pit uopste da izadje kao pobednik niti je to merilo dal je pit ili ne ali ono sto pita odvaja od "ne pita" je izdrzljivost (nenormalna)uz hrabrost. Pas koji je takav on se po izgledu razlikuje od staforda,am bulija jer njihova anatomija nemoze da izdrzi vise satna naprezanja. A ako se uzme u obzir kakve tretmane psi imaju pred borbe( izgladnjivanja, zatvaranja u mracne podrume,maltretiranja ..)pa koja rase nece da pobesni :?: Znaci prvo ljudski faktor pa velika praznina pa tek onda rasa :!: (kod drugih rasa ovakva maltretira izazivaju drugaciju reakciju nego kod bul i terijera koja ih tera na agresivnost)

ja u zivotu nisam videla takav tretman prema psima za borbe,ne znam,mozda sam slucajno imala srece i izbegla da vidim tako nesto,ali svi ljudi koji su svoje pse spremali za borbe,su se prema njima odnosili najbolje moguce. Najbolja hrana,ljubav,treninzi...nikakvo zatvaranje u mrak itd

ja u zivotu nisam videla takav tretman prema psima za borbe,ne znam,mozda sam slucajno imala srece i izbegla da vidim tako nesto,ali svi ljudi koji su svoje pse spremali za borbe,su se prema njima odnosili najbolje moguce. Najbolja hrana,ljubav,treninzi...nikakvo zatvaranje u mrak itd

Pa onda verovatno si imala srece :wink: Sto ljudi sto cudi. Anabolici i ostala hemija i to si mozda imala srece da ne vidis..(skoro sam cuo od jednog poznatog "odgaivaca" da psima daje prah od mlevenih(verovatno pecenih) kornjaca) :!: :!: :?: :?: Necu da mu pominjem i me mada vecina koja cuva pitove zna o kome pricam :wink: Pozz

Divni ljudi nema sta! :evil:

Ko vestica iz Ivice i Marice, "jedi lepo decko moj ljubljeni ,spavaj i uzivaj a sutra ces u kotao!"

Znas kako, desava se mnogo nepravdi na ovom svetu i svakakvih uzasa,i to je isto strasno,odnosno,bilo kakav vid borbi je uzasan, Ali cinjenica je da postoje ljudi koji svoje pse salju u borbe i koji ih u isto vreme neizmerno vole.

Znas kako, desava se mnogo nepravdi na ovom svetu i svakakvih uzasa,i to je isto strasno,odnosno,bilo kakav vid borbi je uzasan, Ali cinjenica je da postoje ljudi koji svoje pse salju u borbe i koji ih u isto vreme neizmerno vole.

Po meni to je nespojivo! Ne vole oni njih kao jedinke vec ono sto im pruzaju, ugled u drustvu slicnih, osecaj moci, kompenzaciju za svoje promasaje u zivotu... Jer ako stvarno volis nekog ne zelis da mu naneses bol ili da on strada zar ne?

Secam se slucaja kada je neki par izveo dva pit bull-a u park. Seli oni na klupu i pricaju, a njihovi kerovi razigrani, samo masu repom, igrali bi se sa drugim psima, a ovo dvoje ni da ih puste da se metar udalje. Ja nekako dozvao zenkicu ona umiljata, samo bi da se mazi, ali je ovi odmah dozivaju da mi se nesto ne desi. Dzaba dobri psi, kad su losi vlasnici. Svaka cast izuzecima.

Sta fali tim vlasnicima? Po meni oni izgledaju kao odgovorni ljudi (sem sto ja moje pse ne bi pustala sa povoca)!!! Nisu svi psi za park i za igru sa drugim psima, bez obzira na to koliko su socijalizirani, trenirani i koliko god imali normalan temperament.... To nema nikakve veze sa njihovim odnosima prema ljudima (tj. odnosu prema tebi). Muzjak koji odreaguje na drugog muzjaka je najnormalnija stvar!

Zamisli izlozbu pasa, i svi psi pusteni sa povoca. Zar bi ocekivao da ce se svi lepo igrati i da ne bi ni jednog incidenta bilo?

