Maritza

"Americki" vs "britanski" labradori?

Recommended Posts

Znaaam da to nije strucna terminologija :)

Vlasnica sam americkog, tj. radnog labradora. znam da su britanski zapravo izlozbeni labradori. Jasne su i telesne i karakterne razlike medju njima.

Americki su uzi, imaju usku glavu, ne tako raskosno telo, a karakterom su zivlji i traze vise akcije.Kod nas su, koliko sam shvatila, mnogo manje zastupljeni. Britanski su "deblji", raskosnijeg tela, krupnije i okruglije glave i njuske. Zbog tih karakteristika su lepsi pa se smatraju izlozbenim psima. Mirnijeg su karaktera, bez toliko energije i potrebe za akcijom.

Ukratko, ko je gledao cuveni film "Marli i ja" upoznao je americke labradore, a najveci deo onih koje kod nas imate prilike da vidite su engleski.

Ono sto je primetno je da se na izlozbama americki ne posmatraju bas ravnopravno. uporedjuju se sa karakteristikama britanskih i u odnosu na njih dobijaju negativne karakteristike iako u potpunosti odgovaraju svom tipu. To me je i nagnalo da postavim ovu temu. Napominjem, NE KAO GLASANJE ZA JEDNE ILI DRUGE vec kao priliku da cujem vasa iskustva i misljenja na ovu temu.

Nacula sam cak i da postoje stavovi da bi trebalo podeliti rasu labrador retriver u dve grupe koje bi se zasebno takmicile i ocenjivale ?!?

Suvisno je da pominjem da svog psa obozavam, da je to jedna predivna i prepametna kuja i da je ne bih menjala ni za sta na svetu

Sudije na izlozbama su duzne da sude po standardima koje je propisao FCI. Labrador je jedna rasa i postoji samo jedan standard za njih u Evropi. Ni u jednoj rasi ne postoji podela u okviru standarda na evropske i bilo koje druge tipove. Svako odstupanje od napomenutog standarda se, na izlozbama, smatra manom. Ne znam sta ste naculi i od koga, ali to mogu biti samo govorkanja osim ako to niste naculi od vrha FCI-ja.

Ukratko, americki labrador je labrador iz Amerike, engleski iz engleske.

Linije su dve - radne i izlozbene. Postoje i oni koji stavljaju akcenat na oba, to su "dual purpose" labradori.

Radni labrador, odnosno labrador iz radnih linija, je onaj koji u svom PEDIGREU ili RODOVNIKU ima pretke koji su postigli uspehe u RADU (field trial), dok izlozbeni imaju u svom rodovniku titule na IZLOZBAMA (show).

Labrador nije radni odnosno izlozbeni samo ako ima krace ili duze noge, odnosno duzu ili kracu njusku, znaci, ne samo na osnovu nekih vizuelnih karakteristika, treba uci dublje, dakle pogledati rodovnik i poreklo. Ovo kazem zato sto postoji gomila labradora koji prosto odstupaju od standarda i nekako je vlasnicima lakse da umesto da ih nazovu "pet" odnosno pas koji je prosto "ljubimac" ("pet-quality") i uglavnom poticu od onih koji pare sve i svasta (back yard breeder), pa ih trpaju u "radne" samo na osnovu izgleda. To nikako nije dovoljno.

Ne znam koliko je tvoj pas star, obzirom da pas od 6-7-8-9 meseci cesto izgleda izduzeno ("glista faza") i da se skelet kod labradora razvija do 24-og meseca zivota. 

Marli u filmu, kao i pravi Marli iz knjige, bio je pas van svakog standarda, pas od obicnog loseg "odgajivaca", koji kako karakterom, tako i izgledom odstupa od standarda rase. A nije bio ni iz FT linija. 

