Petite

Ukidanje 'Intermedia' razreda na specijalkama

Recommended Posts

Ako je neko upoznat s informacijom o ukidanju 'intermedia' razreda na specijalkama, zahvaljujem što će napisati više detalja.

I koje je vaše misljenje u vezi ukidanja 'intermedia' razreda na specijalkama ?

Navodno koliko sam ja pitao vec nekoliko meseci zvao,molio,kumio, i sta sve vec vise na kraju sam uspeo da dobijem odgovor drugarski da je Intermedija razred ukinut na specijalkama iz razloga sto u Srbiji ima previse sampiona i da to mora da se resi.Ali pomalo konfuzan nacin za resavanje ovog vec velikog problema u nasoj konologiji.Samim ukidanjem intermedija razreda na specijalki za odredjenu rasu je katastrofalan i krajnje neozbiljan.Ako vec zelite da resite problem sampiona uvedite malo strozije kriterijume kao na primer u Italiji ili gde vec. Napravite da zreli pas treba da osvoji dva CAC-a i dva Cacib-a ili kako vec odlucite svakako sramota je da od subote do subote moze da se zavrsi zreli sampionat i naravno problem 65 % pasa u Srbiji su sampioni a realno ne zasluzuju ni ocenu 4 :) . Tako da moj iskreni stav je da to treba da se promeni a pogotovo iz ovih stopa da se vrati intermedija razred na specijalizovanim izlozbama,postoje rase gde pas od 18 meseci ne moze ni u jednoj opciji da pridje psu od tri godine.Tako da ako svi budemo podrzavali ovakvo ili neko slicno misljenje kao ja mozemo napraviti nesto za dobrobit kinologije u Srbiji da se konacno izdignemo iz treceg sveta kada su u pitanju organizacija i pravila,jer svakako u srbiji ima sjajnih kinologa i sjajnih pasa.

Tako da evo teme za razgovor i ideje resavanja ovakvih problema i sto vise ucesnika bude bice i rezultata,a sve opet za dobrobit pasa i opstanka KVALITETNE kinologije u Srbiji.

Srdacan Pozdrav

Milan Bejic

Nisam te razumeo najbolje ... sta si hteo da kazes time da u nekim rasama pas 18 meseci ne moze ni da pridje psu od 3 godine? ... i zasto bi ostala intermedija ? ... voleo bih ako mozes da malo pojasnis to i zadrzis se bas na tome ( intermediji ) ...

Nisam upoznata s tematikom -

Da li je oficijelno ukinut razred 'intermedia' na specijalkama ? Ili je to samo prijedlog, koji jos nije usvojen ?

Nisam te razumeo najbolje ... sta si hteo da kazes time da u nekim rasama pas 18 meseci ne moze ni da pridje psu od 3 godine? ... i zasto bi ostala intermedija ? ... voleo bih ako mozes da malo pojasnis to i zadrzis se bas na tome ( intermediji ) ...

Verovatno da je pas od 18 meseci jos uvek neformiran kod kasno stasalih rasa koje se formiraju negde oko trece godine, da ne pominjemo TM koji idu jos kasnije. 

I da, slazem se sa Milan Bejic da se poplava sampiona resava drugacije a ne ukidanjem razreda na izlozbama. Bilo kojim. Nek vrate u igru sve ocene a ne petica pod moranje, vredjaju se ljudi sto nisu dobili titulu a kamoli da dobiju cetvorku, koju ni ne upisuju u rodovnik. Sve psi peticari, vukovci.

Edited by Tuncay

Nisam upoznata s tematikom -

Da li je oficijelno ukinut razred 'intermedia' na specijalkama ? Ili je to samo prijedlog, koji jos nije usvojen ?

Ukinut je.