Po meni to je nespojivo! Ne vole oni njih kao jedinke vec ono sto im pruzaju, ugled u drustvu slicnih, osecaj moci, kompenzaciju za svoje promasaje u zivotu... Jer ako stvarno volis nekog ne zelis da mu naneses bol ili da on strada zar ne?

Naravno da normalni ljudi tako misle,ali kao sto je vec neko rekao,sto ljudi-sto cudi,pa samim tim verujem da postoje i osobe koje sam navela kao primer suprotnosti. Naravno,mozda i gresim,ali sta je tim ljudima u glavi nikad nije lako saznati...

Naravno da normalni ljudi tako misle,ali kao sto je vec neko rekao,sto ljudi-sto cudi,pa samim tim verujem da postoje i osobe koje sam navela kao primer suprotnosti. Naravno,mozda i gresim,ali sta je tim ljudima u glavi nikad nije lako saznati...

Ako si nekad prisustvovala borbi(uzivo jer je razlicito nego na kaseti) borbi dva pita? Ako nisi onda te razumem(donekle) ako jesi onda od te ljubavi gazde za kera nema nista.Jer borbe dva pita nije provera karaktera *(kao sto rade sarci,azijati..kod njih to traje 10tak min) ovde se u vecem broju slucaja ide do kraja..Ako volis psa jer bi dopustila da mu se lome noge, jedu usi, cupaju genitalije i lomi vrat (i cesto se desava da pas ugine od dehidracije() Jeste da odvratno zvuci al To je realnost.

Ja svog psa NIKAD ne bi pustila u borbu,zato sto ga volim najvise na svetu. I ljudima koji vode svoje pse bi ih oduzela sa zabranom da vise nikad u zivotu ne smeju psa da imaju.

Ali i pored svega toga i dalje mislim da postoje pojedinci koji te pse vole.Sto naravno,ne znaci da su drugaciji od onih koji ih ne vole,tj. da trebaju imati drugaciji tretman,jer su postupci isti.

Kao sto Mihajlo kaze temeperament test za azijate,kavkasce,sarce.. nije ni blizu surov jer traje kratko a i sami psi su zasticeni sa dosta dlake i koze.Takodje ni prave borbe izmedju takvih pasa su mnogo manje opasne po same pse nego borbe pitova.Imao sam priliku(slike) da vidim pitove posle vise sati borbe i nisam do sada video pse koji imaju vise povreda na sebi,cak ni one koji su spaseni od ljudske surovosti.Psi bez ociju,pokidanih genitalija,slomljenih nogu(nekad i obe),isucpanim grkljanima...Pit je poseban pas sa posebnim karakterom i kao takvog bih ga uzeo za ljubimca.A onaj ko hoce da ima psa radnih linija neka uzme stene od dokazanih tegljaca,lovaca,iron doga...A sto se tice borbi,to me ne zanima ni malo.Ljudi kojima se pas bori za njih i umire sve u cilju prestiza i novca nisu sigurno oni ljudi od kojih bih uzeo stene.

Sta fali tim vlasnicima? Po meni oni izgledaju kao odgovorni ljudi (sem sto ja moje pse ne bi pustala sa povoca)!!! Nisu svi psi za park i za igru sa drugim psima, bez obzira na to koliko su socijalizirani, trenirani i koliko god imali normalan temperament.... To nema nikakve veze sa njihovim odnosima prema ljudima (tj. odnosu prema tebi). Muzjak koji odreaguje na drugog muzjaka je najnormalnija stvar!

Zamisli izlozbu pasa, i svi psi pusteni sa povoca. Zar bi ocekivao da ce se svi lepo igrati i da ne bi ni jednog incidenta bilo?