Sudije na izlozbama su duzne da sude po standardima koje je propisao FCI. Labrador je jedna rasa i postoji samo jedan standard za njih u Evropi. Ni u jednoj rasi ne postoji podela u okviru standarda na evropske i bilo koje druge tipove. Svako odstupanje od napomenutog standarda se, na izlozbama, smatra manom. Ne znam sta ste naculi i od koga, ali to mogu biti samo govorkanja osim ako to niste naculi od vrha FCI-ja.

Naravno da nisam nacula od vrha FCI...Darma je prvi pas kog imam, dobila sam je kao svadbeni dar i odmah navalila da se upoznam sa svim karakteristikama rase, ne bih li je sto odgovornije odgajala.

o dva tipa labradora sam citala u knjigama bas o toj rasi-trenutno mi nisu pri ruci ali videcu pa cu navesti, kao i na internetu. Same standarde ocenjivanja zaista ne poznajem, ne nameravam da se bavim odgovjem pasa, a vodila sam je na ocenjivanje da bih je mogla pariti i usreciti neke drage ljude lepim poklonom.Da se razumemo, dobila je odlicnu ocenu ali su primedbe bila krajnje nelogicne shodno izgledu kakav treba da ima.

iskustva sam poredila sa jos nekoliko vlasnika labradora koji su "americkog tipa" i oni su istog dojma.

Sto se tice spoljasnjeg izgleda, opet ja potpuno amaterski navodim (zato sam i tu, da vise od tog amaterskog naucim), dovoljno je videti Marlija iz filma Marli i ja i uporediti ga sa labradorima kod nas-veeelika razlika.

Sve me to zbunjuje, iako nije pd presudnog znacaja. Dharma je clan nase porodice i nema te ocene i procene koja bi to promenila :)

Berna, hvala na pojasnjenju :) Znacajno mi je sve sto si navela, zato sto sam tek usla u "ove vode".

moja kuja je stara godinu dana. Navodno je u prethodnim leglima roditelja imala "rodbinu" koja je obucavana i trenirana za spasavanje, ali nisam te tvrdnje dalje proveravala. Ono sto je moja zelja bila jeste da prodje trening za terapijskog psa, da se koristi u radu sa autisticnom decom. do sada nisam bila u mogucnosti, a nisam ni nasla neku takvu specificnu obuku kod nas.

Inace, ona je, kao sto sam navela, dobila odlicnu ocenu, ali su me zbunili neki navodi sudije.

Nisu dve linije, linije su mnoge i to stare! Podelja na amerikanski-radni i engleski-paradni psi je odavno napustena u celom svetu. Labrador je u celom svetu labrador ako ispunjava kriterijume propisane prema standarde. Sami standardi sta su prepisane od razlicite kinoloske organizacije u svetu imaju neke minimalne razlike u izgled ali ne i karakter, svugde se zna zasto je labrador namjenjen i svaki odgajivac u ovisnost od svoje zelje to i prezentira sa psima.

Ovo je Decker, on je show labrador ali isto tako i radi

24833_373140393518_623608518_3705975_229

DeckerDuckweb.jpg

deckerwin.jpg

Nade, navedi mi dvojnog sampiona (i ne, ne mislim da mi navedes psa koji je sampion u izlozbama a polozio radni ispit, mislim na FT CH i SH CH, titule a da ih je jedan pas osvojio). Nema ih odavno.

Linija ima mnogo, svode se na dve. 

Pa Berna dual Ch ne mozes da budes ako imas polozen radni ispit, tad mozes da imas inter ch. za dual ti treba titule od cact i cacit, ne? e pa to smo mi imali, steta da sad toliko ne, medjutim ima odgajivaci sta i pored izlozbe rade sa svojim psima. Ma da, ja znam za sad jedan sta ce sigurno imati Dual Ch :D

Ja i ti se nikada necemo sloziti oko linije. Jer ne svode se na dve linije, nema radni i paradni labrador, ne postoje 2 standarda, ima jedan labrador i jedan standard. KAd se danas kaze linija, glavno se misli na poreklo pasa, a ne na to dali je radni ili paradni.

