Oxiigen

Shiba inu (FCI-Standard N° 257/16.06.1999/ GB)

Recommended Posts

ovime ste direktno diskreditovali medjunarodnog sudiju gospodina sinisu rancica koji je krem shibi dao odlicnu ocenu, vlasnika psa gospodina dragica lazarevica, kao i literaturu izdatu od strane ksrs.

da ste na neki nacin ugrozeni, razumela bih, ali niste, pa je ocigledno je da vam sportski duh nije jaca strana.

zbog onoga cime planiram da se bavim, ispod svakog nivoa mi je boravak na temi na kojoj, umesto da se bavimo pozitivnim stvarima vezanim za pomenutu rasu, napretkom i informacijama koje mogu biti korisne drugim ljudima koji bi zeleli da upoznaju rasu ili joj doprinesu, dolazimo do niskog i uvijenog prozivanja ljudi i ustanove. to jednostavno nije my cup of tea, povlacim se sa teme i iskreno se nadam da ovim nacinom komunikacije necete diskreditovati i sebe.

svako dobro,

m. 

To je Vaše viđenje stvari i samo Vaše. Čak nismo ni pitali tko je sudac i uzgajivač, ali eto, Vi ste se bome potrudili da ga sad svi znamo.

Ovo je službeni odgovor službene osobe. Uzgajivač je prijavio psa, sudac je odsudio. Time je stvar rješena što se konkretnog slučaja tiče jer se sucu ne prigovara zbog odsuđenog.

S druge strane, SVI imamo pravo na mišljenje i na postavljanje pitanja, a ja volim pitati relevantne osobe koje su zadužene za davanje odgovora ili tvrdite da oni ne znaju ili lažu? Upravo zbog ovakvog komentara nismo željeli navesti ime osobe koja je proslijedila službeni odgovor.

Mislim da smo ovime svi pokazali svoj nivo. Šteta što napuštate temu, smatram da SVI koji imaju nedoumice trebaju raspravljati i pitati. To i jest smisao foruma.

Odličan primjer crvenog sezama (fotografija sa seminara japanskog suca, održanog u SAD-u - zahvala kolegici uzgajivaču)

yaHnXlX.jpg

uIjRMqb.jpg

Jedna nagrađivana ženka iz Japana sezam boje, imenom Gotchan

ETbU6Ec.jpgTzr2XBy.jpg

Ja sam ovde saglasna sa Shibacro. Rase koje se stvaraju mešanjem se menjaju pa tako Erdel današnji, nema veze sa Erdelom sa početaka tebrase ali Shiba teaje već 4000 godina, jedan je od najprimitivnijih pasa (istina sve japanske rase su), mislim da je poenta nešto takvo i sačuvati u izvornom obliku. Modernih rasa pasa ima dovoljno, pogotovo sada sa uvođenjem "dizajnerskih" rasa. A što se tiče belih šiba, ja sam pročitala da su nepoželjne po standardu zbog toga što kod njih nema te Urajiro oznake, vrlo jednostavno. Mada su one meni prelepe. A drugi favorit mi je crno bela šiba. Ja bih uzela od gdina Dragića Lazarevića, njegove su prelepe i sve imaju sjajnu narav, bar tako kažu vlasnici.

Iz knjige "The Total Shiba"..

41Q9UJd.jpg

Coat Color Faults

stranica 74,75 :

"... There are three reasons why white is not allowed.

First, the Shiba in Japan has historicaly been red, red sesame, or black-and-tan dogs. Since the Shiba is one of the native breeds and is designated  as a national treasure, it is not considered proper to try to change the dog from what it has been historically.

Second, colored Shibas who have withe ancesestors are thought to be more likely to have unattractive, faded coat color themselves or to produce this in their offspring.

Finally, Japanese breeders believe that white or faded coat colors are linked to health problems. Mr. Watanabe says: "Faded color shows up in a lack of pigment in the coat ant the skin, and is associated with atrophy of the internal organs, poor resistance to disease, and physical and mental weakness."