Hajde da malo budem precizniji. Prvo svi znamo da koliko god bilo koja rasa bila ujednacena i odgoj kvalitetan uvek svaka jedinka ima neki svoj specifican temperament koji u ovome ili onome odudara od standarda. Posto smo se svi slozili da je pit rasa bez nekog posebnog standarda, samim tim se i svaka jedinka (pogotovu kod nas, pogotovu iz ovog divljeg uzgoja) jos vise razlikuje od neke druge i svaka je posebna prica za sebe. Zar ne? E sad ako je neka jedinka mirna, ne pokazuje agresiju prema drugim muzijacima, samo hoce igru, zasto je ne bi smo pustali? Samo da preciziram bilo je dvanaest uvece, nije bilo dece, pa cak ni puno ljudi u parku, uglavnom stara ekipa koja tu pusta najrazlicitije rase, od francuskog buldoga do rotvajlera. Pitovi nisu bili na povodniku, mirno su lezali tu pored njih, trckarali unaokolo i slusali njihove naredbe, vrteli repom i trazili drustvo za igru. Bilo je bas ocigledno da nisu nasilni.

Mislim da ako je pas lepo vaspitan i socijalizovan, moze se u nekim situacijama setati bez povodnika uz nogu(naravno ne u centru grada) ili makar u parku pustiti sa istog da se izjurca i izigra sa drugim psima, inace ova prica o socijalizaciji i vaspitanosti pada u vodu. Meni se ne sivdja kada vlasnici pse od malena ne pustaju da se igraju i jurcaju sa drugim psima (sto je JAKO bitno zbog socijalizacije), vec ih drze na povodniku misleci da time stite druge pse , ne svesni da time unistavaju vazan period odrastanja steneta. Ovo pogotovo vazi za rase gde su muzjaci manje netrpeljivi prema drugim muzjacima. I u kranjem slucaju ako ih vec ne pustaju sa drugim psima, ja valjda majku mu nisam pas, pa valjda smem da ga pomazim, necu da ga pojedem.

PLASTICNIJE DA OBJASNIM (hipoteticki): Ima osoba X rotvajera, koji svakom neznancu vazi za jako opasnu rasu, i izvede ga u taj isti park. I sad X misli: necu da ga pustam sa povodnika, cu da sedim na klupi i on neka cuci pored mene da ne pojede nekog! A okolo se seta deset rotvajlera najrazlicitijih uzrasta koji se lepo igraju medjusobno a i sa drugim psima (licni sam svedok).

Jel moze neko da postavi sliku nekog tigrastog ili belog pita posto skoro nigde ne mogu da nadjem :x :?: :?: :!: :!:

Hajde da malo budem precizniji. Prvo svi znamo da koliko god bilo koja rasa bila ujednacena i odgoj kvalitetan uvek svaka jedinka ima neki svoj specifican temperament koji u ovome ili onome odudara od standarda. Posto smo se svi slozili da je pit rasa bez nekog posebnog standarda, samim tim se i svaka jedinka (pogotovu kod nas, pogotovu iz ovog divljeg uzgoja) jos vise razlikuje od neke druge i svaka je posebna prica za sebe. Zar ne? E sad ako je neka jedinka mirna, ne pokazuje agresiju prema drugim muzijacima, samo hoce igru, zasto je ne bi smo pustali? Samo da preciziram bilo je dvanaest uvece, nije bilo dece, pa cak ni puno ljudi u parku, uglavnom stara ekipa koja tu pusta najrazlicitije rase, od francuskog buldoga do rotvajlera. Pitovi nisu bili na povodniku, mirno su lezali tu pored njih, trckarali unaokolo i slusali njihove naredbe, vrteli repom i trazili drustvo za igru. Bilo je bas ocigledno da nisu nasilni.

Mislim da ako je pas lepo vaspitan i socijalizovan, moze se u nekim situacijama setati bez povodnika uz nogu(naravno ne u centru grada) ili makar u parku pustiti sa istog da se izjurca i izigra sa drugim psima, inace ova prica o socijalizaciji i vaspitanosti pada u vodu. Meni se ne sivdja kada vlasnici pse od malena ne pustaju da se igraju i jurcaju sa drugim psima (sto je JAKO bitno zbog socijalizacije), vec ih drze na povodniku misleci da time stite druge pse , ne svesni da time unistavaju vazan period odrastanja steneta. Ovo pogotovo vazi za rase gde su muzjaci manje netrpeljivi prema drugim muzjacima. I u kranjem slucaju ako ih vec ne pustaju sa drugim psima, ja valjda majku mu nisam pas, pa valjda smem da ga pomazim, necu da ga pojedem.