Prvo Berna pas ne moze ni da bude sampion u lepoti ako nije polozio ispit, tako da niko nije ni nameravao da ti navodi pse sa polozenim ispitom.

Drugo molim te reci mi sta podrazumevas pod "nema ih odavno" mislim koliko vremena smatras pod taj termin?

Edited by ViPns

Maritze sto se tice obuke za terapiskog psa to se krece jos od steneceg doba i za to ste zakasnili,a i nije svaki pas za to i uglavnom profesionalna obuka u tom smislu zapocinje se sa velikim brojem pasa od kojih samo nekoliko zadovolji kriterijume.

Maritze sto se tice obuke za terapiskog psa to se krece jos od steneceg doba i za to ste zakasnili,a i nije svaki pas za to i uglavnom profesionalna obuka u tom smislu zapocinje se sa velikim brojem pasa od kojih samo nekoliko zadovolji kriterijume.

:-(

pretpostavila sam da sam okasnila sa obukom. Znate, planiram kad je budem parila da jedno jos zadrzim stene za sebe, pa mozda na vreme krenem u to sve.

Ja se inace bavim psihoterapijom i uz to i radom sa raznim kategorijama dece, pa mislim da bi ukljucivanje psa u takav rad bilo sjajno. Tome u prilog idu i iskustva iz inostranstva. Mozda je to i neka moja preterana ambicija, svakako ne bih maltretirala psa ako ne ide, ali mislim da su labradori shodno svom karakteru najzahvalniji za to.

I znate li mozda gde kod nas takve obuke postoje, tj.gde mogu da se informisem, ovog puta da to na vreme uradim?

hvala na informacijama :)

Maritze posto ste pocetnica u Labradorima,neko Vam je dao objasnjenja,ali verovatno i taj nema bas previse upucenosti u rasu.Najbolje bi bilo da postavite rodovnik psa pa bi se tacno videli njegovi koreni i dali je to jedinka koja samo odstupa od standarda rase ili je kako Vi kazete Americki tip,sto uglavnom kazu oni koji se bas i ne razumiju u rasu ( a odnosi se na traljlere odnosno lovne pse koje koriste u Americi ,Britaniji i jos nekim zemljama iskljucivo za lov a na izlozbama su uglavnom lose rangirani jer dosta odstupaju od standarda.). Jer jako dugo sam u labradorima i ne znam ama bas ni za jednoga trajlera da je uvezen kako iz Amerike tako bilo odakle.

Ovo su ti trajleri  pa malo pogledajte:

Berna ne znam za Madzarsku nisam pratio skoro ali znam za nas jer se uvrezilo kod mnogih stav koji prodaju stece koji lice na ove trajlere da kazu znate to je americki tip labradora,pa sam zato i odgovorio da ne znam nikoga ko je na ove prostore uvezao trajlera..

I meni se svidjaju ovi trajleri jer su jako upotrebljivi u lovu,a ja sam neki lovac.Naravno i medju njima zna biti lepih jedinki i najvise bih volio da je lep ali i radan,e sada da li je to sve moguce ???

u srbiji je bilo dual ch a najpoznatiji su amadeus i areta npr vrh psi a dual ch.

Svaki lab je lab i rasa je ista a linije samo u glavama ljudi postoji a parenjima i odgojem pravis psa kakvog zelis i ukrstas pse po svom afinitetu.

I jedni i drugi mogu biti i krupni i uzi a jedini pravi lab je onaj koji je po standardu i koji je zdrav i plemenit a ne adi se od perja.

I jedni i drugi mogu biti i krupni i uzi a jedini pravi lab je onaj koji je po standardu i koji je zdrav i plemenit a ne adi se od perja.

Pa mnogi labradori po nekim karakteristikama mogu da odstupaju od standarda, bilo da je to tesko uvo ili tanji rep ili siri zadnji uglovi, sta ti sad to znaci, da nisu labradori? 

