Oxiigen

Shiba inu (FCI-Standard N° 257/16.06.1999/ GB)

Recommended Posts

Bas mi nije jasno zasto se takve stvari rade... Pas se treba predstaviti onakav kakav je na izlozbama... U ovim slucajevima na izlozbama moze pobediti shiba koja to ne zasluzuje jer ima navodno bolji pigment dlake a ona je farbana... To nije fer... Po meni je ok da okupas psa, lepo iscetkas,eventualno jos neki preparat za dlaku i to je to... A i ako se pas kvalitetno hrani, sto se dlake tice nije potrebno nista jer zdravlje psa se vidi po sjajnoj dlaci. Nikakve dodatne ludorije... Neka kupe lutkicu pa neka je modiraju.  (nod) E svasta... Ovo jos nisam cula za brkove i sisanje... 

I imam jedno pitanje konkretno za sezam boju... Moj muzjak ima blago karbonizirane krajeve na pojedinim mestima i ne tako izrazeno kao pravi primerak crveno sezam boje, na primer kao ovaj pas sa slike. Videli ste slike mog psa... Problem je u tome sto kako ja njegovu boju da okarakterisem? Jel je on sezam ili crvena shiba?  (nod)

Mislim da to sve ide pod "crveno", iako nije ispravna crvena boja. Kod sezama, crni vrhovi dlake ravnomjerno su raspoređeni po tijelu, sama boja dlake je bijelo pri dnu, crveno, pa crni vrh.

Mi ih ne očekujemo u leglu jer mislim da Rei nema gen za sezam, a ni Kuroichi, koliko vidim.

Bilo bi super biti na seminaru NIPPO sudaca, obično ih održe kad priređuju NIPPO izložbe po EU i Rusiji. Onda oni pokažu primjere, raspravljaju oko uzgoja i na što treba obratiti pozornost.... divota :)

Evo ja sada bas proucavala Jinijevu dlaku... (nod)  Nije mu se jos u sustini skroz promenila, jos uvek ima i stenece dlake ali mu svuda po telu izbija dlaka sa crnim vrhovima,sada mu je izrazena na grebenu najvise ta sa crnim vrhovima i to je nova dlaka ali ima je po celom telu,mesana sa starom stenecom dlakom... Tako da videcu kakav ce biti kada mu se skroz promeni dlaka... U svakom slucaju, trebao je da bude crveno stene... (nod) Otac je black and tan a majka crvena... A i kod bake i deke i sa jedne i druge strane nema sezama... jedino ako nije neko dalje koleno... Hvala vam na informacijama! 

Seminari su super stvar! Dosta toga se sa seminara nauci i sazna... Za shibe nisam bila nikada ali znam zbog radne kinologije koliko seminari znaju pomoci...  (nod)

Tekst na linku je na španjolskom, poslužit će vam neki od on-line prevoditelja... Tema su trendovi kod pasmine u EU, uz dva videa sa izložbi u Japanu kako mužjak i ženka shibe trebaju izgledati i na što se stavlja naglasak kod suđenja...

izvor: Club del Shiba Inu en Espana

http://blog.shibaspain.com/2014/04/tendencia-actuales-en-el-shiba-en-europa.html

SARA&LEON

Dragic ima perfektne shibe sto se karaktera tice,ja sam odusevljena.

Boljeg psa smatram da necu nikad naci makar otisla i na kraj sveta.Karakter je perfektan!

A sto se eksterijernog dela tice takodje sve pohvale!

Svijetla boja kod shiba veliki je problem, skoro kao i pojava bijelih štenaca. Jedan od pokazatelja dobre pigmentacije, koja se može vidjeti već kod štenaca, je u ustima i već tada možete odlučiti želite li uvrstiti tog psa u svoj uzgojni program. Ukoliko već imate psa blijede boje, jedino rješenje je pariti sa psom dobre pigmentacije, korektne boje. Neki bi rekli radije sa crvenim nego b&t.

http--,,--//NAmlNYm.jpg

za usporedbu - sezam i boja koja nije sezam. kod sezama, crni vrhovi ravnomjerno su raspoređeni po tijelu i na nogama sežu do kud bi išla crna boja kod b&t-a. kod drugog psa, crni vrhovi raspoređeni su uglavnom po leđima i vratu.

sezam:

xslk9Bj.jpg                        GNZLWOC.jpg

Znači, ne paralelno kretanje nego upravo ovakvo, kao na prvom prikazu. to "paralelno" upućuje na krive proporcije tijela, na "kvadratičnost" tijela, a tijelo shibe nije "kvadratično".