PLASTICNIJE DA OBJASNIM (hipoteticki): Ima osoba X rotvajera, koji svakom neznancu vazi za jako opasnu rasu, i izvede ga u taj isti park. I sad X misli: necu da ga pustam sa povodnika, cu da sedim na klupi i on neka cuci pored mene da ne pojede nekog! A okolo se seta deset rotvajlera najrazlicitijih uzrasta koji se lepo igraju medjusobno a i sa drugim psima (licni sam svedok).

Tia , napokon smo se 100% slozili . 8) :wink:

Ciao

Hajde da malo budem precizniji. Prvo svi znamo da koliko god bilo koja rasa bila ujednacena i odgoj kvalitetan uvek svaka jedinka ima neki svoj specifican temperament koji u ovome ili onome odudara od standarda.

Ovakav temperament ne odudara od standarda ni jedne rase, to je najnormalnije ponasanje jednog odraslog, uravnotezenog muzjaka bilo koje rase.... Za zenke ne znam, vidjala sam ih svakakve...

E sad ako je neka jedinka mirna, ne pokazuje agresiju prema drugim muzijacima, samo hoce igru, zasto je ne bi smo pustali?

Pitovi nisu bili na povodniku, mirno su lezali tu pored njih, trckarali unaokolo i slusali njihove naredbe, vrteli repom i trazili drustvo za igru. Bilo je bas ocigledno da nisu nasilni.

Evo savrsenog primera... Inace sada vec zalazimo u ASTe ali mislim da je to za ovaj razgovor prihvatljivo... Jagnje od psa, pustao je da ga muzjaci njuskaju, skacu po njemu, znaci pas prava maza... Socijaliziran od 8 nedelja (puppy school, onda svake nedelje dresura) ALI, kada je odrastao, oko 18 meseci-2 godine, vrti on i dalje repom, presrecan da vidi druge pse, ali to nije kao ranije... Pustimo ga mi da se on njusne sa psom koji dolazi u susret, labrador neki, njusnu se oni, i dalje mlate repom I onda se u trenutku, kada oboje saznaju da su muzjaci i da se tu desava odmeravanje...... grrrrrr, oboje, jedan prema drugom....

Ni jedan nije krenuo da napadne drugog, ali da su oboje bili sa povoca....Moj muzjak je sasvim normalan sa drugim psima, nema on probleme biti pored njih, cak bi se sa nekima i poigrao, sigurna sam, ali sta se desi ako se jednom ili drugom nesto ne svidi u toj igri, osete da ovaj drugi pokusava da dominira? Mislim da nekada mnogo trazimo od nasih pasa, koji su pre svega zivotinje... Ne pricam samo o pitovima/ast-ima, pricam sada vec generalno... Inace, moj pas nema nikakve probleme sa manjim psima (makar i pokusali da ga napadnu, LOL), samo sa psima koji su tu, njegove velicine, i slicnog uzrasta...

Mislim da ako je pas lepo vaspitan i socijalizovan, moze se u nekim situacijama setati bez povodnika uz nogu(naravno ne u centru grada) ili makar u parku pustiti sa istog da se izjurca i izigra sa drugim psima, inace ova prica o socijalizaciji i vaspitanosti pada u vodu.

Naravno da se moze setati... Ali ne i pustiti da se igra sa drugim psima, to je totalno drugacije... Setanje, on obraca paznju na vlasnika... Ti ga pustis da se igra sa drugim psima, ti mu dozvoljavas da obraca paznju na druge pse... E, sada, ne znam mnogo pasa koji bi ako se zakace sa drugim psom otrcali nazad vlasniku kada ga ovaj pozove...

Socijalizacija o kojoj ti pricas se desava kada su psi veoma mladi, znaci od 8 nedelja pa nadalje... Kada je pas odrastao, predhodna socijalizacija mu pomaze da razume da su ostali psi najnormalnija stvar na svetu. Ne pomaze mu da neutralise taj pseci nagon...

tako ga bar ja gledam...

Ok slazem se sa tvojim stavom da su psi pre svega zivotinje, da ne kazem zveri bilo bi malo grublje. I koliko god mi ulozili u njihovo odgajanje, bilo psihicki ili fizicki, oni ce biti bolji, poslusniji, ali ce uvek u sebi ostati to sto jesu.