Stariji dual sampioni kod nas Amadeus, Areta, Aragon (ovi psi su reklobi se pretezno Skandinavskih linija, mada svakako nisu čisti skandinavci, sto po meni nema nikakve veze sa njihovom upotrebljivošću)
a od skorije Linda i Rajder (čisto da se zna da ima onih koji i danas rade na tome), Rajderov otac čist Amer majka u dobroj meri Englez

Kada uporedis ove pse njihove rodovnike i linije, ne dolazis do zakljucka da su Ameri radniji a Englezi ne ili obrnuto, 
Engleska odgajivačnica Sandylands je svojevremeno vrlo uspešno proizvodila dula šampione

Treba se držati standarda i po pitanju eksterijera i po pitanju rada i nema promašaja, sve drugo za mene i nije pravi lab

Maritza

Da postoje Americki i Engleski tip labradora u literaturi - pri tumacenjima o nastanku same rase. Da postoji i jedan standard - ali standard kao takav je vrlo fleksibilna kategorija...narocito

pri tumacenju sudija. Prilikom ocenjivanja trenutno sudije cene vise glavate labradore mesnih obraza - kao rotove i bulmastife.

Dok u standardu ovo piše :

"Lobanjski deo:

Širok: Pravilnih Linija i bez debelih obraza"

Takodje Labradori su lovacki psi i kao takvi trebalo bi da budu u dobroj kondiciji dok sve vise na izlozbama vidjam kratkonoge i gojazne

pse koji ne mogu da potrce i tako dalje i tako dalje.

Najbitnije od svega - a to se cesto zaboravlja je da pas treba da bude ZDRAV! U malo sirem smislu reci ZDRAV..da nosi ne "POZNATU" nego ZDRAVU GENETIKU - da nema displazije kukova, da nema problema sa zubalom, da nema bilo koju od stvari kod kojih je genetika potencijalni prenosilac. Nakon toga dolazi STANDARD FCI.

Bilo bi lepo da se "radna" i "paradna" kategorija kod Labradora spoje i da se ne odstupa od njihove prvobitne lovacke radne prirode.

Jedna od takodje fantasticnih namena je pomoc ljudima i nadam se da ce i to u nasoj zemlji zaziveti.

Maritza

Da postoje Americki i Engleski tip labradora u literaturi - pri tumacenjima o nastanku same rase. Da postoji i jedan standard - ali standard kao takav je vrlo fleksibilna kategorija...narocito

pri tumacenju sudija. Prilikom ocenjivanja trenutno sudije cene vise glavate labradore mesnih obraza - kao rotove i bulmastife.

Dok u standardu ovo piše :

"Lobanjski deo:

Širok: Pravilnih Linija i bez debelih obraza"

Takodje Labradori su lovacki psi i kao takvi trebalo bi da budu u dobroj kondiciji dok sve vise na izlozbama vidjam kratkonoge i gojazne

pse koji ne mogu da potrce i tako dalje i tako dalje.

Najbitnije od svega - a to se cesto zaboravlja je da pas treba da bude ZDRAV! U malo sirem smislu reci ZDRAV..da nosi ne "POZNATU" nego ZDRAVU GENETIKU - da nema displazije kukova, da nema problema sa zubalom, da nema bilo koju od stvari kod kojih je genetika potencijalni prenosilac. Nakon toga dolazi STANDARD FCI.

Bilo bi lepo da se "radna" i "paradna" kategorija kod Labradora spoje i da se ne odstupa od njihove prvobitne lovacke radne prirode.

Jedna od takodje fantasticnih namena je pomoc ljudima i nadam se da ce i to u nasoj zemlji zaziveti.

Mi smo jos dobri zato sta kod nas ima mnogo skandinavske linije. Kratka noga kao nadlaktica, niski psi, loso nosen rep je glavni problem kod Amere. Retko se vidi dobar Amerikanac u Amerika. A nazalost i kod nas ne stize nesto dobro tako da.... :/