It should be noted that the white or cream Shibas produced in the United Sttes do not appear as yet to have any more health problems than the other color. However, there are not enough Shibas in the Unated States to research the subject with any statistical accuracy.... "

Shiba Breed Standard (AKC)

"

Color

Coat color is as specified herein, with the three
allowed colors given equal consideration. All colors are clear and
intense. The undercoat is cream, buff or gray.

Urajiro (cream to white ventral color) is
required in the following areas on all coat colors: on the sides of the
muzzle, on the cheeks, inside the ears, on the underjaw and upper throat
inside of legs, on the abdomen, around the vent and the ventral side of
the tail. On reds: commonly on the throat, forechest, and chest. On blacks and sesames:
commonly as a triangular mark on both sides of the forechest. White
spots above the eyes permitted on all colors but not required.

Bright orange-red with urajiro lending a foxlike
appearance to dogs of this color. Clear red preferred but a very slight
dash of black tipping is permitted on the back and tail.

Black with tan points and urajiro. Black hairs
have a brownish cast, not blue. The undercoat is buff or gray. The
borderline between black and tan areas is clearly defined. Tan points
are located as follows: two oval spots over the eyes: on the sides of
the muzzle between the black bridge of the muzzle and the white cheeks;
on the outside of the forelegs from the carpus, or a little above,
downward to the toes; on the outside of the hind legs down the front of
the stifle broadening from hock joint to toes, but not completely
eliminating black from rear of pasterns. Black penciling on toes
permitted. Tan hairs may also be found on the inside of the ear and on
the underside of the tail.

Sesame (black-tipped hairs on a rich red
background) with urajiro. Tipping is light and even on the body and head
with no concentration of black in any area. Sesame areas appear at
least one-half red. Sesame may end in a widow's peak on the forehead,
leaving the bridge and sides of the muzzle red. Eye spots and lower legs
are also red.

Clearly delineated white markings are permitted but not
required on the tip of the tail and in the form of socks on the
forelegs to the elbow joint, hind legs to the knee joint. A patch of
blaze is permitted on the throat, forechest, or chest in addition to
urajiro.

Serious fault--Cream, white pinto, or any other color or marking not specified is a very serious fault and must be penalized.

Za one koji žele uređivati nokte psa sami, evo kako to ide...

zXARXi7.jpg

Dlaka shibe se ne šiša, uređivanje je jednostavno - češljanje ili četkanje. Dovoljno je jednom tjedno, u vrijeme linjanja češće.

HQAap55.jpg

AKw28sx.jpg

Evo jedna "zanimljivost", bolje reći negativna stvar. Na izložbi, izlagač šiša shibu, tj dlaku, gotovo u prvom redu do ringa u kojem je treba izlagati. Dlaka shiba se NE ŠIŠA. Ne znamo odkud ljudima uopće ideja da izgledaju bolje ili ljepše, dapače, izgledaju bezveze. Neki izlagači primjetili su na izložbama da im se šiša dlaka iza vrata, u našem slučaju, lik je popravljao dlaku na stražnjici, škarama.Užas.... i iskreno, nisam vidjela nikakvu ljepotu u tome što je napravljeno, a pas je izgledao sasvim fino i bez te blesave "intervencije". Samo više posla za suce...

Danas, na fb, opet je bilo o ovoj temi šišanja. Da bar samo šišanje - bojenje dlake, šišanje brkova, čak i ekstenzije! Iako mi sve ovo zvuči malo suludo, ali brkovi?! Pa stvarno...

Neki uzgajivači smatraju kako je najveći problem bojenje dlake i traže da se uvede način provjere na svim većim izložbama. Što se nas tiče, imaju naš glas.

I suce se mora uputiti u sve ludorije koje ih mogu snaći u ringu. Čisto da se ljudi ne onesvijeste kad vide shibu sa holivudskim brčićima i umetcima. Užas...