Ali ako je sve tako kao sto si napisala onda na kom osnovu se u tom parku bez povodca setaju toliko odraslih muzjaka, gde se vecina medjusobno igra ili mirno prolaze bez povodca iduci za svojim vlasnicima? Pricam o rasama kao sto su: vucjak, dogo argentino, rotvajler, bull terrier, pa cak i jedno ULTRA razigrano i veselo stene pit bulla (ali njega ne racunamo zbog godina). Ne kazem da nema incidenata, dese se tu i tamo, ali retko tuca uglavnom rezanje (svi su bez povodnika), ali se posle intervencije vlasnika igra normalno nastavlja.

Ali ako je sve tako kao sto si napisala onda na kom osnovu se u tom parku bez povodca setaju toliko odraslih muzjaka, gde se vecina medjusobno igra ili mirno prolaze bez povodca iduci za svojim vlasnicima? Pricam o rasama kao sto su: vucjak, dogo argentino, rotvajler, bull terrier, pa cak i jedno ULTRA razigrano i veselo stene pit bulla (ali njega ne racunamo zbog godina). Ne kazem da nema incidenata, dese se tu i tamo, ali retko tuca uglavnom rezanje (svi su bez povodnika), ali se posle intervencije vlasnika igra normalno nastavlja.

Pa evo nekoliko mogucih objasnjenja:

-dosta njih se mozda znaju od malena pa su i naucili da tolerisu jedni druge, uspostavili hiararhiju i svako zna na kom je mestu. Ne znam o kom parku pricamo ali znam da ljudi cesto izvode pse otprilike u iste parkove gde im je blizu kuce... Cesto ces takodje videti da takvi psi, koji su od malena zajedno, nece tako razigrano odreagovati na novog odraslog psa koji nije u druzini odavno, nego je pridoslica..

- Uvek ce postojati razlika izmedju pasa kao sto si i sam rekao/la cak i u istoj rasi.. Neki ce imati manji nagon ka dominaciji, neki ce biti plasljivi psi i dozvoljavati drugima da im gospodare (sto je nama kao vlasnicima, osim ako ne zagledamo, neprimetno), a neki su blentavi celog svog zivota i to ih ne zanima, ili ga ne prepoznaju. Problem je po meni ako dva psa, istog nagona za dominaciju i iste upornosti, nadju u istom parku, na istom mestu....

Nekoliko stvari koje mislim da razdvajaju neke rase su (i daleko od toga da sam ekspert, ali sam dosta citala i razmisljala o tome zbog rase koju imam): brzina kojom reaguju ako se i desi neki incident, i upornost sa kojom veliki broj nece odustati kada se nesto desi...

Prica: Moj pas se kao stene igrao sa jednim predivnim pitom, mnogo lep pas... Poslusan, predivan... On se bukvalno brinuo o mom psu kada ih zajedno izvedemo na poljanu, ovaj predvodi a moj prati (da, tada smo ga pustali sa povoca).... Onda se nisu videli jedno godinu dana a u medjuvremenu je moj pas odrastao.... Kada su se sledeci put sreli (oboje na povocu, na ulici), taj pit je zarezao na mog psa, i nije bilo kao pre... Znaci, postoji tu velika razlika... Da su se igrali zajedno svo to vreme, najverovatnije bi uspostavili da je taj pit glavni, moj da samo prati bili bi ok...

http://www.balkankinology.net/pricaonica/viewtopic.php?f=43&t=1155&st=0&sk=t&sd=a to malo prouci :mrgreen: tu ces naci slike pravih pitova,...sve sto te zanima...a evo jedna slika gde mozes videti razliku :arrow: 23lbbrk.jpg

Pozdrav

Ares , svaka cast , fenomenalan prikaz .

Hvala olikan,ali to ti je stara slika i imas je po celom netu :)

Pozdrav 8)

Nema veze . Samo sta znaci na celom netu ? :roll: Salim se , dobre stvari nije lose ponoviti .

Pozdrav :) :D

Guest
This topic is now closed to further replies.