Edited by Zorica-MaliZmaj

Goran 011 upravo je Tunacy objasnila razlog,fer takmicenje :) Razred je po nalogu KSS zvanicno ukinut na specijalkama ali ne i na Cac i Cacib izlozbama,sto je opet konfuzno jer specijalki je daleko manje od ostalih izlozbi (tako bi barem trebalo da bude)

Ja nesto nisam imao puno vremena da se bavim svime ovime ali evo sad imam vremena i jaku volju.Ukoliko neko ima ideju kako i na koji nacin da uradimo nesto ne samo po pitanju ove stvari vec i nekih drugih ( naravno realnih i samo ako je unapredjenje neke rase i podizanje same kinoloske kulture i organizacije u pitanju) ja sam uvek da pomognem i podrzim.Ali voleo bih kada bih se za pocetak neko makar obratio zvanicno iz KSS i obrazlozio odluku zasto nema intermedija razreda pa eto da znamo tacno o cemu se radi i da opet kao izlagaci i mi damo neki savet kritiku ili sugestiju.

E to vec ne bih znao bio sam mlad :) Ali svakako da je taj razred potreban pogotovo na specijalizovanim izlozbama gde se jasno moze videti kako treba da izgledaju psi u razlicitim starosnim dobima.

Na Memorijalu profesora Pavlovica u martu ove godine ,a tako je od pocetka ,od 1993 godine razred mladih je podeljen od 9 do 12 i od 12 do 18.Zreli psi su podeljeni od 18 do 24 i preko 24 meseca.Intermedija od 15 do 24 meseci nikad nije postojala.Tako da je o ovogodisnji memorijal odrzan po tim razredima.

Opet ja ne razumem ... mozda je glupo ali tako je ... sta u stvari zelte sa time da postignete sto bi ostala intermedija ? ... taj pas koji ide u intermediju svakako spada u razred od 18-24 ... sta je tu problem ? mislite da treba da se dodeljuju dve titule u istom uzrastu ? zaista ne razumem ... zato sam i postavio pitanje oko onoga sto pas sa 18 meseci ne moze da parira psu od 3 godine ... ako je razlog titula onda neka saceka da i on napuni 3 godine a ne da bude sampion isto kao onaj sa 3 godine a nije mu dorastao ... ili gresim ?

Mala ispravka  zapredhodni post ... nisam pitao zasto pas sa 18 meseci ne moze da parira psu sa 3 godine vec sta ste misli time da ne moze ni da mu pridje ...

Gorane konkretno cu ti odgovoriti ono sto ja znam i za rasu koju ja drzim,Glava kod Kane Korso nije ista kod psa od 18 meseci i onog od tri godine nikako i samim tim ne treba da budu u istoj konkurenciji druga stvar trenirati Kane korso sa 18 meseci jer je jos mlad pas i trenirati psa sa tri godine opet nije isto i opet ne treba da budu u istoj konkurenciji nikako se tu ne govori o titulama i nagradama.Jednostavno imacete razred na nekoj specijalki od 40 pasa i gde slika pasa nece biti realna zamislite psa od 6 meseci i ovog od 16 meseci recimo kao najbanalniji primer ja se slazem da treba da se reorganizuje dobijanje sampionata recimo ne moze pas 4 puta u intermedija razredu da uzme cac i da bude sampion ako me razumete.Ali sigurno strucnjaci svuda u svetu znaju zasto postoji intermedija razred.Nadam se da ste me sad razumeli :)

Taj deo sam sada razumeo ... to je otprilike kao sto kod NO ne moze pas sa 1-1,5 dana da se takmici sa psom preko dve godine ... psi se menjaju i naravno da treba sacekati da sazri jer tek tada se vidi kakav je pas ... pre toga moze samo da se nasluti ... i da, slazem se da ne mogu da se takmice ranovnopravno ....
Ono drugo na koje nisam dobio odgovor je to zasto taj pas iz intermedije ne bi isao u razred od 18-24 ? ... u cemu je problem ? zasto da se razvodnjava ? zar na taj nacin ne dobijamo dva psa istog uzrasta na istoj izlozbi sa istom titulom ?

Edited by Goran011

Zato sto nemaju sve rase na speckama razvrstane razrede kao sarci ili NO. 

Manje rasa nema nego sto ima. Moji nemaju. Iz mladih ide u zrele. A sazrevaju kasnije i od NO i od saraca.

Znaci nije problem za vas koji imate tako lepo razvrstano nego za onu vecinu koja nema. Niti mogu da budu tako dva psa istog uzrasta sa dve titutle.

Odluka je koliko sam shvatila generalna za sve. 

to "razvodnjavanje" koje bi znacilo dva psa pribliznog uzrasta sa istom titulom bi dovelo samo do povecanja broja sampiona, a koliko sam shvatila ukidanje intermedije je upravo vid borbe protiv prekobrojnih sampiona.... hmh, da se ne lazemo, ne verujem da se KSRS bori protiv brojnosti sampiona jer im to moze samo smanjiti prihod

Kako god, intermedija jeste ukinuta na specijalkama, svidjalo se to nama ili ne- ja sam apsolutno protiv takve odluke, obzirom da se kod mnogih rasa vidi ogromna razlika izmedju psa od 18 meseci i psa od tri godine (i inace vise volim "sporostasavajuce" jedinke u rasi kojom se bavim) - ako je problem u brojnosti sampiona (a definitivno jeste)- postoje drugi nacini i KSRS to jako dobro zna- samo kada bi se poostrili kriterijumi bilo bi dovoljno- secam se da mi je pre nekih 15 godina bila cast kada moj pas dobije peticu, a sada u istoj rasi vidim karakondzule, losije od tog psa (objektivno) kako dobijaju BOB jer su sami u rasi....

U Italiji pas ne moze biti sampion ako ne dobije dva CACa plus jos dva na specijalkama sto bas i nije tako lako (ima da se predje ihaha kilometara od severa do juga plus konkurencija koja nije nimalo naivna)i po mom misljenu (a ne tvrdim uopste da je Bogom dano) ovo je odlican metod za razvrstavanje zita od kukolja (naravno, i tamo ima namestaljki ali to nije tema)

Tuncay .... ako sam dobro razumeo, neke rase nemaju razrede od 18 -24 vec samo intermediju ?
Sad cisto jedno moje razmisljanje oko borbe da pas sa 18 meseci ima iste titule kao i onaj sa 3 god. , pricam o rasama koje kasnije sazrevaju, je apsoluni apsurd po meni ... taj pas koji kako kazete nije sazreo tj. nije se formirao dobije istu titulu kao pas koji ima 3 godine tj onaj koji je sazreo ... kasnije taj mladi pas izraste u nesto sto nikako ne dolikuje tome da ima sampionske titule ali i dalje stoji na papiru ( i oglasima ) da je on isto sto i onaj koji je te titule stekao kao formiran pas ...
.......................................
Da ne bude zabune ili nekakvih napada da se pravim lud a sam imam pse koje sam vodio na izlozbe KSS ... tacno je da sam isao ali sam isao samo ocene radi ili radi nekog druzenja i nikada nisam upisao niti jedan jedini CAC CACIB BOB BOG ili BIS ... to se lako da proveriti u KSS  ...da sam dobijao te titule za pse i za to postoji dokaz ... znaci te titule u rasi koju ja gajim me ne zanimaju ( barem nisu do sada a sta ce biti kasnije nemam pojma ) jer u toj rasi postoje specijalke i po meni su one merodavne ... na tim izlozbama gde se pojave 2-3-4 psa rzalicitog uzrasta i moj uzme prvo ili drugo mesto mi je vise nego smesno hvalit se time kada postoje specijalizovane izlozbe gde covek stvarno moze da vidi gde mu je pas ili odgoj ...
Da se neko ne bi uvredio ponavljam ... pricam za rasu NO gde postoje specijalke i gde postoji izbor ...
Zbog gore navedenog uopste nisam upucen u neke stvari pa zato pitam i komentarisem...

Dobro ste razumeli.

Vecina, pocev od mojih pa dalje na speckama to razvrstavanje nema i zato smo intermedija razred docekali, bar ja, kao eto neku pravdu da se i kod nas uzme u obzir taj proces sazrevanja. Posebno sto neki pojedinci rastu maksimalno nesrazmerno, da su kako kaze narod da im ora ´ iz ruke ne uzmete. Dok, bar kod moje rase,oni koji izgledaju u tom intermedija dobu kao formiran, zreo pas i mogu da pariraju zrelima obicno odu u nepozeljnu krajnost preterivanja. 

E sada, da li je apsurd ili nije, ne bih bila bas tako striktna. Ima sudija na speckama koji imaju stofa kako se kaze da presude da BOB zaista zasluzuje da dobije mladi pas/zenka. Kod Engleza koji su imali donedavno  patronat nad mojim tunjama sunjama sa avatara desi se i to da BOB na speckama ili prestiznim izlozbama bude cak i stene.  Pored svih odraslih Njima sistem izlozbi za razliku od FCI to dozvoljava. 

Ali za to je potrebno jedno ogromno znanje, jedno ogromno iskustvo i u ogromnim kolicinama ono sve sto treba da krasi jednog kinoloskog sudiju da se upusti u taj posao da nagradi taj potencijal. Ono sto sam ja upratila da je tako nagradjeno kod mojih u Engleskoj opravdalo je i u zrelima.  Skidam kapu. Retki su, ali ih ima. 

Edited by Tuncay

Hvala na odgovoru ... taj detalj da u nekim rasama nema razred od  - do 24 nisam znao ... mislio sam da u svim rasama imaju isto razvrstane razrede ...
Malo cu otici dalje od teme ima li ili nema intermedija ali nadam se da mi admin nece zameriti ... kako se u tim rasama onda uposte i da li se uopste dobija titula mladog sampiona ? i sta se desava sada kada su ukinuli intermediju i kakva je klasifikacija kod tih rasa sada ?

Dobija. Ali kako je bilo u Srbiji pre uvodjenja intermedija reci ce neko drugi, da ja ne budem neprecizna.  

Ovde u Ceskoj ste morali izjuriti 3 CAJC-a u razredu mladih. 

Jedino preklapanje gde ste imali izbor je poslednja tri meseca razreda mladih jer od 15 pas vec moze ako hoce da ide u zrele

Ranije nije bilo beba i to je i sada fakultativni razred

bebe - 3 -6

stenad - 6-9

mladi- 9- 18

zreli - 15 - dokle hocete 

sampiona/pobednika  (i tu je opcija da li ce u zrele ili sampione/pobednike, premda u nekim zemljama, valjda u Hrvatskoj ali opet da ne budem neprecizna ako ima nacionalni sampionat mora u sampione) 

veterani 

Znaci prica se svodi na to da je intermedija pokrivala onaj period od 18 - 24 tj. razgranicavala one od tri godine i one do 24 meseca ... pa dobro moze i to da se resi ... neka se uvede taj razred 18-24 a razred od 15 pa na dalje ukine ... mozda i ima logike u tome sto ukidaju intermediju jer i u ovoj klasifikaciji na jednoj izlobi postoji ogromna mogucnost da dva psa istog uzrasta dobiju titulu sampiona samo zato sto nisu prijavljeni u istom razredu ... sa intermedijojm postoji sansa da se broj sampiona na istoj izlozbi poveca na tri iako su sva tri psa priblizno istog uzrasta ...
U svakom slucaju zahvaljujem na odgovorima i volji da mi pojasnite (thumbup)

Da je logika odgajivača i vlasnika jača od koristoljubivosti i sitnoduševnih radosti  imali bi smo :

1. Kinološki savez kao ozbiljnu i odgovornu organizaciju, sa izborima i stručnim telima,

2. Poštene izložbe i kompetentne sudije,

3. Pasminske klubove koji ne bi bežali od ovakve centralizovane organizacije,

4. Respekt i u očima drugih.

Na Memorijalu profesora Pavlovica u martu ove godine ,a tako je od pocetka ,od 1993 godine razred mladih je podeljen od 9 do 12 i od 12 do 18.Zreli psi su podeljeni od 18 do 24 i preko 24 meseca.Intermedija od 15 do 24 meseci nikad nije postojala.Tako da je o ovogodisnji memorijal odrzan po tim razredima.

A gde pisu ovi razredi i ko ih je odobrio? Jesu li psi po svakom razredu dobili titulu? Dva PRM, jedan u razredu 9-12 a drugi u razredu 12-18? CAC u razredu 18-24 + preko 24 (otvoreni) + radni (za pojedine rase) + sampioni???

Izlozbe pod patronatom FCI blize odredjuje sam FCI i moraju se postovati nomenklatura tj. raspored po rasama i razredi. Intermedia razred propisuje FCI. Otvoreni od 15 mesec i takodje propisuje FCI. Nigde nisam procitala da FCI poznaje gore navedene razrede...

Na zalost kod nas sve nakaradno i naopako - pa i ovo. Pa jedino na specijalkama i ima jace konkurencije i ne vidim zasto ukinuti razred Intermedia. ipak pretpostavljam.... CACIB izlozbe moraju biti strogo po pravilima FCI, za CAC nisu toliko striktni ni zaintersovani... Na nacionalnim izlozbama bi intermedia razred prekticno mogao da se ukine. Ipak, stranci kad dolaze, oni traze taj razred, ako se ukine intermedia to je po svakoj rasi jedan pas u zenkama i jedan u muzjacima manje pa.... a specijalke nikog ne zanimaju pa je tu bilo jednostavno.

Koliko je meni poznato (a bila sam na nekim) inostrane specijalke u jakim kinoloskim zemljama cak imaju i dodate razrede, a kod nas se bas na specijalkama razred ukida.... Sta to znaci npr za pincere i snaucere? Eto, Klub pincera i snaucera u Kragujevcu je clan medjunarodne organizacije ISPU klubova pincera i snaucera. Postoji u okviru same ISPU organizacije sampionat, da bi ga osvojili psi skupljaju ISPU kartice koje se na specijalkama dodeljuju pobednicima razreda.... Elem, samo psi u Srbiji su uskraceni za po jednu karticu u svakom polu, dakle intermedia u zenkama i muzjacima, u svim ostalim zemljama Evrope je dobijaju. Pa sad, ako je to u redu, onda ok.....

Postoje razni nacini da se smanji produkovanje sampiona. Najpre, poznato je da organizatori sudije uslovljavaju titulama odredjenim (lokalnim) psima i poznato je da sudije koje ne daju petice sakom i kapom uglavnom u Srbiji ni ne sude - organizatori ih ne zovu, ne trebaju im takve sudije. Dakle, broj jedan bi bilo, poostriti kriterijum sudjenja.

Broj dva - usloviti tip izlozbe za potreban broj titula kao sto imaju mnoge zemlje - od 4 CAC dva moze biti sa nacionalne izlozbe a dva moraju biti ili sa internacionalne (CACIB) ili sa specijalke.

Broj tri - npr u nekim (ili svim?) skandinavskim zemljama pas ne moze biti sampion dok ne napuni dve godine, pa koliko god titula da ima.

Uzevsi u obzir kvalitet pasa koji se u Srbiji izlazu a od kojih je veliki broj kupljen za dz u puppy mills i tesko prepoznatljive rase, bilo bi najpozeljnije poostriti kriterijum sudjenja koji je sramno nizak i to bi bilo dovoljno. Konkretno u rasi patuljasti pinc sta sve dobija 5 i titule sramota je, a vidim to i u nekim drugim rasama (vecinom iz IX grupe). To su sve bas te rase za koje je veoma razvijen stanc. Ti ljudi koji pojma nemaju da su kupili ili skart ili mesanca (jeste da je za dz ali oni misle da to tako treba) kad na izlozbi dobiju odlicnu ocenu i titulu, s pravom mogu reci: eto vidis, i sta ti ser..s!!!

Edited by Zorica-MaliZmaj

Upravo tako Zorice sve ste lepo objasnili.Ukinite intermedija razred na cac izlozbama a ne na specijalkama kojih je drsticno manje od cac izlozbi.I svakako da je sampionat Srbije u samom dnu po rejtingu na ostale zemlje jer vec sam napisao od subote do subote zavrsite sve.Sve u svemu nadam se da ce neko iz KSS bar na trenutak razmisliti o ovome,jer posle svega ja i dalje mislim da je to samo put nizbrdo za nasu kinologiju i da ljudi koji vole i drze kvalitetne pse nece ni ici na ovakvr manifestacije jer sve polako gubi smisao...

Guest
This topic is now closed to further replies.